Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 14:29

nyamago, мисля, че грешиш.

"Ако е снимал комерсиално, длъжен е да предостави Property Release..." - това е хипотеза. На никого не може да се вменява вина, че е снимал с някаква умисъл, особено ако не е направил някакво закононарушение с тази снимка. Дотук няма данни, че дискутираната снимка е предлагана за продажба. Кражбата и не я прави комерсиален продукт. Исканото обезщетение не е заплащане на цена за снимката, а компенсация за нарушени авторски права. Да, съдът определя обезщетението на базата на реализирани/пропуснати ползи, но това не е позицията на ищеца и той не може да бъде упрекван за нея.

"А представяте ли си ако някой нападнат ползувател на 'защищаваните' снимки заведе контра-дело за изнудване? ..." Да, възможно е, но тогава първо трябва да докаже, че е обект на изнудване. Тук вече ще се сборят адвокатите, защото изнудването е многосъставно престъпление и всяка негова съставна трябва да се доказва. Това ще донесе на адвокатите приходи, на ищеца и ответника протакане на делото и смисълът започва да избледнява.

"НЕ БИХ платил в никакъв случай никаква сума само срещу някакво си писмо от 'адвокатска кантора'" Дотук разсъждаваш правилно. Писмото не може да е повод да извадиш парите, но може да е първа стъпка за контакт, изясняване на претенциите и намиране на решение. Незачитането на тази първа стъпка няма да доведе до по-лесно, взаимноприемливо и справедливо решаване на казуса. До съд се стига когато страните не могат да стигнат до решение.

"Бих наел адвокати ЧАК и само когато, след дълго игнорирана кореспонденция, дойде съдебен изпълнител да ми конфискува къщата или полиция да ме арестува за затвора." Не мисля, че с конфискувана къща и от затвора ще можеш да защитиш по-успешно правата си.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 14:43

Човекът явно печели дела

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: localhost   
Дата:   16-08-19 14:49

Учете се на бизнес момчета - снимаш популярни дестинации, слагаш ключови думи като за туристически сайтове и после ... чакаш.

Така се продава една снимка по 5-6 бона [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: burningice   
Дата:   16-08-19 16:17

А според мен, снимката за да бъде с авторски права, трябва да бъде два пъти подписана с квалифициран електронен подпис (веднъж jpg файла и втори път raw файла). Само така ще се гарантира, че тя е стойностна и с необходимите художествени качества пред закона.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: nyamago   
Дата:   16-08-19 16:26

> "Ако е снимал комерсиално, длъжен е да предостави Property
> Release..." - това е хипотеза. На никого не може да се вменява
> вина, че е снимал с някаква умисъл, особено ако не е направил
> някакво закононарушение с тази снимка. Дотук няма данни, че
> дискутираната снимка е предлагана за продажба.

Коментираш извън контекста. Вина никому не се вменява, само се позовавам на 'пропуснатите ползи' като база за паричен иск. Ако има пропуснати ползи, има доказана комерсиална употреба или най-малкото - намерение за такава. Ако искът не е за 'пропуснати ползи, цялата конструкция с property release-а не важи, но пък исканата сума не е лесно да се защити.

> Да, възможно е, но тогава първо трябва да докаже, че е обект на
> изнудване. Тук вече ще се сборят адвокатите, защото изнудването
> е многосъставно престъпление и всяка негова съставна трябва да
> се доказва.

Тук нямах предвид действително да се водят (ненужно дълги и заплетени) дела за изнудване, а само да се посочи на ищеца в кореспонденция неговата уязвимост, за да дръпне малко назад плъзгача за наглост.

> Не мисля, че с конфискувана къща и от затвора ще можеш да
> защитиш по-успешно правата си.

Прекалено буквално тълкуващ хиперболите. [smilie5] Изрично споменах, че не вярвам да се стигне дотам и затова си позволявам да не се поддавам на натиска.
- - - -

Всичко казано не променя факта, че употребата на снимката е нередна и като минимум следва да се вземе урок - от потърпевшата туроператорка и от всички тук и да не се постъпва така. Казах 'като минимум' - а 'като максимум'? Според мен - да се предложи на истинския (!) автор (а не на негов самозван 'защитник') една разумна (!) компенсация заедно с искрени (осъзнати, а не фалшиви) извинения.

Цялата останала дандания (и от мен, и от други) е по адрес на 'бизнесмена' решил да печели от хорското невежество по не особено етичен начин (дори да е законен, в което се усъмнихме)...

Честит Петък!
[beer]



Публикацията е редактирана (16-08-19 16:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: nyamago   
Дата:   16-08-19 16:36

s_l написа:

> @nyamago Не разбирам какво си писал. Кой е г-н Кольо Кръчмаров?

Няма страшно. Не очаквам всеки да разбира - това е един прост IQ тест, нали е Петък? [smilie6]

Честит Петък на всички!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: LeniS   
Дата:   16-08-19 16:44

Хаха точно щях да влизам да пускам линк към една статия понеже съм във въпросната група където се обсъжда този казус ..

Може на всички да стане интересно - най-вече на всички нас които снимаме архитектура и градски пейзаж ..
Ето статията с цитиран и немския фотограф който е подал оплакването за снимката ...

"Защо пейзажните фотографии в градска среда не са обект на авторското право."


Само един цитат от статията "фотографът не е автор на заснетия обект, т.е красотата в снимката идва от другаде, а не от уменията на фотографа" ... [smilie18]

https://iusauthor.com/publikacii/316-gradski-fotografii-avtorsko-pravo.html

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 16:47

ipolit - печели дела от 2.00 лв. обезщетение за снимката ...останалите около 600 лв. за съдебни разходи .(т.е. печели 2 лв. след цялата какафония и губи време за ХХХХ лв.)[smilie25]
Значи ако всеки се върже Нико да го съди, Нико ще фалира за отрицателно време., а адвокатурата ще понадебелее [smilie21]

Да, тоя бизнес на запад го има.
Ако в щатите някой се блъсне в стълбите на къщата ти, ще те отсъди цял живот да му плащаш.
Затова не бързат да си изплащат кредитите за жилища.
Там да си собственик на нещо скъпо, незастрахован ...значи да си с един крак в панделата.
Оттам и бг.мангалитета се научи да се хвърля под колите тука.
„Стъпки в пясъка" 59:14/1:26:37

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: s_l   
Дата:   16-08-19 16:50

Автор: nyamago
Дата: 16-08-19 16:36

s_l написа:

> @nyamago Не разбирам какво си писал. Кой е г-н Кольо Кръчмаров?

Няма страшно. Не очаквам всеки да разбира - това е един прост IQ тест, нали е Петък? [smilie6]

Честит Петък на всички!
[beer]

..грубо


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 17:07

"Защо пейзажните фотографии в градска среда не са обект на авторското право."
-като се засмърди за собственост и получавам колиуобрация.

Съмнявам се, че имам право да си снимам печката, хладилника или фотоапарата. Само да ги ползвам по предназначение мога.[smilie21]
Само божията промисъл е безплатна за черпене - ланшафт, домати... чушки (без чушкопеците).[smilie7]

Фотографията умря. Да живее фотографията ![beer]

Ако играя на шах и спечеля в 20 хода...трябва да не ми се зачита.
Със сигурност този дебют и тази партия са играни от някой преди мен и ги има в световната база данни - лесно е да се провери с плъгин. [smilie21]

И аз не знам, чия собственост съм ...и това ми дава илюзията за свобода. Най-добрите илюзии са тези, в който жертвата не знае за целта на мероприятието и така е силно мотивирана да следва зададените процеси, като ги приема като своя идея!

Ако съм на запад, и съм известен футболист ...и си счупя крака при спонттанно парти с коне например....работодателят..т.е собственика ще ме отсъди така, че да играя до 40 години като на 20, и още да плащам [cool]

Така, че носете си новите дрехи.


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 17:07

В решението му признавата за двете снимки по 6-7 хиляди лева от предната инстанция и му отменят двата лева ако си прочел внимателно.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: swqaz   
Дата:   16-08-19 17:08

Ах защо прочетох цялата тема, в която се разказва за мойте...медий [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 17:10

ipolit - много ми дойде, и прескочих на присъдата направо.
Ще прочета. Нали трябва да се учим на бизнес [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 17:13

В правото се чете всичко и няма хиперболи.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 17:20

В бг. право семантичното пренасищане води до липса на правосъдие.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 17:31

Веднъж изпрасках целият Рим от папският балкон, и сега очаквам 10-ина милиона призовки [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Бармалей   
Дата:   16-08-19 19:02

Добре, че Айфеловта кула не е в Рим. Вече щеше да ѝ боядисваш железарията - за да си изплащаш глобата[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   17-08-19 03:33

...и като и стигна до върха ще се изкуша да щракна и Париж и аре - нови 10 милиона призовки ![thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 08:16

Май не знаете за какво говорите.
Авторските права и светлините на Айфеловата кула.


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   17-08-19 09:38

Само asahi знае, какво говори и какво прави.
Ние блуждаем в хаос неабятен [smilie2]

Така е.
Моето апаратче е от най-новите.
То има GPS позициониране и софтуер за опознаване на форми.
Ако го насоча към обект ,защитен от авторските права, тогава програмата разчита GPS и фокусното р-е на обектива и прави бърза отсявка на зоната със забранените предмети и тогава се включва софтуера за опознаване на форми, който използва базата на възможните кандидати и на снимката на мястото на обекта излиза мрежа от квадратчета [smilie7]
Но поне няма да ме съдят [smilie7] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: burningice   
Дата:   17-08-19 10:16

Ето тук има едни, където не го знаят това за авторските права на свещника направен от винкели и яко продават, па макар и сниман през нощта:

https://image.shutterstock.com/image-photo/paris-france-may-1-2017-600w-643453150.jpg



https://image.shutterstock.com/image-photo/parisfrance-circa-september-2016-paris-600w-560771074.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: moto12   
Дата:   17-08-19 11:03

С интерес чета такива теми, но просто не мога да понеса елементраното бъркане на И и Й.
"крадени мой снимки от разни медий."
И така приключва четенето на темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 13:43

"Автор: burningice
Дата: 17-08-19 10:16

Ето тук има едни, където не го знаят това за авторските права на свещника..."

Дали знаеш какви са им взаимоотношенията с авторите на осветлението на "свещника"? Вероятно не.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: burningice   
Дата:   17-08-19 14:31

"Автор:asahi
"Дали знаеш какви са им взаимоотношенията с авторите на осветлението на "свещника"? Вероятно не."

За разлика от теб - знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   17-08-19 14:53

Ок, сподели как заобикалят авторските права над осветлението?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »