Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: prodanov   
Дата:   28-02-05 01:00

Закъсал съм го с архитектурните снимки, рекох да взема поука.

Като начало знам няколко основни неща:
1. Под архитектурата трябва ясно да личи местността в която се намира, а над нея трябва да има небе. Всичко останало е детайл от архитектура;
2. По голямата част(стена) от архитектурата трябва да бъде добре осветена;
3. Да има подходящ фон(облаци), или да бъде рамкирана;
4. Да не се прекалява с рамката на преден план(най-популярна грешка- прекалено много клони на преден план);

Освен това, чудя се как мога да постигна 3+4? След като за да бъде осветена примерно една сграда добре тя трябва да се снима в южно изложение, но пък да има хубав фон от облаци трябва да се снима от север(т.к. облаците са най- фотогенични с контра осветление)?
Бля, Бля, Бля ...



Публикацията е редактирана (28-02-05 01:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: n1x0n   
Дата:   28-02-05 01:34

Никакви такива фиксирани правила няма. Не знам откъде си ги изровил тези, но не са верни. Нито местността е задължително да се вижда, нито облаците са необходими, рамкирането по-скоро е вредно, отколкото полезно.

Евентуално, ако клиента ти е архитекта на зданието, ще трябва да избягваш перспективните изкривявания... но дори и това не е "желязно правило".

Снимай рано сутрин и проблема с осветление и облаци ще е сведен до минимум.

В книжарниците в момента има точно 3 много добри книги на Rotovision по тази тема. Погледни ги да видиш горе-долу за какво става въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: Brummaker   
Дата:   28-02-05 01:59

с по-широчко обективче например [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: papi   
Дата:   28-02-05 03:30

n1x0n от къде си запознат толкова с правилата за фотографията в раздел архитектура,я сподели ,сестра ми е строителен инженер и се интересува от тези правила...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie25] [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: Brummaker   
Дата:   28-02-05 03:40

Папи,

ако сестра ти /строителния инж. / СТРОИ по правилата на ФОТОГРАФИЯТА, за които говори n1x0n , ще умра от смях [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: papi   
Дата:   28-02-05 03:46

сестра ми освен че е строителен инженер се интересува и от фотография,какво лошо има в това след като баща и е фотограф...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: Brummaker   
Дата:   28-02-05 03:47

абсолютно нищо лошо [smile]

но така като си го написал излиза, че строителния инж. строи по правилата за фотография...[smilie3]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: papi   
Дата:   28-02-05 03:53

просто сестра ми се интересува от това как се снима архитектура,за да знае как да снима сградите които проектира:)[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: Thor   
Дата:   28-02-05 05:54

требе да си купи EOS Canon ,така кажи на сестра ти papi ако иска да снима сгради [smilie5] и причината е следната ...

http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=12092&is=GREY

http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=12132&is=GREY


http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=12192&is=GREY

мдааам тея магии ги нема при Nikon ....[smilie6]

[smilie7]



Публикацията е редактирана (28-02-05 05:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: Junior   
Дата:   28-02-05 06:08

Кон-Вер-Ген-Ция

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: Thor   
Дата:   28-02-05 06:24

ми така е ....като няма конкуренция ,за съжаление [smilie6] нататъка е тръгнало .....Junior ...[smilie2] [smilie9][smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: speedlite   
Дата:   28-02-05 07:14

Хех, защо трябва хората непременно да се ръсят за Canon?

Има руски Shift + Tilt адаптери за М42, които могат да се закачат на всички системи апарати (Nikon, Canon, Pentax, Minolta, Olympus). Така едно желязно старо M42 обективче 24-28 мм ще върши същата работа за няколко пъти по-малко пари, отколкото специалните обективи на Canon.
[beer]

Pentax също имаха 28мм/1:3,5 Shift. Май вече не го произвеждат, но се продава тук-там. Виждал съм го за 4-500$


Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: thor   
Дата:   28-02-05 07:32

хммммммм интересно ,ако трабва да правиш реклама на бижута и подобни мънички предмети ,кой ли обектив ще има най добрата резолюция и в същото време да е цена/качество най доброто на пазара ,става въпрос за профи-работа и естествено ще трябва да се ръсят за Canon защото дава най доброто качество/цена/удобство/възможности откъм страна на оптика в момента на пазара ...[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: n1x0n   
Дата:   28-02-05 09:55

"n1x0n от къде си запознат толкова с правилата за фотографията в раздел архитектура"

"ако сестра ти /строителния инж. / СТРОИ по правилата на ФОТОГРАФИЯТА, за които говори n1x0n , ще умра от смях [smilie3]"

papi и Brum [smilie18] , вие дали сте леко слепи или просто силно пияни?! [smilie18]

Това което казах аз беше "Никакви такива фиксирани правила няма.".

Сега по темата:
Шифт обективите са решение на много от проблемите при архитектуното снимане, но предполагам че prodanov няма да му се дават 1100$ за да снима архитектура от време на време...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: prodanov   
Дата:   28-02-05 14:06

Тези правила не съм си ги измислил сам, преподава ни са ми от Кабзамалов, Балева Стоева и др. фотографи.
n1x0n: “Никакви такива фиксирани правила няма”, мисля че не си прав. Поне докато се учи човек трябва да спазва някакви изисквания. Пробвай ако искаш, направи архитектурна снимка по дадените от мен изисквания и ще видиш резултата.
Въпроса ми е насочен към художествена фотография на архитектура, а не документална, има огромна разлика. Тъй, че в случая рамкирането, ракурса и перспективните отклонения могат да ни бъдат само в полза.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: Canon   
Дата:   28-02-05 14:34

По т.1 Не е вярно.
това е частен случай (...личи местността в която се намира...)
такова животно няма (... детайл от архитектура???...) - Има детайл от сграда.

По т.2 Не е вярно.
...да бъде добре осветена...
Трябва да е правилно (рисуващо осветена) и то основно тази част, на която се акцентира

3. ..да има подходящ фон(облаци)???
...или да бъде рамкирана???
4 ...с рамката??? на преден план.
Каква е тази рамка - може би имаш впредвид обекти тип клони или подобни

Препоръки са:
1. Да не се изсипва кадъра - т.е хоризонта да е хоризонтален и вертикалите - вертикални.
2.Вертикалите (отляво и отдясно на снимката) да са успоредни по възможност (само при малки отклонения (под 10 градуса спрямо хоризонта) при фронтално снимане.
освен с специализирана техника със Shift и Tilt, частично може да се коригира и с PS при малки изкривявания.
3.Переспективни изкривявания/деформации - силно ограничени, освен ако не се използват за подчертаване на елементи от архитектурата.
4. Норма няма - има препоръки.
За всеки обект решението може да е различно.
За да снимам една конкретна сграда, съм чакал 4 месеца, за да опадат листата на голямо дърво, което закриваше лицевата и част
Тази

В крайния вариант (не е публикуван) переспективното събиране е коригирано с PS

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: prodanov   
Дата:   28-02-05 14:54

Благодарско Canon!

т.1 имам предвид следното: да се заснеме и основата на сградата. Това беше моята основна грешка в началото, снимах сградите от средата на горе, и те изглеждаха сякаш всеки момент ще паднат. В форума забелязвам много такива. В снимката посочена от теб това е спазено.
т.2 Явно и тук не сте ме разбрали, имам в предвид рисуващото осветление да е фронтално. Това също си го изпълнил.

А казваш че точка 1 и 2 “не са верни”?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: Canon   
Дата:   28-02-05 15:02

т.2
рисуващото осветление може да е странично -
Типичен пример е архитектурата на Търново и при сгради с декоративни елементи

При моята снимка осветлението е специално изградено за подчертаване на елементите на сградата

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: n1x0n   
Дата:   28-02-05 15:13

Виж сега, аз мислех че имаш нужда от съвет и ти дадох моето виждане за нещата подплатено все пак с някакъв практически опит и конкретна работа с капризни клиенти /каквито са обикновено архитектите/.
Аз лично акъл от хора, които пробутват на учениците си такива странни правила, не искам.

Тези препоръки могат да важат единствено ако снимаш за първи-втори път и нямаш никаква идея за нещата! От там нататък трябва да нямаш усет за 2 стотинки, че да разчиташ на подобни "правила" за кадрите си. Всеки случай е различен, всяка сграда поставя съвсем конкретни ограничения, които в 90% от случаите пращат тези правила по дяволите още от началото.
Ако искаш художествена фотография на архитектура, първото нещо което трябва да направиш е да зарежеш подобни "правила" и да мислиш и решаваш на място.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: prodanov   
Дата:   28-02-05 15:17

Да прав си за осветлението.

Не съм го виждал този типичен пример от Търново, но се съмнявам да е само със странично осветление.
И все пак твърдя, че с преобладаващо предно (разбирасе не напълно фронтално) осветление голям процент от архитектурните(имам предвид сгради) ще изглеждат по добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: Canon   
Дата:   28-02-05 15:26

РЕ n1x0n
На теб акъл не давам - все още нищо твое не съм видял, а се пишеш отворко.
Нихилисти е имало и ще има - това не е мой проблем.
За теб явно е нормално да са изсипани наляво и надясно переспективите - щото е художествено ???
Е, все съм работил и архитекти - интелигентни хора - разбрат и от переспектива и от доста други неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: prodanov   
Дата:   28-02-05 15:46

Съжалявам ако съм ви засегнал.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се прави качествена архитектурна снимка:
Автор: Canon   
Дата:   28-02-05 15:53

РЕ prodanov
Пряко насоченото осветление изгражда и акцентира и обема.
Дифузното (разсеяно) оставя формата, тоналността и цветноста.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна