Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: lord_kik   
Дата:   22-02-20 07:51

Променя се според таргета

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: swqaz   
Дата:   22-02-20 09:04

И какво излиза сега? Ако взема един монитор, който покрива 100% пространството, което ползвам, и си го калибрирам, след това си обработвам снимките на него и ги дам за печат ще бъда дълбоко разочарован от това, което виждам на монитора и печата? Това ли искат да ми кажат занаятчиите, които са отдали 100% от фотографския си капацитет в борбата за този 1% разлики, които може да се получат между мониторите от различните ценови класове когато са калибрирани. Наистина ли хората, които работят за фотографите си мислят, че същите тези фотографи смятат, че въздействието на творбите им зависи от някакъв си 1% несъответствия в цветовете?
В тази и в другата подобна тема, фотограф пита за монитор за лична употреба. Нека хората от сферата на услугите да се чукнат по рогцата и да се скрият в черупките си, и да оставят други фотографи да им помогнат.
Ако темата беше пусната от джони мехурчето или митев пчеличката, искайки да отворят фото-лаборатория и попитат: "ще печатам за взискателни фотографи, моля посъветвайте ме така, че те да останат доволни". Е тогава разбирам да се покаже лени синьо-зеленото и да им каже: "аз съм напечатала купчини изложби на точно такива фотографи и съм постигнала безкомпромисно точно предаване от монитора на хартията на този така труден синьо-зелен отенък и фотографите останаха много доволни, сега ще ви светна как". В такава тема бих се скрил в черупката и не бих се намесил.
Господа занаятчии, това, че вие сте си поставили за най-бленувана цел в живота толкова точното предаване на цветове, че и инструментите да не могат да засекат разлики, не означава, че това не е само една незначителна грижа за фотографите.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   22-02-20 09:24

Swqaz тук си прав.. понякога си чешем езиците прекалено .. на фона на "всичко е за ФБ".
Като цяло много рядко изобщо се включвам в дискусиите във форума по ред причини.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   22-02-20 09:42

PS да отговоря на enizvk има ли смисъл да се калибрира...
Едно от най-съществените неща при калибриране е, че настройва яркостта в кандели. В характеристиките производителите упоменават максималната яркост точно в тази мерна единица, но след това не ти дават възможност да си я настроиш в кандели, а обикновено в проценти.
Обикновено при калибриране монитор се настройва на 120 кандели яркост, които обаче се постигат при различни проценти... според производителя, според класа на монитора и според живота му.
При мен тези 120 кандели ги стопира на 40%, а съм виждала случай в който на 100% едвам стигаше 80 кандели, беше по-амортизиран вече.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: swqaz   
Дата:   22-02-20 09:42

LeniS, пак се опитваш да налагаш изкривената си, и нямаща нищо общо с фотографията гледна точка с това "на фона на "всичко е за ФБ"". Ми не е. Аз също печатам много, и също държа на максимална близост между това, което виждам на монитора и печата. Постигам го със PD серията точно толкова добре, колкото и със високия клас професионален монитор, по простата причина, че обработвам и печатам в sRGB, а с sRGB и двата монитора се справят абсолютно еднакво. Не се опитвай да вменяваш на хората, че тези монитори не стават за постигането на безкомпромисен печат. Не знам докога ще шикалкавите и ще се правите, че не знаете за какво говоря.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   22-02-20 09:50

Пълни глупости.. нищо не се опитвам да вменявам и къде съм казала, че нещо не става. Става с всичко ако пожелаеш, не тълкувай толкова буквално един израз в кавички. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: swqaz   
Дата:   22-02-20 09:56

Айде погледни си колко пъти спомена в постовете си, че ПД може и да са добре но.... абе вземете СВ серията.
Сега последно според твоя толкова богат опит, ако аз обработвам в сргб и принтирам в сргб, има ли значение дали съм със пд или със св серията?

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: LeniS   
Дата:   22-02-20 10:18

Точно това очаквах да кажеш ... [cool]
Да споменала съм го като опция, че може да вземе и него като алтернатива, това означава ли че другото не става.
Относно второто не за това пространство [beer] останалото вече е тема на друг разговор, която с удоволствие но по чаша бира.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: stavel   
Дата:   24-02-20 14:07

От няколко месеца съм с PD2700U като модерен наследник на предишния ми Dell U2410.

Този дебат с 4к/2к за 27" е малко ненужен.
Както е казал Ламерко по-горе, ОС си имат настройки за мащабиране и с малки изключения всичко си работи прекрасно.
Ползвам го под OSX и Windows 10, като под Win10 е на мащаб 150%, т.е. идва еквивалетно на 2560х1440.
Имаш същото работно пространство, но с много по-фина и добре изглеждаща картина.
За калибрацията... не съм го закачал още, не мога да коментирам.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   24-02-20 17:51

stavel написа:

> Както е казал Ламерко по-горе, ОС
> си имат настройки за мащабиране и
> с малки изключения всичко си
> работи прекрасно.
> Ползвам го под OSX и Windows 10, като под
> Win10 е на мащаб 150%, т.е. идва
> еквивалетно на 2560х1440.
> Имаш същото работно пространство,
> но с много по-фина и добре
> изглеждаща картина.

stavel, явно не сме се разбрали. Да, прочетох преди няколко дни поста на lamerko, но говорим за различни неща. Ясно ми е, че от Уиндоуса може да се направи мащабиране. И, че като се се мащабира на 150 %, нещата пак ще изглеждат добре, тъй като самият Уиндоус, ако мога така да се изразя ще подава пак 4К резолюция на 4К монитора. Нещата ще изглежда по-големи, но картината, както ти каза, пак ще си е фина, понеже информацията ще се подава с нативната за монитора резолюция.

Аз имах друго предвид. Примерно гледам на монитора филм с резолюция FullHD. Aко гледам филма на 4К монитор, реално мога да го гледам с пълната му резолюция (филма) само на 1/4 от площта на монитора. Доста тъпо, тъй като ще имам 27 инча монитор, пък ще гледам някаква малка картинка с диагонал 13.5 инча. Ясно е, че ще искам да гледам филма на цялата площ на екрана. Ако съм с 4К монитор, нещата са ОК. 1920 x 1080 пиксела ще се разположат много удобно върху монитор с матрица 3840 x 2160 пиксела, т.е. всеки 4 пиксела от 4К монитора ще заработят като 1, който е с 4 пъти по-голяма площ. Поне така си ги представям нещата.

Ако имам обаче монитор с резолюция 2560 х 1440, и ако искам да гледам филм с FullHD резолюция на цялата площ на монитора, сметките излизат малко криви.
Друг е въпросът, че на такъв монитор добре биха паснали филми с HD резолюция - 1280 х 720, тъй като в този случай пак бихме имали идеално мащабиране на пикселите.
Там е работата обаче, че по днешните стандарти HD резолюция си е доста малко.



Публикацията е редактирана (24-02-20 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: Hsathv   
Дата:   24-02-20 20:06

Аз те разбрах за какво питаш и ще ти кажа. Специално при мащабиране на видео от full hd до 4k, НЕ се дублират пиксели. Използва се много по интелигентно билинеарно или бикубично мащабиране. По този начин изображението е доста по-гладко. Отделно се прилагат и филтри. Така, че ако ще гледаш full hd изображение на екран с по-голяма резолюция ще имаш винаги някакво мащабиране, което никога няма да е чисто 2x2. Качеството ще зависи от конкретния софтуер и драйвери за видеокартата както и от настройката му. Nvidia имаха някакъв опит с версия на драйвер при който можеше да се зададе чисто 2х2 мащабиране, ама нещо май не се получи, защото нямаше смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   24-02-20 20:42

Hsathv, благодаря за отговора. Ако това е вярно, би трябвало, когато се гледа филм или видео, което е FullHD да се вижда еднакво добре и на 2К монитор, и на 4К. Един вид, както казваш, никога мащабирането не е 2 х 2.

Говорим обаче за видео. В началото на темата имах и въпрос пак за резолюцията, относно играенето на игри. Да конкретизирам по-добре.
Имаме 2К монитор, и 4К монитор. Настройвам резолюцията от менюто на самата игра да бъде 1920 х 1080 - FullHD. Мисля, че е ясно защо - настройка от 2К или 4К ще иска по-мощна видео карта. При тези високи резолюции, ако видеокартата е средна хубост, изображението ще насича.
Няма ли в този случай 4К мониторът все пак да извади по-добра картинка на FullHD oт 2к варианта, тъй като в случая директно се подава по-ниска, но кратна точно на 2 (по отношение на 4К монитора) резолюция?

П.П. Докато при гледането на FullHD филм/видео, идеята е, че няма (или поне не би трябвало) да се задава по-ниска резолюция, както при игрите.



Публикацията е редактирана (24-02-20 21:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Mонитор BenQ PD2700Q или BenQ PD2700U?
Автор: kiten   
Дата:   24-02-20 21:32

4К си е четири пъти нанад фул и също над другата междина резолюция. За игрите - от настройките на видеокартата за да не сече. На фул също ще ти се вижда добре и с повишени настройки. При 4к намаляш някои настройки които са в менюто на самата игра и също ще ти върви.
За видеото ако си сваляш филми от торентите сваляш на максимално качество като например 25 гигаб. е средно големината на филма. Ако си го свалил в фул хд размер няма проблем. Плеерите обикновено скалират и в по-ниското качестово не се забелязва голяма разлика.
И въобще каква е тази дилема за 4К кое и как като вече навлиза 8к. А и новите видеокарти също потдържат тези резолюции.
И запомни от По-голямо като свалиш на по-малко също е много добре, но обратното не! Визирам при видеото.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »