Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 chetene na histograma
Автор: acho   
Дата:   31-01-05 12:13

zdraveite, malko up vupros ama ne znam kak tochno se razchita histograma[smilie11]

v knijkata na aparata e napisano ama az taka i ne go shvanah. shte se radvam ako niakoi me prosvetli[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: Ronson   
Дата:   31-01-05 12:19

Ето:
http://www.luminous-landscape.com/tutorials/understanding-series/understanding-histograms.shtml


Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: nanapak   
Дата:   31-01-05 12:27

Значи, отляво са най-тъмните стойности, отдясно - най-светлите. Кривата означава от КОИ стойности ПО КОЛКО има в ТВОЙТА снимка. Висок ключ - хг. вдясно, нисък - вляво. Нормална експонация изглежда като слона с боата на Екзюпери. Ако има празно отляво, черното ти сивее. Ако има празно отдясно - воал. Ако отляво хг. започва с прагче (по-високи от 0 стойности) - имаш загуби в сенките. Ако имаш прагче отдясно - прегоряло е (загуби в бликовете).
[beer] [shtrak] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: Pehata   
Дата:   31-01-05 13:54

nanapak,
Мерси!!!


Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: den_den   
Дата:   31-01-05 14:44

ПОздравления за отзивчивостта папарак[smilie24] .Когато иска човек може да свърши работа и без много дрънчене.


Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: nanapak   
Дата:   31-01-05 15:33

Дзън-дзън, не разбрах какво ти дрънчи - да не би тенекия зад опашката? [smilie19]
Има разлика, когато човек пита, за да видят всички какъв е отворко [smilie5] и когато пита, за да научи наистина нещо необходимо - на такъв всеки ще му помогне. [smilie11]
А точно от такива дрънкащи многознайковци с празни профили като тебе на хората им писва да постват отговори!
[smilie19] [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: avi   
Дата:   31-01-05 16:50

paparak?
procheti pak kwo ti napisa den_den?
pls?

Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: nsirakov   
Дата:   31-01-05 17:01

Paparak mersi i ot men...

Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: cristo   
Дата:   31-01-05 17:04

браво nanapak - много добро обяснение, и аз толкова пъти мислех да попитам тук, но точно заради многото отворковци, все не посмявам
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: stoevmobile   
Дата:   31-01-05 19:41

nanapak,
обяснението ти е наистина готино и ясно[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: crazyman   
Дата:   31-01-05 20:09

Браво и аз си се чудех, но не питах .
И от мен едно благодаря и [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: bip   
Дата:   31-01-05 20:30

Благодаря nanapak,и аз прогледнах..
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: den_den   
Дата:   31-01-05 20:56

Виж кво папарак, аз искрено те поздравих, че вместо да надуваш пози , без излишен шум обясни и с малко думи каза най същественото и наистина помогна на всеки който се интересува от това.Аз лично нищо ново не научих, но те поздравих именно за тази ти постъпка.А относно последвалия ти постинг, ако визираш мен честно не си добре...не знам къде го чуваш това дрънчене и кво избиваш изобщо, ама явно ти хлопа нещо.Иначе не мога си обясня изобщо подобна реакция на едно добронамерено изказване...не че ми пука де.Твой си е проблемът.Благодаря, че си надникнал в профила ми, обаче от къде измисли че съм многознайко това си е другата ми загадка.


Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: den_den   
Дата:   31-01-05 21:27

avi, Ти единствен/а от цялата върволица забеляза издънката.[smilie24] за интелекта и куража.


Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: nanapak   
Дата:   01-02-05 12:45

Пост №5: den_den Дата: 31-01-05 14:44 "...Когато иска човек може да свърши работа и без много дрънчене."
Че ми хлопа дъската, уважаеми ми де-ден, не ме притеснява особено - не съм ни пръв, ни последен. [smilie25]
Ако на човек обаче му хлопа ченето, пък той не помни какво е казал/писал, или поне не се върне да си погледне поста - това не знам точно как се класифицира по медицински. [smilie11]
Вярно, че понякога имам звън в ушите (ако съм прекалил вечерта), може да е и от хлопащата дъска, но горното ти "добронамерено изказване" предизвика и съответната му реакция, така че сърди се сам на себе си. [smilie19]
П.С. погледнах ти профила да не съм ти критикувал снимка, та да ми пишеш за дрънчене. Не че съм ти фен [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: n1x0n   
Дата:   01-02-05 14:03

папарак, той те похвали че си свършил работа кратко и ясно без излишни обяснения. никъде не е казано и отникъде не се подразбира че точно ти си дрънчал когато и да било.

А обяснението ти, както ти го хвалят - така половината не е вярно!

1. Нормална експонация изглежда като слона с боата на Екзюпери.
Това НЕ Е вярно. Няма такава конфигурация на хистограмата, която да отразява "нормална експозиция"! Дори да приемем че говорейки за "нормална експозиция", всъщност имаш предвид "правилна експозиция" - пак няма да е вярно.
Това което описваш ти е просто някакъв частен случай с преобладаващи средни полутонове.
"Гърбицата" на хистограмата при правилна експозиция може да е изнесена дори най-вляво или дясно - в зависимост от преобладаващата тоналност в кадъра. Реално може да се намира навсякъде по оста на плътностите и пак кадъра да е правилно експониран.

2. Ако има празно отляво, черното ти сивее. Ако има празно отдясно - воал.
Това също НЕ Е вярно и да го пишеш при положение че самия ти един ред по-нагоре споменаваш "висок ключ" и " нисък ключ" е най-малкото странно. Спокойно можеш да имаш "празни" места в някой от краищата на хистограмата без това да означава сивеене или воал! Отново е въпрос на тонално разпределение на конкретната сцена.

Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: asahi   
Дата:   01-02-05 14:28

Прав е Никсъна. Ето и примери:

Черен фон с два сиви предмета - напр. 20% и 40%. Ако замерим падащата светлина и изчислим по нея експозицията (което е един добър за този случай метод) на хистограмата получаваме 3 ясно изразени пика - един най вляво и два след него надясно.

При същата сцена на бял фон при същото осветление най-левия пик се появява най-вдясно, другите два не мърдат. И двете сцени са правилно експонирани.

И за трети опит в същата сцена вкарваме някаква многотонална шаренийка - напр. снимка на фолкпевица. Хистограмата се изгърбва в средните стойности, някои от крайните също се запълват. В зависимост от фона пак имаме пик вляво за бяло или вдясно за черно.

Такива ми ти работи. А какво става с отделните цветовете? Стъпваш на теорията и разбираш нещата на практика. Нещо, което ще направя в моя курс.


Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: den_den   
Дата:   01-02-05 14:34

Папарак, почваш вече да ме разсмиваш[smile] .Аз помня какво съм ти писал и какво съм мислил докато ти пиша и без да се връщам да го чета.Ти обаче явно не вдяваш на български, че затова се опитах да го напиша ептен разбираемо втория път, ама и това не ти стига...наистина тежък случай.Виж и другите постинги белким ти проблесне.Няма за какво да се сърдя.Постъпих според достойнството си, а на теб още по малко...хич не съм заритал да ми ставаш фен нито правя нещо, за да се харесам ня някой.Обаче това да си "непогрешим и вечно прав" прилича на патология...казвам го с добри чувства[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: chetene na histograma
Автор: nanapak   
Дата:   01-02-05 15:05

Високоуважаеми Никсоне
Ценя мнението ти, досещам се (предполагам) че си ПРОФИ, и естествено разбирам, че ще имаш "некои съображения". Аз обаче не съм писал, имайки предвид майстори като тебе, а зайци от нивото на моя милост, и се надявам поне малко да съм им бил полезен (за тяхното, тоест нашето, ЛЮБИТЕЛСКО ниво). Някой беше пуснал и линк за статийка по въпроса, предполагам, доста по-професионална, ако някой търси по-задълбочен анализ.
Съжалявам за изпуснатите нерви, но поне на мене репликата на денден за дрънченето изобщо не ми прозвуча доброжелателно. Ако всички прочели я тук обаче наистина я смятат за доброжелателна, готов съм публично да му се извиня.
Благодаря все пак за оценката на Майстора - "наполовина невярното" ми обяснение значи е поне наполовина вярно! [smilie25]
Сега за Егзюпери и боата - употребявам го като метафора (или алегория беше?!?) за нещо тънко в краищата и дебело в средата, а не като конкретна графика - въпросните гърбици (може да е една, а може и да са на n-гърба камила:-) не е съществено дали са ляво, дясно или в средата, но ИЗТЪНЯВАТ на краищата! А не се отсичат. Та затова беше подобието с боата - пък дали е глътнала слон, жираф или рак, са подробности.
Ако ми позволиш, Никсоне, ще защитя и второто си твърдение. В никакъв случай не оспорвам, че много по-добре от мене знаеш какво е висок ключ и какво - нисък, но и във високия ключ има ЧЕРНО (колкото и нищожно да е то), както и в ниския - бяло. Искам да кажа, че хистограмата на висок ключ, дори да е цялата надясно, но вляво има поне тънка линийка или пунктир, тоест има, макар и минимални, ЧЕРНИ точки! Но в никакъв случай НЕ Е ПРАЗНА!
Благодаря за вниманието, бъди жив и здрав! [beer] [shtrak] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна