Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: vmk   
Дата:   19-11-18 18:14

Здравейте! Аз не смея да съветвам за техника! :) Въпросът е от мои приятели.
Моля за помощ при избора им! :)
Olympus OM-D E-M10 MARK III +14-42mm EZ + 40-150mm F/4-5.6

Canon EOS M50 + обектив Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM
+ обектив Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM

Canon EOS M50 + обектив Canon EF-M 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM
+ обектив Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM

Благодаря предварително!


Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   19-11-18 18:28

Sony A3000 или А6000 и обективи и достатъчно спестени пари, по-малко от представените.
Иначе, от избраните третата комбинация.

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   19-11-18 18:41

kvakioh написа:

> Иначе, от избраните третата
> комбинация.

+ 3-4 резервни батерии, освен ако не си носят генератор с тях[smile].


Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: ZENON   
Дата:   19-11-18 21:29

@quazimodo
Предлагам, съвсем приятелски, ако е възможно да не пишем на ангро :)
Започнах с безогледалките на Сори от излизането на Некс 5Н, та през 6, та през 6000, та до ФФ.
До сега никога не съм успял да изтощя 1 батерия на едно снимане ( 1 ден обикаляне из чукарите), въпреки че в началото бях като луд с картечница.
Всъщност сега влача 2 доп. батерии и аз не знам защо, след като за толкова години не ми се наложи да ползвам втора батерия (е, ако първата е на финала си е нужна смяна, но това го првех и с ДСЛР-а).
Та в този дух предлагам да се абстрахираме вече от мита за батериите и да се насочим към основните показатели и това, кое би му свършило работа на ОП.

И още един глас за Сори А6000



Публикацията е редактирана (19-11-18 21:31)

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: t.marev   
Дата:   19-11-18 23:16

Големи съветници сте! Да ви имам Сонито!
Я си представете, че сте на пазара пред сергия с плодове и питате продавачката: - От тия трите вида ябълки, кои са най сладки? А тя ви отговори: - А бе за какво са ти ябълки, я си вземи едно зеле....
Какво ще направите?

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: Simbon4o   
Дата:   19-11-18 23:56

Тези камери така както са с китаците може да се заменят с една турбосапунерка с 1" сензор и много голям зуум. Ако няма да се купуват обективи без зуум хвърлянето на пари за камери с байонет е безсмислено упражнение.

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   20-11-18 00:05

ZENON, аз пък смених някой и друг Олимпус и също имам понятие от разход на батерии. Не го препоръчвам заради неподходящите обективи. А Олимпус все пак фигурира в списъка... Та, айде верно по-сериозно се отнесете към питането[smilie3].


Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: nyamago   
Дата:   20-11-18 01:37

Това с ябълките и зелето е неподходяща аналогия. Тук не е лош съвет да се посочи на питащия, че никоя от предложените системи/комбинации НЕ Е подходяща за декларираните цели "туристическа и пейзажна" фотография.

Рабира се, също толкова НЕПОДХОДЯЩА е една система от същия тип, но от друга марка. Проблемът в туристическото снимане е смяната на сменяеми обективи. Дали 'туристическо' значи Рим-Париж-Токио или пък Вихрен-Мусала-Еверест - във всеки случай смяната на обективи е досадна, а често и рискована работа която само ни бави и яде от удоволствието на туризма.

В този смисъл, алтернативата на ябълката не е зеле, а сладък плод, който няма семки и се бели без ножче (напр. банан :) Първият критерий със сигурност би бил - НЕСМЕНЯЕМ ОБЕКТИВ.

За туризъм несменяемият е много желателно да е зум. Ако е с по-голям диапазон от фокусни дължини, неизбежно матрицата ще е по-малка - но днешните един-инч матрици са способни на много високо качество и дори професионалисти ги ползват когато компактността е приоритет.

За пейзажи може и без зум, тогава твърд умерено широк обектив позволява и по-големичък формат (М4/3 като някои Панасони-ци, та и до APS-C като няколко модела Фуджи-та). Същите стават нелошо и за туризъм, включително градски...


И в резултат на такива променливи изборът би се свел до 2 опции (тип камера, без да заплюваме марки):

- 'Турпосапунер' (в Гугъл: 'bridge' или 'prosumer' camera) с голям диапазон зум, поне 10Х (но има и над 20Х) и едноинчов сензор; или

- Кроп-формат апарат с фиксиран обектив 20-тина мм до 35мм


Тук вече допълнително избиращият ще се ръководи от желанието за разнообразие на сюжети и композиционни решения (приоритет на зума) или високо качество за печат на плакати и гледане на големи телевизори (приоритет на матрицата).

И чак тогава идва ред на марките, които са само емоционален гъдел БЕЗ значение за фотографските резултати.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (20-11-18 01:40)

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: n960   
Дата:   20-11-18 03:37



При така зададените параметри на питащия, без да съм многословен - Сони rx 100 6...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: t.marev   
Дата:   20-11-18 07:15

nyamago написа:

> Това с ябълките и зелето е
> неподходяща аналогия......
>
> .............В този смисъл, алтернативата на
> ябълката не е зеле, а сладък плод,
> който няма семки и се бели без
> ножче (напр. банан :)

Приемам поправката, но не чух, как ще реагираш на лелята...Щото това което ти казва тя всъщност е: - А бе ти си голям тъпак, да искаш ябълки, вместо да си вземеш банани! Да, да, точно това казва!

Тук искам да поясня нещо....Моите уважения към даващите съвети! Особено към тези, които имат опит....Но почти винаги се пропуска най-важното - даващия съвет е един вид експерт. Той може, от позицията на вещ в материята, да представи надълго и нашироко /ако желае, разбира се/ характерните особености на нещото...може да предложи решения, но не и да ги налага, още по-малко да се сърди, когато те не се вземат предвид. Вземането на решение не е прерогатив на експерта. Още по-голяма грешка е, когато експерта даже не се и опитва да погледне на оценяваната вещ, с очите на искащия консултацията, да влезе в неговите обувки както се казва.....и тогава настъпват най-големите драми и сръдни по форумите.

В нашия случай човекът /хората търсещи помощ/ са направили някакъв избор. Ровили са, гледали са, сравнявали са....и са стигнали до някакви модели, подходящи според техните критерии, които ние не знаем какви са, знаем само предназначението - туристическа и пейзажна фотография. Остава само да изберат един от трите модела. И тогава идва господин "професорът" Х, който плюе на избора им и ги унижава публично, като им казва какви тъпаци са, само защото неговите критерии за туристическо и пейзажно снимане са различни. Не може така! Всеки има неговите си съображения при избор на това или онова и всички те могат да бъдат оспорени. Я ми кажи ти с какво снимаш пейзаж или туристическо и аз ще ти намеря поне десет довода да избереш друго, вЕрвай ми! Без значение, какво си избрал!

В подобни случаи е най-добре, да се даде съвет, кой от предложените модели да се избере /ако се познават/ и чак тогава да се предложи друг вариант, но максимално близък до техния избор.../круши например/. Всичко останало е излишно пъчене!

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   20-11-18 08:25

Simbon4o написа:

> Тези камери така както са с
> китаците може да се заменят с една
> турбосапунерка с 1" сензор и много
> голям зуум. Ако няма да се купуват
> обективи без зуум хвърлянето на
> пари за камери с байонет е
> безсмислено упражнение.

И що тъй мислиш, че всички са професионалисти или любители на твърдия[smilie18]? Ако питането беше за астрофотография да речем..., но то не е. Нека всеки пробва при възможност това, което се предполага, че ще ползва с удоволствие. Иначе и аз споделям първата част от мнението ти за турбосапунерката, но не мисля да го налагам.


Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: ZENON   
Дата:   20-11-18 16:05

quazimodo,
напълно приемам твоя съвет за по-сериозно отношение и за това, молбата ми е да не коментираш Сори, а Оли.
Благодаря :)

По темата.
Понеже, ОП няма как да има цялата информация на света и очевидно се двоуми, не виждам проблем да се даде още една гледна точка или 2 или три.
Къде е проблема човека да открие оптималния вариант в нещо, което не е точно в маркираните опции?
Ще споделя лично мнение, но ми идва малко глупаво да се ограничаваме с 1-2 неща при избор (когато има такъв).

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: uri64   
Дата:   20-11-18 16:13

Горкият питащ [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: Synthy   
Дата:   20-11-18 16:18

ZENON написа:

> Ще споделя лично мнение, но ми идва
> малко глупаво да се ограничаваме с
> 1-2 неща при избор (когато има
> такъв).

Ако не се ограничиш, рискуваш да си останещ вечно питащ и чудещ се. Богатият избор напоследък е по-скоро минус, отколкото предимство.

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   20-11-18 17:00

ZENON написа:

> quazimodo,
> напълно приемам твоя съвет за
> по-сериозно отношение и за това,
> молбата ми е да не коментираш Сори,
> а Оли.
> Благодаря :)
>

Сори, Майкъл, но никъде не съм коментирал леля ти Соня[smilie5]. Поне не в тази тема[smilie18][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: Konstantinov   
Дата:   20-11-18 17:08

Аз бих взел втория комплект на канон с 11-22 в дпр му дават добра оценка на нивото на олимпуса и а6000 .
Преди 5-6 години си взех сони некс ф3 с 18-55.В момента нося и сменям трите зума 10-18,16-70 и 55-210 и не ме е затруднявало.
Канона ми се вижда подобен на сони а6000 серията по характеристики.
Зумовете са добри за туризъм.



Публикацията е редактирана (20-11-18 17:13)

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: lamerko   
Дата:   20-11-18 18:02

Ся ще те заръфат с динамиката :)

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: ZENON   
Дата:   20-11-18 18:11

[beer] Мдам...
Сори Майкъл, пардон, quazimodo - грешката е моя [smilie5]



Публикацията е редактирана (20-11-18 21:22)

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: Julius   
Дата:   20-11-18 21:12

n960 написа:

> При така зададените параметри на
> питащия, без да съм многословен -
> Сони rx 100 6...[smile]

ТОВА е по-удачно.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: избор на любителска техника за туристическа и пейзажна фотография
Автор: vmk   
Дата:   21-11-18 13:57

Благодаря на всички за отделеното време и препоръки!
Когато има колебание има и повече търсене, така че всичко е полезно!
[beer] [smile]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »