Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   28-08-22 00:38

Не рекламирам нищо. Имам този обектив и съм го ползвал доста. За това споделям лични впечатления.

До колкото разбирам казваш, че с 15мм (еквивалент на фул фрейм) ако лицата са по края на кадъра са криви.... ми да трябва да се мисли.

Ето няколко снимки, но аз го ползвам за разходки и няма много хора снимани с него поне от снимките дето съм качвал


https://live.staticflickr.com/1524/24194517821_0e624cdf19_b.jpg

Stone mushrooms - iii by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Тука небето съм го сменял или затъмнявал....


https://live.staticflickr.com/1652/24293274165_2e403dcd00_b.jpg

Buhovo - 2016 by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Не ми изглежда много крив....


https://live.staticflickr.com/5318/29938794636_026afcce82_b.jpg

Budapest Sinagogue by Kiril Karaatanasov, on Flickr



Публикацията е редактирана (28-08-22 01:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: ruil4o   
Дата:   28-08-22 08:19

@asahi ми поиска пример...


ТОВА или ТОВА не са ли с такъв обектив, зле ли са?

Да, рисково е да снимаш лица с такъв обектив, но ако знаеш, какво правиш се получава ефктно и различно.

Снимките не са мои, мисля че са на колега от форума.



Публикацията е редактирана (28-08-22 08:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   28-08-22 10:00

В тези примери, освен че не са булки, дамите са слаби и фотошопирани. Ефектът, за който говориш, е постигнат за сметка на перспективните изкривявания. Геометричните са незабележими. Не бих нарекък обектива кривящ.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: petervassilev   
Дата:   28-08-22 16:26

От коментарите на хората с опит става ясно, че има просто и лесно решение за близко и широкоъгълно снимане на събития, например сватби.

Фотографът пита предварително младоженците дали имат нещо против да ги снима отблизо от половин-един метър, на снимките/видеото булката да е с удължени крака, голям нос или големи очи и разни други неща, кумът отстрани да е като опулен “скакауец” с надути бузи и уши, хората отзад да са като мравки, и ако отговорът е “Давай, снимай всичко, бате!!!”, фотографът може да започне да прави своите шедьоври с широкия обектив, като примерите по-горе.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: deerstalker   
Дата:   28-08-22 17:23





Публикацията е редактирана (28-08-22 17:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: dekov   
Дата:   28-08-22 18:38

Yosssarian написа :
"Стигам до извода, че "нормален" обектив е този, при който фокусното разстояние е равно (или приблизително равно) на диагонала на матрицата...Например за канонски кроп х 1,6 това е 28 мм....Моля, поправете ме ако греша!"

Няма грешка,поздравления, както казат на шега - открил си топлата вода [smile]

Това е класическото определение във всички учебници по фотография.
Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   28-08-22 19:16

Yosssarian написа:

> ruil4o "Е, какъв дефект ще е да изкараш
> булката висока с дълги крака [cool]"
> Тази "прелест" не върви ли комплект
> с несъразмерно голям нос,
> например?

по-скоро с малък нос на малка глава. За да удължиш краката на правостоящ човек снимаш от по-ниско и човека изглежда по-висок, а краката му по-дълги. Разгледай примерите в темат аи си задай въпроса къде е апарата и как е ориентиран.

> Кой всъщност е така наречения
> "нормален" обектив? При който
> изкривяванията на перспективата
> са минимални или даже никакви?

В общи линии няма такъв.

Перспективата винаги я има и "криви". Особено е видно при архитектурни снимки. Ако гониш визия подобна на кадъра ми по-горе от Бухово или нещо от типа на следния кадър


https://live.staticflickr.com/2916/33190552714_e5beba5def_b.jpg

DSC07408 by Kiril Karaatanasov, on Flickr


Възможните подходи са два:

1. Снимаш с хоризонтална камера (гледаш нивелир или каквото има) и или ползваш шифт обектив или кропиш долната част.

2. Коригираш перспективата в софтуер.

Важното е вертикалните линии да са вертикални и паралелни.

Ако не направиш тия две неща то заради перспективата ще имаш кривене т.е. в горния си край сградите ще се изтъняват и ще искат да се прегърнат......

Ако следваш горните правила и ултра широк обектив, ще ти даде сравнително прав кадър - както е с примерите ми....



При снимане на хора перспективните изкривявания са от дистанцията до обекта и позата.

За лицето гледаш да си поне на метър и половина от човека т.е. комфортна дистанция от която разговаряш с някой не особено близък човек. Ако си по близко това личи в резултата. Ако е добре заснето остава едно чувство на дискомфорт, което предизвиква интерес. Ако не, пишеш във ФФ, колко лоши са широките обективи и как ги подаряват в базара.....

Така според кадрирането което искаш може да подбереш дължина, която да не криви.

Ако кадрираш лицето на човек като основен елемент на кадъра поне 100м обектив ти трябва т.е. 85мм ще му направи носа дълъг и ще му намали и скрие ушите. С 50мм ще изглежда комично. 24мм абсурдно.

Ако правиш по-широк кадър, където лицето не е голям процент от кадъра понякога и 24мм или дори 15мм мога да изглеждат приемливо. Зависи и от модела - хора с деликатни черти т.е. малки носове изглеждат по-добре дори да са снимани от близо с широк обектив


https://live.staticflickr.com/65535/52091769638_89ecda7bd4_b.jpg

Maya in field by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Иначе за позата - не е хубаво крайницте на модела да са близко до перпендикулярни на равнината на кадъра, щото изглеждат къси или изкривени....



Публикацията е редактирана (28-08-22 20:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: petervassilev   
Дата:   28-08-22 19:51

Много добри съвети на hotsnail [smilie24]

Но въпросът е за "Снимане на събития с широки кривящи обективи".
Булката не е модел, за да я накараш да заема през цялото време някаква поза или да я избереш с деликатни черти и достатъчно малък нос [smile]

Затова разбирам напълно kiten, който твърди, че иначе отличния за други цели широкоъгълен Sony е неподходящ като универсален обектив точно за събития/сватби. Не виждам противоречие, дискусията е доста полезна, ако човек иска да понаучи нещо от хората с опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   28-08-22 20:29

petervassilev да. Да го кажем, че снимането с широк обектив си иска майстролъка, за да не седи странно или глуповато.

В крайна сметка работата е да си изградиш някакви визуални шаблони в главата и майсторлък как да ги постигаш в средата в която снимаш ...

Пуснах доста примери с широки обективи на Бони. Вероятно са с 21мм не е с 15мм.

Ако разрови човек може да намери много и тук и по разни портфолия и кадри от известни фотографи. Та ако Ясен иска да се научи да прави интересни широки кадри от събития - има примери. Да гледа, да анализира, пробва и ще се научи.



Публикацията е редактирана (28-08-22 20:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: kiten   
Дата:   28-08-22 20:38

Точно за това сони правят обективи PZ за видео. Мисля че този обектив 10-18-4 не е за видео и закачен на А7 има ужасна визия или ако се ползва за кратко видео на тесни пространства. Освен това има програми за изправяне на видео-кадрите така както се прави при екшън камерите. В камерата също има настройки за набор обективи и тя съща вкарва някакви компенсации. Обаче да изправяш видеото на цялата сватба и в случая с моя пример е спестено [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: petervassilev   
Дата:   28-08-22 20:53

На мен точно горните сватбени снимки не ми харесват, с изключение на нощната, при която дистанцията е по-голяма.

Важно е обаче снимките да се харесат на клиентите и те да са доволни [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   28-08-22 21:04

kiten все по-малко се разбира какво пишеш.

10-18/4 е кроп обектив. Не е за А7. Може би от там идва проблема?

Явно оператора Ви няма идея каква техника да купува.... На А7 във фул фрейм режим 10-18 ще работи, но само на някои мм ще покрие целия сензор. Дори да покрива сензора ще има ужасно винетиране и софтуерните корекции в камерата няма да работят!!! От там насетне.....какво да коментираме....

Нали се сещаш, че ни писа току що нещо от типа на - "95 бензина на OMV е ужасен. Братчеда сипа на мерцедеса 300D (дизел) един резервоар и си е**а мамата ....."

За фул фрейм т.е. А7 има 16-35/4 PZ много нов модел. Този много го хвалят.

Наскоро пуснаха 10-20/4 PZ, който ще е по-удобен за видео, но не с A7. Пак е кроп обектив.



Публикацията е редактирана (28-08-22 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: kiten   
Дата:   28-08-22 21:49

hotsnail Тия работи не ми ги разправяй не е мой оператор а недоволни сватбари от услуга, и ми носят флашка и питат да им я оправя! Това го кажи на тези които в базара го продават този обектив, защото повечето са от "модерните камерджии с безогледалка !"
Я ми кажи как да оправя визията на младоженеца на видеото,,, при рязането на тортата изглежда като богомолка а булката е с много голяма огромна глава. Всичко изглежда като през много криво огледало. Направо им върнах спомена -флашка и да вървят другаде да ги оправят пълно е с професионалисти .

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   28-08-22 22:01

Ето това става на портрети с широк обектив от много близко ако си майсторче

Не съм сигурен, дали това беше галерията, дето ме впечатли едно време с подобни кадри. Това е много близко до спомните ми....(аз си спомням по-голям процент цветни кадри)


ПП Китен нито ти, нито аз или обектива са виновни.... не сипваш бензин на дизелова кола... това е......Трябвало е хората да видят, що за човек наемат. Обикновено фотографите и видео операторите имат портфолио, имат награди от конкурси, препоръки от клиенти........



Публикацията е редактирана (28-08-22 22:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   28-08-22 23:21

Това е най-честата грешка, която се прави с широкоъгълен обектив. Същата грешка с по-дългофокусен обектив не е толкова изразена. Сигурно дископатията е най-популарното заболяване сред сватбарските фотографи и не им дава да се понаведат малко.




Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: Yosssarian   
Дата:   29-08-22 00:38

hotsnail, сърдечно благодаря за изчерпателния отговор, подкрепен с примери... съветите, които получих, смятам за полезни!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hose   
Дата:   29-08-22 17:33

всичко е относително...

с всеки обектив може да се направи ужасен и хубав кадър, зависи от много фактори

примерите на hotsnail по-горе са добри наистина, но в никакъв случай не са правило, а някои са и сравнени с лоша композиция/кадровка, нормалния и дългия обектив в никакъв случай не ти пречат да направиш добри кадри, дори напротив, незаменими са за определени въздействия.. така че повече мислене, усет и практика..

отдавна избягвам сватбите аз лично, но съвета ми към всички е по-малко експерименти там, или "поправими" такива и задължително "протоколни" кадри, които да бъдат универсални и просто спомен за... развода ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   30-08-22 23:08

Нещо широко


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: chukov   
Дата:   31-08-22 09:15

Каквито и доводи да извадите, от опит мога да ви кажа, че никой не харесва главата му да прилича на успоредник.

Тоест не е проблем да се използва широк обектив, а да се подбере кадърът така, че важни сюжетни елементи да не попадат в краищата, където перспективните изкривявания са най-силно изявени.

Например: събрали сте шаферките с булката в една стая. Искате да ги хванете всичките и се полъжете да отворите на 24 мм. Няма лошо стига в двата края на кадрите да не са главите на някои от момичетата.

Ако попаднат човешки лица по краищата, но в конкретния кадър са част от минаса, това не е проблем.

Оставете приказките за свикнали с телефонната визия хора. Никой не приема добре изкривеното си лице, особено ако в кадъра има други лица, които са си ОК. Това ви го казвам не разсъждавайки философски, а от повече от 15 години опит по снимане на тържества.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: chukov   
Дата:   31-08-22 17:01

asahi написа:

> Това е най-честата грешка, която се
> прави с широкоъгълен обектив.
> Същата грешка с по-дългофокусен
> обектив не е толкова изразена.
> Сигурно дископатията е
> най-популарното заболяване сред
> сватбарските фотографи и не им
> дава да се понаведат малко.
>
>
>

Мързи ги, Людмиле, мързи ги.
Така снимат и първия сватбен танц. И в кадъра зад младоженците до половината и над кръста - под (мрамор, мозайка или каквото е там) плюс тънки крака

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   31-08-22 17:11

давайте готини примери от вашия опит или други фотографи.

Всички имаме скапани снимки. Лесно и бързо стават.

Шедьоврите са по-редки.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   31-08-22 20:03

Дискусията тук не е за шедьоври срещу по-обикновени или посредствени снимки. Дискусията е за кадърно срещу некадърно заснети сцени.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: perspectiff   
Дата:   01-09-22 15:52

Отърсете се от скептицизма и затвореното мислене, колеги. Дъщерите ви вече са обиграли заснемането с ултрашироки обективи и знаят кога и как, и какво им носи като ефект. Evolve please.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: chukov   
Дата:   01-09-22 22:00

Мислиш ли? :-))))))

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на събития с широки кривящи обективи
Автор: asahi   
Дата:   27-09-22 19:47

Девойката Кити, която е заснета кадърно с 35 мм обектив и фулфрейм тяло:



Авторът е още в анонимност и няма да ви го кажа.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »