Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  16  17  18  19     всички  напред  последна
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Бармалей   
Дата:   13-08-21 22:05

Ндаа... аз като рекох на времето - че ще трябва панихида за 40 - се смяхте... А днес стават точно три месеца (третини)[smilie5]
P.S. Пък и кръгъл номер на мнението - 400



Публикацията е редактирана (13-08-21 22:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   14-08-21 00:53

-Julius : "...Само че тия третини не е като първо да е възникнало правилото, а после по него да са били създадени първите образци на изкуството, а е по-скоро статистически извлечена насока от успешните творби и дадена наготово на начинаещите..."
-Абсолютно прав си, Julius....това исках да кажа много постове по-рано, че не математиката е създала правилото, тя просто го е обяснила на нейния език....правилото щеше да съществува, дори и ако нямаше математика.....(света и всичко останало си съществуват и без нас, ние сме просто (проста[smile]) незадължителна подробност от пейзажа...)

-nyamago : "....само който знае защо правилата са такива и как работят, може уверено и успешно да ги нарушава..."
-Точно така - истинският въпрос е "ЗАЩО?". Не дали, а защо....Темата ще получи своя логичен завършек само когато се даде смислен отговор на въпроса "ЗАЩО?"....Въпросът обаче е труден....
[beer]



Публикацията е редактирана (14-08-21 00:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   14-08-21 10:37

Автор: Yosssarian
Дата: 14-08-21 00:53

-Абсолютно прав си, Julius....това исках да кажа много постове по-рано, че не математиката е създала правилото, тя просто го е обяснила на нейния език....правилото щеше да съществува, дори и ако нямаше математика

----------------------------------------------------


Това се опитвах да кажа и аз на няколко пъти, но явно не съм успял да обясня добре.
Природният закон /или Божественият [smile] / така или иначе съществува. И е съществувал много преди да има математика и математици. И ще съществува и след тях, и много след като няма и един човек останал, за да смята с елката... [smilie5] Математиката не е причината за нещата. Тя просто е един инструмент, чрез който си ги обясняваме. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   15-08-21 02:31

И така, ЗАЩО съществува "правилото на третините"? Всичко, което виждаме, когато гледаме с двете си очи, се нарича "зрително поле". Ако гледаме само с едно отворено око - пак е зрително поле, само че едноочно. Образа се пречупва от лещата, и се проектира върху ретината - ако сме щастливци, и нашето зрение е идеално - имаме визус=1, тогава проекцията е точно върху ретината, не пред, и не зад нея.... Образът, така проектиран, е "обърнат" - ляво става дясно, горе става долу.....Но това е само началото на пътя на образа до "зрителната кора" в мозъка - това е окципиталния дял - наричаме го още "тилен". По пътя си, някъде приблизително по средата (на ниво хипофиза), влакната носещи информация от двете очи се сплитат и кръстосват - (по-голямата част, без тези свързани с така нареченото "централно зрение") - нарича се " оптическо кръстовище" - "хиазма оптикум"...Двете половини от зрителни влакна, следващи хиазмата - наричат се "радиацио оптика", носят информация от разноименните половини на зрителното поле - например в лявата е информацията от двете десни половини на зрителното поле и обратно...Но има и още - става и второ "преобръщане" - горната част на половинката (лява и дясна по вертикала) минава долу, а долната - горе....в този именно вид става проекцията на първичния зрителен образ в първичното зрително поле на зрителната кора в окципиталния (тилен) дял на мозъка....поле 17 (по спомен, минали са десетилетия от изпита....[smile]). В непосредствена близост - анатомично и функционално, са вторичните зрителни полета - 18 и 19 (те не ни интересуват сега). Тези полета (първично-17, и вторични - асоциативни - 18 и 19) са двойни разбира се - по едно в лява и едно в дясна хемисфера. И така - целия образ, получен от двете ни очи, след споменатите по-горе трансформации се разделя на 4 отделни части (КВАДРАНТИ). Всяка от тези 4 части има функционален, и ако щете - геометричен център, които центрове се проектират в 4 анатомично обособени отделни зони на зрителната кора (всяко от двете полета 17 е разделено на две половини по хоризонтала - горна и долна). Образът се "слива", и се възприема окончателно като един (единен). Ако имате пред себе един лист формат А4, и прекарате двата диагонала, и там, където те се пресичат - а именно в центъра на листа, поставите една точка, и гледата тази именно точка с двете си очи, то тази точка няма да се проектира в центъра на нито една от споменатите по-горе 4 зони на първичната зрителна кора (полета 17) - ще се проектира в четирите зони едновременно, и в нито една от тях няма да е доминантна - мозъка ще се опитва да "избере" някоя от тях, но няма да може, тъй като четирите са равнопоставени. Гледането на тази точка не е свързано с комфорт, носи вътрешно напрежение, възприема се като неестествено разположена - (композицията се възприема като нехармонична). За сметка на това пък, поставянето на точка (обект на интерес в една композиция) в някоя от ЧЕТИРИТЕ зони, диктувани от "правилото на третините", ще си попадне точно на мястото (в центъра някоя от четирите зони на първичната зрителна кора, в която ще бъде доминантна), и горните драми няма да ги има...Разбирате ли какво искам да кажа?
Това е само едно от възможните обяснения на прословутото правило...(поне според мен де, не ми е известно някой, някога и някъде да е разглеждал този въпрос, по този начин..., без никакви претенции за достоверност, изчерпателност и прочие....просто разсъждавам на глас...напълно е възможно да съм в абсолютна заблуда!!!)[smile]
Да не забравяме обаче другите, истински важни неща в живота...[beer]



Публикацията е редактирана (15-08-21 04:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   15-08-21 07:22

Някои от нещата писани по-горе са ми ясни, други са непознати за мен. Може Йосарян да е специализирал нещо свързано с медицината и най-вече офталмологията, нямам представа, но в науката има един принцип, който се нарича бръсначът на Окъм, съгл. който ако има няколко възможни хипотези - винаги се избира тази, която предполага най-малко условности. Т.е. най-лесната за обяснение. А тук се предлага едно доста (при това излишно според мен) усложнено обяснение.

Дори и с три очи да бяхме - ако заобикалящата ни природа останеше същата (т.е. черупката на охлюва или извивката на раковината отново си нарастват със съотношение 1.62, разпределението на семената в питата на слънчогледите /и не само/ продължават да се ръководят от същата спирала, венчелистчетата на цветята, разклоненията на клоните на дърветата /най-ярко изразено при чинарите/ и т.н. и т.н.), та всичко около нас си запазеше сегашните съотношения, всяко човешко творение което, колкото е по-близо до това съотношение пак ще ни струва хармонично и красиво. [smilie3] Може би щяхме да го възприемаме по някакъв по-различен (вкл. и триизмерен) начин, но това не променя нещата.

А третините (т.е. 1.5) макар и не най-точно са най-лесния за запомняне, а също и за прилагане принцип. По-близо естествено стои 5/3 (т.е. 1.67), но никой не дели кадъра 5 на 5, за да си разполага обектите в третите пресечни точки. Още по-близо е 8/5 (т.е. 1.6) и т.н., но това става още по-сложно за изпълнение. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   16-08-21 01:12

Julius, съгласен съм с теб, но констатациите, които правиш всички ние ги знаем....ОК - знаем, че е 1.618. Търсим отговор на въпроса "Защо?". Защо 1.618 е това, което е? Откъде идва, защо Е?
Тази пропорция има много други проявления.....например в конструирането на озвучителни тела - тонколони...Обикновенно това са дървени кутии с форма на паралелепипед, на една от стените се монтира високоговорителя...При работа на последния, в обема на тялото възникват
"стоящи звукови вълни", които разтрептяват стените и предизвикват резонанс за определена честота - това е нежелано явление, тъй като влияе отрицателно на звученето на тонколоната...Този ефект се минимализира при съотношение на размерите на тялото в отношение, отговарящо на същите пропорции (ако държим на това, тялото да е с форма на паралелепипед)....Но защо е така?
"Фотографските" измерения на коментираните явления (за пропорциите), са само един частен случай...Нещата са много по-всеобхватни и универсални...Защо?
Поздрави! [beer]



Публикацията е редактирана (16-08-21 01:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   16-08-21 07:50

Yosssarian написа:

> Julius, съгласен съм с теб, но
> констатациите, които правиш
> всички ние ги знаем....ОК - знаем, че
> е 1.618. Търсим отговор на въпроса
> "Защо?". Защо 1.618 е това, което е?
> Откъде идва, защо Е?
> Тази пропорция има много други проявления...

Аз лично този въпрос не се запитвам. [smilie7] Защо е точно 1.618 - ами ако не беше 1.618, щеше да е 1.712 или 1.825, или някое съотношение. Не виждам нищо кой знае какво уникално в дробта 1.618. Съвсем случайна дроб. Реално можеше дори да е цяло число! Но съгл. дължината на мерните единици, с които боравим (т.е. това, което сме приели да е метър, сантиметър на база меридиана, минаващ през Париж) ние на толкова сме го изчислили. Това е.

По-важното е друго - че един от принципите, на които заобикалящата ни природа се подчинява е принципа на фракталното самоподобие. Тръгвайки от най-високо ниво слизайки към по-ниско съотношенията продължават да се спазват (ако имаш желание можеш да се поразровиш за Канторовите множества или снежинката на Кох). И ако приемем, че природата има създател (креационистичния модел) - дали той е имал избора да я направи както си иска, или е бил принуден да я създаде по този начин, защото иначе не би съществувала и би се разпаднала. [smilie3]

Т.е. дали създателят е по-голям от принципа на собственото си творение или не. Според мен - не. Т.е. той също се подчинява на този закон, защото няма как една устойчива система да съществува ако всички елементи в нея не се подчиняват на едни и същи правила. Иначе следва разпад. p.s. Тук навлизаме вече в дълбоки води и очаквам Сливенски да се включи силно. [smile]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   16-08-21 10:14

След като (ако) намерим отговора на въпроса "Защо?" следва да приемем този отговор. Какъвто и да е отговорът винаги ще има човек, група хора, научно или идеологическо течение, което няма да приема този отговор. Глобално погледнато е въпрос на случайност в коя група ще сме попаднали. Няма никаква гаранция, че посоченият отговор ще ни удоволетвори. Това не означава, че не трябва да го търсим. Означава, че трябва да го приемем с тази условност.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   16-08-21 21:20

Стивън Лангстън за златното сечение

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   17-08-21 02:13

Julius : "По-важното е друго - че един от принципите, на които заобикалящата ни природа се подчинява е принципа на фракталното самоподобие."
- "...фракталното самоподобие" - Красиво нещо са фракталите.... Фрактала е вид симетрия май...Фракталното самоподобие би следвало да е форма на запазване на тази симетрия....май...Това може да бъде факт ако дадена система е в стабилно (устойчиво) състояние - ниско енергийно ниво - висока ентропия? Естествения стремеж на всяка система да заеме стабилно състояние...Такава система естествено е с по-високо ниво на вероятност(по-вероятна, да я наречем), в най-общия случай.....
Нескромно ще се самоцитирам за трети път - първия ми пост в тази тема - "....Интересна е връзката " Симетрия, Красота, Вероятност, Ентропия" в контекста на интуитивния път на познание...."
Julius : " И ако приемем, че природата има създател (креационистичния модел) - дали той е имал избора да я направи както си иска, или е бил принуден да я създаде по този начин, защото иначе не би съществувала и би се разпаднала. [smilie3] Т.е. дали създателят е по-голям от принципа на собственото си творение или не. Според мен - не. Т.е. той също се подчинява на този закон, защото няма как една устойчива система да съществува ако всички елементи в нея не се подчиняват на едни и същи правила."
- Намекваш за така наречения "антропен принцип"? Фундаментален въпрос, аз нямам отговор, предполагам и ти също нямаш....
Може пък целия театър да не е заради нас....[smile] "Сбогом, и благодаря за рибките".

asahi отново е прав...пак...[beer]



Публикацията е редактирана (17-08-21 02:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   17-08-21 07:15

Да, нямам отговор на въпроса за антропния принцип, но съм по-скоро 'не', отколкото 'да', защото в съвкупността си сме все още твърде далеч от определението 'Венец на творението', с което нерядко имаме навика да се кичим. [smilie7]
Шепа хора през вековете са стигали до прозренията, които са преобръщали парадигмата на актуалното тогавашно мислене и с откритията си са променяли курса и начина на възприемане на своите съвременници в нова насока.
p.s. Снощи по Хистори ченъл отделиха един час на Деникен, та си припомних част от неговите теории и виждания.



Публикацията е редактирана (17-08-21 07:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   18-08-21 01:32

[smile] Julius, много пъти съм се питал, дали да приемам идеите на Деникен сериозно...За разлика от вижданията на Греъм Хенкок и Робърт Бовал например...Сега си спомних един епизод от миналото ми...далечната 1988 година, бях новобранец в родната казарма....С един мой набор и земляк писахме писмо на руския (съветски) учен Владимир Авински - беше ни попаднала някаква негова статия, за онези пирамиди на Луната, знаете...бяхме впечатлени и от неговите обяснения за сходството им с пирамидите от комплекса Гиза, по-точно ориентацията им спрямо северния полюс - той го нарича "ъгъл алфа" - приблизително 22,2 градуса, по спомен... помолихме го за повече информация по този въпрос....Спомням си, че чакахме отговор повече от месец...И получихме отговор - пълен обем на неговия доклад по този въпрос пред някакъв научен форум....Както и да е...Спомени....времето лети....
Нещо упорито ме кара да си мисля, че отговори на важни въпроси са възможни само и единствено чрез интуитивен "подход"....закърнял в голяма степен в съвременния човек (резултат от догмите на класическата наука и съвременната образователна система). По традициционния (в днешно време) мисловен модел - пътя на логическото познание, някои врати ще си останат завинаги затворени....Важни врати...То и 1.618 е просто дроб (уж) и нищо повече, но може да има и друг поглед и прочит на тази проста дроб...С друг "инструментариум" обаче.....Ще се опитам да го кажа по един мой си начин, с риск да не бъда разбран - Нуждата от "логика" е като нуждата на инвалида от патерица (за по-голяма сигурност, разбираш ли... [smile] )...здравия човек не се нуждае от помощни средства...както искате го разбирайте. [smile]
- Julius : "Шепа хора през вековете са стигали до прозренията, които са преобръщали парадигмата на актуалното тогавашно мислене и с откритията си са променяли курса и начина на възприемане на своите съвременници в нова насока."
- Май има нещо такова....Но някои от тези "шепа хора" дали пък не са имали добре развито интуитивно мислене, позволяващо им да видят нещата "отвъд"?
Поздрави [beer], и да сме здрави, всичко друго - майната му...

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   18-08-21 07:55

Всяка теория или хипотеза (независимо дали е вярна или не) която предлага различен ъгъл, нов прочит или друга гледна точка към нещата, които сме приели за даденост заслужава внимание според мен. За мен лично от всички тези Деникен, Сътчин и т.н. най-интересен ми е бил Алън Алфорд, за съжаление човекът вече не е м/у живите. Първата му книга от '96 си остава най-доброто произведение на тази тематика според мен. Но се отклонихме доста.

Нямаго, айде няма ли да я затваряш тая проклета тема вече? [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   18-08-21 13:13

'Що? Гледам - забавлявате се [smilie5]

Пак ще ви пусна още някои поредни правила - било за нарушаване, било за самите третини или за Златното. Имам ги много (не съм споменал в тая тема, че съм колекционер на Правила и ги разпространявам сред масите в нарочно издаван от мен алманах). Та - идва поредно включване [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   18-08-21 16:12

Когато (ако) говорим за наука нуждата от логика и научен подход е 100%-ова. А за здравия човек въобще не е наложително да се занимава с наука. Има лопати за всички.


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: mmjm   
Дата:   18-08-21 16:32


„А за здравия човек въобще не е наложително да се занимава с наука. Има лопати за всички.“ [beer]

Това е може би най-добрият начин здравите сили най-после окончателно да надделеят над здравия разум.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   18-08-21 20:39

Ееееех! А от Европата ни говорят некви глупости за "обучение през целия живот"... [smilie18] [smilie18] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   19-08-21 00:23

- asahi : "Когато (ако) говорим за наука нуждата от логика и научен подход е 100%-ова."
Формално си прав, но само толкова....Направи лека засилка, отскочи и се опитай да прескочиш сянката си...Трудно е разбира се...но опитай поне...
- yosssarian : "Ще се опитам да го кажа по един мой си начин, с риск да не бъда разбран - Нуждата от "логика" е като нуждата ...."
Ами да, останах неразбран....Езика на науката е просто един възможен (алтернативен) начин да се обяснят нещата, които ни заобикалят, това при един унифицират формат (език), за да го разбираме всички. И ние го разбираме... Има своите безспорни успехи, и абсолютни провали също...Работата ми е такава, че всеки ден съм свидетел и на двете...Има въпроси, на които науката може би никога няма да даде отговор....Наричаме ги "вечни въпроси". Защо ги наричаме вечни? Защото сме проумяли, и сме се примирили, че няма да получат отговор....не и по този начин.
И какво казва класическата наука по въпроса за златното сечение и ролята му в изкуството, и връзката му с общочовешкото разбиране за хармония и красота? М? Нищо смислено не казва...Айде още един "вечен" въпрос...Пък после защо имало вечни форумни теми...ами затова....
Поздрави [beer]



Публикацията е редактирана (19-08-21 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   19-08-21 10:42

Предварително е ясно - това ще е опит за скок в полето на лъженауката.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   20-08-21 01:33

asahi, няма как да не се съглася със теб, за пореден път....
Точно така би изглеждало наистина. Което е жалко, защото това
би бил един прибързан "прочит"...И точно от това се стремя да се предпазя....Мисля, че го правя успешно. Но има толкова въпроси без удовлетворителен отговор, дори без всякакъв, и това също е жалко. Приказки, приказки, бла-бла, конспирации, математики (че може ли без тях[smile]) - резултат - Die ewige fragen...Но човешкото познание не датира от преди около 2000 (и нещо) години приблизително (древна Гърция например)...Няма нужда от "гностичен" фундаментализъм и талибанщина...няма нужда и от примитивна езотерика също...
По-скоро има нужда от (виж заглавието на парчето, и си спомни онези времена, когато бяхме млади, и бъдещето беше един безкраен проект....[cool] ) :

https://www.youtube.com/watch?v=TPFAYIr8z2I

Да се опитаме да гледаме на нещата по-широко, пък дори и да сбъркаме, Земята няма да спре да се върти....[smile]
Поздрави ! [beer]



Публикацията е редактирана (20-08-21 01:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   20-08-21 08:48

Yosssarian написа:
> Земята няма да спре да се върти....[smile]

Оо, напротив! И това ще стане един ден. [smilie7]
Да, няма да сме преки свидетели, но и това ще стане.
Нищо не е вечно. Единственото вечно е промяната.
(и може би законите, движещи промяната)
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   20-08-21 09:20

Тъй като познанието е безкрайно то и породените въпроси ще бъдат безкрайно на брой. В това няма нищо нелогично или необичайно.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   20-08-21 10:26

Всъщност Земята никога няма да спре да се върти. Да, скоростта и на въртене намалява с някакви си там милисекунди на 100 години. Луната, която се отдалечава, също оказва влияние върху скоростта на въртене на Земята. Евентуално Земята може да изпадне в синхронно въртене спрямо Слънцето - както Луната се върти около Земята - т. е. орбиталният и период да е равен на периода на въртене около оста и тя да е винаги обърната само с едната си страна към Слънцето. Но освен ако не се случи някакъв космически катаклизъм, Земята ще продължи да се върти и никога няма да спре да се върти напълно, докато бъде погълната от Слънцето и престане да съществува като планета.


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   20-08-21 10:40

... което какво означава - пак същото: че рано или късно ще спре да се върти! [smilie7]

Защото нищо вечно няма, в някакъв момент и тази планета ще спре да съществува.


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   20-08-21 10:45

Ако едно нещо НЕ съществува, то нито се върти, нито не се върти. Чисто философски можем да приемем, че то не се върти, защото го няма. Но пък теоретично БИ МОГЛО и ЩЕШЕ да се върти, ако съществуваше. Така че... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  16  17  18  19     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »