Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: stoikovv666   
Дата:   01-02-19 23:59

Това не е ли претопляне на манджата? От преди 7-8 години с фотошоп можеш да обърнеш JPEG в RAW.

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: asahi   
Дата:   02-02-19 14:42

Това е без фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: nyamago   
Дата:   02-02-19 22:13

illuminations написа:

> има ли смисал ние да го пробваме, когато техните примери, които сами
> са показали са красноречиви, че "такова животно няма"?

Не ме разочаровай! Фен съм на софтуера ти и те имам за един от малкото тук, които разбират от дигитална обработка на изображения. Показаните примери всъщност са доста убедителни (ако говорим за едни и същи) - погледни ги пак, прочети (!) внимателно описанията на (д)ефектите и процесите дадени от фирмата, после свали пробната инсталация и си поиграй. След това дай сериозно мнение като специалист (за какъвто те имам), а не сляпо като други изказали се самозванци.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: alexcubata   
Дата:   02-02-19 22:39

Извинете за сравнението, но това не е ли като да направиш плоча от mp3 файлове?

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: nyamago   
Дата:   02-02-19 22:42

Stoykov666 написа:

> От преди 7-8 години с фотошоп можеш да обърнеш JPEG в RAW.

Пак погледни внимателно уводния пост и особено - материалите в дадения линк. Наистина отдавна може да се обръщат формати (не точно в RAW, но да речем - в съпоставими други формати).

Но тук НЕ СТАВА дума за обръщане на формати (всъщност изходният формат на новия продукт също не е RAW в смисъла, използван от производителите на камери). Форматът е само стандарт за съхраняване на информация във файл и обръщането на формати е сравнително лесно БЕЗ да предлага никакви полезни промени в информацията, в случая - на изображението.

Тук става дума за реконструкция (приблизително и задоволително) възстановяване на информация, загубена при правата конверсия от RAW в JPEG. Т.е. за (приблизително и задоволително) възстановяване КАЧЕСТВОТО на образа, влошено в компресирания JPEG.
* * *

Обърнете внимание на ключовите думи ПРИБЛИЗИТЕЛНО и ЗАДОВОЛИТЕЛНО. Софтуерът, както вече писах, НЕ ПРАВИ ЧУДЕСА! Не, Кире - НЯМА да ти направи борови гори на мястото на джунглата; само ще направи нещо, което повече прилича на тропическа растителност, отколкото на шум и неразпознаваеми петна. Няма да докара пухкави облачета в безоблачно небе, но ще даде чист плавен градиент без досадните ивици ('бандинг') на компресирания файл. За такива неща иде реч, но никой не чете [smilie2]

И - разбира се, няма да превърне старата щайга от 2007-ма година в последен модел Nikon Z8, нито телефона Дън-Сяо-Пин - в Лайка. (Ако го можеше, авторите на софтуера отдавна щяха да са загинали в мистериозна катастрофа или да се бяха 'самоубили' с 45 самонаръгвания [smilie10] като някои други)...

НЕРЕАЛИСТИЧНИТЕ очаквания на някои хора предсказуемо ще ги разочароват, но софтуерът работи (пробвах го) и е полезен, като му знаем докъде му стигат способностите и за какво върши работа.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: nyamago   
Дата:   02-02-19 23:11

> Извинете за сравнението, но това не е ли като да направиш плоча от mp3 файлове?

ТОЧНО СЪЩОТО! [smilie24]

И по едни и същи причини, доскоро и двете бяха невъзможни. Днес технологиите вече позволяват приблизителна и задоволителна (виж предния пост за тези две думи) реконструкция на оригинали, от които е загубена информация при компресия. Във фотографията изкуственият интелект отдавна се прилага И за реконструкции, това е първият достъпен за потребители продукт за възстановителна обратна конверсия. Сигурен съм, че и в аудио технологиите някой работи в същата посока (благодаря за подсещането - ще проуча).

Ако имаме плочата, не бихме седнали да обръшаме МП3-йки, нали? По същия начин при наличие на оригинален RAW файл упражнението е безсмислено. Но има достатъчно кадри от стари камери, които никога не са записвали в RAW, както и обърнати кадри, на които е изтрит или загубен оригиналът. (Аз имам в архивите хиляди и от двата вида). За такива случаи това скромно приложенийце ще е доста полезно.
[beer]



Публикацията е редактирана (02-02-19 23:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: mihalo   
Дата:   03-02-19 01:46

1. RAW файла не е светият граал, той е така наречената "lossless" компресия. Някои, а в момента май всички, производители на машинки се изхитриха да прилагат алгоритми за намаляване на шума в него, шарпване.. и не знам какво още. Никой няма да каже.

2. TIFF е онова, което е наистина суров файл.. но не ми се мисли за обема :( направо нема начин 5МП - 24МБ /не помня точно, но и наполовина да е.. /

3. Точки 1.и 2. не са достатъчни, дигитализацията и апроксимацията са процеси на приближение, създаващи "артефакти".

4. Така че..

5. По-полезно е да обсъдим възможностите.

За себе си се надявам да мога да коригирам до прилично за мен ниво онова, което снимам с любимата си колекция от скрап [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: nyamago   
Дата:   03-02-19 14:23

Само приказки дотук. Сега ще споделя някои снимки за идея как аз смятам да го ползвам.

Почнах с един по-стар 'глупав' (non-smart) телефон от 2005-6 та година, който още съм ползвал до средата на 2007-ма. 2 мегапиксела, опит за 'нощна' снимка от ръка ('син' час на свечеряване, 1/20 сек, поносим но видим шум). Това нещо при обработка вадеше як шум в сенките, а небето - раирано от 'бандинг'. Тук е необработено, 1:1


https://farm8.staticflickr.com/7838/40000478573_989c7ac067_z.jpg

DSC00892 - original

С новия софтуер го обърнах в 16-битов TIFF ('RAW' всъщност е избор между DNG и TIFF). Видима разлика нямаше, тя се видя при обработката на ТИФ-а. Там където от оригинала (напр. при повдигане на сенките) излизаше много шум и артефакти, сега излезе доста детайл (направо учудващ за толкова стар телефон, виж близкия план) с поносим или незабележим шум и без омразните 'тетрикс' фигурки (артефакти), които понякога убиват безвъзвратно компресирания JPEG.

Нарочно поиграх с динамиката (общ и локален контраст) и яко изтормозих цветовете, за да пробвам как ще се държи небето. В 8-битовия цвят на JPEG-а това със сигурност щеше да даде видим 'бандинг' - тук няма такъв, плавни преходи и само някой закоравял ловец на пиксели може под микроскопа да забележи нещо...


https://farm8.staticflickr.com/7844/32024068177_c88650cce3_k.jpg

DSC00892 - AI processed

За пълна гавра накрая разпънах резултата с другото приложение до 32 Мп (32 мегапиксела от 2 !) и изглежда доста прилично, като помним, откъде сме тръгнали като размер и качество и не се каним да печатаме билбордове...

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: nyamago   
Дата:   03-02-19 14:46

Все още от същия 2Мп телефон, 2007 (рождената година на айФона, но този беше излязъл 2 години преди него ; )


https://farm5.staticflickr.com/4857/46969080241_49bd4f69de_z.jpg

DSC01277 - original

И след същите обработки като предния кадър, само не разтягах чак до 32 Мп а до разумни 8 Мп (тръгвайки от 2 все пак си е увеличение?)


https://farm8.staticflickr.com/7895/32028134927_49e0a1d0f8_k.jpg

DSC01277 - AI processed

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: nyamago   
Дата:   03-02-19 15:06

Един телефон по-късно - К850, 5Мп, 2008

Оригинал:

https://farm5.staticflickr.com/4867/46969286351_6e0a7d707a_c.jpg

DSC01126 - original

И същия процес, крайно увеличение до 20Мп:

https://farm8.staticflickr.com/7922/46055527075_9c655ea270_c.jpg

DSC01126 - AI processed



Публикацията е редактирана (03-02-19 15:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: nyamago   
Дата:   03-02-19 15:29

И от 2009-та вече с може би най-добрата телефонна камера, която съм имал - на С905, 8Мп (всички по-късни и по-смарт телефони едва достигат това качество или са по-зле)

Оригиналът (не бих го развалял с обработки, единствено ми е леко тъмничък, но други като Иван_А ще го искат още по-черен ; )


https://farm8.staticflickr.com/7918/46055659725_1e87aee1bd_c.jpg

DSC00016 - original

И след същите процеси (както казах - ненужни, но целта на пробата е да се докаже, че реставрираният кадър търпи екстремални намеси без да деградира с артефакти, шумове, бандинг и пр.)
Увеличението е до 32Мп, което - от 8 - не е чак голям скок:

https://farm5.staticflickr.com/4838/46245086584_5273972cb2_k.jpg

DSC00016 - AI processed

* * * * * * *

Засега стига примери, няма смисъл да ми коментирате обработките - те (и още по-малко снимането ми преди 12 години) НЕ СА предмет на тази тема. Само ще подканя отново желаещите сами да опитат софтуера и да решат дали им върши работа за нещо.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: petervassilev   
Дата:   03-02-19 16:30

От примера по-силен аргумент няма!
Според мен първият пример е най-доброто доказателство. Останалите ги харесвам повече в оригинал или бих намалил ефекта - толкова и разбирам.[smile]

Но и уместните примери на Джъмбо за "естествения интелект" на Мечо Пух и телешкия салам са върхът! - за да стане темата и полезна, и весела.

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: compur   
Дата:   03-02-19 17:07

Интересно, според какви критерии ще се "допълва" липсващата информация от 256 до 32768 нива?

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: nyamago   
Дата:   03-02-19 17:37

> Интересно, според какви критерии ще се "допълва" липсващата
> информация от 256 до 32768 нива?

Със сигурност не е с проста интерполация (като досега съществуващите програми), но не съм достатъчно напреднал в изкуствения интелект, за да обяснявам това - а и на повечето от нас не е нужно да знаем как точно става. По-любознателните могат да попитат разработчиците на Топаз, но за да се поведе разговор с тях се иска поне начално познание по AI. Ако не знаете разликите между видовете машинно познание и обучение (поне между supervised, unsupervised и reinforcement learning) или поне в основни линии какво е, например CNN/convoluted neural networks и RNN/recurrent neural networks - по-добре е да не отправяте въпроса.

От малък съм се стремил да разбирам всичко, с което съм се сблъсквал, но светът е достатъчно голям и сложен човек да не може да знае всичко [smilie2] С 'поумняването' и годините съм склонен понякога сляпо да се доверя на крайния резултат пред очите си, вместо да пиша докторат по процеса как се стига до този резултат. (Дори при все, че някога работих във фирма, където чоплеха точно такива невронни мрежи)...

Към питащия, личен съвет: ако наистина те интересува, питай Гугъл за споменатите по-горе понятия и почети малко. Може и да разбереш за нивата. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: mihalo   
Дата:   05-02-19 01:37

nyamago , моето ПС не мина теста на Тюринг [smilie22] Шегувам се разбира се, но явно не само фотоапаратите ми са скрап [smilie5]

Ако имаш идея, има ли смисъл да се пробвам с 4gb RAM и без хич GPU..? Мразя да трия остатъци от програми.. та, винаги е по-добра идеята първо да попитам?

>> Please note: If your machine hardware falls between the Minimum and Recommended performance levels, you can encounter issues using Topaz JPEG to RAW AI! Reduce the size of your image, or install hardware that meets or exceeds the performance of Recommended hardware, if you encounter problems. <<

Няма лошо... поне съм екологичен [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: nyamago   
Дата:   05-02-19 02:58

> Ако имаш идея, има ли смисъл да се пробвам с 4gb RAM и без хич GPU..?

Честно казано - не бях погледнал изискванията за минимални и препоръчани спецификации, но сега като спомена, гледам моя 2-годишен лаптоп се вписва в средната колона ('препоръчителни'). Малко ме жегна, че не е в дясната ('оптимални'), защото уж купувам върхови спецификации да ми траят по-дълго, но технологиите напредват и вмето на 3-4 години май ще трябва да подменям по-често... Прогрес[smilie8] Със средните спецификации софтуера вече не работи светкавично: малките файлове от стари телефони отнемат към минута, а от съвременни камери ги точи по 3-4 минути...

С 4 и 'без хич' няма как да стане, мислИ за ъпгрейд [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Обръщане от JPEG в RAW
Автор: mihalo   
Дата:   06-02-19 02:38

Като всеки правоверен авантюрист реших, въпреки ограниченията, да се пробвам с тая.. (нищо сексуално) триал версията :)) На първо четене ме отсвири заради OpenGL. Ще трябва да чета.. ама на сайта им: The OpenGL Forums are moving to https://forums.khronos.org/. We'll be back soon.

Хъм, "Терминатор"-ска реплика. [smilie8]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »