Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  8  9  10 ..  18  19     всички  напред  последна
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Konstantinov   
Дата:   23-06-21 15:22

Правилата са за хората които не се справят в някоя област - има го по американските филми самолета пада и пилотите отварят книжка и четет 10 реда - явно нямат мозъчен капацитет да запомнят какво се прави и кога.
Който е добър фотограф за десетохилядна от секундата като види сцената смята третени ,четвъртини и т.н. 1 милион варианата -щото мисли 1 милион пъти по бързо и затова е толкова добър ,дори не мисли ,прави го инстинктивно и като снима нещо нещата му стават.Разбира се той казва, че никога не е чувал и нищо не знае за никакви третини-просто на него тия неща не му трябват-те са необходими на хората анализиращи снимките му и като преподават да си запълнят часовете.
Има 7 ноти всеки ги познава, ама на музеканта те не му трябават щото той помни цялото поризведение от 3 минути до 2 часа така че на него ноти не му трябват.Не само помни 6 чеса опера на вагнер, ами може да каже в кой момент кой от 100-те музиканти е изсвирил нещо не съвсем добре ,това пък как го чуват-ми се вижда съвсем фантастично.Така че всеки човек може да има огромни възможности в някаква област,а на дрегите за да направят нещо прилично са необходими правилата.
Сега за курсовете по рисуване и фотография -по горе.Ами най-добрите нарочно не правят съвършени рисунки ,картини или фотографии като водят курсовете си, а нещо средно , прилично ,каквото би нарисувал курсист без особен талант, но старателен. Ако направет нещо съвършено ,а те сто процента го могат -просто никой няма да учи при тях щото като видиш колко си зле, ще си кажеш -невъзможно е,а всащност би могал да направиш портрет на децата,или снимка за спомен или да изсвириш буги вуги на пиано с 4 пръста , което е достатъчно за забавление.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   23-06-21 16:41

^ Интересни разсъждения - особено в последната част, която свързвам с представите за 'успех' споменавани по-горе.

Ако 'успех' е една добра снимка за спомен ("Брат ми и леля ми пред Лувъра" или "Гледката от хотелската стая към плажа") - тогава някои прости правила биха помогнали.

Проблемът, струва ми се, е че мнозина слагат висока летва, искат да са 'фотограф-художници' (каквото и да значи това), да имат стотици 'Б' точки в някой български форум или да печатат снимките им на корицата на НатГео... А пък нямат в подсъзнателната си памет хиляди запомнени правила и способността си да ги 'изчисляват' за милисекунди без дори да го съзнават - и да 'им се получава'. И тогава някои от тях посягат към книжката с инструкции как се кара падащ самолет. Търсят главата и страницата за някое правило - но кое беше 'правилното' правило? [smilie11] [smilie10]

Или греша, че това е сегментът и пазарът за 'Правилото на Третините' (като символично събирателно за подобни правила)?

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   23-06-21 18:00

Теорията и практиката трябва да вървят ръка за ръка. Многото теория (без практика) пречи, а практиката без
теория води до преповтаряне на чужди грешки. Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от чуждите. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   23-06-21 21:49

"Автор: Konstantinov
Дата: 23-06-21 15:22

Правилата са за хората които не се справят в някоя област - има го по американските филми самолета пада и пилотите отварят книжка и четет 10 реда - явно нямат мозъчен капацитет..."

Дано 1) не прилагаш тези съждения в професионалната си дейност и 2) дано не си пилот на самолет. Там правилата са написани с кръв.

Нотите са 7, но тоновете са 12, и то в популярните по нашите земи ладове. Иначе е още по-сложно. И има правила за всеки тон. Чиста математика е. Питай Питагор.

На курс за фотограф-художник не съм попадал. Не че не следя предлагането.

"Автор: Julius
Дата: 23-06-21 18:00

Теорията и практиката трябва да вървят ръка за ръка."

Този баланс е в основата на всяка методика за обучение. А методиката е комплекс от правила. Май набедихме нова мръсна дума.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   23-06-21 21:58

Бе верно, че музиката също може да има математическо изражение, но тонът ЛА на първа октава варира между 415 и 466 херца във времето, извън стандартното 440 херца... Та и тук май не е съвсем точна математиката. [smilie25]

В смисъл - тя е точна. Но зависи кое НИЕ ще приемем за точно. [smilie18]



Публикацията е редактирана (23-06-21 21:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   23-06-21 22:06

С каква честота ще е тонът Ла не е математически въпрос. Математиката ти казва с каква честота ще са наредени тоновете около избраното от теб Ла. И други работи, ако се задълбочиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   23-06-21 22:12

> Май набедихме нова мръсна дума.

Ха ха - верно! На английски има понятие за това - "four-letter words", защото повечето мръсни думи са 4-буквени (f**k, d**k, c**k, c**t и пр.) Моята любима 4-буквена (=мръсна) дума завършва на 'к', но не е f**k, a e... work. Много мръсна работа, бягам далече от това [smilie6]

И ето, че rule (правило) също е мръсна 4-буквена дума. Било си е писано! [smilie5] [smilie18][smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   23-06-21 22:15

Прав си, асахи! Както обикновено. Просто се заяждам... [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: mihalo   
Дата:   24-06-21 01:07

Автор: nyamago Дата: 23-06-21 22:12 [smilie24]

Оценявам и каламбура и логиката :))) [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   24-06-21 01:27

Като си говорите за изкуство, правила, успех, се питам, доколко сме искрени, когато правим собствените си оценки, не сме ли повлияни (подвластни дори) от дадените вече оценки от други хора (считани за авторитети), например критици разни...Наистина ли харесваме неща, които други казват, че ТРЯБВА да харесваме, щото били "по правилата", или пък щото нещо друго, и ако не ги харесваме, то значи видите ли - нищо не разбираме...Доколко сме повлияни от чужди мнения, натрапени клишета за добро и пошло, мейнстрийм.....И ако не харесваме общоприетото - то тогава какво?

На една изложба на Пикасо една жена се приближила до него и притеснено му казала: " Господине, вашите картини въобще не ми харесват", а той отвърнал: " Госпожо, не се притеснявайте, това няма никакво значение"

Кой казва кое е хубаво?

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: mihalo   
Дата:   24-06-21 02:00

Автор: Yosssarian
Дата: 24-06-21 01:27

Йосарян, ти всъщност си си отговорил сам на въпросите си, които и ние, останалите, си задаваме по същия начин и в същия порядък :)

Параграф 22 - подигравката за абсурда на "ценностите".


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   24-06-21 04:48

> Кой казва кое е хубаво?

Всеки за себе си, мисля? [smilie8]

Какви авторитети - ти като не го харесваш, кой ще те убеди, че е хубаво?

Едни големи авторитети ме убеждаваха, че топлата бира била много по-хубава. Е - колкото и да се мъчих, не можа да ми хареса. Сигурно вкусът ми не е достатъчно изискан [smilie2]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: CDman   
Дата:   24-06-21 08:59

Мдааа [smilie8]

Все повече се убеждавам, че вица в който се казва, че "целомъдрието е измислено от импотентнтните мъже" хич не е виц. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: stef7   
Дата:   24-06-21 11:29

@Yosssarian, @mihalo, @nyamago [smilie24]

Има един цитат от "Зен и изкуството да се поддържа мотоциклет", Робърт М. Пърсиг, който си извадих предим много години когато я четох и често съм цитирал тук:

"А кое е добро Федър и кое не е добро - трябва ли да чакаме някой да ни каже тия неща."

Но има един такъв момент, че времето в което живеем, средата, приятелите, колегите и т.н. ни влияят подсъзнателно и съзнателно и искаме или не сме повлияни от тях. И съответно оцениките ни, харестването и т.н. в известен смисъл не са изцяло наши. Макар че ни изглежда така [smile]

Също съм казвал тук при разни разни дискусии, че изкуството се възприема интуитивно. И съответно до голяма степен се създава интуитивно. Дали хармонията може да се опише с математика и има ли закони на които се подчинява, това вече не се наемам да определя. Според мнозина е така.


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Бармалей   
Дата:   24-06-21 20:01

А бе, какви третини?
Оня ден му струвахме "Четирсе" на това правило?

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   24-06-21 23:10

Вчера нищо му нямаше [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   25-06-21 00:28

stef7: "....че изкуството се възприема интуитивно. И съответно до голяма степен се създава интуитивно...."
Не знам дали осъзнаваш колко си прав...Интересно, защо това е толкова трудно за разбиране....Всички мислят за математика, и посягат към калкулатора....Този подход няма да ги изведе никъде....

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: mihalo   
Дата:   25-06-21 00:54

Бармалей, asahi [smile]

Споко! Ще се инкарнира, има още три кръста [smilie22]



Публикацията е редактирана (25-06-21 00:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   25-06-21 00:59

> Всички мислят за математика, и посягат към калкулатора...

Кои всички? [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: mihalo   
Дата:   25-06-21 02:06

Автор: nyamago
Дата: 25-06-21 00:59

> Всички мислят за математика, и посягат към калкулатора...

Кои всички? [smilie8] [smilie11]



Мисля, че Йосарян, отговаряйки на stef7 също е приел концепцията на Пърсиг. Според мен книгата е опит за изследване на дуалистичния начин на анализ срещу дзен концепцията за /да го обясня дуалистично/ възможността за априорно познание. Някъде там е посягането към калкулатора...

[smilie9] ..нещо не ми се получава... сложно е, трябва ми още мислене и подбор на същностна информация за

[smilie5] калкулация [smilie5]

...а и съм мързелив относно писането, като дервиш под дърво [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   25-06-21 06:32

Yosssarian написа:

> stef7: "....че изкуството се възприема
> интуитивно. И съответно до голяма
> степен се създава интуитивно...."
> Не знам дали осъзнаваш колко си
> прав...Интересно, защо това е
> толкова трудно за разбиране....
> Всички мислят за математика, и посягат към
> калкулатора....Този подход няма да
> ги изведе никъде....

А ти мислиш, че тая тъй наречена "интуиция" идва от нищото? [smilie3]
Едва ли не от въздуха! [smilie5] И зад нея няма нищо?
Няма грам предишен опит, няма никакви натрупани впечатления!? [smilie7]
Хе-хе-хе...

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   25-06-21 13:28

'Калкулатора' не е оная кутийка с копчета и цифри, за която се сещаме. Той е у нас, в мозъка - и скрит толкова дълбоко, че не го и познаваме, нито знаем как калкулира. И като даде резултата, ние сме 'усетили нещата' или ни е 'озарила идея'. Никакви калкулации, казваме...

Но той си калкулира, нямайте съмнение!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   25-06-21 13:30

По-скоро е обратното - калкулаторът имитира функциите на мозъка. Само дето го прави по-бързо. Но има хора, които умножават многоцифрени числа за секунди... така че... [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   25-06-21 15:44

Математическите функции могат да бъдат изразени алгебрично, таблично, графично, дори словесно. Мога да ви представя "Златното сечение" по четирите начина и само в един от тях калкулаторът ще е приложим. Оставете машинките на мира и вникнете в смисъла.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   25-06-21 16:19

Ми ние точно това изследваме - не машинката, а принципа. [smilie25] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  8  9  10 ..  18  19     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »