Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: capos   
Дата:   16-09-20 08:50

Аз моя 80D го смених след снимане в Маджарово, където нащраках около 3000 кадъра. 90% от кадрите в полет бяха омазани. Все някак го търпях ама след товеа изпълнение много се изнервих.
Ако бюджетът не е щедър според мен на първо време сменяй 70D-то за 7D mark2 и няма начин да не усетиш значително подобрение.



kes написа:

> .... Например при снимане на
> пчелояди в полет от укритие
> нащраках 2 хиляди кадъра , докато
> попаднах на един и то не съм
> сигурен дали тогава не бях на
> ръчен фокус. Междувременно
> изтървах обмен на храна във
> въздуха и други интересни моменти.

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: kes   
Дата:   16-09-20 11:59

Как снимате в jpg или raw?
Ванко, какво имаш предвид за разлика в картинката между 1ДМК4 и 7ДМК2 ?
Демоне, гледам че на аватара ти има колело. Когато караш взимаш ли със себе си фотоапарат и ако да, къде го слагаш?
Орко е доста бърза птица https://photo-forum.net/i/2173130 виждам, че 7dII се е справил с фокуса.
Ето за такива случаи ми трябва далекобойност https://photo-forum.net/i/2200479 обичам да се разхождам сред природата.
Идва зимния период и мислех да успокоя топката, но като гледам доста от снимките ви са в студените дни.

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: imartin   
Дата:   16-09-20 12:34

Аз снимам винаги само в RAW. JPEG само ако веднага трябва да пратя или предам на някого кадрите. Но това обикновено не засяга снимането на диви животни, а разни събития.
Зимата е един от най-благодатните периоди за снимане на птици. Но укриването е важно. Най-лесното: направи си една зимна хранилка за пойни птици, с укритие. То може и да е просто - от клони с хвърлена мрежа отгоре. Може и с палатка - за по-топло. Така и ще подхранваш малките птици, и ще ги снимаш. Впрочем тогава появата и на малкия ястреб е въпрос на време [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   16-09-20 13:21

kes , на 7д м2 фокуса е перфектен , само по исо и детайл леко би отстъпил на д500. Случая с ястреба бе , че снимах червенушки на дървото и изрода ми мина на една две педи над главата и се заби в клоните ... безуспешен опит , кацна за секунда на тоя пилон и изчезна ... идея нямам как реагирах :D

За мен лятото е по-скоро период за водолюбиви и прелетни птици ... ма аз лятото карам бая колото ... https://www.youtube.com/LorDDemoniC
има и за пилци и за колоездене в канала ми ...
Ако имаш още въпроси смело минавай на ЛС ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: kes   
Дата:   17-09-20 15:53

Имам приятел от Русе, където живея с d850, само трябва да намеря обектив за проба. Човек от форума любезно предложи да тествам неговия d500, 200-500/5,6
Канон щели да организират представяне и тестване на r6, така че и това бих могъл да проверя.
Марто пишеш, че си имал Никон 200-500, защо си го заменил със Сигма 150-600. Снимал ли си с двата обектива на едно и също тяло и намираш ли разлика във фокуса? Спортната версия не ти ле е тежка за снимане от ръка?

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: imartin   
Дата:   18-09-20 02:37

- Никон 200-500 е чудесен обектив, но изработката е евтина - не е защитен от влияния на околната среда, от прах и от влага, бързо се пълни с прах и боклучета между лещите(това рядко оказва влияние на картинката, но на мен въобще не ми харесва). Непременно ако взимеш него, внимателно пробвай конкретната бройка на 500/5,6. Има доста разлики в остротата на различните бройки. Впрочем това важи за всеки обектив, вкл.за белите канонски - разбира се в много по-малка степен. Мой приятел преди няколко години си купи от един от най-известните и уважавани тук фотографи Canon EF 70-200mm 1:2.8 L IS II USM за една торба пари. Обективът мажеше (и няма как продавачът да не го е знаел...) Затова непременно тествай и внимателно после гледай на голям екран преди да купиш.

- Сигма 150-600 (Спортс) - много добре и солидно изработен със защита от прах и влага. Според мен с десетина процента повече кадри на фокус, отколкото при 200-500. +100 мм. Единствени недостатъци пред 200-500: по-тежък и един стоп по-тъмен (6,3) в дългия край. Също и тежък (но пък солиден) сенник, който някак дебалансира. Има и някои др.дребни предимства - настройване софтуерно, фиксиране на желаните мм. Последното при Никона го няма(има само на 200 мм,не знам защо) и често откриваш, че обективът "сам" си е преминал от 500 на 420 мм, например. Т.е.трябва да придобиеш навик да го изтегляш напред, за да го върнеш на макс.мм, ако се е "смалил"случайно. В екшъна на снимането обаче това често се пропуска.
За снимане от ръка - и двата са тежки. Като ги хвана в ръка едновременно разликата е явна, но при снимане на практика, като не мисля за нея, не я отчитам. Просто с Никона ще изкарам някоя друга секунда повече при по-дълго снимане. За снимане по-дълго от десетина минути си искат ако не трипод/монопод, то поне подпиране (бийнбаг и пр.)


Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: kes   
Дата:   18-09-20 20:22

Марто харесва ми твоята система. Солидна бойна и много приятно качество на снимките, които си качил. Честно казано, не очаквах, че d850 има добър фокус. Мислех, че само Д5 става, но след като ме замисли прочетох добри отзиви и на други места. Относно Сигмата също бях в грешка, че собствените на Никон, обективи са по добри. Честно казано, за също се бях насочил първоначално към Сигма 150-600 за моя Канон но към по- евтината и по-лека версия „С“. В крайна сметка тук във форума видях 400/5,6 и съм много доволен, че го взех. Също бойно стъкло, бързо, рязко, без подвижни части и супер леко. Мога да го нося цял ден и да снимам без да се уморя. Мисля, че ако му намеря тяло с интелигентен АФ ще покаже добри резултати.
Вместо спортната версия на Сигма, бих предпочел 500/f4, модела от 1999г. е само с един килограм по-тежък.
Ванко2 ти с такъв ли снимаш? От техническа гледна точка според „dxomark“ 1dx изкарва почти всичките си пиксели с него. Произвежда картина от 16 мегапиксела от 18 възможни.
Не така стоят нещата при Никон d 850 изкарва с никонския 500/f4 24 мегапиксела от наличните 45 на тялото. В сайта няма данни за спорт, нито за канон R, нито Сони.
От към шум в сайта шампион е Сони а7III 40% процента по-малко от d850 и 34% по-малко от 1dx. Краси забелязал ли си такова нещо?, преди Сонито с какво си снимал?

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: krassi04   
Дата:   18-09-20 21:00

Нямам опит с DSLR,винаги съм снимал с безогледалки,така че не мога да ти отговоря.Преди да си взема а7м3,снимах с а7м2,но беше голяма мъка.Видях твойте сметки за тела и обективи,има и друг вариант за по лека система с сони А6400 и новата Sigma 100-400 f5-6,3 за Сони Е,или Сони 6600.Тази сигма има стабилизация и е лека тежи само 1,150 кг.

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: philip   
Дата:   18-09-20 21:51

Принципно колкото по-тежък е комплектът тяло обектив, толкова по-инерционен е (демек по-стабилен) било от ръка или със статив. Тъй че за диви животни не е нужно да се бяга от тежки обективи, стига да са Ви по джоба.


Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: kes   
Дата:   03-11-20 11:20

Има развитие по темата за автофокуса.
Трите основни въпроса, на които търсех подобрение бяха:
1.Острота;
2.Следене на фон;
3.Прибилижение;
По първата точка вече установих, че наистина 70D толкова си може. Изглежда при следящ фокус липсва острота и се нужда е от микрокорекция. https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-70d/12

И сам стигнах до този извод при тестове по мишена на 5 метра и на терен при 25м. Направих съответната корекция и вече има леко подобрение. Като цяло обаче все още не съм постигнал желана острота при снимане на птици в полет и продължавам с експериментите под вещите съвети на един колега от форума.
По втората точка, следене на фон почти нищо не мога да направя, освен да си помагам на ръка. Тук изглежда най-силни са Сони а9 дори и след включването на Канон R6. Интересното е че попаднах на твърдения на професионалист според, които 1d серията на Канон отстъпва осезаемо от възможностите на D850 Никон.
По третата точка, работя за направа на укрития и планирам до края на годината да имам на сушата и във водата. Също така мисля за някакъв по- голям обектив, но това е тема на друг разговор.
В заключение търся 1D IV по следните съображения:
1.Предполагам, че превъзхожда аф възможности на 70 d защото е професионална камера въпреки, че е по- стара технология.
2. При следенето има по-качествен визьор, който да ме държи в час за фокуса и евентуално би позволили добавка на ръка.
3.На приближаването не помага особено, но да кажем, че е компромис между кроп и фф.



Публикацията е редактирана (03-11-20 12:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: skiahtro   
Дата:   03-11-20 13:52

А Tamron 150-600 в сравнение със Sigma 150-600?

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: pdimitrov   
Дата:   03-11-20 15:10

Кой Тамрон с коя Сигма ? Доколкото знам, Тамрон Г2 е най-добрият вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: kes   
Дата:   04-11-20 22:40

Спортната версия на Сигма 150-600 за Никон има отлични отзиви от колегата imartin
За Тамрон чувам противоречиви мнения.

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: skiahtro   
Дата:   05-11-20 07:41

Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD G2
VS
Sigma 150-600mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary Lens
--------------------------------------------
Разликата м/у Sigma 150-600mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary Lens и Sigma 150-600mm f/5-6.3 DG OS HSM Sports Lens само в теглото и обема ли е? Защото разликата в цената е двойна...

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: kes   
Дата:   05-11-20 12:06

На този тест
се вижда малка разлика в качеството на изображението между двете версии на Сигма и по голяма разлика в качеството в сравнение с Тамрон Г2.
Разликата в теглото не е малка, спортната версия е конструирана от алуминева сплав, което само по себи си доста вдига цената за сметка на здравината.

При автофокуса туксе говори за непостоянство при съвременната версия, а при спортната се говори за пропуски, когато е избрана различна фокусна точка извън централната.

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: hotsnail   
Дата:   05-11-20 12:22

Вземай си Сони 200-600 и а9 и а7р4 и си свиркай

Друг вариант р5 и новите им базуки.....

Какво ги ровиш тия антики и слр-и? Музей ли ще правиш или ще снимаш?

ПП сериозно ако гониш качество и цена Канон 400/5.6 и някакво модерно тяло на Канон си вземи. Дори и със Сони става, но има някои особености заради адаптирането. Забрави Сигма и Тамрон като марки въобще относно тия супер зумове. Не стават и трите дето гледаш. Пробвал съм ги и са зле доста. Ако сравниш кадри с 400/5.6 дето излиза на 1000 лева няма да имаш въпроси.....скорст и точност на фокуса тоя канон на моето а7р3 имаше в изобилие. Ама смених на Сони 200-600 - за Сони е много добра комбинация от цена и възможности. 100-400 на Сони също е супер, но е малко по-скъпо......



Публикацията е редактирана (05-11-20 12:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: ombre   
Дата:   05-11-20 13:12

Кире кефиш ме. Вземи си една техника над 20 бона и си свиркай. Тоя 200-600 много пара,няма ли по евтини алтернативи?

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: hotsnail   
Дата:   05-11-20 13:45

омбре 1000 лева излиза 400/5.6. Какво по-евтино искаш?

Ми няма по-евтино с добър АФ и оптика. Качеството на тоя обектив е несравнимо със зумовете на сигма и тамрон


По-евтино има сигма 400/5.6 с АФ ама фокуса е бавен....

200-600 е 3000 лева нов, ако нацепиш промоция...по-евтино излиза от сигма 150-600 спорт и е много по-добър....

хайде първо виж какво съм написал....

А7м3 или А7ц е около 4 бона ново от магазина. 200-600 е 3 бона.... т.е. 7 хиляди имаш комплекта със всичко как си трябва.... какви 20 хиляди??? А има и втора ръка и сив внос ако ще се спесява - а7м3 излиза на 2500, 200-6000 сигурно и той може на 2-2 и 500 да излезе втора ръка от ибей... за под 5000 ще направиш комплект......

Кое е 20 бона? Какви 20 бона те гонят?



Публикацията е редактирана (05-11-20 14:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: skiahtro   
Дата:   05-11-20 14:12

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: hotsnail   
Дата:   05-11-20 14:59

Препоръчах канонски обектив - 400/5.6



Публикацията е редактирана (06-11-20 10:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: kes   
Дата:   05-11-20 15:27

Ако ще е Сони ще бъде с 200-600, проблемът, е че нямат големи обективи на старо, като Канон 500 F4 IS например, а ако ще правя кръстоска по- добре да си остана на Канон. Съмнявам се Сони с обектив на Канон може да има по- добър автофокус от Канон 1ва серия с канонски обектив. Колкото до телата, Краси04 който щрака най- много с 200-600 във форума казва, че понякога а7III го предава във фокуса.
Бях попаднал в ютуб на човек, който минал от Канон 1 на Сони 9 и в началото много се радваше на автофокуса и теглото. Няколко седмици по – късно , каза че системата му забила два пъти на ключови моменти, това го вбесило и върнал Сонито и сега пак мъкне тежкия Канон, но поне има сигурна камера.
Относно безогледалките, проявавам интерес и към Канон R6 (заради по-разумната цена от R5), но доколкото разбрах с моя обектив 400/5,6 производителността падала до 5 кадъра в секунда. Ако ще трябва да купувам 100-500/7,1 който е крачка назад в качеството на изображението от сегашния ми обектив- твърдо не.

ПП Моля колегата skiahtro да се въздържа от конфронтация, подадох сигнал срещу менението му, с молба да бъде изтрито. Да видим има ли действащи модератори

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: skiahtro   
Дата:   05-11-20 19:33

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: diskusa   
Дата:   05-11-20 22:35

Канони,Никони,Сонита.....Истината е,че трябва да се снима от близо !
Когато си на повече от 30-35 метра за големите птици и на повече от 10-15 метра за малките не търси острота, с каквото и да снимаш все тая.
Настройката на фокуса също е от голямо значение,говорим за фронт и бек фокус.Когато го настроиш да е точен на късо започва да бяга на дългата дистанция и обратно,аз моя съм го нагласил на къса дистанция -12-15 метра и над 25-30 метра не търся качество,защото когато снимаш от ниска гледна точка шанса да налетиш на мараня или лека мъгла е доста голям..тогава фокус забрави..!
Друг много важен според мен момент е на какъв фокус се снима,аз снимам на следящ фокус със потвърждение,дори и стационарни кадри.Успеваемостта е в пъти по-голяма от обикновенния следящ фокус,дори и на стария Канон 40д,с който някога снимах обикновения следящ фокус,ако от 100 кадъра 80 са брак,на следящ с потвърждаване имам от 100 кадъра 80 на фокус..
На времето Веско Граматиков беше си купил един голям 600 мм Канонски обектив и беше много изненадан,че като снима с него няма острота...на 100 метрова дистанция няма как да има острота,тук при нашия климат и светлинни условия.


Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: hotsnail   
Дата:   05-11-20 22:53

няма много смисъл да слагаш Канонски дълги стъкла на Сони. Освен ако не ползваш Сони вече и канона дойде на добра цена.

Има един проблем, за който и преди съм писал, фокусните зони работят само в централната третина на кадъра по дългата страна. На Сони всички точки са хоризонтални. Няма кръстати и двойни кръстове. Ама за сметка на това са много точките т.е. 300-400-500-600...

Другия проблем е, че АФ на А7м3 и А7р3 не ще да работи с адаптирани обективи при повече от 3 к/с. Не им стига явно процесора.

Може би, А7р4 и А7С имат някакви разлики ама не съм пробвал. А9 знам че се справя до 10 или дори 12 к/с с адаптирани обективи. Ама пак ще имаш ядове със страничните точки вероятно.

За да работят страничните точки трябват данни за оптически корекции, които няма от къде да ги вземе Сони камерата за Канонски обектив или за Сигма или Тамрон.

Ако ползваш адаптиран Сони обектив като 70-400 няма ядове с АФ на А7р3 - работи по целия кадър. Пак процесора се задъхва над 3 к/с и няма АФ ако пуснеш бързо щракане.....

Със 200-600 няма ядове и 10 к/с прави а7р3.

На 600мм аз от ръка снимам и имам пропуски, но имам и попадения. Препоръчаха ми хората да си купя един монпод. Вероятно ще подобри нещата значително. Ще мисля.....то сега ми е трудно. Не мога да ходя на Керкини. Около София има птици, но не знам, как да ги дебна.

Моята спекулация е, че е по-добре да не харча повече кинти за техника, а да се фокусирам върху моите умения.

400/5.6 на кропка би трябвало да са ти предостатъчно. Дори на фул фрейм с повечко пиксели би трябвало да ти стигат.

От там насетне май е проблем на умения, укрития, познания за животните....

Следя един пич във инстаграм, дето кове животни с телефон понякога, понякога с широки обективи...... мечки, лисици, елени, вълци... явно човека има подход и знае какво да прави с различните животни, kъде да ги намери, как да се приближи.....за едно стадо елени дето ги снима с телефон, беше писал, че ги е гонил 10-тина дни из горите на Шотландия, докато му дали, да се приближи....

Kosta Punkka



Публикацията е редактирана (05-11-20 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Далекобойна техника за птици Canon vs Sony vs Nikon
Автор: ombre   
Дата:   06-11-20 09:12

Кире от майтап не разбираш приятелю. Просто ми стана забавно с това свиркай си,като се има в предвид цените на фотографската техника какви са. Иначе разгледах кадри с въпросния 200-600 и много ме изкефи,в синтезиса е 4 бона....[smilie25] По весело,пошегувах се да повторя....[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »