Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Понятия
Автор: malvianna   
Дата:   20-02-05 18:53

Здравейте, аз съм начинаеща и почти нищо не разбирам от цифрова фотография. Попаднах на вашия форум и много ми харесва. Бих искала да ви помоля, ако някой има желание да побликува значенията на основни понятия за такива като мен. Например какво е blooming,crosstalk, основните неща за CCD, CMOS технологиите и т.н.
Благодаря предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: jumbo   
Дата:   20-02-05 19:33

малеее тия изрази и аз не ги знам

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: papi   
Дата:   20-02-05 19:37

[smilie25] [smilie25] [smilie25] ами я хванете заедно да си ги разучавате [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: gorba4ov   
Дата:   20-02-05 19:40

използвай търсачка в сайта, купи си малко книжки, и ако тогава имаш трудности - питай вече по-конкретно, ще има конкретни отговори.....[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: ivo80   
Дата:   20-02-05 20:31

грпи, повечето българи не си купуват книги ако не си забелязал..

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: samara   
Дата:   20-02-05 21:04

дори и да е така, с което съм съгласен де, тоя извор дето сме тука предлага всякакви знания стига да ги търси човек, а не хоп и наготово кажете ми това и това ....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: psychonaut   
Дата:   20-02-05 21:17

пробвай с книгите на national geographic например. мисля, че има точно "цифровата фотогравия" и вярвам, че е добра. а CMOS мисля, че беше вид архитектура на интегралните схеми - нищо фотографско няма в това понятие. не повече, отколкото пералните машини - и те ползват CMOS схеми :)

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: samara   
Дата:   20-02-05 21:32

Ти пък, това са другия тип матрици, освен CCD..........[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: matasel   
Дата:   20-02-05 21:41

Защо не си сложиш една снимка в профила и виж, че се намерили повече отзивчиви учители за частни персонални уроци в домашна уютна обстановка и с обясняване на понятия като blooming, crosstalk с примери от практиката![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: matasel   
Дата:   20-02-05 21:57

И не само, че има CMOS матрици, ами на всичкото отгоре върховите модели цифрови апарати използват точно CMOS матрици. Тук малко ще се затрудним с практическите примери, но ако се понапънем малко виж, че сме измислили нещо![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: psychonaut   
Дата:   20-02-05 22:27

я ме светнете каква е разликата между ЦЦД и ЦМОС матриците, явно съм назад с мат'ряла..? щях да подведа малвианна (сори) с повърхостните си познания :)

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: samara   
Дата:   20-02-05 22:27

надяваш се да е малко котенце нали, ама може да е дърта баба бе ............[smilie18] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: matasel   
Дата:   20-02-05 22:34

Ами то за това се слага снимка, ама да не е от по-миналия век, нали!

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: malvianna   
Дата:   20-02-05 22:51

Уча за един изпит в който срещам тези понятия и не са обяснени добре в лекциите, за това попитах. Иначе samara разгледала съм подробно в интернет за тези неща за които питам, но почти няма информация на български. И тъй като реших че в този форум пишат хора които са запознати с тези технологии, сметнах че е по-добре да питам, отколкото тепърва да ги разучавам на английски.
Основната част на всеки един цифров фотоапарат, скенер или цифрова камера е матрицата, представляваща полупроводников чип. CCD и CMOS са два различни вида матрици като CCD са по-добрия вид но и по-скъпите. Blooming-a е някакъв проблем който възниква при CCD матрицата, но какво е точно и идея си нямам.

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: GOSPODIN   
Дата:   20-02-05 22:59

Това изглежда е нещо, като прекалено ярки цветове, или много ярка граница м/у обекти с различни цветове. Има един руски сайт с нещо , като картинка за обяснение:
www.log-in.ru/dtSection/galleries/ default.asp?cat=2&dog=323&hamster=1 - 21k -

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: samara   
Дата:   20-02-05 23:01

то явно е малко мацето бе, едва ли знае руски, иначе има много неща на руски ...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: malvianna   
Дата:   20-02-05 23:02

Нещо линка, който си ми го дал не се отваря. Моля те, сложи го пак. Мерси много[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: matasel   
Дата:   20-02-05 23:03

Ами и да и не - CCD се използват по-отдавна и в момента са най-разпространени, но CMOS се използват както в малки и евтини апарати, така и в апаратите от най-висок професионален клас на Canon i Kodak (огледално рефлексни апарати (SLR) с размер на матрицата 24х36 мм) както и в повечето SLR на други фирми, с изключение само на Nikon, май!
Но ако имаш AOL и ми го напишеш в е-пощата или в краен случай телефон утре можем да си поговорим! А сега лека нощ![smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: GOSPODIN   
Дата:   20-02-05 23:05

Допълвам : Това е когато имаме обекти с различен цвят или много светъл обект се намира на фон на тъмен заден план на границата на двата цвята се получава тънка линия(като контур) , която не е в цвета на нито един от двата.

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: samara   
Дата:   20-02-05 23:09

http://www.3dnews.ru/digital/matrix/

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: malvianna   
Дата:   20-02-05 23:09

Мерси много GOSPODIN.

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: malvianna   
Дата:   20-02-05 23:15

Мерси samara.

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: chel   
Дата:   20-02-05 23:41

Ето ти пример за тънкия нежелан "контур", при Canon PS A95 например, който е със CCD матрица:
http://www.dpreview.com/reviews/CanonA95/Samples/specifics/IMG_8952-001.jpg

това е от горния десен ъгъл на тази снимка:
http://www.dpreview.com/reviews/CanonA95/Samples/specifics/IMG_8952-001.jpg
http://www.dpreview.com/reviews/CanonA95/Samples/specifics/IMG_8952-002.jpg

http://www.dpreview.com/reviews/canona95/page5.asp:
"Color fringing
Noticeable purple fringing is present to some degree in all shots containing very bright (especially overexposed) areas. It's not enough to mar shots in most circumstances, but wideangle shots on bright days can produce very strong fringes at the boundaries where bright/dark areas meet. It is considerably worse at the edge of the frame."
Моят го прави, ужасно досадно е.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: GOSPODIN   
Дата:   21-02-05 00:16

По мое скромно мнение има разлика м/у purple fringing и blooming. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Понятия
Автор: chel   
Дата:   21-02-05 00:22

Май е точно така, но аз не претендирам да знам нещо - просто ако реши, да иде там и да чете, ако има време и желание. Предполагам, че на български сигурно още няма нещо утвърдено като "точен превод". И на мен ми направи впечатление, че друг термин използват - затова и цитирах, да не би да я подведа.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна