Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Дигиталка + ч/б филтри
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   31-01-05 18:32

Реших да проверя какъв ще е ефекта от оранжев и червен филтър с дигиталка, която няма ч/б режим.
Затова снимах цветно и след това обезцветих.
Обекта - синьо небе и пухкави облаци.
Очаквах резултат подобен на ч/б филм
с оранжевия - подчертани облаци
с червения - драматично.

Да, ама не [smilie18]

Най- добър е кадърът без филтър. Най-кофти, с най-малък контраст с червения.

Не съм виждал диаграма на спектралната чувствителност на матрицата, но явно е чувствителна в целия видим спектър и като резна синьото с филтър, небето трябва да стане черно, а то не е.

Какво става ? [smilie11] [smilie11]

Дали автоматичния баланс на бялото се опитва да компенсира филтъра? [smilie11]

Може, ама чак пък толкова ? [smilie18]
За друго не се сещам. [smilie11]

Ако някой може, да даде логично обяснение и да сподели опит. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: jumbo   
Дата:   31-01-05 18:38

ами логично е белия баланс да се чекне заради филтъра
сложи на твърда цветна темература и тогава снимай
и още нещо вместо това има една програма казва се фотошоп при нея успеваемоста е по-голямшка

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   31-01-05 18:58

jumbo тази работа с шопа е ясна, но той не може да замени всичко.
Имам такъв кадър в профила.

Ще опитам на ръчно, ама де ги пухкавите облачета [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: neuromancer   
Дата:   31-01-05 19:03

Като обезцветяваш можеш да си избереш кой канал точно да запазиш и дори можеш да варираш цвета, напр. 20% зелено, 80% червено, докато като сложиш филтър той е какъвто го сложиш

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: joshua   
Дата:   31-01-05 20:58

как го "обезцвети"?

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: x.files   
Дата:   31-01-05 21:29

Явно не всичко е ясно - щом си се мъчил да слагаш филтри ???

Във PS се "обезцветява" контролирано с "channel mixer" и след това си работиш с curves, яркост, контраст и др. и т.н.

Ако обаче на оригиналния цветен файл /т.е. снимката/ ги няма облаците => тогава "channel mixer" не помага и ще трябва да използваш "4ерна" магия, за да ги изкараш :) :) :)

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   31-01-05 22:53

joshua
опитвал съм различни варианти за обезцветяване на `оранжевия` кадър
1. Image/Mode/Grayscale - най-добре
2. Image/Adjustment/Hue & Saturation - Saturation = -100 - не става, губи полутонове
3. Image/Adjustment/Desaturation - като 2

Сега опитах и с Chanel Mixer, с различни стойности, но възможностите са много и вероятно не съм налучкал най-добрия вариант.

x.files
Искам да получа изображение аналогично на ч/б филм с оранжев или червен филтър.
Ако имаш алгоритъм за обработка с шопа ще съм благодарен.
Качих два кадъра в профила, без филтър и с оранжев. Без обработка, само намален размер.

Кой от двата и как точно? Ако ти се занимава.


Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: joshua   
Дата:   31-01-05 23:44

ами доста бегло съм запознат с photoshopa, а с фотографията хич, мааа си мисля, че:

-теа филтри едва ли филтрират в целия честотен диапазон, да речем на "синъото",и то "твърдо"

-всеки филм си има характерна чувствителност из спектъра

-принципно, rgb към grayscale се използваха стойности около 30/60/10 с некви разлики за за pal, ntsc, gamma 2.2, 1.8 etc

-из action-ите на photoshop-а имаше "convert to grayscale", където се виждаха некви стойности, които вероятно се използват, га му дадеш mode >> grayscale

-последно, channel mixer-а имаше и global контрол. при всички случаи е желателно сумата да е 100%, плюс-минус 50 (да речем и то max, по вероятно 20)

ps
а да, и gradient map, където, евентуално, ако си поиграеш с grayscale ramp-а, може и да се симулира филм ...ма както казах, ся си теоретизирам



Публикацията е редактирана (31-01-05 23:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: lava   
Дата:   31-01-05 23:56

Интересно - а с дигиталка С ч/б режим какво ще стане?

Иначе за мен е естествено филтъра да не се държи като поставен пред филм. спектралната чувствителност на ч/б филм е доста различна от матрицата и от цветния филм.

Сложи пол. филтър за пухкавите облачета.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: joshua   
Дата:   31-01-05 23:59

mi nai-veroyatno tva koeto she stane u photoshopa ga mu dadesh 30/60/10, ma to tva mozhe da e za high-end digitalkite... de da znam sya

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   01-02-05 09:24

lava

за пол. филтрите [smilie24]

голям почитател съм им
ползвам ги по два наведнъж [smile] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: avi   
Дата:   01-02-05 11:24

joshua - ti nishto ne razbirash inak :)) samo si teoritizirash :))

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: asahi   
Дата:   01-02-05 14:32

Чичо Жоро, във ФШ можеш да постигнеш желания ефект. Преди да десатурираш трябва да изкривиш цвета или направо да работиш с единия цветен канал. В червения са твоите облаци.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: x.files   
Дата:   01-02-05 15:03

Гледам във тоя форум се правят всякакви курсове по PS и се надявах, 4е някой от „корифеите” е наясно и може да ти помогне обаче ц...ц....

Ами 4i4o Jorо извинявай за забавянето ама мразя да пиша дълги обяснения. Ще бъда възможно най-кратък:

- Доколкото съм схванал проблема ти – искаш от цветна снимка да направиш ч.б.-снимка, като градацията на сивото при ч.б. да се възприема от зрителя като сходна с цветовете и градацията на яркостите при цв. снимка
- в профила си съм качил 2 снмки: black и slections. И двете са получени от твоето цветно копие(направено без филтър) !
- Black – е получена така : slective color =>blues и вкарваме 80% black в синьото=>saturation само на blue +20 => channel mixer monochromatic (red 102%) => doge tool (+10% в сенките за планината и сградите) => brightness +5% и contrast +10% => save for web и ... готово --->>> това отнема около 40 сек.
- При selection – е работено без да се вкарва черно в синия свят + планината и небето са обработвани по отделно с използване на quick mask(!) + curves + satiration + brightness + contrast и разбира се channel mixer monochromatic ---->>> отнема 2 мин

!- при 8-bit greyscale – на практика губиш много нива на сивото
!! – при desaturate – компютъра обезцветява цветовете по алгоритъм, който е „за обща” употреба и е приложим с променлив успех.
!!! – затова ако искаш повече контрол само channel mixer + др. Инструменти.

- По принцип винаги губиш сиви полутонове – при филма като си сложил червен или оранжев филтър – също.
- Абе не съм се престаравал – гледах да дам пример за обработка.
- Има и други начини, ама стига че се разбих от писане.
Чети от Help на PS, за да видиш защо по принцип цифровите апарати виждат зор със гамата „синьо & циян” (просто тя е до голяма степен извън RGB - то)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   01-02-05 15:46

x.files
Благодаря
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталка + ч/б филтри
Автор: joshua   
Дата:   01-02-05 23:24

ще ми се, да натъртим, че каналите могат да бъдат разделяни, манипулирани поотделно и отново събирани

иначе си позволих това със снимката на ergeza , че има доста и различно синьо ...не е по канали мааа...

gradient map -> леко разцъкване по grayscale ramp-а, после малко curves и цвят, които качествено не променят нищо

за нещо подобно ли иде реч?


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна