Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10  11  12 ..  18  19     всички  напред  последна
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   29-06-21 16:24

nyamago написа:

> А Julius пита що стои темата - ми глей
> кво става!!! [smilie6]

Еми питам, я! [smilie7]
Ти затуй ли се криеш из сенките!?
За да дадеш поле за изява и да разплетеш чорапа с асоциации на форумната мисъл? [smilie5]
p.s. То ако не я затвориш темата дори и санитарите, дето са абонирани за нея няма да смогнат!
Само ще повтарят: "За стока сме... зареждаме...

p.s.
Лошо няма - да се упражняваме да философстваме за неща, за които все още има толкова неизвестни.
И все пак да не забравяме думите на Сократ! [smile]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   29-06-21 16:41

И все пак да не забравяме думите на Сократ!

Дето казал "Наздраве, приятели!" и изпил бучиниша? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   29-06-21 16:47

То и това (ако е вярно) малцина са способни да направят! [smilie3]

Не, най-вече за другите две (за Познаването и Знаенето).

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Бармалей   
Дата:   29-06-21 17:42

Ндаа... "Аз знам, че нищо не знам" - нали?
Ама голем лъжец е бил тоа Сократ!!!
P.S. От къде знае, че нищо не знае, като нищо не знае? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   29-06-21 17:51

Е, ама... тя затова другата приказка е: Познай себе си! [smilie7]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Бармалей   
Дата:   29-06-21 20:40

А бее... срещнах се, амъ не се познах...

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: mihalo   
Дата:   30-06-21 01:31

Вече се стряскам чуя ли сирена на линейка! Де да знам... ъъъ, как беше... "За кого бие камбаната" [smilie10]


Пак ще си чета (откъде се пръкнаха и тия) за Ричард Файнман и парадокса на Монти Хол, ама много тииихичко [smilie6]


П.П. Наистина благодаря за (то кво беше?) темата! ..и на всички в нея [smitten], кефи ме кво става тук (необичайно е) ..научавам нови неща... за съжаление [smilie3]



Публикацията е редактирана (30-06-21 01:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   30-06-21 01:46

julius : "Идеално! [smile]
Дай на колежката си 1 апарат и после покажи на всички тук каква снимка е направила.
(тя най-вероятно си няма и представа какво е бленда, скорост, доф и от какво точно зависи последното, което само ще направи експеримента още по-пълноценен)"

Със сигурност знам, че не разбира нищо от правене на снимки. Има други интелектуални достойнства жената...Също така съм сигурен, че много би харесала снимките, които ти правиш, така, както ги харесвам и аз - наистина са много хубави...
Наздраве ![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   30-06-21 07:44

Надявам се, че не си се обидил (звучиш една идея като такъв). Мисълта ми е следната - ако си сигурен, че си попаднал на човек със силно развита интуиция - тествай теорията си, че само интуиция е достатъчна. Недей да приемаш на 100% всяка хипотеза за доказана - дай на такива хора по един апарат, ей така за експеримента и после сравни снимките, които ще направят. Във фотографията знаеш, че има базови познания без които няма как да направиш една технически грамотна снимка. Тук интуицията няма да ти помогне особено много какво значи режим А на апарата и как разликата между ф/2.8 и ф/16 ще се отрази на крайния резултат (особено пък ако снимаш от ръка).

Интуицията може да ти помогне в това къде да се позиционираш, ако очакваш дадено събитие да се случи или как точно да си подредиш елементите в кадъра, особено ако разполагаш с много малко време за реакция, но и тук моето виждане е, че интуицията ще е по-силна там, където е натрупан повече минал опит (и най-вече грешен опит - защото той учи много). Не винаги, разбира се - това е важно да се подчертае, че като цяло в повечето случаи тези с по-голям опит определено имат по-голям шанс.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   30-06-21 13:46

Четох за този парадокс на Монти Хол... Не бях чувал за него. [smilie8]

И все пак си мисля, че шансът е 50/50... Да, математически може би изчислението е друго. Но чисто практически, ти избираш едната врата, а водещият е ДЛЪЖЕН да отвори една от другите, която е без печалба. Което ПРЕДВАРИТЕЛНО елиминира един от шансовете да загубиш. Какъвто и да е изборът ти, един от грешните избори е ПРЕДВАРИТЕЛНО елиминиран - нищо, че го отварят след като ти вече си избрал. Математически избираш една от три врати - 1/3. Но на практика печалбата винаги е 50/50. Така че според мен е все тая дали ще смениш вратата или ще останеш с първоначалния си избор.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Synthy   
Дата:   30-06-21 14:08

В случая с козите, по-вероятно е да си избрал коза първоначално (две кози срещу една кола). От там идва и по-вероятно да е печеливш ход смяната на избраната врата.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: skiahtro   
Дата:   30-06-21 14:22

написа:

> Четох за този парадокс на Монти
> Хол... Не бях чувал за него. [smilie8]
>
> И все пак си мисля, че шансът е 50/50...
> Да, математически може би
> изчислението е друго. Но чисто
> практически, ти избираш едната
> врата, а водещият е ДЛЪЖЕН да
> отвори една от другите, която е без
> печалба. Което ПРЕДВАРИТЕЛНО
> елиминира един от шансовете да
> загубиш. Какъвто и да е изборът ти,
> един от грешните избори е
> ПРЕДВАРИТЕЛНО елиминиран - нищо,
> че го отварят след като ти вече си
> избрал. Математически избираш
> една от три врати - 1/3. Но на
> практика печалбата винаги е 50/50.
> Така че според мен е все тая дали
> ще смениш вратата или ще останеш с
> първоначалния си избор.
>
> [smilie5]
Не е точно така, ако избереш това което смяташ, че не печели. Тогава шанса за печалба е 2:1.[smilie5]



Публикацията е редактирана (30-06-21 14:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   30-06-21 14:25

Автор: Synthy
Дата: 30-06-21 14:08

В случая с козите, по-вероятно е да си избрал коза първоначално (две кози срещу една кола). От там идва и по-вероятно да е печеливш ход смяната на избраната врата.

------------------------------------------------

Сега разбирам. [smilie24] [beer]


Ама, щото никой не го обяснява просто, а се почват разни изчисления... А отговорът не е математически, а логически - презумпцията е, че първоначално си избрал грешно, тъй като шансът за това е по-голям. А не че си избрал правилно. И съответно смяната води до по-голяма вероятност за печалба.



Публикацията е редактирана (30-06-21 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   30-06-21 14:40

Нямаго, какво още чакаш!? [smilie7]
Не виждаш ли, че симптомите се обострят!
Системата е халифакс: Синджирът си иде, козата я нЕма!

Темата... темата......


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   30-06-21 15:30

Кой беше казал: "Ако не можеш да обясниш едно нещо достатъчно просто, значи не го разбираш достатъчно добре"? Айнщайн май... [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Бармалей   
Дата:   30-06-21 15:35

А бе какъв е тоя парадокс? Във Викито - на Монти Пайтън - излизат съвсем други раб'ти?

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   30-06-21 15:44

Абе 'къв Монти, кви 5 лева?!

Бихме Германия!!! [smilie6] [cool] [smilie5]
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   30-06-21 16:00

> ... ако си сигурен, че си попаднал на човек със силно развита интуиция -
> тествай теорията си, че само интуиция е достатъчна. Недей да
> приемаш на 100% всяка хипотеза за доказана - дай на такива хора по
> един апарат, ей така за експеримента и после сравни
> снимките, които ще направят. Във фотографията знаеш, че има базови
> познания без които няма как да направиш една технически грамотна
> снимка. Тук интуицията няма да ти помогне особено много какво значи
> режим А на апарата и как разликата между ф/2.8 и ф/16 ще се отрази на крайния резултат...

Интуицията обикновено не е всеобща, а 'специализирана': едни имат интуиция за финансови операции, други за здраве и лечение, трети - за интимни взаимоотношения и пр.

Понеже фотографията е хибрид между технически дисциплини и изобразителни (нека дори да не го наречем 'изкуство', но е свързано с естетика) - едва ли има интуиция еднакво помагаща и за двете.

Понеже темата беше (отначало и предимно) за композиция, този тест би помогнал да се провери интуицията в естетичната страна на фотографията: дали без да познава композиционни правила, човекът с интуиция би направил добре композирани снимки. Вероятно - да, НО ако интуицията ѝ/му е именно в тая насока. Ако човекът има интуиция, примерно, за футболни резултати - не знам дали би композирал(а) добре снимките.

От друга страна - за техническата страна на фотографията даден вид интуиция също може да помогне. Например хора с интуиция за механични и технически процеси и устройства биха се ориентирали много по-бързо в настройките БЕЗ да ползват упътването. (Други и с четене на упътвания не можем да се оправим с пустите менюта [smilie2]).

А веднъж опознал настройките, такъв човек би могъл и самостоятелно да открие топлата вода: да речем (главно базово свойство) - зависимостите в триъгълника Бленда-Скорост-ИСО... Или Бленда-ДОФ... Откривателството с интуиция винаги е по-успещно от сляпото налучкване...

Винаги съм бил за съзнателното придобиване на познания с четене, слушане, гледане и питане. Поне с това съм успял (доколкото съм) в професия и хобита. Може би защото нямам интуиция [smilie8] Но че последната помага - спор няма.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Бармалей   
Дата:   30-06-21 16:11

Ех таа "интуиция"...
Май всеки си разбира нещо свое си под тая думичка?
За един е "познание без знание"... за втори - някакъв си - негов си Буда, а за трети - Шебек - с лаптоп - пишещ "Ана Каренина"...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   30-06-21 16:12

nyamago написа:

> Абе 'къв Монти, кви 5 лева?!
> Бихме Германия!!! [smilie6] [cool] [smilie5]
> [beer] [beer] [beer]

=======================

Само за да паднете от Украйна! [smilie5]

По правилото на третините - т.е. по 1 гол на всеки 30 мин. до достигане на футболната класика! [smilie7]

p.s.
По-горе имаше питане за какво била темата?
Темата е лакмус - да обере блуждаещите форумни елементи.
И докато я подхранваме с енергия (вкл. и моя милост) ще просъществува. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   30-06-21 16:20

За мен интуицията е способността ни да приложим натрупаните знания и предишния си опит /включително и от поколенията преди нас/, без непременно да планираме или калкулираме очаквания резултат. На пръв поглед ни се струва, че действаме, без да мислим, но това не е възможно.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Synthy   
Дата:   30-06-21 16:24

написа:

> Кой беше казал: "Ако не можеш да
> обясниш едно нещо достатъчно
> просто, значи не го разбираш
> достатъчно добре"? Айнщайн май...
> [smile]
>


Всъщност е казано "Ако нещо не може да се обясни на ниво първи курс в университета, значи най-вероятно изобщо не може да се обясни". Ричард Файнман.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   01-07-21 01:29

[smile] Хора, не се тормозете с тия кози...има по-важни неща в живота...
зад всяка врата има или коза, или автомобил - няма трета възможност, затова възможността да откриеш едно от двете е винаги фифти-фифти...дори и десет врати да има....Но вероятността за печалба е едно към три(имаме три врати), първоначално, или едно към две(останали са само две врати), ако избереш да промениш първоначалния избор....затова избралите да го направят са по-близо до победата...Възможността нещо да се случи, и вероятността тази възможност да се реализира са различни неща...Ако пуснете фиш от тотото, също има две алтернативи - или печелиш, или не пИчелиш (фифти-фифти)-няма трети вариант, но вероятността да спечелиш е нещо съвсем друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   01-07-21 01:46

[beer] Julius :"....Темата е лакмус...."
Лакмус е - показва колко много неща от нашата човешка същност не разбираме добре....
За третините(с извинение) - когато човек избере да постави обекта на интерес в една от четирите зони, диктувани от правилото на третините, всъщност не му се налага да избира...или ако трябва да бъдем по-прецизни - този "избор" е свързан с най-малко усилие...Така построената композиция се възприема като хармонична, естествена и пр. Това нещо е било отчетено много отдавна, и художници, фотографи и пр. го знаят и решават дали да го спазват, или не. За мен остава въпроса защо това, ако го приемем като отдавна установен факт, е така? Мисля си, че няма никаква мистика, езотерика, бла-бла, и също математика..По-скоро е свързано с особености на физиологията на човешкото зрение, и начина по който зрителния образ се възприема от мозъка.



Публикацията е редактирана (01-07-21 01:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   07-07-21 20:44

Какво става, Нямаго!? [smilie3]

Тая вечер червения динамит ще гърми ли... мокър ли му е фитила... как е положението? [smilie7]
[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10  11  12 ..  18  19     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »