Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: GenaDP   
Дата:   11-10-21 23:11

Да обобщя - боли ме шпекът за гласуване и рейтинги, а най-много ме боли за мнението на Иванчо... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: ceco   
Дата:   12-10-21 06:45

Ivanino[smilie24] , Julius[smilie24] , krassik[smilie24]

За тези, които се втурнаха да обясняват на автора на темата как не бил прав, колко безпринципно било поведението му... Нека си отговорят на следните въпроси:

1. Заявявате, че не ви интересуват гласове и точки, пълни глупости било това, пък не само четете тези глупости, ами и мнение давате как трябва и как не, колко несправедливо било да не се гласува за едни (може би хубави) снимки, защото авторът им ... и той така правел. В крайна сметка,за едни точки и едни гласове става въпрос, нали нямаха значение? Или са важни все пак? Кое от двете?

2. Ако се окаже все пак, че и за вас имат значение тия пусти гласове, и като знаете тъй добре как е правилно и най справедливо да се гласува, защо не го правите? То е не само възможност да неутрализирате нечия чужда издънка, но и да покажете вашия вкус и предпочитания. Или сте на принципа «Слушай ме какво ти говоря, не ме гледай какво правя» !?

3. «Много е ниско нивото тук, няма за какво да гласувам, моите критерии са къде-къде по-високи ...» - най-често припявания рефрен в този форум, любим аргумент на повечето негласуващи. Ако очаквате тук да се появи някакво чудо невиждано, шедьовър от световно ниво, който е единствено достоен да получи вашия глас в знак на одобрение, че става ... май много на серозно сте се взели, хайде приземете се малко! Шедьоври едва ли ще дочакаме, а един глас не решава нищо, да се изживява някой като супер-рецензент, човек-жури, от когото зависи някаква Голяма награда ... комично става. Каквото и да е входното ниво, винаги може да се отсее нещо «добро», «по-добро» и «най-добро», и това е основната цел на гласуването – да отсее зърното от плявата. Мнозина обаче не се чувстват съпричастни към този процес ... но се ползват (и признават) неговите резултати. Пример:
Автор: Slivenski
Дата: 09-10-21 21:05
Аз гласувам много малко... Само ако нещо наистина силно ме впечатли, основно в 2-3 категории. Но понякога преглеждам рейтинг Б и гласувам накуп.


Той този рейтинг Б (както и избраното по галерии) не са някаква даденост, а резултат от гласуването на много хора, които не ги е страх да поглеждат и в «нови предложения»!

4. Ефектът «На УРА за снимката на Първа страница!». Сигурно сте забелязали как качи ли се една снимка на Първа страница, за един ден само гласовете (а и коментарите) за нея се удвояват или утрояват спрямо всички, получени от нея до този момент. Това няма как да се случи само с гласовете на активно гласуващите. Разбира се, това са едни от най-добрите, подбрани (не знам и аз как) сред най-добре оценените вече снимки, и те като правило си заслужават всички тези гласове, въпросът е защо не са ги получили (поне част от тях) по-рано? Наистина добрите снимки тук не са много и правят впечатление, аз примерно, без да съм спец или профи, за повечето такива (които одобрявам де) съм гласувал още през периода на анонимност, за част от тях – докато са били в «нови предложения». Повечето стават рейтингови снимки, отиват на челни места в еднодневни, тридневни, месечни класации или галерии, така минават неведнъж и пред очите на мнозина от онези, престрашили се да гласуват за тях едва когато ги видят на Първа! Да, най-лесно е когато някакъв авторитет (редактор, админ или модератор) ви я препоръча, тогава – с две ръце сте ЗА, пък ако не ... явно не става, или е «хубавичка, ама знам ли, утре ако й намерят кусура, ще се изложа като Душко Добродушков с печена тиква, най-добре да си пасувам...». Добре, но ако вместо нея бе избрана някоя друга, подобна или по-добра? Най-вероятно за нея щяхте да гласувате охотно, пък за онази ... пас. Освен че е безпринципно, това внася и силна диспропорция в рейтинг-системата (от две почти равностойни по качества снимки, едната ще е 3 пъти по-слабо оценена от другата). [smilie8]
Не че е проблем за мен, пълна справедливост няма, това е ясно, а горното е повод за размисъл за хората с високите претенции, пледиращи за «висока летва», но гласуващи предимно за снимки на Първа или събрали вече достатъчно висок рейтинг. Ако не да преразгледат поведението си, то поне да бъдат малко по-обрани в претенциите си към другите ... [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Julius   
Дата:   12-10-21 07:30

ceco
[beer]
Относно:

> Не че е проблем за мен, пълна
> справедливост няма, това е ясно...

Вчера сутринта някъде по телевизиите мярнах Илияна Раева, та се замислих за общото в драмите м/у фотографията и худ. гимнастика. Художествената гимнастика може да е върха в двигателната ни култура, но какъв точно спорт е?
И изобщо спорт ли е!? [smilie7]
Постиженията в спорта обикновено лесно могат да бъдат измерени, претеглени, засечени (къде с рулетка, къде с хронометър). Та и във фотографията:
- винаги ще има надценени лоши снимки;
- винаги ще има недооценени хубави снимки.
При толкова субективност няма как да е другояче.


Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: CDman   
Дата:   12-10-21 08:02

Не знам защо не разбирате идеята на автора на темата.

Елемантарно е.
За да искаш нещо, трябва първо да дадеш нещо.

Ако за един "велик автор" 99% от снимките са плява защо пуска неговата снимка тук ? [smilie11]
Да вдигне левъла ? Едва ли.

Като му е толкова изтънчен вкуса да я пусне в някой конкурс. Там ще бъде оценен от истински фотографи, а не да драпа за точки от същия този "фотографски плебс", чиито снимки не могат да задоволят възвишените му критерии.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Slivenski   
Дата:   12-10-21 11:18

Автор: ceco
Дата: 12-10-21 06:45

----------------------------

Понеже съм цитиран в посочения пост, само да кажа, че някои хора си имат и други занимания, които не им позволяват по цял ден и нощ да висят във форума и да гласуват /или да не гласуват/.

И да - ако нищо не ми е харесало, няма да гласувам! Ако 3 снимки в месеца са ме впечатлили, за толкова гласувам.
Въобще не съм длъжен да цъкам точки, само за да се чувствам съпричастен. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: serjy   
Дата:   12-10-21 11:22

Подкрепям мнението, че трябва автоматично да отпада правото на Б глас за участници, които не гласуват. Все пак това право им се дава за да гласуват, не е някаква титла, щом не им харесват тук снимките и не считат, че трябва да гласуват, нека автоматично да губят това право. Много правилно!

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Slivenski   
Дата:   12-10-21 11:26

Насилственото гласуване само ще свали нивото, няма да го повиши. Както всяко насилствено нещо... [smilie3] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: serjy   
Дата:   12-10-21 11:34

Няма нищо насилствено. Просто, който се интересува и иска да даде своя принос в общата оценка на фотографиите го прави, който му е през дедовия си губи Б-правата, те явно не му трябват. Какъв е тоя зор да имапш Б право и да не гласуваш? То се дава точно за това, или бъркам?

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Slivenski   
Дата:   12-10-21 11:41

Автор: serjy
Дата: 12-10-21 11:34

Няма нищо насилствено. Просто, който се интересува и иска да даде своя принос в общата оценка на фотографиите го прави, който му е през дедовия си губи Б-правата, те явно не му трябват. Какъв е тоя зор да имапш Б право и да не гласуваш? То се дава точно за това, или бъркам?


------------------------


Ако питаш мен, аз нито имам Б рейтинг, нито съм си качил снимките за гласуване. И пак гласувам, макар и рядко... Но както каза някой по-горе, А-точките никъв хуй не струват. Та се чудя защо въобще гласувам. Освен заради себе си, за да си направя колекция с кадри, които са ми харесали. Ама и тя за къв хуй ми е, и аз не знам.

Та какво викате: негласуващите - балтията и аут?! Здравите сили трябва да победят, другари! [smilie18]



Публикацията е редактирана (12-10-21 11:42)

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: SameButDifferent   
Дата:   12-10-21 11:42

Предложението на serjy може да се окаже мотивиращо всъщност. Ако някой с Б-права загуби правата си, може да се понапъне да покаже нещо ново, с което да си върне правата. Това, разбира се, е много хипотетично.

Иначе съм съгласна с ceco. И не мисля, че става въпрос за насилствено гласуване. Насила хубост не става, както се казва.


Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: serjy   
Дата:   12-10-21 11:47

Въобще откакто се въведе Б системата тук е пълен ташак. Настана една борба кой да се докопа до Б права и се сормихара всякакви групички и коалици с цел само да си наливат гласове един на друг, има много писано по въпроса и много фрапширащи примери. Така, че за мен Б гласовете трабва да отпаднат и да се преименуват на "избор на редактора", този избор да го правят няколко човека, поканени от фото форум, с доказани естетически възгледи и разнообразни интереси във отографията. Това да е дефакто Б рейтинга, а не на някакви групички. А рейтинга да си остане като право на всеки да гласува. Тази система я има по стотици сайтове за фотография и работи.

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Slivenski   
Дата:   12-10-21 11:50

Автор: SameButDifferent
Дата: 12-10-21 11:42

Предложението на serjy може да се окаже мотивиращо всъщност. Ако някой с Б-права загуби правата си, може да се понапъне да покаже нещо ново, с което да си върне правата.

-----------------------------------------------


Правата за Б рейтинг се дават за хубава фотография, а не за брой гласувания. Абсурдно е между двете да се слага връзка и гласуването да обуславя Б правата.

Ако се направи, ще има точно обратния ефект - още по-малко гласуване и още по-ниско ниво.

И друго. Има доста хора, които са в този форум от 20 години. Не може да се очаква от тях активност, както преди. Има умора. И това е нормално. Защо трябва да се отнемат Б правата на някой, който преди е бил активен и е допринесъл много за този сайт, но вече не влиза и не гласува толкова често? Това е нечестно.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Julius   
Дата:   12-10-21 11:51

Сливенски, чак ми става забавно като те гледам как се напрягаш. [smile]
Ти упорито продължаваш да отказваш да схванеш, че темата не те касае.

Става дума за хората, които отговарят едновременно на две условия:
- пускат активно снимки;
- не гласуват.

Ти отговаряш само на 2-то условие, кое не разбираш? [smilie7]

Никой не насилва търговците в базара - да си гледат сделките;
Никой не насилва философите във форума - да си теоритизират.

Въпросът е да се стимулира процесът на гласуване да е двустранен - както да взимаш, така и да даваш.

Аз имам периоди, в които изобщо не качвам снимки... съответно и не гласувам.
Като намеря време да пускам снимки - гледам да наваксам и с гласуването.
Интересно ми е да видя кой къде е бил, какво е заснел, случил ли е на подходящи условия и т.н.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Slivenski   
Дата:   12-10-21 11:52

Автор: Julius
Дата: 12-10-21 11:51

Сливенски, чак ми става забавно като те гледам как се напрягаш. [smile]
Ти упорито продължаваш да отказваш да схванеш, че темата не те касае.

------------------------


Не мисля, че е твоя работа да ми казваш какво ме касае и какво не. Не ме чети - просто е. [beer]



Публикацията е редактирана (12-10-21 11:53)

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: ninikolov   
Дата:   12-10-21 11:55

То това е ясно и справедливо изглежда, ама как да отличим незаинтересуваността и нежеланието за гласуване от негласуването поради нехаресване. Не може, който не покрие някаква квота за гласуване да го трепем с лопатата. Ако ще се прави такава статистика, тогава поне да се включи и това колко снимки е прегледал съответния грешник. Току виж се оказало, че е не от липса на желание.
В тоя ред на мисли: Да гоним ли тия дето не харесат поне 30 (50, 100 ...) снимки на месец. В какво ще ги обвиним? Че не харесват безумните бози?
А на Б авторите, като им е задължение да гласуват, определен брой снимки ли трябва да нацъкат или може само тези, които смятат за стойнстни? Щото ако трябва да нацъкат някаква квота... леле-мале.


Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Julius   
Дата:   12-10-21 11:56

Slivenski написа:

> И друго. Има доста хора, които са в
> този форум от 20 години. Не може да
> се очаква от тях активност, както
> преди. Има умора. И това е нормално.
> Защо трябва да се отнемат Б
> правата на някой, който преди е бил
> активен и е допринесъл много за
> този сайт, но вече не влиза и не
> гласува толкова често? Това е нечестно.

Виж, с това съм абсолютно съгласен. [smilie3] [smilie24]

Има насищане, има умора - затова има толкова "прегорели" хора и като се появи нова тема "какъв апарат да купя / искам да стана фотограф" и точно тези кисели и прегорели хора ги пращат на майната им. Само че по-скоро би следвало те да си вземат малко отпуска от форума. [smilie3] Очевидно е, че са прегорели.

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Slivenski   
Дата:   12-10-21 11:56

Автор: ninikolov
Дата: 12-10-21 11:55

То това е ясно и справедливо изглежда, ама как да отличим незаинтересуваността и нежеланието за гласуване от негласуването поради нехаресване. Не може, който не покрие някаква квота за гласуване да го трепем с лопатата. Ако ще се прави такава статистика, тогава поне да се включи и това колко снимки е прегледал съответния грешник. Току виж се оказало, че е не от липса на желание.
В тоя ред на мисли: Да гоним ли тия дето не харесат поне 30 (50, 100 ...) снимки на месец. В какво ще ги обвиним? Че не харесват безумните бози?
А на Б авторите, като им е задължение да гласуват, определен брой снимки ли трябва да нацъкат или може само тези, които смятат за стойнстни? Щото ако трябва да нацъкат някаква квота... леле-мале.

---------------------------------------------

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Slivenski   
Дата:   12-10-21 11:57

Автор: Julius
Дата: 12-10-21 11:56

Slivenski написа:

> И друго. Има доста хора, които са в
> този форум от 20 години. Не може да
> се очаква от тях активност, както
> преди. Има умора. И това е нормално.
> Защо трябва да се отнемат Б
> правата на някой, който преди е бил
> активен и е допринесъл много за
> този сайт, но вече не влиза и не
> гласува толкова често? Това е нечестно.

Виж, с това съм абсолютно съгласен. [smilie3] [smilie24]

-----------------------------------------------------------


Ох, добре, че ме одобри! Иначе нямаше да мога да спя тази нощ! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Julius   
Дата:   12-10-21 11:59

Аз на бялото черно няма да кажа, но силно се надявам здравия ти сън да не зависи от моето одобрение, че тогава наистина си го закъсал! [smile]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Julius   
Дата:   12-10-21 12:03

ninikolov написа:

> То това е ясно и справедливо
> изглежда, ама как да отличим
> незаинтересуваността и
> нежеланието за гласуване от
> негласуването поради нехаресване.

Единия вариант е в броенето да се включва и "виж автора" - това си е също един вид гласуване, защото после така или иначе не можеш да гласуваш за 'видяна' снимка, дори след изтичане на анонимния ѝ период.

p.s.
Не че това ще предпази от злоупотреби, защото колко му е да наваксаш с 'гледането на автора'... ;)

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: ninikolov   
Дата:   12-10-21 12:09

Има добри фотографи, които по-добре да не критикуват(гласуват), има и добри критици, които по-добре да не снимат.

Иначе за прегряването - така е, ама тя френската любоффф ръжда не хваща.... Така де [smilie25]
Ходиш си, връщаш се, като топка, вързана на ластик. Лошото е, че напоследък ластика малко май е поизгнил, защото все по-малко се връщат. От влагата ще да е. На форума е интересно, шумно, шарено, всякакви ги има и добри и лоши, а в блатото все едно и също. Влага.


Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Djoro   
Дата:   12-10-21 12:12

Аз пък се забавлявам с Форума и гласуването, стигам до под 24 точки, нарастват гледанията, а не ме одобряват церберите от Б-тата, не слагам никакви гласни пред тази категория специалисти по фотография.
След това на лични автори ме питат защо ги ограничават да пишат и гласуват, без да съм ограничавал никой.
Само дъвчим тази тема, полза никаква.
Но всички да поканим старите известни автори пак да почнат да качват снимки тук на настоящия Форум, има нужда от тяхно присъствие.

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: Slivenski   
Дата:   12-10-21 12:20

Разбирам стремежа на хората да се сравняват и състезават. Това е в човешката природа. Разбирам и защо ги дразни, когато някой отказва да го прави.

Но това е фотографски сайт - за фотография. Не е за гласуване.

Всъщност почти не се сещам за някой известен международен сайт за фотография, в който да има нещо подобно - гласуване /еле па и задължително/, Б рейтинги, точки и прочие.

Има лайкове, има да следваш даден автор, има коментари - по желание, има редактори, куратори и подобни. Има трендинг, попюлър и прочие. Има различни опции за гледащия да си сортира какво иска да гледа.

Но точки, медали и задължителни неща - няма.


Сори за състезателите! [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: serjy   
Дата:   12-10-21 12:25

За мен "Б" правата са един вид освобождаване от отговорност на собствениците на фото форум и делегирането на правата по селекцията на снимките на някакви други хора. Такава селекция вече има и това е общата селекция по "А" рейтинг. Това делегиране на праава и прехвъляне на оценката на други, за мен не работи и ако това не е забелязано вече 15 години, какво да очакваме занапред? Откъде да дойде стимул за нов участник да качва? Никой няма да го забележи, ако предложи нещо различно от модерните в момента клишета. В резултат сайта запада, както се вижда.

Отговори на това съобщение
 Re: За тези, които не гласуват повече от 50 пъти на год., но пускат по 5 сн.на
Автор: ipolit   
Дата:   12-10-21 12:46

Ако има някакво значение, снимките и на ivanino (автора на темата), и на krassik са много хубави. Респективно имат и приличен брой гласове, тъй че още 10 гласа плюс (от колеги, дето ще се засрамят, че до сега не са им гласували за снимките) едва ли ще променят радикално набраните от тях точки до 5 цифрени.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »