Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: asahi   
Дата:   03-10-20 08:31

"Автор: X_C
Дата: 02-10-20 23:01

Сливенски, ок! Понеже авторът е забранил свалянето на файловете му..."

А бе като почнат да се правят на интересни...


https://live.staticflickr.com/65535/49375658978_044ab3103f_3k.jpg


Цъкай на линка за големия размер.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: CDman   
Дата:   03-10-20 11:06

Снимката от примера ми не е за "гледане", а за "онагледяване". Извинявам се ако съм разочаровал някого.[smilie8]


15 години снимах на филм. Първия цифрак-сапунерка (W1), който си купих ме накара да забравя за филмите и всичко свързано с тях. Все още не съм изпитал никаква носталгия към филмовата визия, но това може би е защото не съм фотограф.[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   03-10-20 11:45

[smilie18]
http://store.picbg.net/pubpic/93/ED/67d33e4faa5093ed.jpg


И пак дигиталното Fuji ми поразвали визията...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: stef7   
Дата:   03-10-20 12:22

Първо едно уточнение за автора:
-> Под филмова визия разбирам изключителен детайл в сенките,

Филма не превъзхожда дигиталните сенсори по динамичен диапазон. Точно обратното. Негативния филм в зависимост от емулсията е от 10 до 13 стопа. Позитивния филм пък е само 7-8 стопа. На снимката с въпросните рози от предишните постове снимани на Fuji Film RVP (Velvia 50) това си личи особено ясно. В сенките няма никой. Повечето дигитални камери са 13, 14 и повече стопа.

Съгласен съм практически с всичко което колегите Slivenski, sirkhann, X_C, petervassilev казаха.

Да въпроса е зададен много общ. Не може да се говори общо за филмова визия. По-скоро даден автор/човек е работил с конкретен филм/емулсия, обработвал го е по специфичен начин за да получи някаква визия която харесва, както е в при Салгадо и Yedlin. Той може да получи същата тази визия доста успешно по дигитален път както и двамата показват. Е не с едно натискане на бутона, но с известни усилия.

В днешно време 99% от всичко което гледаме е на екран. Дигитален такъв. Дори киното на голям екран дето го гледаме в киносалоните идва не от филм а от дигитален носител. Така че искаме или не почти всичко което се снима на филм в крайна сметка ще бъде дигитализирано. Да се направи това качествено и без загуби е мисията невъзможна за обикновения човек. Да не говорим за цена и време. Колко барабанни скенера са останали в Европа да кажем, колко от тях имат все още поддръжка и части и консумативи и опитни оператори към тях. За България не говоря, тук цифрата е 0. Coolscan които са следващата опция се справят добре но има загуби и на динамичен диапазон и на прословутите highlights roll off. Имам един в къщи знам за какво говоря.
Но дори и те не се произвеждат вече. И какво остава като следваща опция - сканиране с DSLR или безогледалка. [smilie5]

Затова повечето стигат до простия извод че е много по-лесно и евтино да пресъздадат дадена визия по дигитален път тръгвайки от дигитален носител. Имаш пълен контрол над процеса, не се занимаваш с лаборатории и външни доставчници, всеки от които може да направи грешки и да прецака работата. Пестиш мнохо време, пари и нерви.

Инак снимане на филм за кеф, разбира се. Правя го чат пат. Но без илюзията че това е някаква супер уникална визия [smile]
Който иска да се наслаждава на филма в неподправената му красота според мен трябва да снима позитив и да си го гледа с диапроектор на бял екран. Най-лесното и абсолютно достъпно като изпълнение и цена. Проявяване и печатане на фото хартия е втората опция но е големи грижи и време. Не знам останали ли са още такива дето го правят.

Също съм съгласен че старите обективи, както споменаха колегите преди мен са алтернатива за по-интересна и различна визия. Ползват ги доста във видеото напоследък, където много хора искат нещо по-различно от днешните супер остри и контрастни обективи чията визия често харектеризират като клинична. Zeiss от времето на Contax/Yashica, Canon FD и т.н.

https://www.youtube.com/watch?v=EUjUxKvXgpw

https://www.youtube.com/watch?v=v8Il_l3tu6Q


Сега разни специални големи формати, Panaflex 65, 70. Няма толкова общо с филма колкото с големия формат, обективите и съответно визията дето дават. Ама отново дигиталните камери много по-достъпно и лесно дават подобен резултат, че и по-добър.

Bokehrama
Bokehrama - How to
Large Digital Mosaics as a Substitute for Large Format Film


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: sirkhann   
Дата:   03-10-20 12:30

Това с розите е типичен пример как може да стане с Foveon - да, динамиката също не му е сила, обаче в средните тонове има тонове нюанси, които повечето цифрови сензори просто смакчват. Точно пък голямата динамика води до подобен проблем - сваля контраста, което прави картината да изглежда по-плоска и плавните преходи реално изглеждат като еднороден цвят.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   03-10-20 12:56

Асахи, вероятно, защото не бях се логнал във Фликър, нямам профил тамн, тоест имах преди 10 години и го закрих.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   03-10-20 13:09

Сте7, Салгадо има един екип лаборанти, ръководени от жена му, които правят всикзо това за него. Той не проявява фимите си, нито обработва файловете от цифровия си Канон 5Д. Относно кое, кое превъзхожда има вих статията на Тим Паркин.
Що се отнася за старите обективи, не нзам за какво говоритер, но имам един Теле-Емлар 135/4 М байонет за Лайка. Той е "клинично"рязък обектив, нещо, което аз ненавиждам и е от 1963. И трите ми обектива за голям формат са от 60-70 години, Фойхландери Апо-Лантар и Хелиар - и трите, верно за ЛИнхоф селекция, и са точно толкова резки и контрастни колкото новите модерни обективи на Шнайдер или Роденщок, Фуджи или Никон.
И не сме колеги!

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: sirkhann   
Дата:   03-10-20 13:30

Ми... една стара поговорка от онова време гласи, че немските обективи започват там, където свършват японските. А повечето хора снимат не просто с такива, ами правени в Китай, Виетнам и Тайланд...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   03-10-20 13:38

Сиркан, за 1 път я чувам тая поговорка. А, и съм глупав и не я схвашам. Първата фирма в света за оптика е Фойхландер - 1756 във Виена, основателят е роден в Лайпциг. Всички модерни марки обективи ползват оптичните формули на Цайс - Тесар, Сонар, Планар, Биогон, Дистагон и така нататък. Производителят е един - Козина.
Има и други стари френски, английски и американски марки производители на оптика. Боайер (Франция), Куук (Англия) например. Щатдските са безбройни. Но тия двете последните, френската вече не съществува, или поне не за обикновения пазар, правят обективи за кино, голям формат и 35мм камери.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: sirkhann   
Дата:   03-10-20 14:09

Ще го кажа по друг начин - немските обективи от онова време са били класи над японските [smilie3] Твоите обективи са немски, нали?

В момента Voigtlaender и Zeiss се правят от Cosina, но това е след залеза на Contax, преди са си били правени в Германия.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   03-10-20 14:20

Да, обективите ми са немски. Не всеки Цайс се прави в Козина, а и да се прави, минава изискванията на Цайс (качетвеният контрол е налице). Първите обективи и камери на Контакс, са правени в Германия - още се колебая за един Цайс Ултрон 50/1,8 да го конвертивам с М байонет, но не харесвам 50мм като фокал. Междудругото, много интересен обектив с вдлъбнат преден елемент.

Японските обективи от 70-80 години, са доста добри и имат много приятен рисунък - Минолта, Пентакс и Олимпус. Следващото поколение от 90 - вече, не мисля, че отстъпват на немските.

Но както и да е, това няма общо с темата.

"Филмовата визия" далеч не е имитаци на "зърно", за което 99% от практикуващите го, няма представа реална какво правят точно.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: stef7   
Дата:   03-10-20 15:45

не-колега X_C [smile]
Не е съвсем по темата и не е петък но все пак държа да отговоря

Това с екипа лаборанти е така за всички известни фотографи от филмовата ера. Те не се занимаваха с химия и не клечаха с часове в тъмната стаичка. О не те са хора на изкуството, някои даже имаха асистенти да им държат камерите и да им сменят обективите. Зер тия Мамии RZ67 и Хаселблади си тежат. [smile] Идеята ми е че независимо дали са отбор лаборанти дето са работили за Салдаго или не в крайна сметка ние виждаме неговата интерпретация и визия не тази на лаборантите. И той се e опитал максимално да я пренесе същата от филма към дигиталната камера. Това е. Още един агрумент за мен да предпочитам дигиталната среда. Днес пред компютъра мога сам да направя това която са правили цял екип от лаборанти във филмовата ера и то доста по бързо.

Старите обективи от 70те, 80те, 90те се отличават от днешните по това че имат доста несъвършенства. Компютрите дето са смятали тогава оптичните схеми не са били толкова бързи и мощни, покритията не са били толкова съвършенни. Като цяло повечето от тях са по-меки с по-слаб контраст на отворени бленди и дигат контраста и рязкостта на по-затворени. На ф5.6 ф8 вече няма разлика със съвременните. Повече аберации, винетиране, изкривявания. Казвам като цяло. Някои го правят още на ф2.8 но особенно ф1.4, ф1.8 надали ще намериш някой който да е много остър. Днешните ако не са острилки от край до край, че и по ъглите още на ф1.4, ф1.8 казват че не стават. [smile] Има изключения разбира се. Имам една Minolta MD 35mm f2.8 която според 3 независими теста не отстъпва по резолюция на съвременния Zeiss 35mm f2.8 FE и е прилично остра по ъглите още на най-отворено. Но като цяло така стоят нещата. Да сравняваш обективи за голям формат с такива за 35мм е некоректно и невъзможно.

По отношение статията на Тим Паркин. За мен е също некоректна. Сравнение между круши и ябълки. Не може да сравняваш филм 25х20см 500см2 площ с дигитален 6х4.5=27см2. Разликата в площта е 20 пъти ! Оставаше и филма да не е по-рязък и да е с по-малко детайл. Това първо. Второ никъде не казва с какво е сканирал филма. Няма да те питам ти къде и как сканираш твоя. Защото все едно сканираш го и ако стигнеш до печат пак е дигитално. Но от статията разбрах че Joe Cornish е минал на дигитална камера също. Щом Joe Cornish е минал на дигитална камера няма какво повече да говорим [smile]

Ако на някой му трябват чак толкова много мегапиксели и резолюция има решение и алтернатива и за дигиталните камери. Постнах какво е то - мозайка от няколко експозици. Този метод който е достъпен за всеки който има дигитална камера дава по-добър резултат от големия формат но е с някои ограничения и условия. Както е и самият голям формат.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: Mytronix   
Дата:   03-10-20 16:26

Canon 5d + Helios 44-2 Докарва филмова визия [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   04-10-20 00:44

Стеф7, искрено благодаря, ако не беше ти, ко щаши да ми отвори очитя за тия нища[smitten] [smitten] [smitten] [smitten] [smitten]

Тим Паркин е собственик на ЛАБ за сканирание, естесвено, че казва с Хайделберг Танго, но трря учи и оши.


Стеф7, често копирам до 50х60, това ми е макса, зашотоо няма място. Инак за по-големи давам на професионалист, ако има пари о джоба.

Имам Рокор М 40/2 разкошен обектив, по-приятен като рисунък от Сумикрона 40/2 и ако ще и някой Пецвал на ф5,6 щее рязък пак :)

За големия формат няма какво да си кажем.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: kvakioh   
Дата:   04-10-20 20:55


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-10/1601834091_p1130547aaa.jpg


Oтново дигиталното "разми" нещата...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: jey6   
Дата:   05-10-20 17:16

Hasselblad H1 + Phase one p25 е най-близкото до филм, с което съм снимал.
Като цветове, тонове, усещане ми наподобява скан от филм.

Ама като цяло емоцията от снимането на филм за мен е да проявиш сам филма и след това принт в тъмната стая... това е магията

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   05-10-20 18:31

И CFV/CFV39, както и старият Imacon Ixpress 96C, много се доближават, но не стигат до там.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: s_l   
Дата:   05-10-20 18:38

Не е в камерата, нито в сензора - в процесингът е.



Публикацията е редактирана (05-10-20 18:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   05-10-20 18:42

Jey6, сетих се за нещо от една стара подобна тема. Спорихме с теб за един гръб. Объркал съм се, не го предлагат за V системата, но за Alpa и Linhof 679, предполагам и за Cambo системите.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   05-10-20 20:06

S_L[shtrak] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   10-10-20 13:28

Yep


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: CaptureTheMoment   
Дата:   10-10-20 23:07

Ако те разбирам правилно, според мен може да получиш този ефект, който търсиш като ползваш стари ръчнофокусни обективи със специфичен уникален техен рисунък, адаптирани с преходници към съвременни тела. Поне аз забелязвам голяма разлика в кадърът, когато снимам с такива обективи. Настроението, цветовете, бокето всичко е по "vintage".



Публикацията е редактирана (13-10-20 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   10-10-20 23:16

mi ne

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: X_C   
Дата:   12-10-20 19:48

Филмова визия[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли цифров фотоапарат, които да изкара филмова визия
Автор: uri64   
Дата:   13-10-20 11:48

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »