Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   18-12-19 10:37

Kalimas, като юрист мога да Ви кажа, че разпоредбата, която цитирате се отнася до ползването на направената вече снимка с разрешението на модела. Фотографът е носител на авторското право върху изображението, следователно има право да прави с него каквото намери за добре, но моделът може да постави условие, например снимката да не се използва в реклами на определени продукти, или пък фотографът да се съгласи моделът да използва снимката и за свои цели и т.н.



Публикацията е редактирана (18-12-19 10:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: acho_gaga   
Дата:   18-12-19 10:46

Slivenski написа:

>
> Ако е така, защо изобщо в
> Конституцията трябва да пише, че
> никой не може да бъде сниман, след
> като друг закон казва, че ВСЕКИ
> може да бъде сниман?
>


Конституцията, съдържа основните принципи върху които трябва да се гради обществото. Основен принцип е, че никой не може да бъде следен, фотографиран и т.н. без негово знание или въпреки изразеното несъгласие. От този принцип Конституцията позволява известно отклонение, за да може правоохранителните органи да вършат своята работа, както и за да се даде възможност да се извършват някои общественополезни дейности като журналистика, създаване на художествени произведения и пр.



Публикацията е редактирана (18-12-19 10:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: kireto_a   
Дата:   18-12-19 10:47

Стрийт фотография с усмивка, ако някой се сърди пак с усмивка триеш снимката и готово. Като не се харесва човека, по-добре да го изтрием. Улица голяма, ще има и други снимки, надали точно това е шедьовърът на годината - колко хора биха искали да гледат некоя намусена и стресната кака или батка.

Огромна част от стрийт фотографията е възможността да комуникираш с непознати. Даже и да не разбере човек, че е сниман, според мен работа на форографа е да не показва фото бомби на непознати хора, защото това може да накърни достоинството им, нещо което също се защитава от конституцията.

Да се зъбиш на жена на улицата си е израз на селяния и простотия, пък каквато и да е причината. Ако някой налита на бой, има много закони дето пазят и двете страни от такива работи и наказанията са много по-сериозни.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: golded   
Дата:   18-12-19 10:57

Това е нещо подобно на полемиката за кърменето на обществени места![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: diana2017   
Дата:   18-12-19 10:58

Този форум се напълни с боксьори и всякакви псевдо моралисти, а ФОТОГРАФИТЕ са все по-малко, тъжно [smilie2] Снимането на публично място е разрешено в законите, а посегателството по какъвто и да е начин срещу лични вещи или личност кореспондира с НК в часта му "ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРОТИВ ЛИЧНОСТТА". Боксьорчето писало по-горе няма право дори да гледа или да посегне към телефона или камерата на снимащия, камо ли да раздава юмруци, защото ще му струва мнооого скъпо това действие. Запознайте се със законите и не се правете на неграмотни моралисти тук!

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   18-12-19 11:14

Диана ни утрепа! Две думи, а колко мъдрост! Евала! Имах едно време гадже Диана, и тя така беше - так-так!

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: CDman   
Дата:   18-12-19 11:16

диана2017

За боксьорчето разбрахме, кАжи за фотографчето нещо [smilie5]

В този ред на мисли е малко странно потребител с празен профил да се оплаква, че тук няма фотографи. [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: ninikolov   
Дата:   18-12-19 11:40

Агресивно и демонстративно навиране на фотоапарат в лицето на човек и святкане в очите от един метър със светкавица е грубо посегателство върху личността.

Къде видяхте тук фотография?

Ако този "фотограф" беше опипал това момиче на улицата, вместо да я "снима", то тя вероятно щеше да изпита същата обида и отвращение.

Значи намирам се на публично или обществено място, вършейки моята си работа, например пия кафе с приятел и изведнъж изкача някакъв индивид, навира ми в лицето фотоапарат и започва да ме снима със светкавица. И в закона пише, че той има право да ме притеснява и да ми пречи?

Сериозно!?
Ами ако провали най-важния разговор в живота ми?

Това не е стрийт фотография, а хулиганство.

И не е същото като да ме снима от пет метра, докато пия кафе, без да ми пречи, без значение дали съм го видял или не. В този случай мога да имам законови претенции, само ако лицето ми на снимката е разпознаваемо и ако въпросния фотограф продаде тази снимка. Мога да поискам фотографът да изтрие снимката, той може да откаже и аз не мога да го задължа.
Не мога да направя нищо, докато не продаде или не публикува въпросната снимка в контекст, който накърнява достойнството ми, като например илюстрира с нея обиден коментар или неприемливо мнение.

Ако се намирам на публично събитие и ме снимате, дори да не сте акредитиран фотограф претенции не мога да имам, независимо дали лицето ми е разпознаваемо. Но само тогава. Не винаги и навсякъде.

Законови права имат не само притежателите на фотоапарати. Права имат и другите.

Освен това мисля, че човек трябва да е поне отчасти адекватен на обществото в което живее и да има поне елементарно чувство за такт.


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   18-12-19 11:42

Личните данни се защитават със закон когато са с доказана легитимност и организирани в бази данни, където подлежат на таргетиране, сегментиране и други манипулации и модулации,опасни.
Всеки от нас притежава хиляди лични данни за други, без да го съзнава дори. Но те са хаотични.
Хипотетично-теоретично може да навредиш на лицето Иван еднакво, ако си го снимал с фотоапарата, или е минавал случайно във фона докато си снимаш пудела с телефона, или ако камерата на автомобила ти за ПТП го е хванала. Все тая.
Останалото е истерия.
На тая земя е предопределено всеки ще не ще да има известен контакт с околността., а има и избор[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: wlad   
Дата:   18-12-19 13:02

Няма нужда да е продал снимката, за да има ползи от това.
Има живи примери на доста автори от темата.
А именно - портфолио, изцяло изградено от лица и емоции на други нищо неподозиращи хора.
Със създаването на въпросното портфолио, фотографът се изгражда като такъв и си създава име, благодарение на което трупа дивиденти в бъдещ период.
Аз съм категорично против тази практика. Фотографията е изкуство на светлина, поглед и технически умения, но в случая основната заслуга се пада на колорита на въпросните хора.
Никога няма как да се съглася, че коя да е дама, вървяща по улицата ще изпадне от умиление, ако е заснета с голям и черен апарат фронтално. Представете си, че не и е ден, че си има проблеми, че не е спала цяла нощ и има кръгове под очите колкото пръстените на Сатурн в този ден и .... и просто не иска да бъде снимана! Ако тя иска да бъде снимана - ще си направи селфи или ще плати на фотаджия да я снима, когато тя се чувства уверена и готова за това преживяване.
Дори в КАТ има огледало и човек може да се погледне как изглежда, преди да му наврат под муцуната онази кутийка.
Този вид снимане е чиста папаращина и нищо повече.
Тук хубаво се споменават закони, но има и европейски директиви и конвенции, които уреждат подобни действия. Имайте го предвид!

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: acho_gaga   
Дата:   18-12-19 13:17

wlad, извинявайте за любопитството, студент по право ли сте? Питам с най-добри чувства [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: petervassilev   
Дата:   18-12-19 15:40

ninikolov:
“.................. Къде видяхте тук фотография? ............”


И аз това питам.

Авторът наблюдава спор между “невъзпитан” младеж и “девойката патка”, вероятно една от споменатите по-горе “пикли с феминистки мании”, и без да знае всички подробности (тъй като не е бил там през цялото време) решава, че момичето има нужда от защита, а не момчето.

В още по-ориенталските страни с още по-ориенталско отношение към жените и личното пространство (нямам предвид писаните закони и защитата на личните данни), на жената щяха да й сложат бурката и да я пребият с камъни, защото се е осмелила да спори с мъж, независимо от причината.

Това, че в описанието на случката като детайл присъства фотоапарат и т.н. не прави темата фотографска. Фотографското, ако изобщо го има в тази история, е на много, много заден план.



Публикацията е редактирана (18-12-19 18:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Leica   
Дата:   18-12-19 15:59

На мен не ми е необходимо портфолио, изцяло изградено от лица и емоции на други нищо неподозиращи хора.
На мен са ми необходими няколко изречения на място, за да ти кажа дали си фотограф. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Slivenski   
Дата:   18-12-19 18:53

Автор: acho_gaga
Дата: 18-12-19 10:46

Slivenski написа:

>
> Ако е така, защо изобщо в
> Конституцията трябва да пише, че
> никой не може да бъде сниман, след
> като друг закон казва, че ВСЕКИ
> може да бъде сниман?
>


Конституцията, съдържа основните принципи върху които трябва да се гради обществото. Основен принцип е, че никой не може да бъде следен, фотографиран и т.н. без негово знание или въпреки изразеното несъгласие. От този принцип Конституцията позволява известно отклонение, за да може правоохранителните органи да вършат своята работа, както и за да се даде възможност да се извършват някои общественополезни дейности като журналистика, създаване на художествени произведения и пр.



Публикацията е редактирана (18-12-19 10:47)
-----------------------------------------------------------


Да, аз разбирам, че конституцията на една държава определя основната законова рамка, а останалите закони вече са специализирани. Но ми е малко странно, че в случая "ножицата" от "никой не може да бъде сниман без негово съгласие" до "всеки може да бъде сниман на публично място" е твърде голяма, направо от А до Я. И нямам предвид СРС-та, полиция, служби и прочие.

Снимал съм много събития и ми се е случвало някой да се намръщи. Или по-скоро да се почувства неудобно. Хората се притесняват за външния си вид най-вече - да не излязат кофти на снимката и тя да бъде публикувана някъде. Всички обаче осъзнават, че щом снима фотограф, нает от организатора, няма как да НЕ бъдат в кадър.

Естествено, трябва да се спазват някои елементарни неписани правила - сниманият да не спи, да не дъвче, да не гримасничи в момента снимане и да не се вижда твърде много плът. И всичко ще е наред.

Против съм, обаче, навлизането в личното пространство на човек на улицата и снимането му въпреки неговото изрично несъгласие, дори и законът да го позволява.

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Gecata   
Дата:   29-12-19 20:57

Законът е доста разтеглив. Ако снимането е вашата работа и го правите в "режим на неизбежна необходимост", т.е. вадите си хляба по този начин ( например сте репортер, журналист, или дори фотограф нает от частен детектив,или сте артист работещ по проект, дори сам да сте си го измислили и възложили), ако снимате на обществено мястоникой не може да ви накара да изтриете снимките. Моля тези които се позовават на закона да вникнат по внимателно в материята. Това са въпроси, които са вече изяснявани много пъти :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Stef1   
Дата:   06-01-20 15:17

Играл съм го тоя филм по Европа. Ивент фотограф съм. Абсолютно винаги питам избрания от мен човек дали желае да го снимам. Ако не се желае - подминавам. Все пак е в правото си. Ако желае да я изтрия - изтривам я. Винаги съм уважавал мнението на всеки един и смятам, че това е правилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло
Автор: one_arrogant_bastard   
Дата:   07-01-20 02:15

Има два страни. Едната е моралната. В идеален свят моралните разбирания на всички щяха да съвпадат и момчето щеше да съобрази, че снимането от 1 метър е неприятно, или пък девойката нямаше да бъде смутена от снимката, или дори в случай, че не желае да бъде фотографирана, щеше най-учтиво да го помоли да изтрие снимката и той с усмивка щеше да го направи.

Само че не живеем в идеален свят и колкото хора, толкова и разбирания. Затова има закони, които също не са перфектни, но целят да улеснят или дори да направят възможно съжителството ни без да се избиваме и да си трошим техниката един на друг при привидно тривиални спорове като триенето на снимка, а какво остава за нещо по-сериозно.

Още на втората страница колега цитира, че е позволено да се правят такива снимки на обществени места, според българките закони. Дали е морално, защо от 5 метра е „по-ОК“ отколкото от 0.5 метра, да изтрием ли снимката ако ни помолят и изобщо къде да теглим границата, всеки сам може да прецени.



Публикацията е редактирана (07-01-20 02:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: ksuhorukov   
Дата:   07-01-20 12:44

Пичове, хубава темичка сте си спретнали, но според мен затъвайки в тълкувания на законови разпоредби изпускате нещо много по-важно, което като гледам напоследък именно професионално снимащите за медии тотално са изоставили. Говорим за етиката. Не следва да има абсолютно никакъв спор, че ако съм на улицата, мога да бъда сниман без да ме питат. Аз съм част от уличния пейзаж, един от тълпата. Въпрос на субективната преценка на снимащия е как точно ще ме изобрази - дали ще си направи пейзажче, в което ще бъда неразпознаваем, или пък ще ме изпука с 300/2.8 взиращ се в някаква витрина например. До тук всичко е наред. Изключвам напълно вариантите за комерсиална употреба на подобен кадър, безсмислено е да го обсъждаме. По-важното е една такава снимка следва ли да бъде разгласено (ползваме легалната дефиниция). Да, няма пречка, но само ако лицето на нея не е хванато в някаква поза, която да го уязвява по някакъв начин. Знаете прекрасно, снимки се правят за под десета от секундата, в което на лицето може да се запечата всякаква гримаса. Нелицеприятните такива фотографите трябва да ги спестяват на обществото. Не им прави чест, не е етично. Гледам по медиите е пълно с целенасочено подбрани кофти кадри на определени хора. Това е целено внушение, което няма нищо общо с фотографията. Може да имаш снимка и с Папата, но ако лицето му изглежда така, сякаш всеки момент ще се наака - нямаш снимка с Папата. Толкова! Елементарно уважение към личността на абсолютно всеки.

На ден се правят стотици хиляди снимки на десетки хиляди души. Никой не прави справка с нормативната уредба преди да снима. На този фон броя на делата се измерва в стотна част от промила, за да ви е това най-големият проблем.

Уважавайте хората и няма да имате проблем със закона. Той никога не е пречил на фотографите да снимат, на творците да се изразяват и винаги е защитавал тези, на чиито гръб някой може да реши неоснователно да търси ползи.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: vga   
Дата:   13-01-20 10:46

Възможен ли е подобен проект в рамките на консервативна България? [smilie5]

https://mymodernmet.com/peter-funch-candid-photographs-commuters

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: asahi   
Дата:   13-01-20 11:24

Консервативна, либерална, демократична, тоталитарна... Понятията имат изкривено значение отсам Калотина.

Тази фотография по нищо не се различава от работата на охранителна камера. Фотографското изкуство в този процес се намесва чак при подбора на кадрите. Софтуерът за лицево разпознаване е мощен инструмент в тази дейност. Скептичен съм за смисъла на цялото начинание.

Страничен ефект е, че още веднъж ще се докаже, че хората се движат от навиците и привичките си. Ако за някого това е откритие - честито! Дано открие и велосипеда.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   14-01-20 17:33

https://pro.magnumphotos.com/C.aspx?VP3=CMS3&VF=MAGO31_10_VForm&ERID=24KL53Y_H

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: abnorm   
Дата:   26-02-20 22:57

Тая тема с българския закон е ясна... НО !
Какво да прави фотографът, кагато му се снима интересното...?
Дали ще го спре законът?
Днес има турбосапунери с 80 кратно увеличение, които могат да снимат 1/10 от Луната(и плацикащата се по монокини на 200м от фотографа); "изтрити снимки" могат да бъдат възстановявани с recovery програмки...; хуавеите P20-30 снимат от всякакво положение, дори като ръкомахате с телефона...
Фотографът просто не може да бъде спрян - нито със закон, нито с етика.

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: MA   
Дата:   21-05-20 18:14

a, mojeshe da ia popita dali da ia snima

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: MA   
Дата:   21-05-20 18:15

predi da ia snima :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нагло "фотографче" в Студентски
Автор: MA   
Дата:   21-05-20 18:16

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »