Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: alex.d76   
Дата:   29-01-22 21:17

Знам, че това е болезнена тема, и се използва всеки случай това да се дъвче и да се пускат нападки и т.н.
Но попаднах та това видео и останах очарован за това колко безпристрастен се оказа автора, показвайки всякакви плюсове и минуси на двете системи !
Пускам ви го не за да толерирам някоя от двете системи, а за да може - ако изобщо може - да се спре с това постоянно хапане как ДСЛР-системите са вече мъртви и т.н. Сещате се за какво говоря ...
Снимайте с каквото ви е кеф, и не пречете на другите да правят същото!!!
Приятно гледане!

https://www.youtube.com/watch?v=p5PvHlk3yig



Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: Vinsent   
Дата:   30-01-22 00:30

Чисто технически въпрос. Логично е в едно електронно устрояство да няма движещи се части - плякащи огледала и тракащи затвори. Прогнозирах това още преди да се появят безогледалките. В началото изоставаха в бързодействието, сега вече не. Доколкото знам, при Z9 на Nikon вече отсъства и механичния затвор.
Познавам голями фотографи, които вече въобще не ползват фокалния механичен затвор.
И няма нищо обидно в това. Който има добър DSLR да си го ползва. А, ако иска да е в крак с развитието и има възможности, да инвестира в безогледалка.

Безшумното снимане е добро за заснемане на концерти или събития, които се смущават от излишни звуци.

DSLR - ите бяха естествен процес на развитие след филмовите SLR - и. Сменяш само лентата със сензор и си готов. Техниката се развива, безогледалките се появиха съвсем естествено. Бързодействието беше проблем, вече не е.

Интересно е, че и безогледалките почнаха да става все по-голями и тежки с тези вградени грипове. Бъдещето ще покаже на къде ще се развие фотографската техника.

В повечето случаи, важен е не апарата, а задапаратното устройство.

[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   30-01-22 09:52

[beer] [beer] Даааа, затова най-добре с телефона.....

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: quazimodo   
Дата:   30-01-22 11:06

СЛАВОВ написа:

> [beer] [beer] Даааа, затова най-добре с
> телефона.....
>
> [beer] [beer]


[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: asahi   
Дата:   30-01-22 11:22

Защо битка? Опрял ли е ножът до кокала?

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   30-01-22 11:56

след като Канон и Никон казаха, че няма да правят много нови СЛР модели има ли кокъл въобще?

Ако въобще е имало спор безогледлани или ДСЛР той е предимно в главите на собствениците на ДСЛР. Както имаше преди 15 години теми за това как филма бил по-добър от цифровото и т.н. Света си се върти и променя с или без наше съгласие......

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: stoyo   
Дата:   30-01-22 12:06

моите си съжителстват мирно и всеки си върши работата според предназначението, не съм забелязал да са във война[smilie5] разменят си оптиката при необходимост, и живота си върви необезпокояван. защо да търсим конфликт, където можем да съчетаваме качества?


Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: kes   
Дата:   30-01-22 12:12

Добро начално видео. За същинските разлики има по-подробни видеа.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: geobg   
Дата:   30-01-22 15:52

Да, голяма тема, но ако се абстрахираме от скачащото огледало и още някои конструктивни различия (къде се намира самия сензор, размери, тегло, някои особености при автофокуса), то в крайна сметка остава един сензор, който и при двата типа е идентичен, като според DXOMARK в топ 10 или 20 сензора има както от безотледалните, така и от DSLR.
https://www.dxomark.com/Cameras/

Ясно е накъде отиват нещата, както е и ясно откъде са тръгнали (SLR), така че е въпрос на време кога темата ще изгуби актуалност.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: Yog   
Дата:   30-01-22 17:53

Ако четете английски и темата ви интересува тази статия е много любопитна. Сравнение, направено от професионален спортен фотограф, между D5 и D6, които ползва досега и новия Z9. Реално, в половината от 10-те събития, които е снимал с новата камера, има проблем. Опресняването на LED рекламите зад спортистите, се появява като черни линии на снимките, защото камерата има само електронен затвор. И което е най-интересното, дори рекламите да са на пълен дефокус, линиите са с перфектна рязкост. И много други интересни неща казва, но явно все още не сме достигнали момента, в който да се отървем напълно от механичните затвори.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   31-01-22 10:40

Нито модерно, нито битка. Постепенно DSLR отпадат от портфолиото на всички производители, също и обективите за тях. Това е промяна, а не битка или нещо за сравнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: lamerko   
Дата:   31-01-22 12:08

DSLR бяха достигнали някакво технологично ниво, където развитието беше мноо мъчно - цели серии бяха пускани само с козметика и нищо ново. А от това не се печели особено. Безогледалките дадоха много силен тласък на сектора - джаджите ставаха все по-напудредрени и СКЪПИ. За съжаление някои производители заложиха твърдо на определен формат, което им изигра лоша шега накрая. Олитата направиха чудеса с м43, но в края на краищата физиката си е физика. Пана успяват засега да удържат положението благодарение на видеографкската насоченост. Интересно е положението при Фуджи - и те направиха грешката да се ограничат до apsc, но сравнително навреме усетиха накъде отиват нещата. Но вместо да тръгнат по утъпката пътека, забиха със доста странен формат, на който малко пресилено викат "средноформатен", но в същото време цената на сензорите гълта огромна част от разходите...

Та.. свиквайте. Нещата естествено отиват към безогледалки. Прехода е започнал от доста време и няма да завърши утре, но все пак разходите за развоя при DSLR очевидно спадат всяка година.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   31-01-22 22:23

Fuji са си екстра с кроп и средния формат, никъде не са забили. Само че достъпните им неща не са толкова достъпни. Средният формат е доста добър, там ценово са отличници.
Безогледалки само ще има, и май вече само това се продава.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: asahi   
Дата:   01-02-22 01:25

Има още DSLR-и.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: DVisulas   
Дата:   01-02-22 10:46

Най- важната разлика за мен лично е - EVF. Няма по- удобно нещо от EVF. Както изглежда кадъра през него - така ще изглежда и снимката. Разбира се това важи само когато става дума за визьор с висока резолюция и хубав панел като цяло... Нещо което не мога да кажа за A7III-ката ми, но нещо което ужасно много обичах в Nikon Z6-цата.

Аз като много други, предпочитам талото да ми изпълва добре ръката, грипа да е дълбок (което позволява и по- голяма батерия като бонус) и да не ми виси малкия пръст..

Не е нужно, като е безогледален, да е по- малък и компактен, даже напротив (освен ако не търсиш компактното, но за това малко по- късно) - при запазване на габаритите спрямо едно удобно огледално тяло, просто ще има повече място за други полезни неща, като IBIS например.
Новите безогледалки, стават по- големи, просто защото така ергономията е доста по- добра.

Безшумното снимане, може да се постигне и с огледален апарат, чрез live view и електронен затвор (чисто технологично, вече дали се предлага от някой DSLR, но би трябвало да го има), но все пак при безогледалките е на много по- добро ниво, благодарение на EVF-a.

Другото преимущество на безогледалките е, че ако даден производител иска да направи изключително компактно тяло (за сметка на ергономията разбира се) - може. Не мисля че някой ще отрече колко невероятни възможности има една машинка като Sony A6400 например, a DSLR с неговите габарити е невъзможно да се направи.

И накрая и не на последно място, по малкото разтояние от задното стъкло на обектива до сензора, води до по- компактни обективи с по- опростен дизайн, понеже няма нужда от retrofocal-ния елемент, както и по- постоянна острота между центъра и ъглите на кадъра и на теория по лесно да се направят сетлосилни обективи.
Добавен бонус е и адаптирането на обективи - Z-mount например може дори да адаптира други безогледални обективи, колкото и абсурдно да звучи.

Недосстатъка на безогледалните тела е живота на батерията, който е неизбежен и се поражда от факта, че не гледаш образа отразен в огледало, а още един екран, когато използваш визьора. Все пак на по- новите безогледалки, не спятам че е кой знае какъв проблем.

Не смятам, че има битка между технологийте, по- скоро се чакаше технологията на безогледалните апарати да се изпипа и да и се развие потенциала.

Относно Канон и Никон - спират DSLR-ите, или поне по- високите класове (вярвам, че известно време ще пускат нисък клас DSLR апарати), понеже виждат, че технологията вече е достатъчно напреднала, за да насочат вниманието си към безогледалното бъдеще, нещо което е логично и необратимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: Konstantinov   
Дата:   01-02-22 14:10

По скъпи били огледално рефлексните фф с 700 долара за производства и затова ги спирали всички -така гледах в ютюб едно обяснение.Иначе очаквали че ще се правsт още 10 години ама никой производител не иска да губи милиони щото се продават на една и саща цена огледалните и безогледалните.Фотографат пък има 5 осна стабилизация при безогледалката като плюс.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: io_bs   
Дата:   02-02-22 11:45

Всички огледално-рефлексни са по-скъпи за производство от еквивалентни безогледалки. Повече части -> по-скъпо. Всеки производител иска да намали разходите си за производство, калибриране и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: thephotonub   
Дата:   02-02-22 15:12

Не е болезнена темата. Просто технологията се подобрява все по-бързо и просто старото му е време да умре, което е нормално. Аз много се радвам че почнах фотография с безогледална камера Сони а6500, после а7-3 и сега а7-4.

С нетърпение очаквам най-новата технология да пристигне. Примерно следващата ми камера се надявам дори да няма и вече затвор на сензора, защото вече някои сензори като на камерите Сони А1, Канон R3 и Никон Z9 имат толкова бързо отчитане, че даже не са им нужни затвори като Никон Z9.

Сони на практика уби DSLR-ите и сега Никон и Канон просто ги догонват по отношение на технологично развитие.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: mitpis   
Дата:   02-02-22 16:03

thephotonub "С нетърпение очаквам най-новата технология да пристигне. Примерно следващата ми камера се надявам дори да няма и вече затвор на сензора... "

Това добре с очакването камерите да нямат механичен затвор, аз съм за, но обаче как ще са решени в тях редицата проблеми, които създава при някои обстоятелства електронния затвор, има много публикации по тази тема в интернет.



Публикацията е редактирана (02-02-22 16:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: lamerko   
Дата:   02-02-22 16:12

Има свръх бързи матрици, просто все още не са масовки. Но и това ще стане и механичния затвор ще е в миналото :)

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: thephotonub   
Дата:   02-02-22 19:32

mitpis

Мисля че следващата генерация на stacked сензорите на Сони примерно ще са перфектни. Не мисля че има такива проблеми с камерата А1. Дигиталният затвор на А1 е много по-бърз от който и да е механичен затвор. Това е третата такава камера на Сони и тази година сигурно ще излезе a9-III, която ще е с толкова бързо отчитане на сензора, че даже няма да има нужда от механичен затвор. Може би и дори ще бъде с глобален затвор но за сега не съм чувал много слухове за това.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: I7   
Дата:   03-02-22 20:12

Те май и Canon и Sony сложиха кръст на DSLR-ите, или поне така се хвалят из нета.
Т.е. поне на теория би трябвало безогледалните да са спечелили каквото там има за печелене.

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: abnorm   
Дата:   03-02-22 20:27

Аз вече с нетърпение чакам обектив 10-1000mm f2, с дължина 100mm...

Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: mihalo   
Дата:   05-02-22 01:09

Автор: alex.d76
Дата: 29-01-22 21:17

Знам, че това е болезнена тема, и се използва всеки случай това да се дъвче и да се пускат нападки и т.н.
Но попаднах та това видео и останах очарован за това колко безпристрастен се оказа автора, показвайки всякакви плюсове и минуси на двете системи !
Пускам ви го не за да толерирам някоя от двете системи, а за да може - ако изобщо може - да се спре с това постоянно хапане как ДСЛР-системите са вече мъртви и т.н. Сещате се за какво говоря ...
Снимайте с каквото ви е кеф, и не пречете на другите да правят същото!!!


Подкрепям такава позиция! Имам обаче и още нещо наум. Дали вече изобщо трябва да се харчат пари за фотографска техика? Една фотографка е печелила награда след награда без в действителност да и е нужна такава.

Award-Winning Photographer Lisa Saad Accused of Stealing Photos


Отговори на това съобщение
 Re: Още малко по повод модерната битка - DSLR vs Mirrorless
Автор: asahi   
Дата:   05-02-22 09:32

Който си няма техника може да похарчи малко пари. Който си има защо да харчи?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »