Автор: glika
Дата: 28-01-11 09:39
Предлагам Olimpus SP570UZ
състояние 9.5/10
цена 380лв.
Olympus SP-570UZ има 20х Zoom обектив с 14 лещи, 4 от които асферични, разпределени в 11 групи. Фокусното му разстояние е 2,8–4,5/4,6–92,0 mm, което отговаря по зрителен ъгъл на 26–520 mm в класическата филмова фотография. Забележителни данни! И тъй като апаратът има и цифров Zсилно влошаване на качеството, типично за всички апарати), неговата кратност достига 100х! Ако се използва оптичният телеконвертор (фактор 1,7), фокусното разстояние достига до умопомрачаващите 884 mm!
Дизайнът и ергономията на Olympus SP-570UZ (въпрос на лична преценка) е в рамките на най-доброто на този тип камери. Той е компактен (118,5×84x87,5 mm и тежи 445 g), с приятна форма. Особено полезен е функционалният бутон, чрез който се настройват балансът на бяло, режимите на светкавицата, корекцията на експозицията, цветовъзпроизвеждането, чувствителността, серийните снимки, режимите на измерването, файловите формати, разделителната способност и още, и ощe… Дизайнът видимо се доближава до този на огледално-рефлексните фотоапарати на Olympus.
Не е оптимално решение изменението на фокусните разстояние да става чрез гривна, която задейства мотор. Има известно забавяне след завъртането на гривната, а пък е и причина за по-бързо изтощаване на батериите. Много по-добре би било, ако изменението на фокусното разстояние беше чисто механично.
CCD матрицата с големина 1/2,33 инча има ефективна разделителна способност 10 Мпиксела – нещо, което постепенно се превърна в стандарт на съвременните камери.
Логично е, че при такова дългофокусно разстояние, което има зрителен ъгъл, еквивалентен на 520 mm от класическата филмова фотография, апаратът трябва да има стабилизатор на изображението. Да, той има (чрез движение на матрицата), но за по-голяма сигурност конструкторите са прибавили и автоматично повишаване на чувствителностите при лоши светлинни условия. Двойно осигуряване! Разбира се, по-високите чувствителности водят до изображение с повече шум и известно намаляване на остротата, но за неголеми увеличения, каквато е масовата любителска практика, двойната стабилизация е ефективна. За по-сериозна работа е по-добре стабилизацията с изменение на чувствителността да се изключи.
Автофокусирането е със 143 избираеми точки от изображението. При малко светлина влиза в действие помощен червен лъч, който определя точно разстоянието от обекта. Режимите на автофокуса са: стандартен, следящ фокус, ръчно фокусиране, макрорежим (0,1 m до безкрайност при широкоъгълната настройка на обектива и 1,2 m до безкрайност при дългофокусната настройка). Любителите на макроснимките разполагат и с режим „Супермакро“, при който най-близкото разстояние до обекта е 1 cm! Чудесно!
Не може да се каже, че ръчният режим е особено удобен. Разстоянието се нагласява чрез бутон на гърба на апарата.
Olympus SP-570UZ е готов да глези приятелите си с режима на разпознаване на лице (при това усмихнато!) и да фокусира точно на него. Всъщност той има вградени още много глезотийки за потребителя, които ще видим по-нататък.
Верен помощник на фотографа са разнообразните снимачни режими. Налице са важните за сигурната работа общо и спотово измерване, както и с приоритет на средната част на кадъра. Въз основа на резултатите на измерването фотографът може да снима в следните снимачни режими: „Автоматичен“, „Приоритет на скоростта“, „Приоритет на блендата“, „Ръчни настройки“. При това той може веднага да прави автоматични (Bracketing) или ръчни корекции на eкспозицията с ±2 EV през стъпка 1/3 EV.
За любителите на лекото и лесното Olympus SP-570UZ подарява още глезотийки. Само ще ви изброя готовите режими на снимане (общо 23) – „Портрет“, „Пейзаж“, „Портрет сред природата“, „Спорт“, „Нощни снимки“, „Нощен портрет“, „Снимки в стая“, „Снимки на свещ“, „Автопортрет“, „Портрет на налично осветление“, „Залез“, „Заря“, „Фойерверки“, „Храна“, „Витрини“, „Усмихнати хора“, „Плаж“, „Сняг“, „Снимай и избирай 1“, „Снимай и избирай 2“. Коментара оставям на вас, драги читатели.
Скоростите на затвора са в рамките на общоприетото в този ценови и технологичен клас – 4–1/2000 s. При някои от режимите се снима и с по-дълги експонации – в режима В с експозиции до 8 min, а при нощните снимки – до 4 s.
Чувствителностите са в много широк диапазон – от 64 до 1600 ISO, а 3200 и 6400 ISO са приложими само с намалена разделителна способност – 5 Мпиксела.
Още едно силно качество на Olympus SP-570UZ са серийните снимки. Докато при максималната разделителна способност скоростта е не особено висока – 1,2 снимки/s с максимален брой 7 фотографии, то положението коренно се изменя, ако се снима с намалена разделителна способност. В 5-Мпикселен режим скоростта е повече от отлична за апарат от този клас – 7,2 снимки/s с максимален брой 30 фотографии, а при 3 Мпиксела достига невероятната скорост от 13,5 снимки/s с максимален брой 30 фотографии! Към това бих искал да прибавя и възможността за интервални снимки – един много рядко срещан режим. Истинско постижение на конструкторите!
Файловите формати носят радост на фотографската душа с наличието на RAW. Освен този важен за практиката формат Olympus SP-570UZ има и JPEG с две нива на компресия. Възможен е и едновременен запис на RAW и JPEG. При това може да се снима и записва в разделителни способности – 10, 5, 3, 2, 1 Мпиксела и VGA. Или както мъдрият шоп казва – каквото душа ти сака. Дори имате възможност да снимате кадри със съотношение на страните 16:9. Тук да не пропусна да отбележа, че има и вътрешна 47-Мбайтова памет.
На HyperCrystal LCD дисплея с диагонал 2,7 инча (6,9 cm) освен кадрирането при снимане, се разглеждат и сътворените фотографии. Оценяването им се улеснява с възможностите за до 10-кратно увеличение. Не е проблем и едновременното разглеждане на 4, 9, 16 или 25 кадъра, както и да се види хистограмата на всяка снимка.
Искам да отбележа, че електронният визьор е с недобро цветопредаване и острота. Той служи за снимки само при особено ярко слънце, когато изображението на дисплея е трудно видимо. Образът във визьора е с ниска динамика и светлите места изглеждат „прегорели“, а цветовете бледи. Това определено е повод за размисъл и действие на конструкторите.
Балансът на бяло е с достатъчно настройки за получаване на качествено цветовъзпроизвеждане. Те са: „Автоматичен“, „Слънчево“, „Лампа с нажежаема жичка“, 3 режима за различните видове луминесцентни лампи, ръчен баланс и 7 степенни промени в посоката на червените и сините цветове.
Olympus SP-570UZ разполага и с вече задължителната за подобни камери вградена светкавица. Диапазонът, в който тя осветява достатъчно обектите, е 0,3–4,5 m (200 ISO) и 6,4 m (400 ISO) при широъгълната настройка на обектива и 1,2–2,8 m (200 ISO) и 4,0 m (400 ISO) при дългофокусната. При необходимост силата ù може да се компенсира с ±2 EV. Тя безропотно работи напълно автоматично или с необходимата корекция за „червените очи“, може да действа като подсветваща, или пък да е винаги изключена.
Важно! Olympus SP-570UZ има контакт-шейна за включване на външни светкавици. Още нещо – той може да включва безкабелно системни светкавици, с което автоматично изпреварва и превъзхожда апарати със сходни технически характеристики, но без такава възможност.
При наличие на xD Picture Card карта памет е лесно и удобно да се снимат панорами – те се сглобяват автоматично в камерата. Интересни екстри още повече разширяват възможностите ù – в готовото изображение може да се променя размерът, да се правят отсечки, да се редактира RAW форматът, да се слагат рамки и дати, да се премахват „червените очи“ – все функции, полагащи се на компютъра.
Shadow Adjustment е още една полезна функция. Чрез нея се подобрява динамиката на изображението, разработката в тъмните места на образа става по-детайлна и по-въздействаща. Bright Capture Technology пък е технология за получаване на качествени снимки при условия, близки до пълна тъмнина.
Въпреки че съм убеден, че видеоклипове се правят с видеокамери, не искам да пропусна факта, че Olympus SP-570UZ снима при необходимост видеоклипове със звук. Качеството е на две нива – по-високото е с разделителна способност 640×480 пиксела със скорост 30 кадъра/s и продължителност 10 s, а по-ниското – с разделителна способност 320×240 пиксела със скорост 30 кадъра/s и продължителност 29 min.
Камерата се захранва с енергия от 4 батерии АА.
|
|