Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: marves   
Дата:   10-12-18 14:57

Да допълня petervassilev.

Правотоковите компютърни вентилатори могат да се управляват и чрез широчинно импулсна модулация (PWM, вентилаторите имат 4 извода), те са по-добри за тишина, защото могат да работят на значително по-ниски обороти.

"Обикновеното" DC вентилаторче под 5V напрежение спира да работи, а аз вентилатори 80мм/120мм на 5V ги чувам в тиха стая.
PWM вентилаторчетата могат да въртят и на 10 оборота, тоест да работят на практика напълно безшумно.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Mogila   
Дата:   10-12-18 15:01

Вие май само да се показвате колко знаете и колко пари имате. За това ли пишете в темата?

Авторът на темата ще е щастлив с един и5 от по-новите и 16гб рам с една 1050и видео карта. Разбира се и някакво ССД.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: petervassilev   
Дата:   10-12-18 16:12

@marves

За съжаление, и аз все още чувам почти всички компютърни вентилатори, дори тези с управление на оборотите/дебита, затова ги почиствам и сменям по-често - без дълготраен ефект.

А по-простите и шумни вентилаторчета и светодиодите с по-неприятна светлина заминават за мазетата, коридорите, стълбищата, двора. Досега нито един плъх в мазетата и нито един таралеж или котка в двора не са се оплакали от цветната температура на светодиодите [smile].

Не само че е евтино и безопасно (ниско напрежение на външно осветление при влажни условия), но също така е екологично - рециклирам всякакви стари захранвания/токоизправители, вместо да ги изхвърлям.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Тед   
Дата:   10-12-18 21:10

Mogila, лично съм написал, че на 99.9% от юзерите тук подобни машини не им трябват.

В базара има оферта за 280 лв:

Настолен комютър леново в отлично състояние!
Спецификации:
Процесор: intel core i3-3225 ivy bridge 3.3 ghz
Рам памет: 4GB DDR3
Хард диск: 60GB SSD

И то ще ти свърши обработка на снимки от Балкана или екскурзия.
Ама кога ти дойдат 3 събития на ден, слайдове, видео+слайд, дрон, презентация, обработка и конвертиране, рендиране, запис на ДВД, големи роу-е голям брой, и т.н. ще разбереш, че времето е много ценно и една машина, на която можеш да правиш няколко неща едновременно и няма да има срив или лаг е много по-ценно. За това иде реч.
И темата е про машина, а не с каква машина мога да си обработя кадрите от разходката в парка. Можеш, ама утре ти звънят да даваш кадри или проект...а тази щайга ще ти рендира 4к видео цяла нощ, ако не забие, щото последния дето го опита го беше оставил цяла нощ и на сутринта му заби. Ама не си записал проекта и наново. И после пак му забило пс, и пак не записал проекта и монтажа, и накрая се чатна, че с тая машина не става...това е...

Ама кой разбрал, кой не... това е. Просто сме ориентирали човека какво може и колко ще струва, а не какво да купи.
Затова "тоя с 4-ите водни" си г ие сложил ...щото сигурно има 4к видео рендиране и аз го разбирам, ама ти надали ще го разбереш.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Mogila   
Дата:   10-12-18 21:28

Е ти сега съвсем слаб пример даде. Това, което съм посочил не е си един добър вариант според теб?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: lamerko   
Дата:   10-12-18 21:44

Mogila: автора на темата ще е щастлив от "добра конфигурация за настолен компютър за професионална работа". Разбира се без допълнителни утонения няма как да се предлага нещо конкретно, но има една простичка истина - често такива машини не се взимат само и единствено за конкретна цел.

Колко до мен - моята машина всъщност действително я взимам за работа, но аз си вадя хляба с компютри. Покрай нея - леки модове за фото и видео обработка. А що не и някоя игрица, макар че не съм геймър (или поне не играя от тия ящните ФП шутъри) - хубавото на приключенския жанр е, че не изисква кой-знае какви ресурси.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Тед   
Дата:   11-12-18 09:23

Автор: Mogila - ти не ме разбра добре с примерите, които посочих.
За мен лично това, което си посочил не е добър вариант. Аз търся скорост, бързина и стабилна машина при 100% натоварване на процесор и видеокарта на часове, много неща наведнъж, освен това трябва да е относително безшумна.

А това се заплаща - примерно: 1/ М2 ССД - няма да видиш разлика като отваряш браузер. Ще забележиш едва старта на машината, но когато имаш големи файлове - 4к видео, голям обем роу-е където и да си ги отворил или пък огромен тифф, ще разбереш за какво са го измислили. Не само за игри. 2/ Процесора - от твоя пример и5 вс. и7 от същата генерация - с и5 роу-ете в конвертора ги мачка по 2-а наведнъж, с и7 - 4-5 наведнъж, като скоростта на мачкането на 2-ата наведнъж не отговаря на другия спийд. Познай колко време ще отнеме едната и другата задача. Само че при и5 никой не ти гарантира, че ще можеш без лаг да дърпаш репери, селектираш снимки или да правиш още няколко неща едновременно. При 4к видео - нещата отиват още по-надалеч - ако имаш видеоператор или познат монтажист виж какво става 2 часово 4к видео...рендиране, натоварване и т.н.

И този с 4-ите водни не си ги е сложил понеже обича водната баня, ами сигурно е сложил освен на процесора и на видеокартата/ите водно, щото като е с 4к рендиране яка ти душа на всичко. Освен това клоква машината, за да е по-бързо, няма кой цял ден да го чака да рендира, щото прави монтажа на следващото. При клок водното е задължително. Сигурно има и 2-а монитора, на другия да върши друга работа и прочие..

Предполага се, че имаш натовареност при работата /ако професионална :) /, за да търсиш скоростта.
Скоростта, охлаждането на компонентите ...там отиват цените. Видеокарта от висок клас ти е 1000 лв. /за видео ти е задължителна/, Процесор, М2 ССД виж колко..., дъно, рам, кутия, читаво охлаждане, дискове и т.н.... Ако не ти трябват - взимай шкафа от 280 лв. и си свиркай. Ама почти съм сигурен, че ако го оставиш една нощ да рендира това и3 ще забие.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: imitev   
Дата:   11-12-18 11:28

На чужд гръб и 100 тояги са малко, перифразирано - на чужд джоб и 10000 лв. за компютър са малко.

Скоро сглобих на кръщелника си геймърска машина за 2000 лв. с i5 8600k, 1060, 16 гб рам, ssd + конвенционален диск. При това с въздушно охлаждане на професора.

На бас, че ще мачка без проблеми и фотографски задачи?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Mogila   
Дата:   11-12-18 13:42

Тед , при ежедневна фото работа не усещам разлика между и5 и и7. Със сигурност има, но не я усещам.

Както авторът на темата е написал "за фотографи". За видео не знам и не ме интересува мен лично. За Фото процесорите не се товарят и на 50% при мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Тед   
Дата:   11-12-18 14:14

Ама аз я усещам .... 1500 роуа.... конвертиране, редакция, експорт.
С твоята и5 си 3-4 часа...За час и 10 съм аз. Аз ви го обяснявам хиляда пъти, ама никой не ме разбира....Скоростта е друга.



Публикацията е редактирана (11-12-18 14:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Photonew   
Дата:   11-12-18 18:31

Здравейте,
Благодаря за отговорите.
9000 лв са ми доста над бюджета. Разбирам, че от техника не е добре да се пести, но предпочитам на първо време конфигурация, която ще ми покрие нуждите в близките 2-3 години, а после ще му мисля - като очаквам, до тогава да имам и средствата да инвестирам повече. В момента оборудвам студио и ми трябва кеш за осветление. Ще се ползва само фотошоп, като обработката на кадрите ще е с леки корекции (с по 3-4 лейъра макс) и 2-3 допълнителни филтъра към ФШ и няколко екшъна. Перфектно цветопредаване не ми е нужно, тъй като няма да се занимавам с предпечат и художествен дизайн (ако се наложи, ще го аутсорсвам), но задължително ще калибрирам монитора - търся нещо на цена около 500 лв за него. За останалата конфигурация търся нещо до 1000 лв, като сумите са без ДДС. Замислям се и за лаптоп, като алтернатива евентуално, защото ще съм често в движение. Не е за сватбена или продуктова фотография, по-скоро за портретна. За мен е важно компютърът да е достатъчно бърз, за да мога да работя спокойно. Чак толкова памет не ми е нужна, защото ще ползвам предимно външни хардове.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: imitev   
Дата:   11-12-18 18:54

Нещо не схванах - какъв ти е всъщност бюджета и какво точно искаш?

Какво общо има паметта с външните дискове?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Mogila   
Дата:   11-12-18 19:30

Тед Ама какво ми го обясняваш като имам три компа, двата са с и7ци от последните.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Mogila   
Дата:   11-12-18 19:35

Както виждате човекът търси нещо по-скромно, което всъщност ще му върши идеална работа за фото обработка.

Та за тази цена процесор и5, 16гб рам и едно ССД. Лаптоп не!

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: imitev   
Дата:   11-12-18 19:44

За 1000 лв. i5 16 gb ram i SSD + някакво видео (задължително!) няма да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Photonew   
Дата:   11-12-18 19:55

Да, точно за фотообработка иде реч. В момента успявам и със стария комп да си свърша работата, но искам да го ъпдейтна.
Имам предвид, че не ми трябва прекалено голяма вътрешна памет. Извинете, - не съм запознат технически с тези подробности и затова търся препоръки.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: lamerko   
Дата:   11-12-18 19:56

Всъщност видеото не е задължително, да не кажем че всъщност въобще не е нужно ако наистина всичко се свежда до няколко лейъра във Фотошоп (предполага се в този случай единични кадри). Но първия пост беше наистина доста подвеждащ в това отношение :)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: imitev   
Дата:   11-12-18 20:26


Напротив - задължително е ако конвертираш с Adobe Camera RAW.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Photonew   
Дата:   11-12-18 20:48

да, конвертирам с Camera Raw
Може ли няколко примерни конфигурации, които да разгледам ?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Mihalaki   
Дата:   11-12-18 20:49

Така, за 1000лв. можеш да сглобиш нова конфигурация с някои компромиси и БЕЗ интелски процесор [smilie5] Ще ти върши работа, ето ти пример.
Другият ти вариант е вземеш някаква работна станция на старо, за около 500лв. и заедно с едно SSD за 70-80лв. пак да имаш конфигурация, която ще ти върши работа.

Изборът си е твой, за мен лично това е ЕДИНСТВЕНИЯТ момент, в който бих препоръчал стара машина. Ако си склонен да увеличиш бюджета поне двойно [smilie5] вече може да се направи прилична, нова машина.



Публикацията е редактирана (11-12-18 20:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: lamerko   
Дата:   11-12-18 20:50

OK, да видим защо. Тук има разбивка по функции:

Photoshop GPU Performance

вградено видео vs Titan V
PSD File Open 2.65 vs 2.62 (секунди)
PSD File Save 4.38 vs 4.38 (секунди)
Camera Raw Filter 5.08 vs 4.97 (секунди)

Единствените две по-чувствителни разлики са на Resize to 500MB (каквото и да значи това 500МБ) и Smart Sharpen. Обикновенно и двете се правят в самия Фотошоп, а не в ACR, като в графиката малко по-долу за рисайза има някаква грешка.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: imitev   
Дата:   11-12-18 22:18


Ламерко - конвертирането е ОК и без видео. Но докато дърпаш плъзгачите в ACR ти се обира лайката ако видеото е слабо. 3 Видеокарти смених от по-евтините докато докарам приемливо време за реакция.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: imitev   
Дата:   11-12-18 22:26

Фото, братчет, отиваш в първата компютърна фирма и си сглобяваш компютър по следната схема - процесор, видеокарта, памет и диск макс. добри за парите които имаш. Като трябва да са от един клас, а не да вземеш евтин процесор със скъпа видеокарта.

Вземаш един делл IPS 1920х1200 от технополис/емаг и т.н. за 450 лева.

Ако надуеш бюджета за компютъра поне до 1600 лв. може да си вземеш нещо читаво със SSD.

Дъртите работни станции не ти ги препоръчвам - нямат перспектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: Photonew   
Дата:   12-12-18 00:17

imitev Там е работата, че не знам кое е най-доброто за парите, които имам, иначе си адски прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърна конфигурация за фотографи
Автор: localhost   
Дата:   12-12-18 02:07

Не знам защо си мислите, че в 21 век (добре,че поне сме още в началото) Адобе ще сложат Photoshop да използва мощните GPU-та на видео картите. Мечтатели [smilie18]

За неги си трябва диск (ссд + обикновен за съхранение), по-сносен процесор (i5), 16GB RAM и добър монитор.

Нормално може да се вмести и под 1500 лева.

Ама като започнете да предлагате на хората видео карти 2070 [smilie10] , водни охлаждания и т.н.

Ако наистина има да обработва по 1000-2000 снимки на ден, той сам ще стигне до конфигурацията на Тед.
Но не мисля, че трябва да започва от нея [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »