Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: ribastuka   
Дата:   13-02-05 16:39

Вчера както си снимах с моя Nikon FE10 (филмов SLR с ръчен фокус, ръчен транспорт и електронен затвор) при поредното превъртане на филма затворът отказа да работи. Ръчката за превъртане на филма остана заключена, т.е. апаратът би трябвало да е зареден и готов за снимка. Като натисна спусъка обаче нищо не става. Ако го натисна наполовина виждам показанията на светломера, но като натисна докрай скалата просто загасва и нищо друго не се случва.

Каква може да е причината? Какво може да се направи?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: thor   
Дата:   13-02-05 16:45

като за начало пробвай дали щрака на механична скорост - ако има такава ,след това смени батерията и пробвай пак и след това докладвай пак тук ...[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: ribastuka   
Дата:   13-02-05 16:55

За жалост няма механична скорост. Само електронни, даже и В.

За батериите. Всъщност същия ден смених батериите, защото предишните започнаха често да гаснат на студено. Но като загаснат дори светломера не свети. А с новите батерии първо изщраках около 20 кадъра без проблем, а сега имам само светломер.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: labrax   
Дата:   13-02-05 17:08

Понякога това се получава, когато не си презаредил изцяло, не си докарал лостчето за претнавивене до упор. Затворът не е зареден и всичко седи в полу-положение. Понякога се оправя с:
1. Извади филма
2. ЛЕКО и БЕЗ НАСИЛИЕ превърти на ръка зъбчатката, която издърпва лентата. Така затворът е зареден.
3. Щракни.
Може да се оправи още като вадиш филма.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: thor   
Дата:   13-02-05 17:16

нямам идея ,какъв може е проблема ,на мен ми се е случвало с FE ,но след като щракна с механичната скорост ,след това но проблемо оправя си се ..., е губя кадър но да съм изгубил до сега един два най много или когато батерията издъхне ,но пък то си е ясно това ...[smilie2] виж из книжката му ,има ли някакво упътване при подобни пано-ве които могат да се получат с този фотоапарат ,преди да предприемеш нещо по сериозно .....

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: ribastuka   
Дата:   13-02-05 17:32

labrax, почти съм сигурен, че при последното презареждане не завъртях ръчката докрай, но я изпуснах и тя се заключи. Така че сега май наистина не е зареден затворът. Обаче нямам идея как да го заредя. Ръчката е заключена, извадих филма, въртя зъбчътките на всички посоки но нищо не се получава. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: labrax   
Дата:   13-02-05 18:54

Не върти във всички посоки!!!
Някъде под ръба на капака на апарата има малка пластинка, която се натиска от капака, когато го затваряш (може и на самия капак да има някакво малко езиче). Пластинката на апарата би трябвало да е в дясната част (при отварен апарат и поглед отзад). Може да е отгоре, може да е отдолу, но по-вероятно е горе. Намери пластинката. Леко я натисни с нещо остро и плоско- отверчица или подобно. НЕЖНО!!! Не ръгай!
Така ще имитираш, че апаратът е затворен, а той ще си е отворен. В ТОЗИ МОМЕНТ ЛЕКО превърти зъбчатката, за която стана дума- в посока все едно че лентата я изтегля. Завърти с пръст МАЛКО и барабана, но който се навива филмът. Би трябвало да се отблокира.
Ако си нямаш вяра на пръстчетата, отиди при Цецо - на Аксаков. Мисля, че ще ти го оправи за минута- ако е такова блокиране, за което си мисля.
Успех и не насилвай нищо!!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: papi   
Дата:   13-02-05 20:26

проблема е много прост ,но трябва да се отвори долния капак и да се напасне една джаджа...но трябва майстор да ти го оправи,сам не можеш да го оправиш,не рискувай
но преди това провери пак батерията пък може да е толкова просто

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: ribastuka   
Дата:   13-02-05 20:48

labrax, зъбчатката, която движи филма и ролката, на която се навива, се въртят без усилие независимо дали пластинката за капака е натисната или не. Движението им е спрегнато (всяка една задвижва другата) и се разспряга от копчето за освобождаване отдолу (за пренавиване).

Къде точно е "Цецо на Аксаков"?

Papi, не смея да отварям апарата. Явно ще трябва да го нося някъде, ако не се получи с нови батерии.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: ribastuka   
Дата:   13-02-05 20:58

Сетих се още нещо. Изглежда след последното щракване огледалото беше останало в горна позиция и се върна на мястото си чак като свалих обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: Junior   
Дата:   13-02-05 21:21

не може да е от огледалото - това е само симптом , а не болестта....

ако не при Цецо, при Наско на Дундуков 18 (срещу Jimmys)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: murnau   
Дата:   13-02-05 22:48

probvaj sus samosnimachkata da osvobodish zatvora

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: ribastuka   
Дата:   13-02-05 23:37

Много благодаря на всички за съветите, оказаха се твърде полезни, проблемът е разрешен!

Отворих долния капак и първоначално кръвта ми се смрази от вида на ужасяващата сложнотия. Осмелих се да освободя едно зъбче, което заключва ръчката за презареждане и едновременно с това завъртях ръчката. Явно този път зареди и като натиснах спусъка щракна.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: labrax   
Дата:   14-02-05 00:22

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: papi   
Дата:   14-02-05 00:40

както казах - проблема е много прост и лесен за решаване:) аз лично имах същия проблем с един ФЕ,явно за тези никони проблема е един и същ,но винаги трябва да си имаш отверка в джоба,защото може пак да се появи...[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: ribastuka   
Дата:   14-02-05 13:18

papi:
винаги трябва да си имаш отверка в джоба,защото може пак да се появи

Да, така излиза. Друга поука е да се презарежда по-внимателно. И да се избягва снимане в нетрезво състояние. [smilie4]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ! Апаратът спря да снима!
Автор: hose   
Дата:   14-02-05 19:03

dokato chetiah temata si misleh dali niama da se orpavi ako prosto zaredish nova lenta?

nishto de - osven che si go opravila veche znaesh mnogo za nego ;)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна