Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: compur   
Дата:   17-10-18 08:35

4 бона компютър, 2 бона монитор...!? И за какви цели - работа или удоволствие? И каква ще да е тая работа, в която стартираш с 6 бона инвестиция?
Слезте на земята, моля!
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   17-10-18 08:59

За един 6 бона са много, за друг са едноседмична надница. Стойността е нещо субективно, каквото и да си говорим. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: polaroidfan   
Дата:   17-10-18 18:42

Една от грешните черти на българският манталитет е да решава дали едно нещо е добро или не според цената.

Ако въпросът е дали Mac-a е по-добър за конкретна цел от Windows, въпросът не е "кое е по-изгодно", "имаме ли пари да си го купим" и т.н.

На този свят има хора с много различни доходи, бедни, богати, много богати и т.н., така е било, така и ще бъде колкото и да не ни се иска, но критерият за едно нещо дали е добро не са това колко струва.Малко лирично отклонение.

Аз много харесвам Maserati Quatro Porte, струва около 240 000 лв. и не мога да си го позволя, което не го прави по-малко хубаво. Нямам и намерение да изчислявам метала, гумите и кожата колко излизат на фирмата и колко им е печалбата.... просто има хора, за които това не е проблем.

Та... би било добре, изказаните мнения да се базират на опит.Моят опит с Mac e от 10 годишен и показва, че огромна част от студията за дизайн, предпечат и фотографи ползват Mac. Програми като Aperture и мн.други са предпочитани , а стабилността на операционната система прави работата доста приятна.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   17-10-18 19:00



Феновете са си фенове, независимо дали на Гоуф, Сони, Мац, руси мацки и т.н.

Виндовс от поне 10-15 г. е система работеща доста стабилно.

За потребителя е добре да има разнообразие.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: sakuraki   
Дата:   17-10-18 19:19

Преди 4 месеца като взимах моя компютър се зачудих дали да не взема един iMAC 21 инча ,но като видях цените и параметрите се отказах. За 2000лв си взех AMD ryzen 5 1600x , 16gb ram , 1TB HDD, 1060 видео, сносна кутия, захранване и даже ми останаха пари да си купя и уиндолс 10 към него, с който дойде инсталиран.

Нямам достатъчно допир с мак, за да дам точна оценка, но винаги съм се чудил, защо си мислят, че виндовса, не е стабилен [smilie11] .

До колкото гледам тестове premier и фотошоп, които най - често аз използвам работят еднакво бързо и при двете системи.
Всъщност всичко опира до това - кои програми ползваме, защото познат монтажист всичко прави на FC, а premier го ненавижда и така.

Обаче за парите, за които ще сглобите РС с вин, то за тази сума няма да намерите еквивалент на мас

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Rand   
Дата:   17-10-18 22:04

>>Автор: polaroidfan
Дата: 17-10-18 18:42

Аз много харесвам Maserati Quatro Porte, струва около 240 000 лв. и не мога да си го позволя, което не го прави по-малко хубаво. Нямам и намерение да изчислявам метала, гумите и кожата колко излизат на фирмата и колко им е печалбата.... просто има хора, за които това не е проблем.

___

Ааа, класическият аргумент колко бил хубав Мак, но бедните маси не могат да го оценят. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: stef7   
Дата:   17-10-18 22:11

@sakuraki
Те това думам и язе, Apple компютрите ти струват от малко повече до два пъти повече отколкото PC аналозите им. И дори повече от два пъти в някои случаи.

@polaroidfan
Добре е когато мненията се базират на опит, обаче само това не стига. Човек трябва да има опита и от двете страни - Apple и PC, MAC OS X и Windows 10. И да бъде обективен и непривързан в оценките си. Или поне да се опитва. Инак се получават изкривявания.

Apple от край време имат много следовниците сред графичните дизайнери. Преди 10-15 години имаше обективни причини за това. Macbook и iMac имаха още тогава вградено управление на цветовете. Всеки който се занимава с предпечатна подготовка и праща материали за печатници знае колко важно е това. Продуктите на Adobe излизаха първо на Мак и поддръжката им там беше на друго ниво. И вървяха по-добре на Мак. Но това беше преди 15 години. Сега нещата са изравнени отвсякъде между двете OS и системи, ползват един и същи хардуер, програмите вървят също толкова бързо и стабилно и т.н и т.н. Да се изтъква стабилността на Mac OS е аргумент отпреди 10-15 години. Windows 10 е също толкова стабилен въпреки, че върви не на 10 типа машини като Mac OS а на 10000 или дори 100000.

Aperture е програма която Apple официално изоставиха отпреди 4 години. Добре ще да е някои хора да се посъбудят.
The demise of Apple’s Aperture and iPhoto: What does it mean for you?

Всички стари линкове към Aperture водят ето тук:
https://www.apple.com/macos/photos/

А дори и преди десет години тя заемаше мизерните 5-6% пазарен дял.
Aperture vs Lightroom

Виж Final Cut Pro е много популярна и на второ място след Adobe Premiere. Дори и сега. И ако човек използва Final Cut Pro няма друг избор освен Мак. Или Hackintosh. [smile]

Добре е все пак човек да поглежда какво става и от другата страна. Ако парите не са му проблем - моля Mazerati , Apple каквото му душа иска. За всички останали мисля е добре да опитат първо Mac манджата и чак след като се убедят че е по-техен вкус да изсипят торбата с парите. А дори и на запад, дори и добре печелещи профита си броят парите, вервайте ми [smile]

TIME TO MAKE THE SWITCH FROM MAC TO PC FOR PREMIERE PRO EDITING?


Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   17-10-18 22:13

Карал съм мазерати куатро порти, бива, но не бих си купил, има по-добри коли за тия пари. И така опираме до вкуса на човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   17-10-18 23:37


Много хора имат нужда да се отличават, да са различни, да са нещо повече от другите в собствените си очи.

За тези хора се произвеждат марки и специални бутикови серии продукти... Които по същество са си като останалите, но уж по-престижни - Lois Vuitton, разни мегаскъпи часовници, модели на автопроизводителите в лимитирани серии.

В това число са и апълските неща - да се чувстваш обгрижван, специален, значим и важен.

Не че нямат и добри продукти, напротив. Но масовката си е брандирана китайска стока, а хубавото е безбожно скъпо...

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: hotsnail   
Дата:   18-10-18 00:17

Хора епълските неща са за масовката - сравнително удобни, стабилни и на разумна цена.

Човека ми е написал 3 бона е един компютър средна ръка. Съгласен съм. Сигурно е толкова от много време.

Епъла 4320 с ДДС с включен интегриран готин монитор (щото само подобен готин монитор за ПЦ е над 1500 кинта...)

iMac 27" QC i5 3.4GHz Retina 5K/8GB/1TB Fusion Drive/Radeon Pro 570 w 4GB/ 4320

Видеото било радеон, а не е Nvidia...ми да ама с това видео на OS X има добро представяне машината. Всякакви продукти от адоби, епъл и т.н. работят добре. Защото на хората им е ясно за каква конфигурация да оптимизират софтуера си. Епъл имат 3-4 конфигурации общо погледнато....Ако работи добре софтуера на аймак, макбук про и някой от по-малките макбуци до там е тестването и си готов да пускаш новата версия.

За ПЦ трябва да тестваш с дъно на Пешо, Гошо, Атанас, видео на Ценко, Чоко и Боко, памети от Сами, Тани и Вани, процесори от Интел и АМД, дискове на 5 или 6 фирми по 3 или 4 различни технологии....Мислите ли, че Адоби имат ресурс да оптимизират фотошопа и лайтрума на всяка подобна малоумна комбинация? Ще Ви кажа много тайно - Нямат. За това вероятно лайтрума на ПЦ се влачи по-корем и аз ползвам Capture One.....а колегата с мака се чуди за какво му говоря, като му казвам, че лайтрума е бавен....


Скъпите компютри са сървери, работни станции и геймърски изпълнения.



Публикацията е редактирана (18-10-18 00:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-10-18 00:42

Киро, много точно написано. Да ви кажа от личен опит. Аз съм прост фармацевт на 40. Нищо не разбирам от процесори, видеокарти, дъна и тавани. И не искам и да разбирам. Насоките в които се развивам и искам да се развивам нямат нищо общо с тая сфера. Софтуерът, който ми трябва, обаче съм го изучил и го ползвам сравнително добре.Но без компютър няма как да стане. Попадам в категорията масови юзъри, дето им трябва някой да им предложи машина, която да работи добре, да ми задоволява и професионалните нужди и в случая хобито, без да трябва да се превръщам в IT. Не ме интересува как и какво има вътре. Епъл го правят за мен. И съм готов да си платя за това. И хич не ми пука, дали някой ще ме обяви за снобар, талибан или бълък. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   18-10-18 00:51


Тц - масовката в щатите ползва евтини компютри от уолмарт за 200-300 долара.

Мацовете са религия.

А за оптимизацията - поръчваш си от оптимизираните модели и караш.

Който има желание - намира начин, който няма - търси причини.

Започнал съм да работя с фотошоп на виндовс 3.0 с фотошоп 3.0 (2.5 не ставаше за работа)

Тогава маковете бяха с моторолски процесори. Работеха добре и струваха колкото вход на блок. Ехеее Quadrа.... спомени...

И много от програмите ги нямаше за ПЦ или бяха орязани - като илюстратора.

Цветовете бяха в гъбите, коригираха се на око с плъзгачи и сива карта в ОСа. На монитора нямаше бутони.

И тогава макоса забиваше. Даже мацовете си имаха и ресет бутонче...

После минаха на повермац и работеха наистина добре. Еххх PowerMac G5 Quad... Отвяваха ПЦтата... И още работят гадините, но са антика...

Но интелците извадиха тогава няколко наистина добри процесора и вкараха хипертрейдинга, както и завъртяха купона с мегахерците. И Стив Джобс яхна вълната, разкара IBM като доставчик, въпреки че повер платформата им беше определено по-добра като концепция, но изоставаха от към прогрес, генерираха много топлина и явно цената не беше достатъчно конкурентна (като имаш само 1 клиент така става).

След това дойде ерата на ПЦвизацията на мацовете - наслагаха Core2Duo, IDE дискове, вместо SCSI, разкараха всичката екзотика и натикаха интелските процесори и видеокартите на АТИ.

Помня тогава пуснаха SnowLeopard и помня що рев изреваха потребителите от това недоразумение докато го изпилят, но лошото се забравя, и си станаха най-обикновен скъп компютър с макос.

Реално в момента каквото ще свършиш на мак ще го свършиш и на ПЦ за горе долу същото време.

Останалото е суета и талибанлък (бил той Win или Mac)...

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   18-10-18 00:55


Fast_eyebrow - в щатите повечето големи доставчика на компютри като Делл, ХП, Леново имат поддръжка, която се разправя с твоята машина и софтуер. Ако си IT и оправяш компютри на крайни потребители ще умреш от глад.

Всичко са ошлайфали и предлагат комплексни решения.

Разбира се, аз нямам нищо против да си работиш на мака, щом те кефи и си му свикнал...

За крайният потребител винаги е по-добре, когато има конкуренция [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-10-18 01:16

Имам служебен дел лаптоп висок клас. На две години . Даже не знам какъв модел е, не ме и интересува.Няколко пъти ми е идвало да се сбогувам с него. Ама служебен, ко да прайш. При нас айтито е толкова зает с тия деллове, че карошито му е в кърпа вързано. Да не говорим за софтуерите на тях, съвместимостта им и глупавите индийски колцентрове по подръжката им. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: imitev   
Дата:   18-10-18 01:56

[smilie5]

За айтито и индийските кол центрове хубаво или нищо, затова ние нищо няма да кажем :)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: localhost   
Дата:   18-10-18 02:55

Една весела случка да ви кажа от ерата на ранните макове - power mac G3, с голям монитор, всичко калибрирано и т.н.
Абе чудеса.

Идва една мома да си поръчва корпоративни визитки - доста голям тираж бяха тогава. Мисля 500 човека по 100 визитки.
И се разправяме с печатаря, пускаме проби - всичко да е наред.

И оня маймун печатаря такива ги изкара, че ум да ти зайде. Оттенъци на цвета който си искаше жената каквито и колкото искаш.

И тя започва да се пени: това не е същия цвят, аз съм ви дала pantone номер, всичко съм ви казала и т.н. и т.н.

А колегата я пита: ами вие не сте казали машината с какъв натиск да печата и от там идва разликата [smilie18]

Половината се изнесохме да пушим отзад и да се хилим на воля [smilie5]



А за цените: преди време ни смяняха служебните лаптопи и можеше да си избираш: macbook air или lenovo някакъв подобен модел. Цените бяха еднакви.
Аз съответно избрах ... Lenovo. Имах сума софтуери, които не работеха под MacOS, така че нямаше алтернатива.

Всеки според вкуса и предпочитанията - вече всичко е долу-горе на еднакви цени.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   18-10-18 12:24

Пуснете едно VLC на ПС и МАК ОС и вижте колко процесорно време отнема.
УИН- 60-65%. МАК ОС - 32-35% една и съща машина.

МАК ОС е по-добра - гъвкава, оптимизирана за хардуер, отличен софтуер, някой от който няма аналог под УИН, пъти по защитена, великолепен браузър, майл клиент спам филтър, софта или работи или не - само Майкр.Офиса е бъгав, докато под УИн ще ме извинявате - драйвъри на Wacom, дравйвъри за това, за онова нещо не работи, плъгини, адони, въртене на колелцето, чудене, ъпдейти - тонове, тонове връзки на софтуерите към сървъси, сърч енджин - хох Уин...къде си, папки, организация, тагове... Софтът като се минимизира не ползва ресурс, УИН е гладен постоянно.. Всичко върви мазно и леко. ..това е - ами убедете се сами. Мака не върти перки, трябва да го напънеш с игра, за да завърти. Мак Мини на практика е безшумен. Файловата с-ма е менкат често, но си личи че има оптимизация - пространство имам в предвид.
За вируси и др. - това лично не ме интересува, но много от вас ви интересува под уин. На Уин 10 съм виждал не син, а оранжев екран!

За хардуер - след IMAC-а не знам колко ще изкара, но с 5к монитор, 32ГБ рам и супер дизайн ... не мога да кажа кога ще издъхне. Има и 21.5 инчове макове с монитор. 27 инчовия с този дисплей и хардуер има около 60-70 вата общо /има инфо за консумацията/. Ай кажете ми едно РС колко ток гълта с и без монитор.
Но бих си сглобил машина и аз и да си инсталирам Хакинтоша - некст тайм.
Епъл няма да пуснат платена ОС - това е сигурно.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: ipolit   
Дата:   18-10-18 13:17

Аз ползвам горе долу поравно Уиндоус, Линукс и Мак. Всъщност последните 2 години служебният ми компютър е iMac. Е не мога да приема, че MacOS e правена с мисълта, някой да си свърши работа с нея. Това е ебаси и малоумието. Говоря основно за работата с файловете. Кое къде, как да го прехвърля на едно друго място, като го запиша, къде на майната си се е записало? Как да си направя нова директория? Мога ли да пейстна нещо в директориятя, в която ми се струва, че го пействам? Пък ако разархивирам зип, къде е? Пълен идиотизъм.
Разни по-изчанчени мрежови настройки също са доста изнервящи, въпреки, че networksetup e що годе приличен инструмент.
На уиндоуса никога не съм му разбирал много, но за работа с файлове си е съвсем човешка операционна система.
Иначе, ако човек си ползва някаква програма да си върши работа, няма кой знае какво значение каква е операционната система. Стига да не му се налага да ползва Finder.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: metodiev_martin   
Дата:   18-10-18 21:34

8 RAM, i7 четириядрен, SSD. Всичко това е толкова относително, че няма на къде. i7 имат 8 поколения процесори (като Интел готвят съвсем скоро 9-тото), за честотата и вида на РАМ-та да не говорим. SSD-то ... и при него има еволюция и вече се търсят не SSD-та, а по-бързите SSD-та.
Мак-а ако ще ти е за гъзария, купи си мак. Единственото преимущество, което аз виждам в моя, когато не стои в 98% от случаите в шкафа е компактния размер - 13 инча про (не, че няма и други лаптопи с подобен дизайн и размер) и "шарената ретина", която определено впечатлява клиентите, ако ще трябва да им показваш някакви графики. За едит на 10-20-50 кадъра, някъде извън къщи - ДА, но за сериозна работа 13-15 инча според мен са абсолютно недостатъчни (за видео едит да не говорим). Да, по-оптимизиран е за продуктите на Адоб, но от към адекватно охлаждане си куца и грее като печка, при по-голямо натоварване (въпреки, че не съм сигурен дали има какъвто и да било лаптоп с тези размери, който да има адекватно охлаждане).
За "некомерсиален едит" на 4к от GoPro-то, няма да имаш проблеми с Final Cut при МАК (някоя про версия от 2015-та нагоре), но ако нямаш на какво да ги гледаш тези 4к клипове, целия процес за мен се обезсмисля.
Лично аз, пари за лаптоп не бих дал, каквото и да ми предлагат като хардуер в него.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Hsathv   
Дата:   18-10-18 22:32

Ted, хайде стига с това сравнение " в пъти", че много взе да ме дразниш. В пъти по бърз, в пъти по-стабилен, в пъти по-малка консумация... Все едно не сме виждали Мас и не го знаем и той какво дръвце е. Още повече, че не е вярно. Цъкай си на него като ти харесва и много много не се изхвърляй. Пък гъзарията също не е актуална. Не говорим за телефони, а за компютри.
Пък сафарито да кажеш, че е великолепен браузър, хайде стига. Пет лева не мога да си прехвърля в банковата сметка. За къв ми е? Да ми се мота?

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   18-10-18 23:09

Hsathv, ти кажи по-добре какво те дразни, щото аз пари си прехвърлям през сафарито по 1 или 2 стотинки - колкото си искам, ама трябва да ги взема отнякъде?! И като прочетеш поста ми отново. ще видиш, че това в "пъти" ще ти се изтрие на повечето места където си го писал по-горе.
И ако си забелязал, тази тема Мак и Уин, и споделям лични впечатления, като не ти е интересно или пък искаш да покажеш как не можеш да си прехвърлиш 5 лева със сафари... питай за помощ. Ама имай в предвид, че някои банки не са си писали нещата както трябва, а не сафарито на епъл-а е виновно.

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Hsathv   
Дата:   18-10-18 23:28

Да, извинявай. Един друг макаджия използва сравнението "в пъти". Ти само го доусъвършенства.


Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: localhost   
Дата:   19-10-18 02:14

Колко от вас имат криптирани дискове на лаптопите, че говорите за сигурност? И то на операционната система [smilie18]

Която и да е тя [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: hotsnail   
Дата:   19-10-18 02:54

Ами аз личната информация си я държа във виртуална машина, която цялата е криптирана с доста дълга парола и виртуалката се използва само с тази цел т.е. Влизане в банкиране, попълване на декларации и подобни щуротии. За нищо друго не я ползвам, а и на нев почти нищо не пазя и ако има нещо трия и инсталирам изцяло отново.....

Браузера на основната ОС а и всичко друго на компа го броя за компроментирано по дефиниция. Не слагам много разширения на браузерите или софтуери ама то не е ясно от къде ще дойде бешята.....и понеже така или инак е компроментирано всичко не го криптирам

Съвета ми е да не ползвате един и същ браузер или дори машина за обща работа и за неща, който са по-чувствителни.

Идеалното е да и сте отделна машина само за банкиране, декларации и прочие. Ако има такава задължително и само Линукс и по възможност европейска дистрибуция. Никакви американски и китайски шпионски софтуери

Служебната машина си е задължително криптирана изцяло. Там мака май е по-добре, щото колегите с windows чат пат на ръка въвеждат едни колосални ключове, за да си пуснат машините......



Публикацията е редактирана (19-10-18 02:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Производителност на Mac и Windows
Автор: Тед   
Дата:   19-10-18 08:35

Криптирането е една степен на по-голяма сигурност. Но информация за банки и прочие пароли не трябва да се държат на компютри. Не трябва да влизате през случайни мрежи - кафенета, летища и прочие, защото никоя парола няма да ви спаси.
Ако сте таргет на високо ниво - нищо няма да може да ви спаси.
За пример мога да дам Епъл - скандалът с чиповете на СуперМикро - шпионски хардуер, от страна на Китай. Да, доста машини са се продали с този чип, а Епъл не ползва Супер Микро.
Да не говорим и коментираме новите процесори на Интел, с които знаят всичко и виждат всичко на машината ви под претекст, че е някакъв сървис :) та дори и при изкл. лаптоп имат достъп до машината.
Хардуерът се прави в Китай.
Пароли, мароли не ви спасяват, ако ги държите на машините. Важно е през къде се свързвате. Знаят ли ви таблиците на машината понякакъв начин или чрез машинния език - не им трябват пароли. Копират вашата копната връзка през/от мрежата и влизат там, където сте били и вие, по простата причина, че машините си комуникират по друг начин.
Пример - идва ФФФ, всички са логнати в мрежата на хотела. С малко повече знания вижте какво ще изскочи. С чисто научна и познавателна цел - да установя нивото на форума, в Баня видях страшни неща :) вкл. бяха снимали и голотии, ама не ги пуснаха нещо конкурса.
Т.е. бъдете предпазливи, на познати е изчезвал ключа за биткоинтите. Просто писал в някъв форум, набарали са му ИП и са го разпорили /то УИН е пробит отвсякъде/, щото бая пари е загубил. Е каква е файдата след това да си го държи на флашка, скрита на дъното на морето....

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »