Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Въпрос за снимане на сгради
Автор: nyamago   
Дата:   17-03-21 14:38

^ Но не ви арестуваха, нали? Нито ви конфискуваха камерите, нито дори ви изтриха кадрите, нали? (Защото ако бяха направили нещо такова, ТЕ са в нарушение на закона и следва да се дадат под съд).

Случва се полиция да спре фотографиращи хора да ги поразпита какво и защо снимат, да ги предупреди ако обектът е от специално значение и снимането не е разрешено. Но НЯМА полицейски произвол спрямо фотографите.

За 20 години живот тук снимам всякакви сгради на поразия, ОСОБЕНО банки, борси и финансови сгради в Ситито (там работя) БЕЗ никога да съм имал проблеми.

Бях спрян от полиция ('за разговор') само веднъж през годините, когато тероризмът беше на върха си и имаше поредица случаи в метрото с жертви и пр. На гарата Падингтън въоръжени полицаи (имаше ги повече в тоя период) ме спряха и попитаха вярно ли е, че имам апарат и снимам - защото вече го бях прибрал в компютърата си чанта и не беше видим.
"Да, разбира се" - отговорих и го извадих да им го покажа. "Снимам сградата (!) защото е историческа и архитектурна забележителност, а се интересувам от архитектура и често снимам интересни сгради".

"Сградата можете да снимате, но ако снимате хора, трабва да им поискате разрешение" - ми казаха. Това ме изненада, защото именно гарите бяха сред обекти, където се подозираше, че терористи могат да изучават за планирани акции. Оказа се, че дори тая 'антитерористична' полиция не ми забранява да снимам сградата. A 'будния гражданин', който анонимно беше ги насочил към мене, лесно идентифицирах като един младеж, когото щракнах 'папaрашки', но ме забеляза и явно не му е харесало:


https://live.staticflickr.com/7104/7137251909_73f6192dd2_c.jpg

WTF

Та - с хора внимавайте, но сгради си снимайте на воля освен ако изрично не пише, че е забранено.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (17-03-21 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за снимане на сгради
Автор: musho   
Дата:   17-03-21 18:11

Да, нищо не ни направих. Поискаха да отидем с тях в управлението. Провериха по радиостанциите, кога сме пристигнали, къде сме отседнали. Обадиха се по телефона жената на единият колега, за да я питат, знае ли къде е мъжът и. Прав си, не поискаха да изтрием кадрите. В последствие се оказа, че портиерът на Мерил Линч е подал сигнал в полицията.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за снимане на сгради
Автор: Slivenski   
Дата:   17-03-21 18:20

Е тва винаги ме е дразнило - неяснотата! В конкретния случай за снимането на сгради, но и за стрийт фотографията като цяло. Уж има закон, който ти позволява да снимаш - или по-скоро не ти забранява по принцип. Но в същото време има и много условности и дори закони и подзаконови актове, които ти забраняват - като например за снимането на хора, за сгради със специален статут, на емблематични конструкции, като Айфеловата кула или Малката русалка примерно...

И въобще - каша! И да, можеш да снимаш, уж, но може и да излязат мутрите отнякъде, да ти бият два шута, да ти потрошат техниката... пък после ходи ги съди.

Преди десетина дни снимах из София. Разни охранители ме гледаха, но нищо не казаха. Снимах дори над главите на едни полицаи, които бяха спрели някаква кола за проверка - и те нищо не ми направиха, но аз ясно им показах, че не снимам тях... [smilie5]

Та така... [smilie21]



Публикацията е редактирана (17-03-21 20:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за снимане на сгради
Автор: landstar   
Дата:   17-03-21 19:42

Абе снимай си. Ако видиш табела, че не може - гледай да не те хванат. Проблемът не е със сградите а това, че в кадъра може да влезе човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за снимане на сгради
Автор: nyamago   
Дата:   17-03-21 22:09

> В последствие се оказа, че портиерът на Мерил Линч е подал
> сигнал в полицията.

Ей това е досадното: винаги има 'будни граждани', които се престарават в бдителността си, а полицията просто е длъжна да проверява сигналите им за 'подозрителни лица'...

Пак е по-добре от други страни, където не се обаждат на полицията, а портиери и частни охранители направо взимат 'властта' в ръцете си и излизат да гонят фотографи, без да имат хабер от законите ("Тука аз коля и беся!")... Случвало ми се е в Близкия Изток, където с никого не спориш, защото [smilie10]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »