Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: kvakioh   
Дата:   04-01-21 22:52

50 години не съм, някъде още 22-24 ми трябват.
Иначе това, което показвам тук са ми кадрите, които изобщо не харесвам. А и не говоря за кадри, а за самата техника като апарати и обективи. Доста рядко като цяло харесвам кадри тук.
Пък как прецени колко резултати имам и къде ги оценяват?? Печели си наградите и пей някъде другаде. Полета много. [smilie21]



Публикацията е редактирана (04-01-21 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   04-01-21 22:57

Ето пак командориш! Това се получава като показваш най-добрите си кадри само на майка си!

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: radikyokushin   
Дата:   04-01-21 22:58

Пичове, завистта е лош порок. Спрете да се излагате!

Генчо, ти се не отказваш да търсиш теле под вола.
При тая завидна упоритост, накрая ще намериш нещо, но нали си знаеш, че няма как да е това, което търсиш.



Публикацията е редактирана (04-01-21 23:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   04-01-21 23:03

radikyokushin

Я покажи ти тогава какво има под вола, явно знаеш най-добре...

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: radikyokushin   
Дата:   04-01-21 23:15

Мани ме мене сега.
Виж се тебе.
Преди осем страници ти написах, че е много добре, човек да знае кога да спре.
Като си се насрал - тай се, не е нужно да разбират всички.
Ти с някаква мазохистична гордост се омаза до ушите.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: uri64   
Дата:   04-01-21 23:24

В последните няколко страници от тази тема добре се вижда защо няма смисъл човек да се бори с прасе в кална локва [smile]
Хора, съгласете най-после, че м4/3 сензорите отдавна са отвели ФФ събратята си, вече са на път да закопаят и средноформатните такива, че те са неоспоримият Еверест на фотографската техника, който никога няма да бъде задминат, също че за тях законите на физиката като цяло и дори квантовата механика не важат, и да се свършва вече [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: uri64   
Дата:   04-01-21 23:28

Бих сравнил четенето на тази тема с гледането на кеч по телевията - ясно ти е, че е безмислено губене на време, но пък ти се иска да видиш до какво ниво на простотията моге да се стигне.


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: radikyokushin   
Дата:   04-01-21 23:31

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: Yog   
Дата:   05-01-21 00:16

Извън безсмислените заяждания - погледнете стойностите, които са изчислили dxomark в снимката, линкната от swqaz. В динамичния обхват разликата от 12.8 срещу 13.4 бленди не само не е голяма, а бих казал е шокиращо малка. Трудно се ориентирам как изглежда разлика от 23,7 към 25,4 бита цвят, но и това не ми се вижда "от земята до небето".

Като практически опит, понеже снимах няколко месеца с М1 II мога да кажа, че 20-мегапикселовия сензор е доста добър. Със сигурност беше по-добър от APS-C сензора, който Канон бяха сложили в 77D, която също ползвах към половин година. Но също така като практически опит - в последните 2 години си купих две фул фрейм камери от актуалните поколения. И двете дават много по-чиста от шум картинка и много по-отчетлив детайл от м4/3. Просто е очевидно във всяко сравнение което правех, чисто като забавление. Ако не вярвате, купете си и пробвайте. Гарантирам ви, че няма как да не го забележите [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: serjy   
Дата:   05-01-21 06:12

Yog, тези неща не ги оспорвам. Просто за мен, качеството на м43 е напълно достатъчно и до момента в нито една ситуация не съм изпадал в положение да не мога да направя добър(технически добър) кадър с малкия сензор. Да, има по-добре, ама какво от това? За мен обема и теглото са много по-важни. За който не са му важни много ясно, че ще си вземе голям фотоапарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: stef7   
Дата:   05-01-21 06:42

Честита Нова Година на всички ! По-спорна и свободна да е. И с повече снимане, кой с каквото го кефи. [smile]

@Yog - Човек трябва да е слепец за да не види разликата между м43 и FF. На DXOMark не гледай само разликата на 100 ИСО, гледай какво се случва от 800 ИСО нагоре. Имах и съм снимал с м43. И сега имам такава камера и снимам с нея. И много си я харесвам даже. Вярно снимам само видео и камерата не е на Оли. Но не твърдя че тая система законите на физиката не я ловят [smile]

Едно е да кажеш на мен м43 ми върши работа и качеството дето дава ми е достатъчно. Съвсем разбираемо. И друго че видиш ли едва ли не м43 сензорите с 4 пъти по-малко площ не отстъпват на FF. Но нямам намерение да се обяснявам с хора които или не искат или не могат да разбират. Тяхна си работа, кой разбрал разбрал.

Моето скромно мнение е че обсъжданията за размера на сенсора имат пряка връзка с края на Олимпус като производител на фото техника

Шефовете на Олимпус заложиха на куц кон - м43. Всъщност коня в началото си беше ОК но с времето окуця. На пазара станаха значими промени. А те ги проспаха. Или просто нямаха сили и средства за промяна. И отиде куция кон у ряката.

А промените са появата на FF безогледалките и падане (голямо) на цените на FF сензорите. Двете основни предимства на м43 - доста по-ниска цена и размери поизбледняха и се загубиха.

По отношение на размерите на камерите например Panasonic GH5, G9 както и Oly E-M1 са горе долу същото тегло и размери като Sony A7 серията или Панасоник S5. Панасоник S5 е като размери и тегло дори малко по-малък от Panasonic GH5. За това има просто обяснение. Pen четата стават да щракнеш тук таме някой street или по туризъм ама не са удобни да ги държиш цял ден в ръка. Такъв е моя опит де, и изглежда не само моя. FF системата може да бъде направена също доста компатна. Не е необходимо да гледаме по-далеч от самите Олимпус и тяхната славна история. Серията ръчно фокусни обективи Zuiko за ОМ с постоянно фокусно разстояние между 20 и 100мм са доста малки и компактни за FF. Истински бижута. И не само техните, много други от това време. И сега излизат съвременни такива но за Sony E Mount предимно.

м43 сенсорите като цяло нямат по-добър rolling shutter. Някои сенсори, независимо от размера имат по-добър такъв. Като намалиш броя пиксели намаляш броя линии които трябва да се сканират и като резултат и времето за сканиране. Намаляш времето и като дадеш възможностт на сенсора да сканира няколко линии едновременно в паралел. А това е технология пак на Сони. Има я и за м43 и за FF.

Панасоник разработиха м43 за видео, GH5 беше и донякъде все още е много популярна камера за видео. Както и GH5S която пък е почти 100% направена за видео. Както и камерите на Blackmagic. Колко ще изкара тая ниша и ще останели ли м43 като добра платформа за видео не е ясно. Много вероятно е нишата да се затвори и тук. Но Панасоник бяха тези които добре я използваха не Олимпус. Автофокуса не е супер важен за повечето видео продукции които досега а и сега продължават да се правят предимно на ръчен фокус. Хората искат по-добро качество на видео картинката. С това спечелиха Панасоник, първи въведаха 10бит 4:2:2 кодек, интрафрейм кодек, може би малко след Сони Log профил и т.н.

Но и предвиливо вече мигрираха всичко към FF. Същото направиха и Fuji, само че отидоха над FF. Дали това ще спаси Fuji и Panasonic ? Не знам. Но имат някакъв хоризонт напред. Щом на колоси като Никон им се клатят краката, какво да кажем за другите. Трудни времена. Както ти сам каза, смартфоните изядоха пазара на фотоапарати с по-малки сенсори и продължават да настъпват нагоре. Пазара за Pen и ширпотреба се сви драстично. И какво решиха Олимпус - заложиха само на м43 и решиха че ще правят от м43 професионална система.

Да има професионалисти дето снимат фото с м43, ама колко са. Вие колко такива познавате ? Колко спортни фотографи сте видели да снимат с m43. Да вземат да се възползват от по-леките обективи за м43. Луди хора мъкнат си тия гаубици от по 4-5 кил и нагоре за по 10-15К в зелено.

Виждал съм да използват м43 професионално но само за видео с то с камери основно на Панасоник и Blackmagic.

Нямам голяма надежда че Оли ще ги бъде нито че Сони ще ги купят. Сони имаха над 10% процента от акциите на Олимпус но ги продадоха преди известно време. Ако искаха да купят Олимпус досега да са го напавили. Олимпус нямат нито една технология която да липсва при Сони, няма причини да ги купят. Компанията на която Олимпус прехвърлиха фото активите си е същата на която Сони прехвърлиха търговската марка и лаптопи Vayo. Някой да е виждал и чувал сега за Vayo ? Ще изтискат каквото могат като пари и това ще е. Ако могат да ги съживят ще го направят, но нямам голями надежди за Олимпус.

Ще запомня Olympus с OM 4Ti и гамата ръчно фокусни обективи Zuiko. Техническа изработка и технология на най-високо за времето си ниво съчетана с красив дизайн.



Публикацията е редактирана (05-01-21 06:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: serjy   
Дата:   05-01-21 07:26

честно казано никак не разбирам "професионалните" доводи като "Луди хора мъкнат си тия гаубици от по 4-5 кил и нагоре за по 10-15К в зелено" и "ама не са удобни да ги държиш цял ден в ръка..." и тнт... кой е този любител дето е "цял ден с фотоапарат в ръката"??? те и професионалните шофьори карат тирове, рейсове, камиони ама никой не си купува рейс за да се вози със семейството си. Като човек дето ходя по планитине и съм ходил с дслр, мога да кажа, че с м43 направо се родих, по екскурзии, с колелото и тнт този вотоапарат не се усеща, че е с теб. в момента няма ФФ система дори приближавайки се до този обем и тегло. телефоните що изядоха малките сапунерки? с обем-тегло и прилични снимки! Да, когато започнат да снимат като м43 може би ще мина на телефон, но не и на ФФ система. Вече пробвах с най-добрите телефони за момента, но са много далеч от приемливо качество...

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: serjy   
Дата:   05-01-21 10:49

The new OM Digital website is now online with a message from the CEO

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: petervassilev   
Дата:   05-01-21 11:03

След като пуснах мухата за шума от запрашаването в случая на малък и голям пиксел/фотоприемник и не успях да намеря информация за този ефект, предлагам едно много опростено обяснение за два примерни размера – А (малък, HF) и 2А (голям, FF). илюстрация


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1609810177_dsc03242.jpg



Приемаме, че запрашеността и на двата сензора (HF и FF) е една и съща, т.е. еднаква плътност, еднакво разпределение на прашинките по размер, еднакви сили (електростатични и междумолекулярни).

Разглеждаме две зони на пиксела – вътрешна и периферия. Най-голям шум се създава от дифракцията на комбинацията “прашинка – граница на пиксела” (ръб на микролещата над фотоелемента) тогава, когато прашинката или част от нея е на разстояние от порядъка на дължината на вълната, т.е. под μm, от границата. Тогава, заради неопределеността на позицията на дифракционния максимум, се губи или добавя (от съседен елемент) най-голяма част от полезния сигнал – светлина, която при липса на прашинки би трябвало да попадне върху фотоприемника. Докато шумът и в частност интерференчният шум от прашинките във вътрешната зона на пикселите е един и същ за малкия и големия пиксел.

Затова сравняваме само зоните с една и съща ширина d (напр. под 1 μm) по периферията на пиксела. Отношението на относителния дял на тези “интерференчни” площи за двата пиксела (голям FF: малък HF) е прибл. 1:2. Ако приемем, че елементите са кръгли (кръгли микролещи или някаква по-сложна Bayer конфигурация) отношението отново ще е прибл. същото: 2π х (2А) х d : 4 х 2πA х d = 1/2.

Т.е., шумът заради неизбежното замърсяване (прашинки), предизвикващо дифракция по периферията на фотоелементите, е прибл. обратно пропорционален на размера на пиксела, т.е. прашинките пречат повече на сензорите с малки пиксели.

Възможно е ефектът от този шум да е доста по-слаб от останалите шумове, но в реални условия прашинките (замърсяване, комари, калинки, мухи) винаги са върху сензора и внасят шум. Предполагам, че въпросът “как да си почистя сензора” се задава предимно за по-големите матрици точно заради разликата при останалия шум – при FF по-често можем да си позволим да затворим блендата заради възможността да увеличим ISO над 3200, а прашинките (само най-големите, с размер над стотици микрона) се забелязват точно при затворена бленда.


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   05-01-21 11:21


https://media-assets-03.thedrum.com/cache/images/thedrum-prod/public-news-tmp-77017-laughing_man_mem

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: kvakioh   
Дата:   05-01-21 11:56

Веско, майка си ми ти...Щом ми гледаш и анализираш кадрите.



Публикацията е редактирана (05-01-21 12:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: petervassilev   
Дата:   05-01-21 13:15

Накрая може да се окаже, че основната причина за проблемите на Olympus са законите на физиката. В посочената по-горе статия в imatest може да се прочетат само изводите:

"Several factors affect noise.

- Pixel size. Simply put, the larger the pixel, the more photons reach it, and hence the better the signal-to-noise ratio (SNR) for a given exposure..."


Виновно е може би и заразното консуматорско отношение, преди години то разклати и гътна дори социализма. В случая имаме фотоконсуматорско отношение - да се извлече максимума от пикселите (пикселен максимализъм).

А аз си мислех, че външният вид е най-важен за потребителите, както е при автомобилите, донякъде при телефоните. Olympus предлагаха може би най-красивите и изпипани продукти, но безсърдечните пикселомаксималисти прецакаха жестоко стратегията на компанията [smilie2] .



Публикацията е редактирана (05-01-21 13:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: ZENON   
Дата:   05-01-21 13:25

kvakioh,
що не си лекуваш пъпките, ами се буташ при мъжете?

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   05-01-21 13:25

petervassilev



https://media-assets-03.thedrum.com/cache/images/thedrum-prod/public-news-tmp-77017-laughing_man_mem



Публикацията е редактирана (05-01-21 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GM   
Дата:   05-01-21 14:38

написа:

> kvakioh и GM, вашите постове са
> точно толкова нелепи, колкото биха
> били постовете на човек, ползващ
> само чернобял монитор, но се
> опитва да забрани на
> потребителите да качват цветни
> снимки, защото не харесва
> цветовете им [smilie18]
> Не е зле да поискате мнението за
> вашата фотография и на друг, освен
> на майките си, и тогава да
> преосмислите компетентността си
> [smilie3]
>
> Също така се замислете какво
> можете да причините на някой като
> му заповядвате да не прави нещо,
> което обича. Хубаво ли ще ви стане,
> ако аз ви кажа да си съберете
> багажа и да спрете да живеете с
> майките си?
> Никога не бих направил такова
> нещо, защото виждам, че не бихте се
> справили сами [smilie3]
>
> Поздрав! [smile]
Взел си се много на сериозно! А не трябва[smilie3]



Публикацията е редактирана (05-01-21 14:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: kvakioh   
Дата:   05-01-21 14:41

И тия личица не вървят тука...[cool]
Zenon, тука не е прашасалия Алфа форум.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: CDman   
Дата:   05-01-21 15:03

А аз си мислех, че външният вид е най-важен за потребителите, както е при автомобилите, донякъде при телефоните. Olympus предлагаха може би най-красивите и изпипани продукти,

Мислите така защото не сте виждали СПУТНИК [smilie5]


https://sun9-39.userapi.com/c844616/v844616068/df257/6PuufFkI3Ts.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: kvakioh   
Дата:   05-01-21 15:09

Тук се гледа не дизайн, а захват, чупещ екран и най-вече Фокус по очи. Особено важно е при пейзажистите този Фокус.
За който не е виждал и хващал Олимпус/Панасоник няма смисъл да пише. Няма перфектна система, тези две марки си имат предимства и недостатъци. Гледам точно непипалите/невиждалитр единствено хулят. Само четене на цифри и copy/paste на сухите данни. Има доста за съжаление такива класации в инженерния свят, почти винаги не са меродавни/точни или конкретни. Те са само измервания. Голи и сухи.
Благодаря на отзовалите се за адаптора за 4/3 обективи, намерих такъв. Работи доста добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: keri-di   
Дата:   05-01-21 16:53

Аз имам едно прдложение:
Вместо излишно да спорим,дайте да организирараме среща/не е задължително да е на момента/,на която да направим сравнение м-у "сапунерка" и "голям батко",при еднакви условия.Ще дадем избраните файлове да се обработят от независим рефер,ще премахнем информацията от кадрите,и ще ги пуснем за оценка,и за опит да се разпознае от коя система е кадъра.
След това да разсъждаваме,къде,и колко "сапунерката"губи.
От страна на М4/3,аз ще предоставя 1Х + 17f1,2/12-40F2,8/40-150 F2,8/100-400 F5-6,3.
Надявам се/иска ми се/ скоро да ина някое спортно събите-ще бъде много интересно!
И още повече се надяван,гадовете да не ни локдаунат,та да си спорим само он лайн [smilie9]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: petervassilev   
Дата:   05-01-21 17:15

Може би неслучайно 35 мм формат (Лайка) е бил доминиращ за масова употреба вече почти век. И причината според мен не е само в размера на филма и тялото, а в размера и теглото на обективите, които в най-използвания диапазон от фокусни разстояния са сравними с дължината на пръстите на ръката.

Вижда се, че все по-трудно се постига сгъстяване на пикселите поради дискутираните причини, т.е., за повече пиксели е необходимо и увеличаване на размера на сензора (освен ако не се въведе някаква революционна технология). Голямата матрица (напр. от средноформатна нагоре) ще означава огромен и вероятно тежък обектив, защото сме разглезени като потребители и няма да се задоволим с прост триплет, тесар или сгъваем обектив като Leica Elmar, а ще искаме обектив с много лещи, с автофокусиращ механизъм на тези големи тежки лещи и т.н. И ще трябва да заякнем като покойния щангист Василий Алексеев, за да носим чантата с обективи.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »