Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Лрнта през рентген минава ли?
Автор: prodanov   
Дата:   06-02-05 16:09

Интересува ме черно бял негативен филм FP4 i HP5, минавайки през рентгена на границата, ще се прецакат ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   06-02-05 16:16

Задължително ще воалират. Преди 20год. така прекарахме едни НП 27 на ОРВО и после бяха с равномерен лек воал и на практика не ставаха за снимане. Както виждам и ти искаш да да пренесеш високочуствителни филми така, че е по- добре да са в ръчния багаж.

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: prodanov   
Дата:   06-02-05 16:34

Благодарско GOSPODIN, отказах поръчката.

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: Pehata   
Дата:   06-02-05 18:07

Старите Орво бяха в пластмасови кутийки. Не знам FP4 i HP5 как е и дали при металните кутийки проблемът го има. Но темата е интересна, чаками включване от Nsirakov.

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: jumbo   
Дата:   06-02-05 18:09

едно време като снимах дупедавци аааа депутати и пускаха апарата през рентгена и нищо му нямаше на филма...

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: niagara   
Дата:   06-02-05 18:53

Пускала съм филми през максимум 4 летища и нищо им няма.
Но ако минеш през 9-10, тогава натрупването на облъчването може да се отрази.
Ако има специалист по техническата част на тези машини, да каже точно колко.


Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: Стефан   
Дата:   06-02-05 19:08

Някой беше споменал преди време, че има 2 вида скенери по летищата - по старите облъчват по-твърдо и воалират филмите, новите май не създавали проблеми.


Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: Junior   
Дата:   06-02-05 19:44

Новите скенери не създават проблеми.... на времето трябваше да се прекарват филмите в джоба (като ръчен багаж, но без да минават през скенера), но сега не позволяват, тъй като скенерите вече не правят беля...

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: Niko24   
Дата:   06-02-05 20:08

И аз мога да потвърдя, че на съвременно летище нищо няма да им стане. А ако летиш до Кабул например си вземаш специялна торбичка (не знам на български как се нарича) и си меткаш лентите вътре.

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: smit_m   
Дата:   06-02-05 23:17

Az polzvam to4no takava torbi4ka "FILM-SAFE" na HAMA s olovno pokritie,no ne se doveriavam na rengena [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: SanniE   
Дата:   07-02-05 00:10

https://photo-forum.net/static/forum/2011-05/tyly4307.JPG
http://uk.msnusers.com/_Secure/0RgAAAN8UAdvxeYXMoq41bNViqjZg5xQAuDSqF!qwiAm1EL*5gc4FVVW2vt9E0VcGxKyH
te tova e...

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: nsirakov   
Дата:   07-02-05 00:34

Пеха.. мисля,че няма да дадат голямо отражение - ама аз такива експерименти още не съм правил... :) ако някой даде 2-3 филмчета за проба ще ги изпробваме....

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: crazyman   
Дата:   07-02-05 10:41

Незнам, но минах с видеокасети през ренген на летище и мога да ви кажа, че видеокасетите вече не стават за нищо.
Може да има нещо общо

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: Junior   
Дата:   07-02-05 10:57

абре ... касетите са магнитен запис

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: prodanov   
Дата:   07-02-05 14:32

Де да беше за две три филмчета, веднага щях да експериментирам. Но аз трябва да рискувам с минимум 30 метра лента.
А ако поръчам лента от Bh-photo с UPS, дали ще я третират като специален товар, или пак през рентгена. Някой знае ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: neuromancer   
Дата:   07-02-05 14:40

Поръчвал съм си филми по пощата, идват в опаковка на която пише "Photographic materials, do not X-ray". Дали наистина ги облъчват не мога да кажа, но филмите са си прекрасни.
От друга страна бях пращал колет с DHL и ги бях питал гледат ли се на рентген, казаха не, обаче когато се получи на него имаше лепенка че е прегледан...
Според мен дори да се гледа не е фатално

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: robi   
Дата:   07-02-05 14:49

По-добре е да не рискуваш, защото не се знае конкретния рентген как е настроен. По принцип на големите западни летища са поставени нови модели, които не увреждат видимо материалите. Обаче и там ако кажеш, че носиш фотоматериали можеш да избегнеш рентгена. Така беше и в Париж и в Цюрих и в Рим. Друг въпрос, че правиха пълен физически контрол на всеки филм и ме караха да отварям кутийките на 50-60 филма всеки път. Ама какво да правиш- хората си гледат работата както трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: thor   
Дата:   07-02-05 14:50

ами аз съм получавал и получавам филми от B&H и от доста време снимам само с техни филми и до сега не съм имал проблем, филмите които съм получавал обикновенно са биле с най малко година годност ,а получавал съм и такива чернобели с по две години и половина ...[smilie6] не съм в България ,но ме съмнява в България да са по стриктни ,а пък филми рядко поръчвам по малко от 30-на ...[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: hose   
Дата:   07-02-05 20:35

и аз съм минавал с ленти - през БГ не им дадох да ми ги слагат в скенера - но навънка вече ги беше хванала параноята и всичко ми бутнаха от ръчния багаж през скенера
за щастие нищо им нямаше на филмите - новите наистина не правят проблеми старите 100%
но тъй като ще минават през БГ митница сещай се с какви разполагат тука
а за това че пише да не ги пускат - пише на английски аз не бих се доверил на грамотността на митничарите а че не им пука е ясно
като цяло не те съветвам - защо ще ги поръчваш отвън? тук ги няма така ли? ако пробваш с DHL и подобните те със сигурност ще ги прекарат запазени ама ще ти одерат 3 кожи за специална пратка

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: Pehata   
Дата:   07-02-05 20:52

Сираков, имаш ли информация какъв интензитет на лъчите се ползва при скенерите.

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: Junior   
Дата:   07-02-05 21:41

абе, Хосе, и тука ги има ама на 6х цена

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: prodanov   
Дата:   07-02-05 22:29

Мисля, че ги няма в BG. Поне аз не знам къде продават кутия с 30 метра лента Ilford. Ако някой знае нека каже.



Публикацията е редактирана (08-02-05 00:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Лрнта през рентген минава ли?
Автор: Stoevmobile   
Дата:   08-02-05 01:23

Не съм сигурен какво точно се ползва по летищата, ама не бива да се рискува.
А ако някой се тупа у гърдите за торбички от фолио, дето предпазват от всичко, а не тежат поне десетина килограма - нека в края на седмицата приготви непроявено филмче и да го сложи в няколко торбички от оловно фолио, да му го щракна в негово присъствие на рентгенче. Може и да се хванеме на бас за резултата, като 1-2 каси бира примерно.
Целта на рентгенографията/рентгеноскопията е именно да изобрази това, дето видимата светлина не може.
А относно използването на пликчета с оловно фолио, бих препоръчал една статийка на англочетящите http://www.ndt-ed.org/TeachingResources/NDT_Tips/X-rayScreens.htm
Относно киловолтите и милиамперите ползвани у рентгените на летищата не мога да коментирам - не съм запознат. По-скоро са близки до тези, дето ползва и nsirakov.
В една успоредна тема за ленти/рентгени се пишеше, че ако не се вижда - вдигали "интензитета/мощността" или нещо подобно. Това е възможно но е времеотнемаща процедура. Едва ли се прави. По-лесно и бързо ще е да отвориш багажа за ръчна проверка, отколкото да подгряваш тръбата на рентгена. Ама много пари влязоха у митници и може да има някаква нова технология непозната.
А за онези торбички - да, готини са - навсякъде около нас има радиация, а такава торбичка ако не помага, поне няма да навреди със сигурност.
[smilie5] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна