Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: petervassilev   
Дата:   30-12-20 23:04

@ swqaz

Аз съм от тези, които са съгласни с това, което си написал, petervassilev, но това не отговаря на изконния въпрос, за чийто отговор всички се правите на политически аутисти, и заобикаляте ли, извъртане и плямпате всевъзможни очевидни, но неотговарящи на спора въпрос.
Питам директно. Размера на сензора има ли значение откъм шум и динамика в крайния резултат?


Да го кажем (политически) фото коректно така, като в стария виц:

Проведе се състезание между HALF FRAME и FULL FRAME за по-добри стойности Сигнал/Шум.

Докато FF се класира на предпоследно място, HF се класира на престижното второ място.
[beer]



Публикацията е редактирана (30-12-20 23:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: avo   
Дата:   30-12-20 23:17

Махленският спор е безумен. Ако шума и динамиката на сензор 4/3 беше като на FF, съчетано с по-леко тегло и размер на оптиката при 4/3, дори и при теоретично равни цени, целият свят щеше да ползва малки сензори. А то хич не е така. Надали всички са в дълбока заблуда... Къде има сериозен фотограф, ако не е някой спонсориран от Оли или пък самовглъбен пътешественик с раница, за който 300 гр по-малко са постижение, който да не снима с FF?

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   30-12-20 23:31

Ако шума и динамиката на сензор 4/3 беше като на FF

Шумът при FF най-често е по-малък, на не поради физическия размер на матрицата. Както показах по-горе на графиките, има случаи, при които 3/4 и FF от едно поколение са с еднаква динамика и шум.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: avo   
Дата:   30-12-20 23:46

Възможно е, за мен си мисля, че е поради физическия размер на пиксела, може и да не съм прав, но не мисля да се намесвам в спора, а и не съм компетентен достатъчно мисля. То има и случаи, когато Лада изпреварва BMW, но са спорадични и затова втората марка е предпочитана. Както и FF. Весело посрещане на новата година на всички [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   30-12-20 23:58

GenaDP

"...Както показах по-горе на графиките, има случаи, при които 3/4 и FF от едно поколение са с еднаква динамика и шум.
"

Е как да не се намеся отново, и да оставя някой да заблуждава тотално останалите.
Без да се заяждам Гена, в огромна грешка си. Това, което си написал е абсолютно невъзможно точно заради различните размери на сензорите. А това, че са от едно поколение дори прави това дори теоретически невъзможно. може да е възможно някой много стар и неефективен като технология сензор с голям размер да произведе шум и динамика като на някой по-малък но технологично нов и по-ефективен сензор, но два различни по размер сензора от едно поколение винаги ще имат разлика в тези параметри в полза на по-големия.

Трябва да разбереш, че процентното съдържание на нещо в каквото и да било, си остава същото колкото и да се променя количеството, но резултатите не се разглеждат като процентно съдържание, а като точно количество, във мерната единица на търсеното нещо.

Ако съотношението на шум и динамика в един пиксел е еди колко си, то колкото и големи размери сензори да произвеждате, това процентно съдържание ще се запази, и аз предполагам, че това те заблуждава, гледането на числото на процентното съдържание. Само че когато се сметне точното количество на това процентно съдържание в обекти с различни размери се получават различни числа, които важните за резултатите от теста. Процентното съдържание само може да ни помогне по-лесно на сметнем тези числа и до там.

Някак си си пролича от тезите ти за алкохола. Ти ми поиска алкохолното съдържание на еднаква течност в два различни по размера съда, а това са две коренно различни числа. Ако обаче ми беше поискал процентното съдържание на алкохол на течността в тези съдове, тогава вече щеше да получиш, така жадуваното от теб еднакво за двата съда число, но това изобщо не прави алкохола в двата съда еднакво като количество.

Много внимателно се опитах да обясня, дано не съм обидил някого :)))))

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: keri-di   
Дата:   31-12-20 00:05

"Махленският спор е безумен. Ако шума и динамиката на сензор 4/3 беше като на FF, съчетано с по-леко тегло и размер на оптиката при 4/3, дори и при теоретично равни цени, целият свят щеше да ползва малки сензори. А то хич не е така. Надали всички са в дълбока заблуда... Къде има сериозен фотограф, ако не е някой спонсориран от Оли или пък самовглъбен пътешественик с раница, за който 300 гр по-малко са постижение, който да не снима с FF?"

Със новите програми за фото обработка,нито шум,нито ДД вече са проблем-за която и да е система.Поради този факт,много големи фотографи на дивата природа,а от други жанрове,през последните години преминаха на М4/3!И снимки правят идеални,и видео снимат от ръка без проблем,и най-важното,всеки казва,че много му е олекнала работата!
Ако загубите от продажбата на скъпи обективи не беше толкова голяма,сигурно половината от тези,които сега плюят по М4/3,щеше да са преминали на нея!
""Къде има сериозен фотограф, ако не е някой спонсориран""-Има много сериозни фотографи,които работят със М4/3,и които правят фотографии от такова ниво,че 95% от притежателите на фф,няма да им стигнат няколко живота за да постигнат техните резултати!?[beer]



Публикацията е редактирана (31-12-20 00:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: uri64   
Дата:   31-12-20 00:19

Олеле, почна се на нова сметка [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: ZENON   
Дата:   31-12-20 00:28

Със новите програми за фото обработка,нито шум,нито ДД вече са проблем-за която и да е система.

Още няма 1ви, а Ви е хванал бригадирски патос...
По-кротко и най-добре е да се пие един аспирин и много вода.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: GenaDP   
Дата:   31-12-20 00:38

Ти ми поиска алкохолното съдържание на еднаква течност в два различни по размера съда, а това са две коренно различни числа.

Така, така... Ракията в шишето е 40°, а ракията в целия казан - колко? Може би 400°? [smilie18]

Това, което си написал е абсолютно невъзможно точно заради различните размери на сензорите. А това, че са от едно поколение дори прави това дори теоретически невъзможно.

Отчети по графиката, коята показах, колко е отношението сигнал/шум за двете камери при 1600 ISO, и напиши - да видим всички каква е разликата. После направи същото и с динамичния обхват.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: avo   
Дата:   31-12-20 00:47

"Има много сериозни фотографи,които работят със М4/3,и които правят фотографии от такова ниво,че 95% от притежателите на фф,няма да им стигнат няколко живота за да постигнат техните резултати!?[beer]"

Явно 4/3 с-мите са дръпнали цвета на гилдията, 5 % ФФ маниаци са им на нивото и другите 95% им дишат прахта.

Пусни си брада и премини към крайния ислям.

Оли са си супер апарати, но малкият сензор си носи ограниченията за сметка на другите си плюсове, всеки си преценява.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: petervassilev   
Дата:   31-12-20 00:49

@ keri-di

"...Със новите програми за фото обработка,нито шум,нито ДД вече са проблем-за която и да е система."


Точно когато стана интересно покрай лесната за разбиране алкохолна аналогия, вместо да продължим с естествения и важен въпрос "скоч или ирландско", сега добавяме към хардуера (т.е. твърдия алкохол) и софтуера за отстраняване на шума и правене на перфектни снимки [smile]. Имаше такава сцена с перфекциониста Ейдриън Монк:

Делорес: Тя (убитата) беше много акуратна. Беше префекционист.
Ейдриън Монк: Искаш да кажеш "перфекционист"?
Делорес: Аз не съм такава и мога да го кажа както си искам.



Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: ZENON   
Дата:   31-12-20 01:13

petervassilev
Скоч разбира се.
И за да сме коректни и пределно ясни (за разлика от нещото със сензорите), Монк страда от невротично и маниакално разстройство, което като страничен ефект го прави перфекционист (вероятно).

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: petervassilev   
Дата:   31-12-20 01:20

@ ZENON

Добър избор [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: serjy   
Дата:   31-12-20 08:31

не знам какво толкова ви пречи в олимпус, че всички дето сте решили да снимате с ФФ много държите активно да участвате във всички теми относно м43 и да громите неправдата [smilie18] вие нали сте с евтиното и хубавото, "само 300гр по-тежко" [smilie18] оставете ни нас заблудените [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: stanpaunov   
Дата:   31-12-20 09:46

Това което колегите имат предвид е че новите малки сензори доста се развиха и вече не отстъпват по качество дори на ФФ от преди 7г.
Нещо като дизелите, които догониха бензина и тн.
Софтуера също не е за подценяване и смятам за абсолютно уместно, че бе споменат.
Има вече доста интелигентни програми, които правят файловете на кроп матрици и дори по малки да изглеждат перфектно.
Различните сис-ми си имат своите плюсове и минуси. Много зависи също и от жанра в който се снима. Най често на базисни иса повечето матрици се справят повече от отлично.
За това и винаги виждаме такива комплексарски спорове кой е по най и тн.
Единственото жалко е че от тези глупости страда най вече фотографията, като такава и вместо развитие има деградация!
До сега от както са излезли великите сонита аз не съм видял кадър, който не би могъл да се направи и с друга по ниво камера.
Но хората ги купуват. Няма лошо но дано с покупката на техника развиват и желанието за добра фотография, че иначе остават само ненужните споровe.

Пп. Кери въпреки, че се опитвам да те разбера по някой път пишеш големи тлъсти глупости, като тези например:

"И какво недостижимо има в това цък,за която и да е съвременна камера?
Даже за телефоните вече не е проблем!"


"Поради този факт,много големи фотографи на дивата природа,а от други жанрове,през последните години преминаха на М4/3!И снимки правят идеални,и видео снимат от ръка без проблем,и най-важното,всеки казва,че много му е олекнала работата!"

Само се излагаш! Ако си жертва на някое маркетингово гуро или реклама на телефони не е мястото да го показваш тук!
Но ако все пак искаш да запазиш честта, качи някой кадър от телефон дори на базисни иса без да ти казвам моя кадър на колко е…
Може да покажеш и нещо от Оли в пълен размер. Това би затворило устата на всички ни [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   31-12-20 10:33

Добро утро!

За какви спорове говориш stanpaunov?

Или пък за каква чест?

Когато в разговор са намесени скандално първобитни хора, които смятат че съдържанието на алкохол в една бутилка ракия е колкото съдържанието на алкохол в цял казан с ракия. Тогава не става въпрос за спор или за чест, а за отчаян опит да се помогне на тежко изостанали в развитието си хора. Приеми всички спорове тук като благотворителна кампания в помощ на най-увредените.

Също така марките в тази кампания също не са от значение.

Ако искаш да се включиш, всяка умна мисъл ще е от полза [smilie18]

Весело посрещане на новата година! За тези които не са ме разбрали, съм нарисувал пожеланието си с въглен на скала също [smilie3]

И наздраве, градуса е важен, ако ви захладнее, счупете една бутилка ракия на пода, за да не ви изстинат краката, или нарисувайте някоя и друга муха по стените, което създава чудесна илюзия за лято!

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: kvakioh   
Дата:   31-12-20 11:00

swqaz, Веско, какво правиш в тема, която не те засяга? Има малко обективи м4/3 над 5бона, не снимаш и няма да снимаш никога с Олимпус/Панасоник, пък сипваш тука...Вместо да се изцепиш с някои кадри за конкурс, сравняваш телефонен кадър с някакъв твой, че бил по-добър. Чушки с праскови сравнения.
Тия спамове и тролене с формати и размери на матриците си ги изливайте някъде другаде. Няма смисъл.
Някои камери и обективи са супер за м4/3. Те ще останат.

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: ZENON   
Дата:   31-12-20 11:08

kvaki
от позицията на какъв генерираш забрани и заповеди?

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: uri64   
Дата:   31-12-20 11:35


> ....вместо да
> продължим с естествения и важен
> въпрос "скоч или ирландско",.....


Абе single malt и това е.... [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: stanpaunov   
Дата:   31-12-20 12:02

Swgaz, явно си влязъл в ролята на учител в този форум и трудно излизаш от нея.
За съжаление, такива като теб никога не се интересуват или вслушват в гледната точка на другите.
За теб има само твоята истина, единствена и непоклатима. Отдавна не се съмняваш в разсъжденията си, което говори, че явно си достигнал лимита на интелектуалното си развитие!
На повечето хора тук им е ясно, че голямата матрица има повече предимства. На теб обаче не ти е ясно, че малката също има.
Почти съм убеден, че Гената нарочно те пусна по тъча за да види до къде ще я докараш и трябва да призная, че шоуто не разочарова…
Не се пали толкова и не се изживявай в ролята на някой велик гуру, защото колкото повече го правиш, толкова по нелепо изглеждаш!
Иначе и аз ти пожелавам успешна година и творчески напредЪк.
Със здраве!


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: ZENON   
Дата:   31-12-20 12:09

stanpaunov,

извинявам се предварително, но нека не изпадаме в заблуди относно софтуера.

Той (софтуера), колкото и да е съвременен, "мощен" и т.н. прилагателни, няма как да направи нещо по въпроса с недостига на информация в суровия кадър.
За съжаление, съвременния софтуер не е фокусник, че да прави невъзможни неща. Т.е., ако в суровия кадър няма необходимата информация, няма софтуер, който да я добави така както е била в действителност, но техниката не е успяла да я фиксира. Това се отнася за всякакви сензори и т.н.

Пиша всичкото това, за да не се разчита само на софтуера. Той помага, но може би е най-добре, хората, които снимат да си познават техниката и съответно нейните ограничения, плюсове и минуси.
В противен случай, ставаме свидетели на въпроси от сорта "защо имам шум в сенките, защо нищо не се вижда в небето" и подобни.

Весели празници!

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   31-12-20 12:19

Ето още един бавноразвиващ се, който говори само с лозунги, които някъде са му се мернали пред очите, но реално не ги разбира.

Един от тях: На повечето хора тук им е ясно, че голямата матрица има повече предимства. На теб обаче не ти е ясно, че малката също има.

Някой ще каже ли какви са предимствата? Тегло, цена, и до там? Нещо друго?
Също така трябва да добавя, че въобще не съм писал тук за 4/3, или за Олимпус конкретно, а единствено заради безумните твърдения на болен човек.
нека олимпус да са чудесни, нека си имат предимствата, но айде дори вие феновете да знаете какви са тези предимства.
И айде фанатичния идеализъм на любимата марка, да не отмята с лека ръка науката.

Шест-волтови повтарячи, на лозунгите което са прочели в общите тоалетни има навсякъде, но и те са хора, и имат нужда от помощ.

И не искам да ми благодарите, че правя това за вас [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: quazimodo   
Дата:   31-12-20 12:26

swqaz написа:

> ...Шест-волтови повтарячи, на
> лозунгите което са прочели в
> общите тоалетни има навсякъде, но
> и те са хора, и имат нужда от помощ.
>
> И не искам да ми благодарите, че
> правя това за вас [smilie18]



...Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже![smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: swqaz   
Дата:   31-12-20 12:30

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

quazimodo, добре де, и моя волтаж не е на ниво, но каквото мога правя [smilie3]

Весели празници

Отговори на това съобщение
 Re: Края на пътя за Олимпус...
Автор: CDman   
Дата:   31-12-20 12:30

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
А ние на 7.2V к'во да прайм [smilie5]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »