Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Пак за светлосилата
Автор: matasel   
Дата:   08-03-05 17:07

Попадна ми един вариообектив на Canon. 10.5-126mm, 1:1.6. Като измерих диаметъра на предната леща се оказа, че е 63 мм, което според моите представи трябва да дава светлосила 1:2 за максималното фокусно разстояние (126мм) и то геометрична светлосила, а реалната трябва да е още по-ниска. Ще се радвам да чуя вашия коментар, за което Ви благодаря предварително![beer] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: special_k   
Дата:   08-03-05 17:11





Публикацията е редактирана (08-03-05 17:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: matasel   
Дата:   08-03-05 17:14

Е, и това ако е отговор[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: asahi   
Дата:   08-03-05 17:29

Този метод е приложим за най-прост обектив. Твоят не е такъв.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: matasel   
Дата:   08-03-05 17:47

Не казвам, че е прост, но все пак светлината трябва да влезе отнякъде, нали![smilie5] И на много от днешните прехвалени сапунерки с 12х зум предната леща е доста по-голяма, отколкото за съответната светлосила и това се приема за нормално, но когато е обратното започва да намирисва на нещо гнило!


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: asahi   
Дата:   08-03-05 18:02

За влизането - оттам влиза. Ама формулата не можеш така директно да я приложиш.
Колкото до намирисването - така е. Клиентът винаги е прецакан.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: jumbo   
Дата:   08-03-05 18:03

това е валидно за теле оптиката.... не се пени
+ това кажи че е видео обектив а не фото

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: matasel   
Дата:   08-03-05 18:07

Да де, ама някои си правят труда да напишат светлосила 1:1.6-2.2 например, ама други пестят "мастилото"![smilie9] , а за клиента[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: matasel   
Дата:   08-03-05 18:09

Е, Jumbo, при видеообективите други закони ли важат? Там как я дефинирате светлосилата?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: matasel   
Дата:   08-03-05 18:17

А имам и един огледален Sigma, 600/8, който също много ме съмнява, че наистина 1:8, независимо, че е и фотографски, а навсичкото отгоре и "твърд"![smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: jumbo   
Дата:   08-03-05 19:46

казах ти тази формула е валидна за теле оптиката

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: elfljo   
Дата:   08-03-05 20:17

az chetoh na njakakqv hubav amerikansi site, che pri sqvremennite obektivi blendata sedi njakqde navqtre, t.e. diametqrqt na naj-prednata lesta naistina ne e merodaven, prosto zastoto blendata ne se vizda, tja e po-navqtre v tubusa i ne mozesh prosto taka da izmerish nejnija diametqr

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: b0bb0   
Дата:   08-03-05 23:15

Matasel, по твоята логика - каква ли светлосила трябва да има един 8, 16 или 20мм обектив, чиято челна леща е 63мм, примерно...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: de5   
Дата:   08-03-05 23:43

дори 1:1.6 да се отнася само за 10.5 пак не е верно защото 10.5:1.6=6.5625 а е казано че става въпрос за най голям действащ отвор
или е реклама или толкова се е повишило качеството на лещите че е извършена корекция на формулата за да са съпоставими тези параметри със старите апарати ако обектива е огледално лещов или някакъв още по-засукан тип е възмогно да е друга формулата

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: de5   
Дата:   09-03-05 00:09

как блендата ще се отвори повече от първата леша, защо, а и какво от това ще е добре ака някой има информация да ни светне

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: matasel   
Дата:   09-03-05 10:37

1. Да, elfljo, диафрагмата е винаги назад и особено при зум обективите, но това с нищо не променя принципа, защото входната леща е тази, която ограничава влизащата в обектива светлина. След това този светлинен поток се фокусира, при което интензитета му се увеличава, така че същото количество светлина може да мине и през диафрагма с по-малък диаметър от входната леща - в това няма нищо странно според мен!
2. Ами, b0bb0, май не си разбрал добре моята логика! Аз твърдя, че за да има един обектив свелосила 1:2 при 100мм фокусно разстояние, то входната му леща трябва да има диаметър поне 100:2=50мм. И никъде не съм твърдял (даже преди време поправих автор от форума, който твърдеше, че светлосилата се получава като разделиш диаметъра на входната леща на фокусното разстояние и му дадох примера точно със широкоъгълните и "рибешките" обективи), че светлосилата е равна на D/F. Но забележи, че при тези обективи отношението D/F>>реалната светлосила, което не противоречи на никакви принципи. Още повече, че шир. обетиви, особено за SLR апарати са специален тип оптика, която е твърде различна от триплета например!
При моят случай е точно обратното D/F<специфицираната светлосила. Е, в това е проблемът.
3. de5, ти май почти си ме разбрал, но проблемът не е за мин. фок. разстояние. За него пътят на лъчите е достатъчно сложен и никой не иска и не очаква светлосилата при 10.5мм да бъде 1:0.17, колкото приблизително е отношенито на 63:10.5. При повечето съвременни зум обективи светлосилата намалява с увеличаване на фокусното разстояние и това е написано на обектива (напр. 80-200/3.5-5.6).
И когато някой направи обектив с 12х зум и светлосила 1:2.8 в целия диапазон на зума се бие по гърдите все едно, че е кацнал на слънцето. А преди 20години имаше обективи с 15хзум и светлосила 1:1.2 и пак в целия диапазон на зума!
Но в моя случай са спестили второто число или просто аз не разбирам нещо много основно!
А дали някой ще ни "светне" - ами дано се намери, ама знае ли човек - все пак това е фото-форум, а не семинар на оптически конструктори, та мога и да си умра без да чуя отговор на въпроса си, но той няма да е единствения въпрос, останал без отговор![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: asahi   
Дата:   09-03-05 10:46

Матаселе, ако искаш го приемай, но по този начин можеш да смяташ само за прости обективи, с постоянно фокусно разстояние, над 50мм и без трикове за скъсяване на геометрията.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: Canon   
Дата:   09-03-05 11:15

Светлосилата (макс.) се изчислява според най-светлия отвор на блендата (най-отворена диафрагма, която е набутана в оптичната конструкция), а не според диаметъра на предната плоскост на челната леща.
простичко казано:
дебита на система от тръби зависи от най тясната

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: de5   
Дата:   09-03-05 11:17

наистина съм бил задрямал става въпрос за "надписване " на 15мм защо не се опитаме да питаме канон как смятат, където и да е блендата не може да бъде по голяма от първа леща прав си да се интересуваш тези числа какво са, ако са светлосила и има тайни формули то поне да се каже че са "приведени" към стария метод

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: Canon   
Дата:   09-03-05 11:29

Втората постановка по въпроса е че
Светлосилата на обектив се мери не по законите на геомерията, а на експонометрията.
Още по просто:
Влизат 100 лукса отпред, излизат 50 отзад.
Елементарно, нали?
Отчитат се и отраженията от преходите стъкло/въздух на всички повърхнини.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: matasel   
Дата:   09-03-05 12:21

1.Е, Canon, ами ако вземем реалния диаметър на диафрагмата, тогава ще се получи още по-малка светлосила от специфицираната!
2.de5р мислех да пиша на Canon, но като знам как обичат да отговарят японците си е просто губене на време!
3. Да, Canon, и това го знам за реалната (а не геометрична) светлосила и е наистина елементарно, ама тогава става още по-лошо, защото ако геометричната е 1:2 - фотометричната ще бъде примерно 1:2.5, а не 1:1.6, както е написано на обектива, защото все още не съм чувал за лещи, които да усилват светлината![smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: Canon   
Дата:   09-03-05 12:40

Matasel
ти приемаш по презумпция геометрична успоредност на снопа светлина по дължината на оптичната конструкция.
Тогава светлината не се усилва (и по-точно намалява, поради отраженията на граничните преходи)
НО,
лещи, които да усилват светлината - ВСИЧКИ положителни лещи.
Примерно: при входящ интензитет на светлината 100 lx/cm2 - изходящата може да се усили над 100 кратно, респ 10000lx/cm2 .
По този начин можеш да запалищ хартия (демек има усилване на светлината)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: matasel   
Дата:   09-03-05 12:51

Canon, нещо не се разбираме май - аз правя разлика мещду интензитет, който нараства при фокусиране от положителна леща и светлинен поток (мощност), който се запазва при преминаването през леща без загуби (Да уточним още веднаж - например лазерът е типичен пример за светлинен усилвател, но не и която и да било пасивна оптична система)
А хартия съм палил и цигара съм палил така, но тово е защото просто концентрирам светлината от по-голяма площ на по-малка, но това според моите понятия на електроник не е усилване, а да кажем трансформиране, Яркостта и интензитета нарастват, за сметка на намалената площ, т.е. плътността на енергията нараства, но не и потокът. Или lx/cm2, а и lm/cm2 нарастват, но общо lm-не (потокът) - НЕ!

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: Canon   
Дата:   09-03-05 13:56

Да се върнем на темата
Колко е тази разлика F 1.6 до F 2.0 (половин степен!) на входящия поток (при това, мериш по плоскостта, а не по кривината на лещата)
Как се дефинира кумулативна грешка на система?

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за светлосилата
Автор: matasel   
Дата:   09-03-05 15:03

Canon, и ти не се отказваш лесно и това е добре. Връщаме се на темата! Разликата от F1,6 до F2.0 е дори повече от половин степен, но това е разликата между сметнатата от мен геометрична светлосила (D/F) и дадената от проиводителя светлосила, която е редно да бъде реалната (експонометрична) светлосила. И тогава разликата между дадената и истинската стойности ще се закръгли на една цяла степен, а това вече не е шега работа, май. Не звучи сериозно да продаваш обектив със F2.2, а да пишеш, че е F1.6, нали?
И разбира се, че меря по права линия, защото диаметъра е част от права, а не от дъга, а според моите познания геометричната светлосила се дефинира като отношение на действащия диаметър към фокусното разстояние! Но дори и да меря по дъгата, кривината на лещата не е голяма и отношението дъга/хорда ще е не повече от 1.05, но повтарям, че не мисля, че трябва да се мери по дъгата.
А за въпроса за кумулативната грешка, извинявай, но не се сещам каква е връзката му с темата![beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна