Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: rossenr   
Дата:   07-03-05 22:44

Преди повече от година ми дойде на ум тази идея и след като се порових в нет-а открих цхе вече се работи по нея. Фирмата SiliconFilm разработва няколко вариянта:
1. електронен филм виж: http://www.kefk.net/Fotografie/digital/efilm/
1,3 Megapixel

2. Сменяем заден капак (за по-известните модели на Nikon, Pentax, Minolta, Canon ...)
в два варианта 4 и 10 Megapixel.
виж:
http://www.siliconfilm.com/default.htm

Тогава цените не бяха от най-евтините но пък и 10 MP преди 1-2 години си беше лукс.

Та реших да поизчакам нещата да поулегнат и цените да паднат. Но сега с ужас открих, че проекта на фирмата е прекратен, повечето информация в нет-а вече е изтрита, а колкото и да се рових - не намерих аналогични разработки по тази тема. [smilie11]

Та ако някой има идей и коментарии ...

(Не че съм консервативен ама никои неможе да ме убеди, че оптиката на продаваните в момента за около 350лв (в Метро) механични версии на Minolta Dinax, Canon EOS и др. са съчзмерими със електронните сапунерките за по 800-1000лв.)

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: Avon   
Дата:   07-03-05 22:58

Ideia, stara kato sveta. Moi priatel zagubi 3 meseca da slaga obektiv Minolta na edna sapunerka Concord. V kraia smetka se poluchi prilichen sniper, koito stava za snimane na mravki pred sasednia blok ili za shpionski celi.

Problemite sa pone 2
-Golemite senzori (kato razmer) sa mnogo skapi, i niama kak da stanat po-evtini dokato se praviat po 10-20 000 na godina.
-Malkite senozri prevrashtat vseki chitav obektiv v sniper, koeto e neudobno na obshto osnovanie

Obshto mnenie e che zasega e po-izgodno da se lansirat DSLRi s malki senzori, otkolkoto cifrovi garbove za normalni (ne top) FSLRi.


Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: rossenr   
Дата:   07-03-05 23:08

Taka e, но само до някъде.
4MP вариянт на siliconfilm е съвсем леко изрязан докато 10MP e точно 1:1 с 35 мм филм.

А цените които самата siliconfilm предлагаше преди около година е ~500USD

Очте повече че в момента най-евтиния компонент в един цифров апарат е матррицата (за разлика от преди година две)...

(проверявал съм сам на саита на производители - ще се изумиш колко са се сринали цените - вклучително и на 35мм варианти - съжелявам че не ми е под ръка линк-а на някой производител...)

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: HTML   
Дата:   07-03-05 23:16

абе има си то ама само за отличници:
http://www.sinar.ch/sinar/


Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: explorer   
Дата:   07-03-05 23:22

SiliconFilm просто не намериха спонсор, който да купи и спонсорира проекта им. Те наивно очакваха, че някой ще оцени наистина чудесната им идея. Обаче "големите", които имат средства да реализират такова нещо никога няма да го направят, защото е срещу интересите им. Ако някой беше излязъл с това нещо на пазара, щеше да убие всички DSLR-и завинаги - защото дори и да не беше перфектен, един такъв продукт щеше да наложи тенденцията на пазара - да се запазят старите съществуващи филмови тела, и да се сменя само медията в тях - филм или CMOS. И така нямаше да ги има дойните крави на Никон и Канон, които се сменят на всеки 2-3 години, и клиентите всеки път се бъркат с по няколко хиляди долара. Канон, Никон, Фуджи, Кодак... това са компаниите, които можеха да реализират този проект, но никога няма да го направят.

Кодак използва за DSLR-ите си CMOS-a на FillFactory. Мисля че 2-та картинка на тази страница:

http://www.fillfactory.com/htm/applications/htm/high_resolution.htm

много ясно показва идеята. Както и калифорнийците от SiliconFilm демонстрираха на практика с прототипа си, подобен дизайн е съвсем реален и възможен.

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: rossenr   
Дата:   07-03-05 23:40

Тъжно но вярно.
И все пак електронния пазар трудно се контролира, а даже и у нас вече има нелоши фирми в този бранш (напр. PhotoClip) , а да не говорим за китайците - така че не е ясно (според мен) бъдещето на тази идея

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: asahi   
Дата:   08-03-05 10:17

Трудно се контролира електронния пазар?
Нищо подобно. Контролира се лесно, при това изкъсо. Само дето не се прави явно и не се развяват байраци.

Ще допуснат ли големите да се появи е-филмче и тарикатите да цифровизират от Зенит Е до Канон А1? Няма да го допуснат. По-скоро ще ни подават по един малко по-нов модел на всеки 6 месеца (сагата Канон 300Д, 10Д, 20Д, 350Д, да се готви 21Д?), ще сменят стандарти на обективи, светкавици и аксесоари за да си осигурят постъпления и за в бъдеще. Е проекти като е-филмчето ще ги купят и замразят.

Защо, мислите, големите петролни компании финансират кампании срещу ядрената енергетика?

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: todorov   
Дата:   08-03-05 10:39

То тея дет трябва са го направили, ама ... за съжаления не трепят рибата с тези цени:
http://www.leica-camera.com/produkte/rsystem/digitalmodul/index_e.html



Публикацията е редактирана (08-03-05 10:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: volokin   
Дата:   08-03-05 10:49

Асахи, [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: todorov   
Дата:   08-03-05 10:51

Още повече, че големите производители подават пиксел по пиксел на пазара, така че да ни "изненадват" на всеки 6 месеца с ново чудо с незнам си колко пиксела - щото нали там е борбата - колкото повече пиксели толкоз по-големи продажби. Ха! А и зум и други разни лъжи. Маркетинг.
Ето за това, аз като любител хич няма да бързам да се хвърлям на скъп ДСЛР, а ще продалжа да си [shtrak] със сапунерката при желание за бърза и непретенциозна фотка. А за лично удоволствие, ще си [shtrak] с лентата.
Та такива ми ти работи!

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: Junior   
Дата:   08-03-05 10:51

Абе това се прави отдавна бре...и работи...

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: volokin   
Дата:   08-03-05 10:54

напротив, трепят я и то как, друг е въпроса че народа иска афтофокус......
Един R8 или R9 струват на старо по 1000 евро ....
един гръб струва 4 000 и това заедно = 5000 евро за 10 МП, при това правени от Имакон....И на тея 10МП като им закачиш един Лайка обектив, какъвто и да е, щото там няма шега и трепиш не дребна риба ами Китове...
Ама това що го казвам, като тук масата снима със сапунчета и си мисли че Лайка е име на куче :-)[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: plamennk   
Дата:   08-03-05 11:22

volokin [smilie18] [smilie18] [smilie18] това де летя в космоса ли бре

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: volokin   
Дата:   08-03-05 11:25

ми май да...то ще да е, макар че на запад не е много известно, там думата ''Спутник'' е всяла смут някога, доста са ги притеснили руснаците, даже по радиото този звук на пийпс-тоновете на спътника е бил имитиран масово, та така...
Там Лайка е марка фотоапарати, на изток е куче, при това летяло в космоса [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: Todd   
Дата:   08-03-05 11:29

:))) Това е бая интересна тема за тия де им идат някой неща от ръка .Сигурен съм че на поне 50% от народа му е минавала такава мисъл през главата .А пък че Лайка не е име на куче знаят всички де са проявили поне 1 снимка в живота си .


Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: volokin   
Дата:   08-03-05 11:35

Тод, може и да си прав, ама я да направим анкета във форума колко хора са проявили някога филм или снимка ;-) та процента такива ще да не е много голям :-О

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: asahi   
Дата:   08-03-05 11:40

Народът иска апарат с едно копче. Щрак и снимка.
Наскоро снимах с едно 5МП Иксусче - ми то красота, бе! Натискаш леко спусъка и на екрана излизат зоните, които са на фокус. Донатискаш и готово. Пълен автромат. Даже има звук за щракането. А размерът е като цигарена кутия - можеш да си го загубиш в джоба. Малко зум, малко видео - какво му трябва повече на човека? Ей това нещо обезсмисля всичките опити да си правиш гъдел със дигитализиране на филмовата барака.
Ако са ти готини обективите можеш да си вземеш добро дигитално тяло за поносима цена - получаваш всички съвременни глезотии накуп. Кога е-филмчето ще ти даде толкова?

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: asb1   
Дата:   08-03-05 12:03

asahi, това за петролните компании си е наистина вярно! Те раздухват кампаниите срещу ядрената енергетика, а радиоактивното замърсяване на една термична централа е пъти по голямо от това на Атомната [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: Todd   
Дата:   08-03-05 12:16

Бали маа му - аз пък мисля че бива поне един филм да си проявил и една снимка да си направил.Иначе и аз щракам с дигисапунерката сега и нема да казвам колко пъти ми се е искало да я метна в земята :))


Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: Junior   
Дата:   08-03-05 12:58

Аз мойта я метъм .... голем кефф

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: photograph   
Дата:   08-03-05 14:28

Снимам с Лайка!!!! А кучето ми се казва Кано (идва от Канон)

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: lucky   
Дата:   08-03-05 14:32





Публикацията е редактирана (05-05-05 14:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: Prakticar   
Дата:   08-03-05 15:40

Към казаното от Експлорер и Асахи няма какво да се добави.
Мисля си и за друго - колкото и да някои да ругаят Лайка за високите цени и консерватизма, добре се вижда кое отличава сериозния производител от измекярите.
Твърде малко такива производители останаха, не само във фотоиндустрията.

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: rossenr   
Дата:   09-03-05 01:04

По въпроса - дали се правят такива големи матрици (за 35мм) - правят се (че и по- големи има.)
Ето няколко нелоши 35мм модела.
За съжаление никъде не намерих информация за цени.

1.
http://www.dpreview.com/news/0302/03021303atmel8mpccd.asp
http://www.ak-cent.ru/?parent_id=18231
- стара разработка

2.
http://www.dalsa.com/pi/products/productdetails.asp?ProductID=FTF4027C
- май тази е доста популярна - има я в 6,11,22 МП варянт

3.
http://www.kodak.com/global/en/digital/ccd/products/fullframe/KAF-10010CE/indexKAF-10010CE.jhtml?id=0.1.4.8.4.9&lc=en

Отговори на това съобщение
 Re: Преобразуване на Механичен фотоапарат в цифров
Автор: Junior   
Дата:   09-03-05 04:22

abe koi ti gleda laika formata - glei cifrovite garbove za istinskite aparati....[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна