Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: D780 или D850
Автор: hotsnail   
Дата:   16-10-20 14:53

Защо Д850 да е по-чист на високо исо от Z7?

защото загрява сензора от liveview ли? Ами с безогледланите, да ти кажа е важно да ги държиш изключени, докато не снимаш, защото иначе ядат яко батерия. Екрана и визьора ядат най-много батерия. Та ако между снимките изключваш (копчето на никона е удобно) не би трябвало да грее сензора и да има разлика в шума.

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: StraightEse   
Дата:   16-10-20 14:54

Логично е D780 да е с по-добро високо iso.

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: Imaginarium   
Дата:   16-10-20 15:38

Сравняваш любителско тяло с професионално такова. Нито сензор, нито фокусна система, нито сглобката са сравними между двете тела. D850 има една от най-добрите фокусни системи сред DSLR-ите. Разлика в iso-to ако има, то тя е незабележима. Ако можеш да си го позволиш просто вземи D850 милиони хора продължават да творят шедьоври с това тяло без да имат проблем с шума при високо ISO. Сензорът е BSI, имаш 14.8 стопа динамичен обхват, премахнат low pass филтър, електронно първо перде и т.н и т.н
Щом държиш на F маунта, това е варианта. Вече има и огромен избор от 3rd party обективи, кеф ти Сигма , кеф ти Тамрон.
D780 е тяло , което ще ти даде близки резултати в качеството на изображението, но не е от класа на батко си.Ти решаваш кое ти е приоритет.

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: StraightEse   
Дата:   16-10-20 19:05

Както е написал Imaginarium, ако имаш парите и видеото не ти е водещо, D850 е тяло с което не можеш да сбъркаш. Единствените неща, които могат да ти липсват от него са фокуса по око и и фокуса през екрана. За всичко останало трябва много да се постараеш, за да надраснеш този апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   16-10-20 20:35

Щом снимките са приоритет - D850. Повечко пиксели, може да се кропва повече при необходимост. Да, D780 е наистина малко по-добре на високо ISO, но разликата е толкова малка, че в случая това не трябва да бъде водещо при избора. D850 e ПРО тяло, D780 - Tц.

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: stanpaunov   
Дата:   16-10-20 20:38

При еднаква резолюция, дали Д780 ще има по-добро исо как мислите ? [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   16-10-20 20:45

stanpaunov написа:

> При еднаква резолюция, дали Д780 ще
> има по-добро исо как мислите ? [smilie3]


Да, искаш да кажеш, ако файловете от D850 се намалят до 24Мп и тогава да се сравнява. Може тогава и еднакъв да излезе шума. Да, D780 e по-нов, ама пак е трудно да се каже.
Както казах по-горе, няма смисъл чак толкова да се гледа точно това. Авторът да пробва двете тела и да си реши. Ако вземе D850 e изключено да съжалява.[smile]



Публикацията е редактирана (16-10-20 20:50)

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: lord_kik   
Дата:   16-10-20 20:59

D780 във всички случай ще има по-малко шум,пикселите разположени на матрица с еднаква големина означава че едите пиксели са по-големи и съответно улавят повече светлина,а другите няма как да ги премахнеш физически.Тук идва момента физика срещу софт.Ако няма да печатате плакати,от резолюцията не виждам смисъл след като най-много uhd телевизор или монитор ще покаже крайното изображение.Според мен D780 и с останалите финикийци вземи някой обектив,светкавица,софтбокс или нещо от което имаш нужда.
Ако искаш без огледало Z6 много добър избор със Z обективи резултата е невероятен.Казвам го след като съм имал Nikon D90,D7200,D750,D810 и сега Z6

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: stanpaunov   
Дата:   16-10-20 21:01

IShoot4Fun
Не искам да се заяждам но защо говориш наизуст ? Телата са доста различни. На времето Д750 беше един от най компактните ДСЛР-и на пазара. Да Д780 е малко по голям но е в подобни граници. Д850 си е направо тухла!
От друга страна няма сравнение между файловете на двете камери. Да не говорим, че Д850 няма low pass filter, което е от голямо значение...
Въобще за мен ако човек не разбира разликите между тези две камери и предназначенията им и ги сравнява само на база цена то най вероятно няма нужда и от двете... Един Huawei P30 ще свърши добре работа...[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: Slivenski   
Дата:   16-10-20 21:33

Аре сега, Хуавей! Поне Айфон! Нема се излагаме! [smilie18]

А сега сериозно - кое Ви кара да мислите, че не разбирам разликите? Просто имам нужда от второ мнение.

Благодаря за което.

[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   16-10-20 21:54

Сега се сещам и нещо друго. Ако искаш да бъдеш повече future proof, D850 печели. Имам предвид, че ако след време си вземеш 8к телевизор, пикселите на D780 няма да стигнат да покрият цялата площ на екрана, не че няма да могат да се гледат снимките на цял екран разбира се. Преди някой да ми се нахвърли и да каже, че човека най-вероятно скоро няма да си купи такъв телевизор, искам да отбележа, че когато се купи апарат, той може да се ползва от порядъка на 10 години. Това разбира се си е мое мнение. Има много автори, които далеч не снимат с последния писък на техниката, но въпреки това снимките им са превъзходни.

А иначе, че D850 си е тухла - тухла си е. Затова казах човека да пробва двата апарата, и да прецени.



Публикацията е редактирана (16-10-20 22:09)

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: Simbon4o   
Дата:   16-10-20 22:22

Високо ИСО тест

Така де понеже се чудите, а никой не поглежда тестовете.

Динамичен обхват също има тестван, сега... колко е релевантен не знам, защото има приложено някакво шумоподтискане, но може да се дръпнат файловете и да си прецени човек.

Като цяло Д850 не е камера за високо исо, не че не става... просто не е на нивото на по-новите BSI сензори. Готиното на Д850 също така е малкия роу - като не ти трябват 40+ мегапиксела пускаш 24 и нямаш загуба на качество, само размера на файла пада и малко от детайла. Това, ако го имаше на А7р4 вероятно щях да съм я купил.

Кое тяло е по-про... това са али бали. Няма про тела, всичко от Д750 включително и нагоре става за работа, въпроса е каква работа. Ако ще снимаш в студио ще е изключително глупаво да вземеш Д5 или Д6, защото са "про тяло". Просто не са правени за това, тези тухли са правени да им закичиш една базука и да седят цял ден на статив на стадиона да пуцат. Д850 е идеална камера за студийно снимане с подходящите обективи и т.н. За репортаж също става. Сега коя АФ система е по-добра и по-про... пак са глупости, защото важен е крайния резултат. Ако се вземе предвид коя АФ система е най-умна за снимане на хора Д780 в режим лайфвю трябва да отвява всички модели с огледала, защото алгоритмите за безогледалка в него са много улесняващи снимането на такива неща.

Аз лично, ако имам никонски обективи и в този момент искам да сменям тяло бих изчакал да видя какво са направили с вторите версии на зетките как са като фокус, ако са стигнали нивото на сонитата - определено огледало няма да ми трябва :).


Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: hotsnail   
Дата:   16-10-20 23:05

Защо на тия тестове резолюцята на камерите е еднаква? Д850 и А7р3 имат повечко пиксели и би следвало, нещата да са по-големи?

ДПревю да не са почнали като едно време Imaging Resource - сравнение при оразмеряване до 8МП......

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: stanpaunov   
Дата:   16-10-20 23:15

Simbon4o [smilie24]

"Защо на тия тестове резолюцята на камерите е еднаква?"

Тове е просто опция и то гениална! Горе в десния ъгъл можеш да си я смениш. Има три погледа- реална, приравнена резолюция и принт.

[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: stanpaunov   
Дата:   16-10-20 23:23

Между другото, така като гледам - това е май най добрата 24мп картинка на пазара.
И пак Никон...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: Yog   
Дата:   17-10-20 07:03

Вижте на същите камери JPG-овете . Преди имах Z6, а сега снимам със Сони 7R III. Прави ми впечатление, че на Сони JPG-овете на високо ISO са по-детайлни. Вероятно алгоритъмът им за шумопотискане е по-модерен. Може и някаква друга причина да е, но такива са впечатленията ми в реалната употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: Simbon4o   
Дата:   17-10-20 20:18

Автор: hotsnail
Дата: 16-10-20 23:05

Защо на тия тестове резолюцята на камерите е еднаква? Д850 и А7р3 имат повечко пиксели и би следвало, нещата да са по-големи?


Защото шум се сравнява на изравнен размер [smilie5] така е правилно!

Автор: Yog
Дата: 17-10-20 07:03

Вижте на същите камери JPG-овете . Преди имах Z6, а сега снимам със Сони 7R III. Прави ми впечатление, че на Сони JPG-овете на високо ISO са по-детайлни. Вероятно алгоритъмът им за шумопотискане е по-модерен. Може и някаква друга причина да е, но такива са впечатленията ми в реалната употреба.


По-силния шумоподтискащ филтър маха повече детайл. Сонешкия има 2-3 степени, ако правилно помня. А ако използваш пикчър профили имаш още повече опции за финна настройка на това. Можше да правиш нещо като маскинга в лайтруум и да шарпва само детайла без шума.

ПС последния никон, който ползвах повечко беше Д750 и в него също имаше степени на шумоподтискането. Като го намалиш започва да прилича на по-високия им клас, в по-евтините тела го набичват на макс да е мазничко и лузърите да си викат ейййй няма шум.



Публикацията е редактирана (17-10-20 20:22)

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: hotsnail   
Дата:   17-10-20 21:24

S1mbon4o написа:

> Автор: hotsnail
> Дата: 16-10-20 23:05
>
> Защо на тия тестове резолюцята на
> камерите е еднаква? Д850 и А7р3 имат
> повечко пиксели и би следвало,
> нещата да са по-големи?

>
> Защото шум се сравнява на изравнен
> размер [smilie5] така е правилно!

....или пък не?

Щото при смаляването е вероятно да вкараш артефакти като постеризация, моаре** и други неща дето мязат на шум ... и оооо изненада губиш детайл..... малко математика и да се помисли не е излишно. Може поне да си спомниш, че във фотошоп имаш опции sharper, smooth gradients и още нещо при смаляване. Адоби не са психопати да сложат 3-4 опции ако една винаги постигаше поносим резултат.....

Всъщност не те интересува шума, когато сравняваш различни камери. Нито пък може да го сравниш. А още по-малко може да го правиш с омазване на снимките с неизвестен алгоритъм.

Единственото което можеш и е смислено да сравняваш е динамичния обхват между различни камери.

хоп изненада....

Динамичния обхват е полезния сигнал т.е. количествена оценка на полезната информацията, която камерата запазва. Това те интересува.

Динамичния обхват се ограничава от ...познай?.....шума....Всъщност камерите на високо исо експонират по-малко сензора, приемат по-малко фотони т.е. или експониратр за по-кратко време или с по-нисък интензитет на светлината. После къде с хардуер и къде със софтуер просветляват снимката подобно на Exposure в Кепчър 1. Когато камерата надува яко сигнала (за исо 25600 с 8 стопа) в тъмните тонове няма полезна информация. Там има само произволни грешки от аналоговата и част и превръщането в цифров сигнал т.е. шум....

От това следва, че шума е единствено сравним за един и същ сензор и камера и то единствено с цел да разбереш как работи. Тебе съм те виждал да го правиш още с А7р2. Това е еднственото смислено сравнение на шум. Инак отиваш на малоумните сравнения на канон 6д със Д750 - и някой ти обяснява колко як бил Канона....и той не е толкова лош, стига да го ползваш само на исо 1600 и нагоре....ама ако снимаш от статив и на исо 100 ти липсват само 2 стопа от картинката....

Помниш може би как Сони бяха вкарали шумоподтискане на RAW в А700 и какво от това? При тия сравнения дето правиш, изглеждаше уж добре. А в реалността картинките бяха по-гадни от Д300 и хората го виждаха. На версия 4.0 на фърмуера махнаха шумоподтискането в РОУ и изненада картинката на А700 се изравни що годе с Д300

Шум между различни модели сензори и камери не можеш да сравняваш. Можеш, но е безсмислено, няма да получиш полезна информация.

Обратното - сравняваш динамичен обхват т.е. полезния сигнал.


** - баш банкнотите, дето си дал за пример, най-зле се смаляват и има най-голям шанс за моаре. Знаеш къде става моаре - при равномерна структура. Ако се окаже, че честотата на ресемплиране е близка до честота на текстурата и се получават брутални артефакти при смаляване....



Публикацията е редактирана (17-10-20 22:16)

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: Yog   
Дата:   17-10-20 22:46

Simbon4o и на двете камери снимам със заводските настройки на шумопотискането. Джейпеговете на Сонито са забележимо по-добри. Как се постига не знам, но в ежедневната употреба се усеща.

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: hotsnail   
Дата:   17-10-20 23:15

Yog а защо снимаш JPEG?

Интересно ми е, защото аз съм любител и отделям понякога часове на една снимка - махам косми, махам петна, оправям светлосенки. Избирам тониране. Сравнявам пресети, мои измишльотини правя....

ПП С един спортен фотограф си говорих преди време той със скъп никон от типа на Д5 снимаше JPEG и бях много учуден. Ама човека още от място гледа да качи кадрите и няма часове да ги редактира и седмици да ги качва.....та удя се какъв е твоя сценарии. Мислих си, че с А7р3 например всички снимат роу ....

ПП Иначе ако видиш картинката горе дето съм линкнал ще ти светне защо jpeg-а повече те радва от А7р3. Нещо направиха между А7р2 и А7р3 - до колкото съм чел са сменили опроводяването на сензора от мед алуминий или обратно и са увеличили полезните данни за сметка на шума така....



Публикацията е редактирана (17-10-20 23:34)

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: Simbon4o   
Дата:   17-10-20 23:36

Автор: hotsnail
Дата: 17-10-20 21:24


Всички тези теории, които си изредил в реалния живот ги няма. Повечето мегапиксели винаги имат по-фин шум, повече детайл и са по-добри на високо исо, ОСВЕН АКО камерата с по-малко мегапиксели е много напред с технологията и реално шуми много по-малко или си стигнал лимита на сензора с много мегапиксели и изображението започва да се разпада като цвят, контраст и т.н. Сравняване на камери за използваемост на шум се прави САМО на изравнен размер - сваляш голямото до малкото.

12мп до 61мп
В реалния живот това има значение - с коя камера ще имаш по-използваем кадър. Нарочно показвам тази част от тестовата сцена, защото в нея започва разпадането. На 25600 исо двете тройки са по-използваеми от 61цата и изненада - най-добрия сензор за снимане на тъмно 12мп А7с2 също изглежда по-зле. На по-ниско исо 61цата е по-добра от всички.

12 - 24 - 42мп от сайта с най-малко връзка с реалността, защото тестват измервания вместо реална снимка в реална ситуация. Според тях на 800исо 12мп сензора има някакво предимство, а реално нищо такова няма и НЕ моарета при смаляване на размера в софтуер не се получават :). Освен, ако не използваш някой неподходящ алгоритъм... моаретата се получават на размера на който си снима сензора и нямат махане, ако не вкараш дифракция да свалиш резолюцията и докато го правиш можеш да ги видиш как се появяват на други места. Ето пример, за смалени моарета и виж как се загубват колкото повече мегапиксели имаш. Още един пример как повече мегапиксели е по-малко дефекти и по-добра картина, същото е и на високо исо.

Поради същите причини А7sIII има по-груб шум на някои иса във видео от старата A7III - едното е 6К-4К, другото е 4.2К-4К свалено като размер, шума се смалява, имаш повече детайл и като цяло по-добро изображение. Многото мегапиксели винаги са плюс докато не им стигнеш лимита. Теоритично, ако обективите ти са по-меки от сензора моаре няма да видиш.

Да се върнем на темата - Д850 - Д780, смятам, че на ниски иса Д850 ще има по-добра картина, затова написах това което написах по-рано по темата [smilie5]





ПП ПС Автор: hotsnail
Дата: 17-10-20 23:15

Иначе ако видиш картинката горе дето съм линкнал ще ти светне защо jpeg-а повече те радва от А7р3. Нещо направиха между А7р2 и А7р3 - до колкото съм чел са сменили опроводяването на сензора от мед алуминий или обратно и са увеличили полезните данни за сметка на шума така....


Нищо подобно, двете камери имат абсолютно еднакви сензори с абсолютно еднакви крайни резултати. Имам ги и двете от години и съм го сравнявал доста пъти. На 3ката са пуснали второто базово исо на високите иса да работи, на 2ката си го пускаш, като снимаш с активиран SLOG2 и хоп шума на 32000исо е еднакъв.



Публикацията е редактирана (17-10-20 23:41)

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: hotsnail   
Дата:   18-10-20 00:21

Симо пишеш някакви щуротии ....

Моаре се получава когато смесиш две честоти.

Ето ти статията на уикипедия има примери макар и не фотографски https://en.wikipedia.org/wiki/Moir%C3%A9_pattern


Две неща се смесват и се получава трето съвсем неочаквано нещо....

Може да се получи при снимане, но абсолютно същата математика работи при преоразмеряване.

Както пише в ръководството на фотошоп - ако не стане хубаво с Bicubic Sharper, пробвай Bicubic и виж и другите два .....

По-малко видими са тия неща и по-редки, но точно в примера с банкнотата в ДПревю компрометира този тест.

Освен това дори не съм сигурен, че използват Bicubic, щото е бавен алгоритъм с много сметки.


ПП За А7р2 и р3 съм съгласен. Аз не ги ползвам с Лог режимите и за мен А7р3 вади по-чисти кадри.



Публикацията е редактирана (18-10-20 02:27)

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: Yog   
Дата:   18-10-20 03:22

hotsnail, винаги снимам и двете. RAW + JPG. Когато крайният резултат ми харесва както го е "изпекла" камерата, изобщо не се занимавам с RAW файла. Плюс това, макар и в много по-ограничени рамки, JPG-овете също позволяват корекции. Всичко това с уговорката, че аз снимам за удоволствие. Реално, други хора чакат мои снимки само когато съм се правил на фотограф на празненство на роднини или на купон с приятели. Иначе снимам за себе си. Примерно, зумни на пълен размер, или даже само на 50 процента тук:

https://www.dropbox.com/s/7o6086v9edalk4r/DSC00000.JPG?dl=0

Използвал съм Eye AF или както се казва там. Виж какъв детайл вади камерата. Това е JPEG без редакции, на 1250 ISO. За какво ми е да се пъна върху RAW-а? [smile]



Публикацията е редактирана (18-10-20 03:23)

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-10-20 10:02

Киро, по-видимо от това не мога да ти го визуализирам. Моарето при смаляване не се получава с правилния алгоритъм и това е вярно дори за уеб алгоритъма, който ползва сайта на дпревю. Това важи и за банкнотата. Дори да оставиш ресайза на фотошоп на ауто пак няма да имаш проблем със смаляването. Моарето се появава на максималния размер на който снима сензора. Като го смалиш смаляваш вече скапаният материал. Но печелиш повече детайл, особено цветен. Затова в предният ми пост ти пуснах точно примера с онези кръгове с различни цветове, защото те показват най-слабото място на байер сензора - цветния детайл.

Няма абсолютно никакъв смисъл да сравняваш сензори на реалния им размер, защото малкото мегапиксели повече няма да станат, а многото могат да станат лесно по-малко. И накрая ще имаш по-използваем материал от едното или другото, което е важното в случая, а не кое кога му се разпада динамичния обхват. Като мериш таблици, сиви кутийки и математики не виждаш какво се случва с кадъра. Освен, ако не снимаш таблици де... тогава ти е важно как камерата ще снима таблици.

Отговори на това съобщение
 Re: D780 или D850
Автор: hotsnail   
Дата:   18-10-20 11:44

Мисълта ми беше Симо че д850 не е толкова лоша камера на високо исо. Както е и а7р3. Съгласен съм че на 12800 и 25600 24мп пази повече. Ама до едни исо6400 предполагам всеки ще е доволен от резултата.

Ти сам го казваш, че при тия BSI камери по-високата резолюция е предимство. А горе писа, че д850 била камера за ниско исо. исо 6400 не е ниско. А 12800 и 25600 стават за някой спомен да запазиш.

ПП отделно в примера ти експозицията на д850 е по-тъмна и по-малко детайли се виждат в сенките.....



Публикацията е редактирана (18-10-20 11:47)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »