Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: Medium-Fuji   
Дата:   07-09-18 20:34

keri-di не ми е мисълта за 1D X II, ама исках да кажа за OLYMPUS.... далече са доста от понятието надеждни и безпогрешни, говоря за E-M1 Mk II, а това ти каква играчка си ползваш си е личен твой избор.
OLY се спряха с анонсиране на безсмислени висок клас модели, стигнаха задънена улица без истински нов сензор и технология. Panasonic избраха своя изход от ситуацията - бъдещ ФФ... интересно догодина дали ще видим реална иновация от OLY или просто поредният еволюиращ "words first in something" модел.
p. s. все пак нека не забравяме, че именно OM-D E-M1 Mk II беше първият безогледален предлагащ 18к/с серийна снимка в RAW и следящ фокус, нека уважаваме това//

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: keri-di   
Дата:   07-09-18 20:34

До скоро можех да мъкна 50 кила с часове [smilie11]
Сега,като чуя за тежести,бягам като дявол от тамян [beer]



Публикацията е редактирана (07-09-18 20:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: keri-di   
Дата:   07-09-18 20:52

Medium-Fuji,точно OLYMPUS,последните години предложиха толкова иновации,че "великите",за някои неща,още известно време ще си мечтаят!?
Какво ще стане със системата,не знам?
Но,ако случайно "потъне",аз на FX формат няма да премина!!!
Не ми е нужен!
Да сме живи и здрави,ще види какво ще стане-само след няколко месеца!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: hotsnail   
Дата:   07-09-18 23:50

Стига се засягахте и заричахте.

За олимпус единствено отбелязах че ОМ1 II дойде 2016-а година по това време. От тогава Олимпус почти не са обявявали нови камери. М10 II, новия E-PL и една за гмуркане ако се не лъжа е всичко за 2 години. инженерите им най-вероятно нещо ново чопкат...ще видим какво....



Относно фул фрейма - Със Сони А7r3 и новия Самянг 35/2.8 имаш фул фрейм система около 700 грама, 14 стопа динамика, 42мп, много добър АФ, 4к видео в АПС-Ц и фул фрейм, спокойно над 1000 снимки на батерия. Има още 4-5 леки обектива включително 55/1.8, 85/1.8, 12-24/4, 28-75/2.8. С тия почти няма да видиш и разлика от килограмите на м43. За телефотото и малко по-впечатляващ дефокус става по-тежко. Ама не е толкова трагично.

Ако е само до тежест то А7 оригинал с 35/2.8, карта и батерия е 550 грама!!! Няма стабилизация, малка батерия и е по-лек. Ама картинката е доста прилична.

Панасоник какво ще направят не знам, но има вероятност и то голяма да е много добро. Дори да няма най-добрия АФ ако сложат добри кодеци и отворят спецификациите на байонета или ползват Е байонет, ще имат 40 обектива в рамките на 1 година (или веднага с Е байонет). А почти сигурно видеото ще е много по-добро от всички други.

ПП и друго си мислих. Панасоник току преди няколко седмици пуснаха последното си м43 отроче. Та дори Олимпус да се откажат системата има още доста живот покрай GH5, G9, GX9



Публикацията е редактирана (08-09-18 00:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: stef7   
Дата:   08-09-18 07:47

Всяка система си има предимства и недостатъци.
И понеже съм минал и през м43, имах 2 камери и няколко обектива, мога да взема отношение.
Причината да мина известно време на м43 беше по-доброто видео (за тогава). Панасоник и досега запазват предни позиции в класа на хибридните камери - такива които снимат и фото и видео, но GH серията я купуват предимно за видео. За фото рядко се използва или ако се използва е между другото.

Като изключим видеото малките размери подходящи за определен тип приложения е другото предимство на системата. На мен точно то също ми харесваше.

Но Панасоник добре разбират, че бъдещето е full frame. Повечето професионални фотографи които използват м43 имат и друга Full Frame система. Има изключения но са много малко.
Т.е. поради ред причини (не малко от тях свързани с човешката психология) Full Frame ще се наложат като масовата система. Основният проблем който имаха в началото дигиталните камери на full frame - високата цена вече не е чак такъв проблем.

Размерите на флагманските камери на м43 (Panasonic GH5, G9, Olympus M1 Mark II) и на Сони Full Frame А7 серията безогледалките са почти едни и същи. Цените също доста се приближават. Остава размера на обективите. Ами на Sony A7R серията може да му сложиш една палачинка обектив за APS-C и също да имаш изключително компактен размер и файл с резолюция 16-18Mpx. Т.е. де факто в една камера ти имаш два формата Full Frame и APS-C. Ако ти трябва малък и компактен размер не е никакъв проблем да го постигнеш с Full Frame безогледалка. Панасоник според слуховете ще направят точно това и по този начин ще спестят малко пари на клиентите си. Ще може да слагаш и ползваш на Full Frame камерата m43 обективи. Т.е. ще се опитат да поправят проблема който имат сега. Обективи от DSLR системи стари ръчно фокусни обективи може да слагаш на м43 но обратното - м43 обективи на други система е невъзможно. Влизането и използването на м43 системата те вкарва в ниша по отношение на обективите. Телата така или иначе идват и си отиват.

Ако искаш DOF и т.н. обективите за m43 стават също толкова големи и скъпи, но сенсора остава малък [smile]. Слава богу не купувах скъпи м43 обективи и прехода обратно към Full Frame не беше толкова болезнен.

Т.е. м43 запазва единствено предимство на по-ниски цени и размери за по-евтините модели, Panasonic GX, Olympus PEN сериите. Но тези камери не правят пари, малките и компактни обективи и палачинки не правят пари за компаниите. В този аспект Сони показва пътя който трябва да се следва. И всички останали го следват за да оцелеят.

Моето мнение е че Olympus колкото и да се кълнат че няма да отидат на Full Frame, ще бъдат принудени да го направят рано или късно от пазара. м43 ще остане вероятно но като нишова и не много продаваема и популярна система.


Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: stef7   
Дата:   08-09-18 07:57

Сигурен съм също така че Панасоник ще запазят акцента върху видеото за новата си Full Frame система. И възможността да снимаш видео на два различни формата - Full Frame и м43 е голямо предимство и опция от която малцина ще се откажат. И ще е дадена/направена основно пак с мисъл за снимащите видео. За фото м43 кроп дори от 42MPx Full Frame дава файл с ниска резолюция. Става но едва ли ще се ползва често за фото. За видео виж си е екстра.

Панасоник не правят нищо ново. Пак следват Сони, А7 серията снима 4К видео както във Full Frame така и в APS-C формат. А и фото де [smile] Но е много добър и умен ход.



Публикацията е редактирана (08-09-18 08:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: Ivan_A   
Дата:   08-09-18 08:40

Две статии, засягащи темата, от нета:

The Mirrorless Wars Are Flaring Up, What Does It Mean For M4/3?


I have felt for a few months that M 4/3 may be in trouble.

... и малко от мен:
- не съм професионален фотограф - много е важно това.
- три години бях със Сони A7II, след доста години с 4/3 и м4/3. Забележки към качеството на камерата нямам, файловете са страхотни, а комбинацията със Сони 1,4/35 още е "в сърцето ми".
Да, с ФФ безогледалките можеш да направиш комплект, който е по-компактен от Оли Е-М1/Пана G9 + скъпите обективи.
Можеш, обаче ЗНАЕШ възможностите на "Големите и Красивите" - ф/1,4 (ф1,2 с преходници). И се започва една ...
В крайна сметка, след много МФ светлосилни/легендарни/чудесни обективи стигнах до 1.4/85GM+1.4/35mm(+ разни по-дребни, но отлични - Loxia 2.8/21, 1.8/55) Страхотно качество!
... но спрях да ги нося всеки ден с мен - не се бе случвало от години. Кадрите с Nokia 808 ставаха все повече и повече.
Излязаха новите Сони ФФ - тройките - луднах от сметки какво да продам, че да ...
Гледам си стари кадри един ден - семейни портрети. Друго си е - ФФ си е ФФ! - мърморя си, докато погледнах exif-a - с Олимпус били. Разбърках много кадри, опитах се да позная с какво са направени - познах за тези, които помня.
... и видях, че ФФ+страхотни обективи не са ме направили по-добър фотограф.

И обратно "в локвата любима" - м4/3. Освобождаващо е.

Копирано от първата статия:
" Bottom line, I wanted a small and compact system but one that was also full-featured, robust and high-performance. This I found with my Olympus and it has brought back joy and pleasure in my photography. "

Във избора на камера има не само разум, струва ми се - фенщината също си казва думата. При мен е така.
Не зная какво ще стане с м4/3, освен явното - трудности ѝ предстоят. Но докато "шава" - има и фенове. [smilie5]

И е добре да помним:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-09/1535906585_GoodToRemember.jpg



[smilie24]



Публикацията е редактирана (08-09-18 10:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: keri-di   
Дата:   08-09-18 10:24

И в продължение на Ivan_A

"Всяка система си има предимства и недостатъци"-Това не го е разбрал само мързеливия?
Спорове за ФФ-"кроп" е имало и ще има,както тук,така и във всички дриги форуми!
Понеже тук не съм срещал подобни теми,ще си позволя да покажа нещо от club.foto.ru.
И там е същата работа.Едни показват,и доказват,други ръсят мозък и не показват!
Та ето един линк от Свободы сеятель пустынный от club.foto.ru.
Извинявам се от мое и негово име,за епитета от заглавието:
"Посвещава се на идио..те,ненавиждащи БЗК/безогледалките/като цяло,и в частност М4/3."
Познайте,кой кадър от коя камера е?
https://putnikva.livejournal.com/21990.html


И понеже,и там се развихриха страстите последните няколко дни,днес Вадим е пуснал нова тема,за "дуелиране" м-у различните системи.
Аз ще я следя с интерес,защото тук за СЪЖАЛЕНИЕ такова нещо не се случва!

https://club.foto.ru/forum/44/740864


И в завършек:
Когато М 4/3 попадне в правилните ръце,резултатите са неразличими от "фф"

Приятни почивни дни! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: stef7   
Дата:   08-09-18 11:06

Едно време Olympus бяха казали нещо от рода на 12Мп са напълно достъчни за 99% от всичко което се снима дори професионално. И сигурно са прави. Когато човек е ползвал и познава различни системи той има вече някакво разбиране, че мерките и теглилките с които ни заливат от ревютата е едно, а онова което конретно на него му върши работа и го кефи друго. Но се иска доста опит и то от различни системи и далеч не всеки стига до тия прозрения. [smile]

Така че моя пост не е в смисъл да разгарям спор коя система е по-най, а да обясня защо в крайна сметка м43 според мен я чакат по-трудни времена. И най-вече защо един от основните играчи Панасоник всъщност напуска системата и гледа към едно Full Frame бъдеще. И че пак според мен и Олимпус го чака същото. Което не означава край на м43. По-скоро едно малко или нишово бъдеще.

Първата статия която е постнал Иван го казва ясно:

По
- DOF (дефокус) възможности
- резолюция (реална не брой мегапиксели)
- високо ИСО (noise performance)
- image quality като цяло

m43 не може да се мерят с Full Frame. И тук акцента е на мерят. Когато се правят ревюта всичките тези неща се мерят и там Full Frame e неоспорим победител

Тогава за какво един примерно тепърва започващ с фотографията любител ще избере m43.

- специални възможности като стабилизация на сенсора или pixel shift ? Това го има вече в средния и високия клас Full Frame безогледалки
- цена ? За камерите и класните обективи не толкова голяма разлика. Да не говорим че на базара се мяркат Сони А7 първа серия с цени под 1000лв.

Остава размерите, и да го кажем X фактора който се изразява в това че дадена система просто те кефи и това е.

Но и размерите както писах вече имат решение. Тогава остава фактора X. Да но за да го има трябва да си ползвал вече системата. Трябва да знаеш, че качеството макар и не най-добро е достатъчно добро за твоите цели а останалото просто те кефи. На хартия и по параметри Full Frame винаги печели а хората избират точно така. Едва след много опит им светва че има и други неща и някои осъзнават че компаниите печелят като ни продават неща които ние де факто не винаги или не толкова имаме нужда и мерките и теглилките са едно, реалните приложения друго.

Но за всички онези които тепърва започват а и които не са осъзнали кефа или реалните си потребности избират по ревюта по коя система е по-най. Така се избира първа камера така се отива на ъпгрейд и т.н.

Това поставя м43 в много неизгодна позиция и ако цената преди беше някакъв стимул сега тя липсва. Размери тегло също имат алтернатива.
Та така ... [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: Ivan_A   
Дата:   08-09-18 11:29

stef7, [smilie24]

Напълно съм съгласен.

Цената на най-добрите м4/3 е много висока за БГ финансов стандарт. Сигурно има защо - фирмите си знаят, но е висока за нас.

(Аз, ако не беше Базара и ebay, не бих се върнал към м4/3 - при цялата ми фенщина.)

... при тези нови ФФ безогледалки и предстоящата смърт на м4/3 - надявам се на нови находки из Базара/ebay. [beer]



Публикацията е редактирана (08-09-18 11:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: kvakioh   
Дата:   08-09-18 11:36

АКато да умира м 4/3 и тогава ще настане наистина интересно с определени отлични стъкла.

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-09-18 12:19

Интересни неща пишете.

За размерите и бокето е сложна работата. 75/1.8 е страхотен обектив несъмнено. Компресията на около 135 или 150мм е много приятна за окото дори да няма супер много дефокус. Аз за туй харесвам подобна дължина. Факт е, че 135-ците на фул фрейм са прасета. Дори сравнително компактния Цайс 135/2.8 е големичък.


https://briansmith.com/wp-content/uploads/2017/04/Zeiss-135mm-F2-8-003.jpg



Обаче има избор. Ето сравнение със еквиваленти на 85мм


http://karaatanasov.info/test/85.jpg



Не е най-компактно с фул фрейм, но определено не е огромен проблем и м43 не изглежда чак толкова по-малко. Ще кажете ама то има 45/1.8 на Олимпус и подобен панасоник, които са супер компактни....Вярно е има.

Ако имаш система която включва и кроп камера ето как изглежда 135-цата там.


http://karaatanasov.info/test/135.jpg



Видно на екскурзии е по-сгодно да нося двете камери и подходящо избрани обективи. Ето горе долу как ги мисля:

1. Мега широко - Самянг 8/2.8 фиш кроп (задължително е да има някоя странна снимка нали?)
2. Широко - 14/2.8 Самянг с АФ за Е байонет. 16-35/4 е сходно голям и тежък и приема филтри ама 2.8 си е 2.8 и 14 е по-широко
3. Много искам сносно голям 24/2 да пуснат Сони и това ще е 35мм на кропа и 24мм на а7. Сега има само 24/1.8 кроп и 28/2 фул фрейм. Ама 28мм и 40мм са ми малко странни....и предпочитам кропския 24мм
4. 55/1.8 е супер 55-ца на 35мм сензор и 85-ца на а6300
5. 85/1.8 виж по-горе - хем 85, хем 135
6. нося си 70-200/4 обикновено. Макар и да е едър, все пак телефото понякога е яко.

Хубавото е че има избор и при м43 и при фуджи и при Сони. Можеш да си подредиш комплекта да е малък или голям според както искаш.

35мм в общи линии за мен има следните предимства:
- дава повече място за корекции т.е. динамичен обхват
- по-детайлни са ми снимките, когато сложа на статив и затворя блендата с хубав твърд обектив. 42МП помагат за това. Пиксел шифта помага още.
- носи на по-високо исо. Това се сменя с времето, но в един момент ако взема модерни камери лидери в сегмента си с трите формата - м43, апс-ц и 35мм то 35мм ще има най-добро високо исо
- На някои кадри дава малко по-впечатляващ дефокус. Това се преекспонира. Обаче е интересно изразно средство

Ето някои мои примери дори не са с последната мода камери. Не претендирам, че не могат да се заснемат с по-малък формат.


https://farm8.staticflickr.com/7488/15728251110_d1a7ce8d2b_c.jpg


Lovis XIV, le Roi Soleil by Kiril Karaatanasov, on Flickr


https://farm5.staticflickr.com/4027/35577932986_da493a703b_c.jpg


Girl in lavender field by Kiril Karaatanasov, on Flickr





*- Статията за Zeiss Batis 135/2.8 от която взех картинката

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: keri-di   
Дата:   08-09-18 12:42

4/3 и М 4/3 оцеляха при най-тежките условия,натискани от DSLR,APS-C,и FX формати,и то,при много по-ниско технологично ниво на електрониката!
Това,какво ще се случи в бъдеще,със нищо не зависи от нашите писаници-а от други фактори?
Интересното ще е при"фф"играчите!
Обзалагам се,че някой ще скъса мИнискус!
А,ако от Олимпус се престрашат да пуснат в действие новите си патенти,няма да се учудя,ако за "ФФ"стандарт се приеме нов размер на сензора?-дали обаче са осъществими технологично на днешно време?
Остава да изчакаме няколко месеца,и мъглата ще започне да се разсейва.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-09-18 13:24

keri-di няма магии и тайни патенти. Да компаниите работят с университети и т.н. по различни технологии, част от които никога не стигат до пазар. Ама няма как спонтанно да видиш чудо на пазара. Още повече в сегмента на фотографията е абсурд. Пазара е малък и не особено печеливш. Ние много му се радваме защото ни е хоби. Обаче за Олимпус, Канон или Сони това е на второ или трето място в приоритетите им и не винаги е печеливш бизнес.

Новостите които виждаме идват от други сектори, където дадена технология е внедрена и често амортизирана, преди почти безплатно да дойде във фотографията.

Ако говорим за сензори мобилните телефони, медицинските системи, автомобилите, системите за сигурност дават много по-високи приходи и вероятно печалби от фотографите.

Ако говорим за оптика и прецизна механика пак медицински системи, всякакви прецизни машинарии за индустрията, офисни техники разни, мерници за пушки ако искаш, очила, обективи за професионални системи за телевизии, охрана, бинокли, телескопи и т.н. са може би по-големи бизнеси.

Ние купуваме сравнително евтини смотани неща. Един цял хубав обектив с мотори и десетки лещи ценово е съизмерим със стъклата на чифт очила. Очилата са само две лещи без механика....нали се сещаш един 45/1.8 за 500 лева колко хубави са му лещите и моторите и блендата по сравнение ...ми ясно е, че е долнопробна оптика, калпава механика и много пластмаса. Оптиката конкретно е еквивалент на очилата дето продават за 5-10 лева по пазарите.....

Същото е за софтуера и за процесорите и т.н. Смятай от кога телефоните имат 4К запис масово, а в фотоапаратите ни още се плюнчат - Канон с 1.7 кроп....Виж един модерен самсунг какви чудеса прави като графика по екрана си, а повечето апарати лагват из менютата си все още....в камерите се кефим на новото меню, че са разместили две или три опции, ама дори най-новите камери изглеждат като windows смартфон от 2001-ва година. При телефоните в потребителския интерфейс се хвърлят милиарди всяка година и нещата са на съвсем друго ниво....Телефоните изкарват над 100 милиарда всяко тримесечие глобално. Фотографията на дали добутва и до 5-6 милиарда с всички фирми заедно.....2 милиарда вади Канон.

Няма такива чудеса за които мечтаеш. Просто гледай какво става в по-масовите и скъпи индустрии и след няколко години ще видиш подобни неща, когато технологиите поевтинеят достатъчно....



Публикацията е редактирана (08-09-18 13:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: Ivan_A   
Дата:   08-09-18 13:40

Кириле, дойде си на думата: " ... нали се сещаш един 45/1.8 за 500 лева колко хубави са му лещите и моторите и блендата по сравнение ...ми ясно е, че е долнопробна оптика, калпава механика и много пластмаса. Оптиката конкретно е еквивалент на очилата дето продават за 5-10 лева по пазарите....."

И аз, да не остана по-назад: нали се сещаш, един Сони 1,8/85 за около 1000 лева (покрива 4 пъти по-голяма площ!) що за стока е, по твоята логика?!

Добре е, че имаме избор!
Освен за снимане - и за дърляне по форумите. Кеф! [smilie18]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   08-09-18 13:59

Не виждам причина м4/3 да умира. То е ясно, че не е за всеки, ако снимаш само на лоу лайт, не става, ако искаш бокета на 1.2 - не става. Ако обаче влогваш, пътуваш, отразяваш събития и моменти, м4/3 предлага доста добри възможности. G9 например е идеален за уайлд, спорт, пейзаж. Добра резолюция, 20 кадъра в секунда, а освен това с кроп фактора и съответния телеобектив, получаваш една дължина, която с фул фрейм не само, че ще струва поне двойно повече, но и ще тежи 4 пъти повече. Така или иначе на 600-800 мм няма значение дали снимаш на 4 или на 6.3, фонът отзад и в двата случая е само цвят.
Да можеш да снимаш уайлд, имайки на разположение близо 1000 мм, и това да тежи 1.5 кг дава съвсем други перспективи. Никога няма да се замислиш дали да го сложиш в раницата. Не същият е случаят, когато се двоумиш дали да вземеш 500 ф4, или 300 ф4 PF и конвертор, или пък съвсем нищо, защото не си сигурен, че ще има какво да снимаш. Въпреки, че могат да бъдат постигнати професионални резултати с м4/3 , системата е насочена по-скоро към обикновения потребител (щракач) и видео криейтъри.

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-09-18 14:03

Да Иване така е.

Чудото е, че вадят свестни снимки.

А да си мислим, че държим в ръце върха на технологиите и се вихрят конспирации да крият страшни и невиждани технологии....ми не. По-скоро спестяват от всичко, което могат да се сетят. Гледат единствено как да ни продават в нова опаковка на по-висока цена още по-евтини продукти. Замисли се колко труд влиза в един ДСЛР и колко прецизност трябва за фокусната система. Безогледалните сами се нагласят сами на всеки ладър. Дори да е леко крив байонета, няма и да разбереш освен ако снимаш репродукции ....

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: stef7   
Дата:   08-09-18 14:32

--> Очилата са само две лещи без механика....нали се сещаш един 45/1.8 за 500 лева колко хубави са му лещите и моторите и блендата по сравнение ...ми ясно е, че е долнопробна оптика, калпава механика и много пластмаса. Оптиката конкретно е еквивалент на очилата дето продават за 5-10 лева по пазарите.....

Това не е вярно, ама въобще. Лещите за очила струват скъпо, защото се произвеждат в Германия примерно където всичко струва скъпо и защото маржа на печалбата е голям. По тази причина Zeiss не произвеждат обективите на които пише Zeiss в Германия а дават на Cosina да ги прави някъде си по света. Това значи ли че са долнопробни ? По тази причина обективите на Leica струват толкова много пари и са само механика без електроника.

Оптиката за обективи като оптика последните 10-20 години не е много трудна за произвеждане и качеството се определя по-скоро от материалите които се използват както и от самата сглобка и качествен контрол. Отдавна са усвоени технологиите необходими за целта. Лоша оптика няма. Всички дори китайците се научиха да правят обективи. И дори тази произведена преди 40 години не е лоша. Сега понеже дигиталните сенсори са много с висока резолюция и позволяват лесно мерене се надпреварват да правят все по-остри обективи на все по отворени бленди.

Плащаш прескъпо за да може да снимаш безкомпромисно още на най-отворено. Поради видеото което все още иска всичко да е се прави ръчно, фокусировка, бленда, скорост на затвора преоткрих старите механични обективи. И rangefinder философията (филмовите безогледалки). Два три малки и компактни обектива евентуално китак. На ф8 почти няма лош обектив. А и не правя снимки за участие в измерителни конкурси а за кеф. И така макар и с full frame чантата ми никак не е тежка. Нямам нужда от кроп система с по-малки обективи.

Няколко пъти се чудих дали да не купя този чуден Zeiss 55mm f1.8 и така и не се реших. За малко повечето което дава, не ми се дават много повече пари. Ако снимах професионално да, ама като хоби по-скоро не:

$10 vs $1000 or Takumar SMC 55mm F1.8 vs Sony Zeiss FE 55mm F1.8

99.9% от хората няма да забележат разликата а и тази разлика не е определяща дали дадена снимка е стойностна или не.

Просто днес имаме хиляди начини да се кефим на хобито си. Може да се прави и с по-малко пари. А може и с повече, кой както може и иска с каквато система иска. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-09-18 15:05

Stef да ти кажа, не знам цайс дали са хубави или скъпи очила дори. Повечето скъпи стъкла за които знам са японски марки май, а къде са произведени нямам никаква идея.На крайния продукт дори не пише къде са направени. Конкуренция в сегмента с очилата е голяма и има много по-голям оборот - просто виж колко магазини има за очила и за фото техника съответно. Та и това с маржовете не го вярвам, щото и фото джаджите не ги продават в някоя фондация. Оборотите във фото са малки явно и вероятно маржовете са по-големи.

Факта е, че в един модерен 50мм обектив имаш 10-тина лещи. Тия лещи няма как да са на нивото на двете лещи в очилата. Съжалявам ама никак не може да излезе сметката. Нито с маржове нито с Германия Китай или Занзибар.....просто в обектива ти слагат пласмаските и ти го шитват в лъскава опаковка....

Примерите ти с лайка, цайс и дори с такумарите доказват точно нищо. Хубав скъп обектив за видео преди е бил 40-50 хиляди евро. За това сега сигма и Самянг и кой ли не се втурнаха да правят кино обективи за масите...щото от арт обективи за 1000 евро, които киснат в склада и не се продават, не могат да си изкарат заплатките...

Примерите ти с такумара не са на място. Такумарите не са били евтини обективи за времето си. Вероятно са били малко по-скъпи относително доходите от зони 55/1.8. Това че са на 40 години и нямат аф ги прави по-евтини. Бях гледал за минолта и Сони едно сравнение на цени. Еми сегашните обективи са по-евтини всъщност. От няколко примера на добра светлина нищо не показваш. Проблемите на старите обективи са разни цветни аберации, лошо поведение при насрещна светлина и т.н. Не е само резолюцията единствения критерии.

Ако искаш един аф обектив за Сони, 85/1.8 към момента е най-доброто отношение на пари за резултати.

Иначе от практическа гледна точка добрите стари обективи са кефещи ама не са универсално решение. Ако бяха нямаше да се произвеждат нови обективи освен за замяна на старите счупени, нали?



Публикацията е редактирана (08-09-18 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: georgioiv   
Дата:   08-09-18 15:17

м4/3 ще остане за група маниаци, да има какво да се драпат по форумите.

Аз ако искам м4/3 мога да си кропна от фулфрейма. Мога и АПС-Ц да си кропна. Мога и от АПС-Ц да си кропна М4/3.

Бъдещето, ако има такова на М4/3 е само във видеото. Където миниатюрната матричка може да се стабилизира и охлажда къде по ефективно.

Панасоник обявиха предизвестената смърт. Другото е въпрос на време [smile]

И да не кажете че говоря на изуст - повече от година не изпусках oт ръка любимия ми Панасоник GX 80. Имам терабайт снимки с него които много си харесвам. Имам чудесни спомени от него. И го продадох защото за снимки не може да се сравнява с фулфрейм. И малкото обективи с които може да се постигне "фулфрейм" визия са на цената на фулфрейм камери.

Искам GX80 с 12-32 и фулфрейм матрица, заменям за цялата поредица А7 - 1, 2, и 3 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: mmjm   
Дата:   08-09-18 16:43

„Панасоник обявиха предизвестената смърт. Другото е въпрос на време [smile]

Рибата още в океана, а тук прегорихте олиото, то и ДСЛР-ите ги погребвате от години, ма те пущините държеливи бре, не щат да мрат.

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: stoikovv666   
Дата:   08-09-18 19:23

Кире, цайс пресоват от пластмаса очилата(оптика) вече, с пълнеж от защити/филтри. Теорията ти да сравняваш цените на обективите с очилата е неуместна.

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: stef7   
Дата:   08-09-18 19:40

@hotsnail
Пластмаса за лещи в обективите според мен не се използва. Няма как. Пластмасата е материал който си мени свойствата с времето, неустойчив е на топлина и т.н.

Това едва ли е вярно. Аз не съм виждал и чувал за подобно нещо, но ако някой има доказателства моля да ги представи.

Корпуса на обектива може да е от пластмаса за да се намали цената, някои други механични детайли но не и лещите. Цената се вдига в зависимост колко голям е качествения контрол какви тестове се правят накрая, къде е произведен, от какво е направен корпуса, механиката, колко качествена е електрониката ако има и т.н. За лещите се използва специално оптическо стъкло което също варира като цена, въпреки че производителите в световен мащаб са два три да кажем. Най-доброто е на немската фирма Schott. Hoya са другия голям производител. За Zeiss не съм сигурен дали имат собствено производство, доколкото знам използват стъкло на Schott.

Причините очилата да струват скъпо, много над реалната себестойност за производство са други. Имам приятел зъболекар и сме си говорили на тия теми. Цените в медицината и отрасли свързани със здравето са други (много по-високи) по ред причини. Примерно той ми казва зъбните импланти които се правят от сплав в която титана е основният материал струват от 100-200-300 евро и нагоре. А вътре има няколко грама от материала. В индустрията се правят титаниеви болтове, гайки и други подобни и цената за подобна големина е от няколко евро до 10тина евро. 10-20-30 пъти по ниска. Аналогично с техника за видео запис в медицината. 20000 долара нагоре при положение че по същество не се отличава много от стандартната употребявана в бита. Има причини за тази огромна разлика но те не са защото това което се прави за ширпотреба е боклук. Качеството е горе долу едно и също, просто всичко свързано с медицината е безумно скъпо. По ред причини повечето от които са известни, но няма смисъл да коментираме тук.



Публикацията е редактирана (08-09-18 19:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: stef7   
Дата:   08-09-18 20:00

А използването на стари обективи дадох като пример че човек може да направи компактна и много приемлива като цена Full Frame система ако е наясно с това какво иска да снима как снима и какви компромиси може да направи. Разбира се не е за всеки и разбира се адаптирането на обективи от други системи особено ръчно фокусни не се харесва на всеки. И че когато познаваш добре слабите и силните страни на обективите и системата може да постигнеш много добро техническо качество на доста по-ниски цени.


Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic също с нова Full Frame безогледална система ?
Автор: georgioiv   
Дата:   08-09-18 20:11

Рибата още в океана, а тук прегорихте олиото, то и ДСЛР-ите ги погребвате от години, ма те пущините държеливи бре, не щат да мрат.

Държат, колко да държат, тая година Сони им обра една маса привърженици с мк3. Другата година, когато на пазара ще са фф безогледалките на Сони, Канон, Никон и Панасоник + кропките на Фуджи, колко ще издържат още, не знам.. За себе си съм сигурен, че двата ДСЛР Канон които имам, ще трябв да се продават, за да си взема едно Канонче R с преходник.. [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »