Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nyamago   
Дата:   06-04-20 02:18

> Широк специалист по всичко е понятие от бай-тошово соц време.

Да - и по онова време се смяташе за лошо нещо и бай-тошовите пропагандисти го осмиваха с комедии като "Специалист по всичко". Правилната линия беше да си тесен специалист, а не всестранен. Всяка жаба да си знае гьола [smilie8] Ти това верую ли изповядваш?

А защо да не може Бони да е добър хлебопекар? Твърде много ли е някой да знае и може нещо друго?

А той дори не е казал, че ще ПЕЧЕ хляб - да отвори хлебарница не е същото. Иска се да е читав бизнесмен (за което имаме някои свидетелства?). Ще наеме наистина добър пекар (а не аматьор, какъвто нищо не му пречи да е) - и добрият пекар ще пече, Бони ще управлява фирмата. [smilie6]

А за програмист дори не е нужно да е добър - достатъчно е да е 'приличен' (среден) - при тоя глад за кадри в бранша, няма да остане на улицата.

Но думата беше дошла за широките и тесните специалисти. Някой мъдър автор беше казал (приблизително, по памет):

"Някога човечеството знаеше по малко за много неща. Днес се специализираме и знаем много - за малко неща. Един ден ще знаем всичко за.. нищо."

Наслука в тясната специализация! [smilie24]
[beer]



Публикацията е редактирана (06-04-20 02:19)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   06-04-20 02:34

Може и да станем швейцарията на балканите

то баш сега е моментът, като гледам какъв здрав шут ще получат китайците след края на тоя ад.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   06-04-20 09:00

Yog написа:

> Ако една фирма съкрати служителите си,
> защото дейността й е спряла,
> след 6-7 седмици, примерно, когато всико
> пак тръгне
, с какви работници ще работи
> тази фирма? Пак същите. То други няма откъде да
> се вземат на изтънелия ни пазарец на труда.

Yog,

Концепцията ти стъпва на погрешно предположение, затова и не достигаш до правилните изводи. Няма как като на комп. игра да сложиш света на пауза (докато отшумят негативните аспекти на кризата, запазвайки по някакъв магичен начин само положителните), после да цъкнеш на Плей и всичко да тръгне по стария си начин. Не! Няма как след 6-7 седмици светът да заработи по познатия си начин, защото хубавото и лошото винаги вървят ръка за ръка в него.

Двата най-вероятностни сценария за това, какво ще се е случило след тези 6-7 седмици е или някой конкурент да те е изхвърлил от пазара или 1/3 от клиентите ти да са фалирали, а половината от останалите 2/3 да искат отсрочка 3 до 6 мес. в плащанията си към теб, а междувременно приходите да са паднали с 90% - и единственото, което остава е фирмата да се свие до санитарния си минимум - шефовете и едно ядро от 10-20% от служителите. А тези, които не успееш да запазиш и разчиташ да върнеш след време - дори и да не са се преквалифицирали през това време, надали ще се върнат. А ако не можеш да намалиш бройката (както са отборите в спорта) режеш заплатите - НБА с 50%, Бундеслигата с 20%...

wlad, те някакви тексасци заведоха вече дело за 20 трлн. $, но държавите доколкото знам не могат да бъдат държани под отговорност за подобни неща.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   06-04-20 09:09

Завели били дело р'ишли срещу Китай. И къде ще заседават съдиите ? В Ню Йорк ? [smilie5]

Сигурно знаете или поне сте чували понятието "естествен подбор". Ако сте се чудили какво точно е - ей това е.[smile]

Идва "нещо", което поставя едни "условия" и който не слуша - аут.

Футболистчетата не искали да им намаляват заплатките.

Ми добре. Като им фалират клубчетата да земат да станат санитари. Ще тичат между леглата наредени по стадионите, превърнати в полеви болници за по нЕколко милиона на месец, а феновете им ще ги аплодират от трибуните (или поне така ще им се иска).[smilie7]

Тръмп не искал да затваря държавата. Американците били смели и щели да преминат през това.[smilie5]
Ми добре. Да си щъкат из моловете, да си правят предизборните събранийца и да не обръщат внимание на хладилните камиони на паркингите.[smilie6]

Сериозно:

Вируса не знае езици, не може да му обясниш колко умен, колко си нужен на този или онзи и да минеш между капките.
Ако му играеш по свирката - може и да оживееш. Ако се правиш на велик ... ми добре.[smilie5]

п.п. Не знам дали е виц, но мексиканците вече били благодарни на Тръмп за стената, която построи на границата, защото им помагала да спират американците, които искали да избягат в Мексико. [smilie18] Та тъй[beer]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   06-04-20 11:18

Те делата са едно на ръка, накрая да не ги съдят и за престъпления срещу човечеството.
Ама с икономиката ще ядат дебелия, така ми се струва.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   06-04-20 11:23

Колкото индианците могат да осъдят американците, толко и те ше осъдят китайците [smile]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Julius   
Дата:   06-04-20 12:17

Неограничени пътувания, чак когато имаме ваксина

Австрийският канцлер Себастиан Курц подготвя гражданите за необходимата промяна в навиците им да пътуват по света.

Твърде вероятно е и други страни да го последват.
Директно засяга две от любимите хобита.
Ските спокойно мога да ги разкарам, сл. сезон е отписан.
След време ако сме живи и здрави - пак.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nyamago   
Дата:   06-04-20 12:17

В първите две страници все още имаше по някой пост за фотографската професия или хоби (за които е темата). На трета страница вече сме плътно на икономика и политика - в добрата форумна традиция [smilie22]

Да изневеря на традицията и да върна малко към темата, този път за хобито:

Има какво да се снима и в къщи, и в ограничения периметър на придвижване (и време за прекарване навън). Но хобито не е само снимане (с изключение на тези, които право от камерата изпразват картата по сайтовете). Има заснет материал от предни времена, за едни по-малко, за други повече: сега е време да се прегледа, организира, да се открият някои попадения които заслужават редакция и споделяне. Да се изтрие боклук - за едни повече, за други по-малко.

При мен лично това е огромен проблем, защото 'щракам' безотговорно наляво и надясно, каквото ми хване окото. Рядко трия в самата камера и запазвам много повече, отколкото имам капацитет да прегледам (камо ли де обработя и споделя). Така ми се е натрупал архив от няколко хиляди кадъра (последно сметнах 6-7 хиляди, минаха 2-3 години и сигурно са над 10х [smilie10].

И понеже нямам време да преглеждам наред и критично да трия или да избирам добри неща, възприел съм проста практика: бъркам в архива 'на тъмно' и вадя случаен файл за обработка. Ако е боклук - трия и бъркам пак. (Доста съм снизходителен и обработвам неща, които не заслужават - както се вижда в профила ми). Гледам да редувам фолдърите (които са по години, камери и географски места), за да има разнообразие, но май неусетно клоня към по-новите, за които още имам спомен какво може да има там...

Та - в сегашната обстановка, без постъпления на нов материал - имам предостатъчно стар да си го ровя, гледам, да се чудя как и защо съм го снимал и да си играя със софтуер дето (уж) правел чудеса [smilie5]

Не препоръчвам моя лош подход, но може би няма да е лошо да погледнете из архивите си?
[beer]



Публикацията е редактирана (06-04-20 12:20)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: georgioiv   
Дата:   06-04-20 12:42

Само не виждам ко ни пречи да си правим фотосесии на открито или закрито. До двама човека, по работа сме - няма забрана за тоя бизнес.. ). Аз имам запитване, но условието ми е, моделът да е с маска, ръкавици и още по-добре с противогаз... За сега мислят... :)

Иначе - каквото - такова, нас с мизерия, криза и ставане от "с лице в калта" не могат да ни изплашат... Всичко сме виждали, особено нашите поколения - на 70-те и 80-те... :) И това ще мине..
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: petervassilev   
Дата:   06-04-20 13:13

georgioiv:

"... моделът да е с маска, ръкавици и още по-добре с противогаз"

С две думи: моделът трябва да е с МАСКИНИ = бикини + маска. [smile].

"Маскиран и анонимен", като в отново актуалния филм на Bob Dylan.

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: aldygreen   
Дата:   06-04-20 13:19

На двора на вилата имам цели полета с кокичета, зюмбюли, нарциси. Ароматът на кокичетата е невероятен, когато са расли на свобода. Зюмбюлите също. Аз си ги щраках всяка година и се събраха доста картинки. Когато се съберат повечко картинки от едно и също място, разтеглени във времето, се получава един фоторазказ, в който ценноста не е толкова на отделния кадър, а на съвкупността от всички. Живот и здраве, надявам се пак да видя "Януарска пролет" през 2021г.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (06-04-20 15:35)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: Admin   
Дата:   06-04-20 14:03

Здравейте, виждаме същото както и nyamago, че "В първите две страници все още имаше по някой пост за фотографската професия или хоби (за които е темата). На трета страница вече сме плътно на икономика и политика"
Ако държите на темата ще помолим да се придържате към заглавието й, в противен случай я спираме!

Поздрави
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   06-04-20 14:25

Ето, връщаме се веднага:
За мен фотографията е огромна част от бизнеса ми.
От три седмици насам - съм спрял всичко, защото цяла Европа е под блокада. Така ще е месеци наред още за тях и години за нас.
Карам на спестявания.
Точно, кратко и ясно, без бацили, политики и психози, да няма стресирани покрай некви си вируси-мируси незначителни.
Нека бъде свободна от вируси зона, макар всичко да се срутва пред очите ни.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nyamago   
Дата:   06-04-20 15:25

Wlad написа:

> За мен фотографията е огромна част от бизнеса ми.

Директно генерираща доходи (някой плаща за снимки), или подпомагаща друг източник на доходи (напр. като комуникация/реклама)?

В първия случай може би има алтернативи (като в опита ми за анализ на 1ва страница). Във втория случай нямам представа дали другият основен бизнес би могъл да има алтернативи, но може би фотографията има шанс да стане временно централна? [smilie8]

[beer]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: keri-di   
Дата:   06-04-20 15:48

Ни бойти са,кораба потъва нормално!

https://www.youtube.com/watch?v=bFaywBfa8Tc


 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: wlad   
Дата:   06-04-20 16:04

nyamago - не е проблем, ще се оправим, и по-зле е било. [smile]
Просто го написах, за да знаят хората, че за някой вирусът не е просто текст в новините. Жив е, ходи и по хората! И в този форум също!
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: CDman   
Дата:   06-04-20 16:48

^^

Ц. Във форума не може да има. Всички автори са под тридневна карантина [smilie5], а снимките влизат в фото-обществото само ако получат 7 положителни теста (разбирай гласа) [smilie7]

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: roburt48   
Дата:   06-04-20 21:08

Чета си тука всяка сутрин с кафето ... :) Темата е екстра и не виждам защо админа "плаши" със спиране на същата .... Показване на мускули в този момент според мен а леко неудачно ...Иначе по темата - за мен фотографията е хоби... , на което пандемията хич не пречи :)... Даже напротив - не бях снимал поне половин година и сега изведнъж ме налегна музата. За жалост улиците са полупразни, а моята работа е там - таксиджия съм. Тези дни много ми се искаше да снимам напълно пуста улица, оабаче ... тъкмо ще снимам и току се появи някой или нещо [smilie5] ... я трамвай, я кола, я пешедец/дци... я нещо друго. Адмирации към Бони, Владо (nqmago) , Julius ... :) Та накратко ... и това ще го преживеем, пък ако не го - ще мрем [smilie18]
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kiten   
Дата:   06-04-20 22:51

Сега момента е много подходящ за таймласпи и създаване на футуристични кадри при тези изпразнени улици и площади.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: hose   
Дата:   06-04-20 23:31

брех... какви приказки сте изприказвали... не съм влизал и писал тук май с години...
и сега не помня защо влязох [smilie5] [smilie5] [smilie5]

относно работата, моите предвиждания са простички - и преди работата беше драстично намаляла, сега до към Коледа практически няма да има... и то не само по "разбивките" на някой по-горе, не знам как точно си представя продуктовата фотография, че се прави "самвкъщи"... освен, че няма събития, няма клиенти, всичко е затворило за неясен период, а после пари за "кеф" няма да има, това важи не само за фотографите, но и за всички "ентъртейъмънт" професии... прогнозирам, че веднага след падане на ограниченията всички изпълнители обаче ще се юрнат да правят концерти - едно, че на всички ще им трябват пари, второ че масата ще иска да наваксва социален живот... но парите ще са кът... та по-скоро ще е money for nothing ситуацията, плюс моментален пик на епидемията, щот вируса няма как да се изпари

относно пък коментара на Бони - само не прави студиото пекарна, фалират масово и те...

вирусът няма да доведе и до така желаната драстична промяна от доста хора - както се завъртя и наивното писмо на Господинов... напротив, обществото ще става все по-егоистично, гадно и тн, по време на криза излиза на преден план най-гнусното в човека... и аз лично го виждам вече, за зла участ 2 седмици обикалям по болници и в момента навсякъде е АД... за отношението да не говоря... Бони - свалям шапка на майка ти, наистина навсякъде са възрастни жени, ужасно е... аз самия съм от лекарско семейство... бих добавил само, че основата на къщата са учените и науката, медицината стъпва на нея

в тази връзка държа да припомня една статия, която беше доста осмяна и оплюта наскоро, за това че "програмите не се ядат" - е, другари програмисти, сега поне го видяхте на живо... с цялото ми уважение към програмистите, най-добрите ми приятели са такива, но доста в бранша се бяха самозабравили

такива ми ти работи, драги ми смехурковци...

не знам как и дали ще оцелеят фото брандовете и вносителите, вероятно цените на наличната техника ще падне, въпреки това продажбите подозирам ще са символични, а новата техника вероятно ще е на двойни цени... кой знае

но "рестарт" на системата и други daydream мечти не смятам, че ще се сбъднат - просто няма причина да се случат... богатите ще станат по-богати, големите, (шефа на амазон вече направи 3 милиарда), бедните по-бедни, но най-вече всички чакат с нетърпение да се върнат към старото си ежедневие... и ще се втурнат да го осъществяват в първия възможен момент - никой не желае промяна всъщност, няма отъкде да дойде...
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: nyamago   
Дата:   07-04-20 00:11

@Хосе -

Няма да коментирам крайно песимистичното ти мислене, сигурно имаш причини за него. Но и оптимистите си имат причини, та не ги съди и ти.

> "... сега до към Коледа практически няма да има... и то не само по "разбивките" на някой по-горе,
> не знам как точно си представя продуктовата фотография, че се прави "самвкъщи"...

Прав си, че има продукти, които поради размер или характер не влизат в къща. Има и такива, които искат помощник, не може всичко сам. Но има премного продукти които се снимат на маса, пък била тя специална маса в студио, със специално осветление.

На много от 'професионалните' ни фотографи студиото им без друго е 'домашно студио', а такива дето го имат далече от жилището си, лесно могат да приспособят условия у дома - за онези 80% от продуктите дето можеш да ги сложиш на маса. Или на пода. Или - където изобретателността ти подскаже. Осветлението също, а и особено квалифицирани помощници не се искат. Под 'сам в къщи' имах предвид, че болшинството продукти не искат модели и не се работи с други хора, което сега е забранено.

Познавам някой, който извън кризата прави уеб сайтове (дизайнер, но и малко програмист - виж по-долу). Сега изведнъж има наплив от работа, няма капацитет за всички поръчки, та му трябва и помощ (други уеб дизайнери сътрудничат отдалече). Голяма част от сайтовете са търговски и изискват продуктови снимки. Които преди не са съществували като задание, защото клиентите са били физически търговци - с магазини и ресторанти (сега затворени). И не мислят да превземат световните пазари и да конкурират Амазон - искат само досегашните им клиенти от близките квартали да могат да си поръчат от домовете, без да идват до затворения магазин/ заведение. И разнасянето до такива адреси не изисква мрежи от складове и флотилии от венове, става със собствени налични ресурси. И снимките не е нужно да са извънземно замислени и изпълнени - напълно изпълними в къщи снимки на ежедневни стоки или ястия....

Та на въпроса ти - това го знам от първа ръка, на база на горното си представям, че и у нас може да се случва.
= = = =

Колкото до програмистите - не ги оплаквай. Работя с програмисти (и в моята фирма, и в клиентските). Някои от клиентите ми са големи софтуерни фирми ('средни', ако ги сравняваме с Майкрософт). Други са глобални банки и застрахователни фирми, в чиито ИТ отдели работят хиляди (!) програмисти. Не познавам НИТО ЕДИН програмист, който да си е загубил работата или да са му намелели доходите. Утре имам поредно интервю с кандидат, защото НАЗНАЧЧАВАМЕ, не уволняваме - а кадрите са кът и добрите се търсят под дърво и камък.

Та - нямай грижа за тях, сега или след карантините.

[beer]

П.с. И последно - пекарните фалирали: хората и хляб ли спряха да ядат[smilie10][smilie11]



Публикацията е редактирана (07-04-20 00:14)
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kiten   
Дата:   07-04-20 00:24

всичко е на скачените съдове - населението като намалее и консумацията на хляб и тестени изделия логично ще намалява. И тая ниша във фотографията - фото върху мрамор също предполагам ще има увеличено търсене.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: avo   
Дата:   07-04-20 01:10

За мен фотографията е 100% хоби, сега професията спря напълно и време има бол, но поради невъзможността да се пътува се ограничава до вкъщи и в София, макар и все още по зимно му сива и мърлява.
 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: boni   
Дата:   07-04-20 01:34

Абеее Мат Деймън натисна татко Марс и му роди картофи... Все си мисля, че ако натисна майката Земя, няма начин да не роди и тя [smilie3]


https://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD5c1029a61b658/141006.jpg

 Re: Ковидът и професията/хобито
Автор: kiten   
Дата:   07-04-20 02:20

Сакън, ще те обвинят че са генно модифицирани. И после ще трябва да ги поливаш и пръскаш против колорадски бръмбър. По добре на балкона сей лук,чесън и спанак за да се хванеш на зелено .
Защо тези природозащитници, еколози и други зоомрънкала изведнъж се изгубиха в карантината?
[smilie11]
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена