Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: bborisov   
Дата:   02-06-18 01:57

Здравейте, решил да уча видеооператорство в НАТФИЗ. Ще се радвам, ако някой може сподели впечатления за нивото, среда, хората...

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-06-18 12:57

В НАТФИЗ се учи "Филмово и телевизионно операторство". Ако си решил да учиш в България, това е мястото - не ти препоръчвам НБУ и ЮЗУ.
По принцип в учебните заведения не наливат знания с фуния в главата. Ще рече, че от теб зависи колко ще "почерпиш от извора". В НАТФИЗ има и добри преподаватели, от които можеш да научиш много, има и посредствени, с които не си струва да си губиш времето. Първата ти задача е да разграничиш първите от вторите.
Втората ти задача е да оцелееш през първата година. В първи курс се учи "от всичко по малко" (режисура, монтаж, операторство, теория и т.н.) и има много изпити, с които трябва да защитиш първоначалния си избор (в твоя случай - операторство). Ако не успееш - отпадаш (не си се класирал в бройката за оператори) или - ако си показал добри резултати и ти предложат от факултета - продължаваш да учиш друга специалност. Цедката за втори курс е жестока - случвало се е да отпадат и 30%. После напрежението спада, но ако не си изпълняваш курсовите задачи, много бързо ти показват къде е изходът.
Третата ти задача е да се вреш навсякъде, където можеш да натрупаш опит - било то да помагаш в проекти на по-горните курсове, било то да работиш без пари (поне първоначално) в професионални продукции. НАТФИЗ е добро средище за такива възможности, защото се снимат много учебни филми, а много от студентите в горните курсове работят тук-там "на парче" - къде в реклами, къде в телевизии, къде в игрални или документални филми. От теб зависи какви познанства ще "завържеш" и как успееш да извлечеш максимума от "контактите" си.
Съвсем искрено смятам, че образованието в НАТФИЗ е много добра основа за развитие и предоставя достатъчно възможности да научиш много, ако искаш. Като завършиш бакалавърската си степен сам ще прецениш дали имаш нужда от магистратура - било в България, било в чужбина. Апропо, НЕ смятам, че бакалавърските програми в чужбина са по-добри от тази в НАТФИЗ.
Желая ти успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: TPECHAT   
Дата:   02-06-18 14:33

Накрая ще стигнеш и ти до Angular [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: hose   
Дата:   02-06-18 17:45

към днешна дата натфиз и загуба на време... за съжаление

от две години смениха изцяло системата

НБУ също не е по-добре

за съжаление, вече няма смисъл тук да си губите времето

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-06-18 19:42

TPECHAT,
hose,
Вие двамцата кога сте завършили НАТФИЗ, та ръсите мозък - при това неграмотно?!

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   03-06-18 01:26

А ти кога го завърши? Като се казваше ВИТИЗ ли???

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: chrisnoch   
Дата:   03-06-18 02:03

Ти да не се явяваш адвокат на онези двамата?
Да, когато аз го завърших, се казваше ВИТИЗ. И какво от това?

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: TPECHAT   
Дата:   03-06-18 10:43

В НАДПИС не съм учил... ,но то се вижда по интервютата за работа какво е положението :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: bg2014   
Дата:   03-06-18 11:07

Само некадърните могат да се оплакват от образованието в България.
Образованието не е самоцел, а полагане на много труд за постигане на професионално ниво в определена област.
Когато вместо учене се разцепваш от купони и нощен живот... за какво образование си отишъл във ВУЗ.
Провалът си е личен избор.
За първи път искам да помоля "професорите" да оставите професорът да обясни на всички нас за кухнята на ВИТИЗ (НАТФИЗ).
За автора е доста поучително дори до тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: hose   
Дата:   03-06-18 12:35

хахахаха.... [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

chrisnoch ПРЕЗИДЕНТ ПРЕЗИДЕНТ....

за твое сведение съм го завършил преди точно 10 години... аман от "професори"... и за да не си почесваш още - имам и най-високата възможна образователна степен... (голям праЗ)

и последните години дори преподавам в два ВУЗ-а (ама те са водят такива само на хартия)

и пак казвам - за съжаление тук вече е безмислено...

наистина обаче това тук е малка, но емблематична част от всичко което се излива върху студентите днес... пък и нас

препоръчвам на автора на темата да си поговори със студентите - всяка вечер пият в градинката срещу БИАД (основно актьорите, но не само)

може и с преподавателите ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: nyamago   
Дата:   03-06-18 13:30

Извинявам се за неосведомеността си: за работа като видео оператор у нас изисква ли се ценз? Диплома или друг някакъв сертификат за правоспособност?

Питам, защото
(а) Наскоро при разходка из социалните медии срещнах повече българи, наричащи се 'филм-мейкъри' (каквото и да значи това), отколкото всичките ни учебни заведения накуп биха произвели - и

(б) Ако положението в тези заведения е толкова неспасяемо (по думите на самите им преподаватели по-горе, които не са невинни за ситуацията) - тогава не е ли по-добре да се получат умения и знания с работа (помощна, отначало) и самообразование с четене? (Ако не е важна дипломата)...

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: bg2014   
Дата:   03-06-18 13:43

hose
chrisnoch ПРЕЗИДЕНТ ПРЕЗИДЕНТ....

за твое сведение съм го завършил преди точно 10 години... аман от "професори"... и за да не си почесваш още - имам и най-високата възможна образователна степен...

и последните години дори преподавам в два ВУЗ-а (ама те са водят такива само на хартия)


Или това не е вярно, или сегашното образование в твоите (ВУЗове ...на хартия) е такова ЗАРАДИ преподаватели като теб. Как си получил най-високата степен?
Защо най-високо образовани преподаватели от хартиени ВУЗове прокламират най-лошото за съвременните студенти?


Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: hose   
Дата:   03-06-18 18:04

Защо най-високо образовани преподаватели от хартиени ВУЗове прокламират най-лошото за съвременните студенти?

къде видя "прокламация" към студентите?!

че нивото на студентите е ниско - ниско е, но това е друга тема

иначе браво, започнахте да задавате правилните въпроси... но само частично

преподавателите са виновни - ами разбира се, кой друг да е виновен?! хайде сега да си отговорите сами и на следните прости въпросчета:

1. Кой остана в БГ?

2. Кой от останалите преподава?

3. Колко взимат преподавателите?

и най-същественият въпрос по темата - КОЙ промени цялата система в НАТФИЗ?! и коли и беси там... последните... десетина години

аз съм от хората, които все още се опитват да си подготвят часовете и въобще да се отнасят съвестно, до колкото въобще системата го позволява...

точно този петък, помагайки на колежка за една нейна практика, с курс който не познавам и не водя, към мен се приближи едно момиче и ми каза - ние се познаваме... и вие бяхте прав
оказа се, че сме се запознали преди три години около общи познати, тя тогава ми е казала, че ще кандидатства фотография в НБУ, и аз съм й казал - недей, няма смисъл, нищо няма да научиш... почувствах се неловко, защото го каза откровенно пред всички, но после добави - бяхте прав - две години нищо не съм научила, а изтеглих студентски кредит...

и знаете ли каква беше реакцията на колегите й? мълчание... моята също

много хора се възмущават, от "нивото" на образованието в момента, и с право, аз самия също се сащисах когато попаднах от другата страна на барикадата за първи път, но после осъзнах нещо много просто - не може цялата държава да тъне в л****, а академичната ни общност и академиите да държат високо ниво... просто няма как да се случи... старите преподаватели измряха или се пенсионираха, не че и те всички бяха невероятни, но смея да твърдя че имаше ниво, нови няма или са продукт на разпадащата се система, много са въздух под налягане, а тези които не са нямат никаква мотивация - нито финансова, нито като престиж или удовлетворение (за сведение мен ми плащат около 200лв на семестър, асистентите към актьорските класове до скоро взимаха 300лв на семестър, стипендията за докторат е около 500лв, но поне е на месец), и всичко това води до тези резултати - съвсем просто и логично

има още мого много неща, но не ми се занимава да пиша повече.................



Публикацията е редактирана (03-06-18 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: asahi   
Дата:   03-06-18 18:50

А един мой познат водеше часове в местното училище по изкуствата напълно безплатно. С две думи постави основите на нов предмет. Питам го защо така без пари? Твоето време е ценно. А той ми отговори - благодарен съм на това училище, че ми отвори очите и това е най-малкото, което мога да му върна.

Връзката към темата е, че ако не чувстваш призвание да правиш нещо имаш избора да не го правиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: nyamago   
Дата:   03-06-18 21:26

^ [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: bg2014   
Дата:   04-06-18 00:02

hose
към днешна дата натфиз и загуба на време...

за съжаление, вече няма смисъл тук да си губите времето


Може да не е прокламация, а само деликатен призив. Повтаря се в следващия ти пост. Но не това е важното.
ТИ имаш право. Системата с смотана, груба и нелепа.
Това обаче не е грижа на амбициозните млади студенти.
И в Оксфорд и Кембридж може да си загубиш времето. Примери бол.
На всеки студент ли даваш този съвет? Жалко!
Трябва да промениш възгледите към бъдещето на твоите студенти.
Иначе си прав. Но пари има навсякъде около теб. 300 лв се вадят за ден, но не е толкова престижно, както да кажеш, че си преподавател.
В тази тема твоето мнение е в грешна посока. Въпреки това благодаря, че сподели поредната простотия в тази държава- заплащането на преподавателите, па макар и на хонорар. Жалко е!

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-06-18 03:11

Автор: hose
Дата: 03-06-18 12:35
chrisnoch ПРЕЗИДЕНТ ПРЕЗИДЕНТ....
за твое сведение съм го завършил преди точно 10 години... аман от "професори"... и за да не си почесваш още - имам и най-високата възможна образователна степен... (голям праЗ)

Завършил си магистратура и пишеш толкова неграмотно???
И преподаваш???
Горките ти студенти!



Автор: hose
Дата: 03-06-18 18:04
че нивото на студентите е ниско - ниско е, но това е друга тема


При такова ниво на преподавателите в НБУ цяло чудо е, че там изобщо има студенти!
Това, че се оправдаваш със системата е хем нелепо, хем жалко. Много те моля, недей да измъчваш и себе си, и студентите! Преподаването не е каторга, а призвание.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: hose   
Дата:   04-06-18 10:20

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: hose   
Дата:   04-06-18 10:22

chrisnoch - много те моля, спри да измъчваш всички тук, отиди да се прегледаш...

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: asahi   
Дата:   04-06-18 15:01

Добре, че в НБУ няма медицински факултет.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: hose   
Дата:   04-06-18 17:06

текст


Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: asahi   
Дата:   04-06-18 19:35

СПЕЦИАЛНОСТ И ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ:
Специалност: Социални дейности
Квалификация: магистър по регламенти и стандарти в медицината


Все още съм спокоен.


Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: nyamago   
Дата:   04-06-18 19:59

Това ми звучи като "Не чак юрист, но и нищо общо с доктор". Хубава специалност, вероятно перспективна...

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: bogdanov   
Дата:   04-06-18 20:41

Човека задава въпрос. chrisnoch добре го ориентира. Истината е, че където и да запишете, ако имате желание за развитие, навсякъде това ще стане. Познавам преподаватели и в НБУ и в НАТФИЗ но не се наемам да смъквам медали от едните и да ги кича на другите. Важен е мотива ви. Влизането не е сложно, в НБУ ще се дипломирате по-лесно. Току що погледнах кадрите в профила ви и предполагам, че там ще ви хареса повече. Успех и преследвайте мечтите си!

Отговори на това съобщение
 Re: Видеооператорство в НАТФИЗ ?
Автор: bborisov   
Дата:   05-06-18 21:37

Идеята не е да отида някъде, да стоя и да чакам да ме научат, и да взема някаква "диплома". Ако нямаш желание, никой не може да те научи. За мен целта на университета е да имам почва за развитие, което евентуално да улесни реализацията ми в по-късен етап. Главните ми опции са НАТФИЗ и НБУ. За НБУ чувам, че нещата ставали с пари, което малко ме притеснява, защото целта ми не е просто да завърша нещо, а да придобия знания и умения.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »