Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: n1x0n   
Дата:   20-10-08 14:31

Ако това са "blinking highlights" отправи оплакване към канон че се появяват едва когато прегориш трите канала.

Това беше първото, което си помислих да направя, попълних бланката за оплаквания и тъкмо да я пусна - си викам "абе дай да провериме тая работа все пак!"

Щракнах един кадър за проба със UniWB-то за 5Д от онзи сайт

http://photo-zona.net/images/user3005/album11385/large/1224500990_tzwj6280_primer1.jpg


и хоп... изненада! Оказа се, че и единия канал да се изпържи само - пак дава "blinking highlights". Оградил съм да се види R и B каналите още колко мегдан имат.

Ето и кадъра от вчера, който съм правил със "black frame" UniWB-то от вчера:

http://photo-zona.net/images/user3005/album11385/large/1224500992_arma7789_primer2.jpg


Говорим за такъв контраст, че и 5 канала да имаше - и в 5-те трябваше да гори. На практика обаче - хистограмата се реже в синия канал, а в другите два има само някакви пикове странни и не дава "blinking highlights". Определено нещо се бъгва работата.

Та както казах - този номер с капачката - не препоръчвам да се ползва "на доверие". Те дори видимо се отличават оттенъците на баланса, което значи, че изобщо не е все тая дали ще се мине през калибрация или ще се прави "black frame".

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   20-10-08 14:55

Чакай сега, изрично казах няколко пъти тествайте първо какво сте генерирали.
Вкарваш го в софтуер по избор и проверяваш коефициентите. Трябват ти максимално близки до единица.
Възможно е да стане с черен кадър, възможно е и да не стане, капачките далеч не лягат плътно. Не съм убеден също че 5д позволява получаване на UniWB с черен кадър. Има по горе връзка за сваляне на готов роу.
На двата примера които си качил ясно се вижда прогаряне на канал.
На втория мога от самолет да ти кажа че UniWB не си постигнал. Просто не е това цвета, а и си личи как е резната хистограмата в другите два канала.
Съжалявам че се опитах да те подведа за мигащите части.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: n1x0n   
Дата:   20-10-08 17:08

На двата примера които си качил ясно се вижда прогаряне на канал.

Че нали точно затова ти ги качвам [smile]
Обясних по-горе, че някакъв бъг се получава в случая с черния кадър и НЯМА индикация за това прогаряне.

Не съм убеден също че 5д позволява получаване на UniWB с черен кадър.

Ами затова съм го пуснал това горе - да покажа, че не позволява. Нито става номера с преекспонирания кадър - пак има някакви аномалии.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: emovla   
Дата:   20-10-08 17:57

Аз пък оня ден си играх и снимах един RAW дето на апарата не мига, в DPP не мига, а зеленото е толкова изгоряло, че нито ДПП нито ACR могат да извадят нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: emovla   
Дата:   20-10-08 19:08

Ако някой го иска да му го метна по e-mail примерно (на ЛС)

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: Canon   
Дата:   21-10-08 01:22

didesignbg написа:


> Такова нещо като разбалансиране на тъмбнейли и превюта не
> съществува.

Ми да, зелените тъмбнейли са балансирани?

Матрицата вижда нещата зелени и това е проблем на
> които производителите следва да обърнат внимание. В момента
> прилагането на силна WB корекция е софтуерно решение на
> хардуерен недостатък.
>
Матрицата "вижда" както ти написах с четири сензора RGGB, които нарочно са подбрани така, че точно в зеления цвят да има максимална чувствителност - затова са 2 сензорите за зелено и само по един за червено и синьо.
Т.е., т.н. зелен недостатък е търсен и засилен.
И това е така, защото такива коефициенти, приложени към спектралната чувствителност на човешкото око НЕ СА РАВНИ =1. (виж графиката отдолу)
Аз искам разпределението на хистограмата да е близо до зрението, а не до коефициенти.
Ти предлагаш УниРАВ, аз предлагам да изравним и зрението с него, като гледаме през зелени очила. Двата метода дават еквивалентен резултат - равна хистограма и равна психограма (при човека)

За сравнение - спектър на виждане на око

http://muller.lbl.gov/photos/PffP/eye-spectrum.jpg


Дневен (слънчев) спектър


http://muller.lbl.gov/photos/PffP/sun-spectrum.jpg



Ето и двете


http://www.lpi.usra.edu/education/fieldtrips/2005/activities/ir_spectrum/images/lightresponse_s.gif



Не видях никъде смисъл в такова упражнение.
Дали ще гори или не в някой край, са прости сметки с +/- корекции. Прати ми някой скрито неизгорял да го конвертирам неуспешно и за да оценя смисъла.
напишете тук URL на снимката

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   21-10-08 10:08

Canon виждам че сме на път да се разберем, една мъничка стъпка остава.

Аз искам разпределението на хистограмата да е близо до зрението, а не до коефициенти.


Аз пък искам точно обратното, искам разпределението на хистограмата да е максимално близко до роу данните.
Много слабо ме интересуват решенията на апарата за това как да конвертира тези данни в джпег.

UniWB по никакъв начин не влияе на експозицията или на роу данните. Единственото което прави е да дава по-вярна представа за хистограмата. Ако не ползвате хистограма. Няма абсолютно никакъв смисъл да прилагате UniWB.

Познаването на роу хистограмата и възможностите на конвертиращия софтуер са една добра отправна точка за получаване на по-добри резултати касаещи шум и динамичен обхват.

При прилагане на Експониране на дясно е желателно това да става комбинирано с UniWB. При тази техника, определянето на експонацията става изцяло опирайки се на десния край на хистограмата. Опирайки се на хистограма с приложен бял баланс доста често недоекспонираме или пък преекспонираме даден канал без да го разберем. Някои от тези грешки е възможно да се прикрият от роу конвертора. При някои по-сериозни корекции по файла обаче лъсват с пълна сила. По-слабия червен канал при дневна светлина и съответния шум в сенките. Силния зелен канал които е доста вероятно да прогаря при дневна светлина.

Спектралната характеристика на сензорите е константна за дадения апарат и фотографа няма как да влияе върху нея. Прилагането на UniWB (неприлагането на бял баланс) дава възможност на фотографа да вижда какво матрицата на апарата е регистрирала. Нито повече, нито по-малко.
Как всеки един производител е приложил хистограмата и мигащите ярки части е извън темата това всеки сам трябва да открие. Доколко добре е построена хистограмата, можем ли да си позволим прогаряне, ако да колко?

http://www.cryptobola.com/photobola/rawnalyze.htm

Е софтуер за анализ на роу данни, позволява лесно да видите разликата между това което регистрира матрицата, и какво се случва с хистограмата след прилагането на белия баланс и гама кривата. Поддържа по разпространените модели апарати, както и ДНГ.


Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: IDA   
Дата:   21-10-08 12:37

Didesignbg,

Направих това, за което ме помоли по-горе. 350Д запомня настройките от последния потребителски бял баланс и след изтриване на еталонния файл, форматиране на картата и дори изваждане на батерията от апарата. Това прави нещата още по-лесни.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: IDA   
Дата:   21-10-08 12:47

След като виждам, че темата се изражда в безсмислени спорове, приканвам всички спорещи просто да изпробват метода в реални условия на снимане на контрастни кадри (дори и само по съкратения начин с черен кадър) и да преценят дали би могъл да им върши работа. Аз след като си поиграх няколко часа с него, останах с впечатлението, че методът е изключително полезен, особено за пейзажистите, които подлагат файловете си на доста сериозна допълнителна обработка. В тези случаи използването на още 2/3 до 1,0 стъпка динамика определено води до видимо подобрение на качеството на крайния резултат.

Още веднъж благодаря на Didesignbg за интересната и полезна образователна тема и пожелавам на всички приятен ден.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   21-10-08 13:10

IDA, радвам се че харесваш този метод на работа. Благодаря и за това че потвърди запазването на настройката за потребителски бял баланс.

Искам само да внеса една лека поправка в написаното от теб. Ползването на uniWB не донася автоматично динамика. Просто дава възможност на фотографа да взема решения за експонацията базирани на по-реална хистограма.
Дали може да се преекспонира или е нужно да се недоекспонира зависи от конкретната ситуация.
Сляпото прилагане на която и да е техника е сигурна рецепта за проблеми.

Много съм съгласен, че всеки трябва да опита и сам да реши за себе си дали това което получава си струва.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: Canon   
Дата:   21-10-08 13:47

didesignbg
Аз имам следния проблем. Кадри, снимани с Цанон 40Д, с интервал на яркости 1:16383, измерени с това http://www.cryptobola.com/photobola/rawnalyze.htm

ми дават коефициенти за каналите 1.000:1.000:1.000 и нормална цветност на картинките (тъмбнейлите) и нормална по крайни точки хистограма.
Как да си разбалансирам коефициентите на каналите, че после да мога да ги оправя с UniRAW.
Изглежда няма нужда/смисъл от метода при мен [smilie11]
Да ти пратя сурова картинка ти да си я измериш?

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   21-10-08 15:05

Изглежда няма нужда/смисъл от метода при мен

Така изглежда.
Което не пречи да се запознаеш с Rawnalyze. Смятам че след като прочетеш упътването за работа ще ти стане интересно.

Само за информация, 40д се насища при стойност значително по-ниска от максималната за 14 битова камера. Около 13820, - още около 1000 които се орязват от долния край, в това няма нищо лошо разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: Canon   
Дата:   22-10-08 02:35

didesignbg
Да
на различни картинки отляво е около 950, отдясно е около 13800 (за 400ИСО файлове).
т.е работи си с 13.5 битове. [smilie3]
Преди бях установил, че издържа и динамика над 11 ЕВ.
Единственото, което със сигурност се уверих, че конвертора ми DxO [smilie24] вади пълната информация от роу файловете с перфектен контрол на контраста и детайла.
Дори вади повече инфо, отколкото Rawnalyze прочита из роу файла. Поне от прякото им преглеждане на горната и долна яркостна граница, но което не е съвсем вярно за АЦР-а, на него проблем са му отгоре светлините, контрастното управление, вкл. микроконтраст, а и работата с детайла.

Софта иначе е много читав [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   22-10-08 09:00

Canon, абсолютно вярно е, че съвременните роу конвертори са способни да създадат малко информация дори там където тя липсва в роу файла.
Относно точката на насищане. Така губиш малко от нивата, но това според мен не е проблем. По притеснително щеше да е ако насищането става при 16384. При това положение щеше да има вероятност част от сигнала на сензора да се орязва от А/Д преобразователя.
Черната точка я оставят заради астрофотографите, за нормални снимки надали има някаква полза. Никон и Фуджи примерно я режат.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: Canon   
Дата:   22-10-08 11:09

Всъщност си открих кадри на дневно осветление на 400ИСО за особено контрастни сцеени със стойности 950/16220 - явно юнаците от канон добре са изцедили сигнала от матрицата.
Отделно, оказа се, че максималната изцедима динамика от тази матрица достига 16 ЕВ на база основна експонация и добавена софтуерна корекция + 8ЕВ и - 8ЕВ. Практически измерени съм достигал до около 12-13, но конветирани с АЦР


Ако трябва да сме точни при ДхО оптик про и анализ на съответствието със тоналността на прехода като подобие на реалната действителност няма добавена стойност, а само много висока степен на усилване (екв. на тонален контраст) на сигнала

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   22-10-08 11:38

Съмнява ме това, точката на насищане следва да я гледаш при преекспониран кадър и в трите канала. Направи си един такъв и ще видиш че сензорът се насища при стойност 13825.
Това може да се установи и със друг софтуер.
Практически погледнато ако роу конвертора ползва стойност на насищане по-висока от 13824 (т.е. ако не отреже данните над тази стойност), то поради прилагането на белия баланс ще се получи цветови оттенък в прегорелите области.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: Canon   
Дата:   22-10-08 19:31

не виждам смисъл да те подвеждам с елементарно проверими данни
http://gencho.com/Images/tests/40D/17-55/_MG_5274.zip

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: Canon   
Дата:   22-10-08 19:50

И Никон д300 достига софтуерна корекция = +8ЕВ /- 8ЕВ - т.е динамика на матрицата около 16 ЕВ.
Определено ми е интересно да видя Фуджито С5 какво дава.


Цветови оттенък може да има, ако границите на отклоненията на отделните канали са различни, примерно за РГБ +7 2/3 ЕВ ; 7 1/2 ЕВ; 7 1/2ЕВ би дало синьо-зелено (циан), т.е., тази разлика от 1/6ЕВ ще даде цветността. Иначе се стига до неутрално сиво, което лесно се измества с тонална корекция до РГБ 255, 255, 255. Изместването, но с цветова корекция на неуравнена горна граница от примера с циана, води до РГБ 255, 255, 255 и съответна нелинейност на цветовата градация в светлините и видим цветен дисбаланс.
Цанон 30Д има точно този проблем, но мисля, че беше при мажентата.



Публикацията е редактирана (22-10-08 19:57)

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   23-10-08 08:57

Във файла които си качил няма нито един прегорен канал, т.е. нито един канал не е достигнал точка на насищане. По него никакви изводи не могат да се направят относно точката на насищане. Нужно е и трите канала да са прегорели. И аз не виждам смисъл да те лъжа за нещо лесно проверимо. В този файл най-висока е сатурацията в зеления канал и е някъде около 9000-9100.

Динамиката може да мерим, но трябва да предложиш някаква методика. Всички тестове които съм видял за динамичен обхват са силно субективни. След 14 битовия преобразувател няма как да останат над 14 ЕV динамика.
Теоритично динамичния обхват на фуджи с5 е с около 3,6 EV над този на камера с апс-ц матрица. Това е отместването на R пикселите от нормалните. На практика точно заради нелинейност в последния стоп е хубаво да не се насилват повече от 3 EV.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: emovla   
Дата:   23-10-08 21:38

Айде и аз да се успокоя накрая, мерси на didesignbg i stormfx :) Снимах нещо, дето с ауто баланс излизат изгорели канали, с унивб - не :)

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: satyno   
Дата:   12-01-09 15:37

Отново за за баланса на бялото... Никон Д90

Изпробвах краткия метод със заснемане на "черния" и "белия" еталонен файл. И двата метода не проработиха, макар че е възможно да съм сбъркал нещо, понеже съвсем отскоро имам апарата. Преди това настроих канона на дъщеря си / 400Д / с бял еталонен файл / с черния не стана /. Някой от вас успял ли е да създаде uniwb файл за Д40, Д80, Д90 и как?


Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: krist   
Дата:   14-01-09 14:19

didesign, имаш ли случайно готов файл за с5-цата?

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   14-01-09 14:23

и като ти го дам какво ще направиш с него[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: krist   
Дата:   14-01-09 14:51

не ти разбрах въпроса[smilie5]? на с5 не става ли също номера?

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   14-01-09 15:20

Какво ще направиш със въпросния файл като ти го дам, това ми е въпроса?
UniWB по гореописания метод може да се постигне при всеки фотоапарт снимащ роу.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »