Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Авторска хигиена
Автор: midtone   
Дата:   16-01-18 22:13

Това е "форум" - латинска дума, означаваща мегдан, където римляните се събирали на лакърдия. Другото такова място за римляните е била банята. Fast forward 2000г. и сега тук се събираме в банята да изтъркаме кирта от снимките на другите, защото нашите собствени са искрящо чисти. /s

 Re: Авторска хигиена
Автор: bogdanov   
Дата:   16-01-18 22:37

midtone, абсолютно нищо не разбрах от коментара ви. Какъв мегдан, каква баня? ... Може би думата хигиена ви обърква или пък ви дава импулс за творчество. Всъщност нещата са далеч по-прости. Пускайте неща, които бихте разпечатали и сложили на стената си! Защо се изсипват тук всякакви работи, а единствената заплаха е кадъра да не стигне до албум? Не разбирате ли, че една такава среда убива мотива и на новите и на старите? Цедка трябва да има и тя не е 26 "А" или "Б" защото 80% връщат жеста с гласуване и ако един некадърник има повече от достатъчно гласувания ще му осигурят заветният албум, пък и доста по-нагоре... справка албум над 100Б стига да е упорит и да не пропуска кадър. Имах наблюдения където пет-шест участници не пропускаха кадри... Гласуват и пускат удивителни знаци. Имаше такъв етап, че ако пуснеш кадър, за две минути минаваше 100Б. "Б" авторите бяха повече от другите :) Устиха се и ги нагониха повечето, но традицията остана. Трябва цедка! Но това е тегава работа и никой не би се наел да я върши. За това трябва някак участниците да се самоконтролират. Ако повече съдите тъпите кадри, това неимоверно ще донесе повече самокритичност. За всички се отнася. За нас, за вас...за всички.
 Re: Авторска хигиена
Автор: oswald   
Дата:   16-01-18 22:46

Каква самокритика,ве Богданов, кви 5 лв.? Толкова добре е организирана схемата.... Директно се праща за коя снимка трябва да се гласува...
И се гласува. Няма не искам!
Много е тъжно, но е фак
 Re: Авторска хигиена
Автор: geokar   
Дата:   16-01-18 23:02

То така, ама не е баш така. Като гледам снимките на първа - под тях или добро, или нищо. Случи ми се веднъж да критикувам едно дефектче на фотогпафия на първа, ами авторката като се обиди, като рече, че отдавна мисли да се изтрие и да не качва повече, чак тръпки ме побиха. Погледнах и се оказа, че въпросната авторка оглавява топ рейтинга. Наред със стотиците чуденки и кръстчета, под снимките й стояха динтирамби колко много с какво нетърпение очакват всяка нейна творба, как ги вдъхновява тя и т. н. и т. н. Сега, викам си, да стана причина всичките тези тълпи почитатели да започнат да страдат, да ги лиша от огромното удоволствие да се вдъхновяват от творенията си, в случай че тя наистина изпълни заканата си. И реших да не се обаждам повече. За да не бъда разбран неправилно, нямам нищо против въпросната авторка, някои от работите й ми харесват и съм го писал, просто във въпросната фотография имаше едно много грубо замазване на едно място което разваляше целия ефект и аз си нямах друга работа, че го забелязах. Но бурната реакция ме научи да си затварям очите, така де, защо да развалям на хората кефа. И да излизам извън правилата, а по този начин да развалям хигиената, която този сайт си е сътворил и си спазва. И кой съм аз, че да имам различна концепция за хигиена от тази на сайта, където съм па гости.
 Re: Авторска хигиена
Автор: roburt48   
Дата:   17-01-18 01:34

Аз пак за малко ще се намеся .... bogdanov, апелираш (извинявам се, че на ТИ) към авторите да постват кадри, които биха разпечатали на хартия и закачили на стената си. Човече, не си ли виждал "кавьорчета" по хорските стени ?? И всякакви варианти на ... "Тайната вечеря" да речем ? Истината е, че всеки "окача" това, което го кефи ... Няма как всички да се кефим на едни и същи неща ! НЕВЪЗМОЖНО Е ! Самокритика и самоцензура - Causa Perduta. Няма как всички да сме в калъп !

Що се касае до Б-тата, за които често споменаваш - там нещата са други, човече. Там си е Вашето "царство"... Откакто съм се регистрирал в този сайт и до днес не преставам да се кефя и радвам на кадрите на определени хора, между които си и ти ! Ама... нещата пак лекичко са изкривени ! Както всички големи, в която и да било сфера се наблюдава така нареченото "мерене на пишки" (извинявам се за израза, но не намирам по-точен). И там е разковничето според мен ... Не иде реч за фотография, а за характери ! Бих запитал някой знае ли разликата м/у EQ и IQ ?? Ако не я знае - google я знае ...

Бих препоръчал - на Б-тата или админите, не знам, това си е Ваше решение ! Направете си някаква група ( така или иначе сме разделени на А и Б )... Направете си цедка, саморегулирайте се, контролирайте се или си направете система за допуск ! Умни хора сте и ще си го решите... Но.... участвайте и в живота на нас "простосмъртните" ! Давайте ни акъл, критикувайте ни безмилостно, ако сметнете за добре !

Във форума в момента върви една тема - на Мара и още една на Вили ... До някъде се припокриват и с тази тук. Бих споделил едно мое лично мнение с една предварителна уговорка !! А тя е - аз съм един от новобранците тук, които се радват на завиден рейтинг (мисълта ми е, че нямам оплаквания и не мрънкам), но ..... Давам един конкретен пример от мой кадър (скорошен и с доста добър рейтинг) - разгледан от 345 души, гласували 61...Умишлено давам пример с кадър, който има много висок рейтинг... Тук все пак гласувалите са малко под 20% ! Има кадри с 1-2% гласуване и стотици гледания !! Аз бих запитал какво означава това ??? Тук само зяпачи ли има ?? Та мисълта ми е - щом апелираме към авторска хигиена, нека апелираме и за хигиена на публиката ! Нещата винаги са двупосочни, както и във физиката... примери много.

Аз лично имам един апел към знаещите - давайте акъл и критикувайте конструктивно ! Лично аз (както съм написал в профила си) ще се радвам на това. критиката (конструктивната такава) може само да ме научи ! Накратко - ако искате хигиена - посочете ми/ни правилния сапун, пичове !! Със спорадични теми във форума няма как да стане !

Извинявам се за спама и бъдете здрави :)



Публикацията е редактирана (17-01-18 02:06)
 Re: Авторска хигиена
Автор: azsym   
Дата:   17-01-18 07:05

roburt48 [smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: Авторска хигиена
Автор: CDman   
Дата:   17-01-18 09:39

Аз лично имам един апел към знаещите - давайте акъл и критикувайте конструктивно ! Лично аз (както съм написал в профила си) ще се радвам на това. критиката (конструктивната такава) може само да ме научи ! Накратко - ако искате хигиена - посочете ми/ни правилния сапун, пичове !! Със спорадични теми във форума няма как да стане !

Копнато от профила на geokar:

Фотографията не може да бъде научена. Тя се случва извън волята на фотографа, понякога противно на неговите намерения и тогава е истинска в същността си. Останалото е имитация.

Ta така [beer]

 Re: Авторска хигиена
Автор: menigiki   
Дата:   17-01-18 10:10

roburt48 - съгласен съм с теб
Ако позволите ще допълня за хигиената на публиката - ако може наистина да се отделяме повече време на албум "Нови предложения" с конструктивни критики и коментари под снимките и по малко на секция "Базар" ;)
Секции "Фотопис" и "Образователна" са в някакво закърняло състояние, а все си мисля, че сме се събрали да се подкрепяме в общото си хоби и да учим нови неща един от друг.
 Re: Авторска хигиена
Автор: krist   
Дата:   17-01-18 18:20

От ефекта на Дънинг-Крюгер няма как да се избяга, уви.

Чудя се, ако се въведе анонимност и на коментарите, освен на точките, дали няма да подобри ситуацията. Вярно, ще останат приятелските кръжоци, които ще си пускат по тайни канали снимките за гласуване, но ще се пресече поне играта на тия, които работят на принципа да гласуват за всичко живо. Тогава пък приятелските кръжоци може да дръпнат още нагоре, ама няма как..

 Re: Авторска хигиена
Автор: swqaz   
Дата:   17-01-18 19:03

Някой по-горе попита какъв сапун да ползват за хигиената.
Според мен ако всички намалят размера на снимките си и ги сложат в широки бели рамки, във форума няма да остане нито една снимка под 100 Б-точки, а тези с най-малките кадри бумнати в най-широките рамки директно ще отиват в печатния албум, защото ще излиза по-евтино за печат, а и оптиките ще имат повече работа. След известно време ще останат само белите рамки и проблема с хигиената ще се реши напълно.
Фотографи, ако се чувствате безпомощни и не знаете какво да правите с кадрите си за да бъдат по-въздействащи, просто ги сложете в мнооого широки бели рамки и ще избиете рибата. Успех!

Имам и други идеи, но засега опитайте това. Нека поизчистим.
 Re: Авторска хигиена
Автор: bogdanov   
Дата:   17-01-18 19:33

Абе незнам... от една страна съм съгласен с това за точките, че щом си тук те интересуват, ама от друга не е баш така... или поне не винаги. Аз съм бил и на двата фронта. Никого, никога не съм молил да гласува за нещо, Мен доста са ме молили. Но когато бях по-активен тук, нещата сякаш от самосебе си се получаваха :) Спрях активността за година и ето, че нещата се позабравиха :) Не съм спирал да снимам , само смених приоритетите :) Ако искате ми вярвайте, ако не искате недейте. Познавате поне 10 души във форума, на които им правих снимките месеци наред докато станат "Б" та. Някой от тях може и да си признаят :) Кефихте им се всички. Това с първата страница е лесно, въпрос на стереотипи и предрасъдаци. Евтини са страстите тук, но не всички са за точките! Темата колкото и да ви напомня или залита към точки, не е за това. Чудя се дали един "утвърден" (тукашен) автор може да превъзмогне себе си... ? Да си инсталира спирачки и да бъде критичен спрямо собствената си работа... пимери за обратното мога да давам до утре и то за автори на които се страхувате да коментирате! Е... аз нямам кой знае какви проблеми с това. Дразня се само, че няма сито, няма ги хората, които да пресяват сеното от плявата... всички станахме такива толерасти, че загубихме критериите. Настъпи объркване, ляво объркване ... страх ме хваща щото съм хетеросексуален мъж, бял, че и христянин... Сещате се, че ние сме виновните днес и нашата дума не струва и 5 стотинки.
 Re: Авторска хигиена
Автор: n960   
Дата:   17-01-18 19:45

bogdanov
,,Ако искате ми вярвайте, ако не искате недейте. Познавате поне 10 души във форума, на които им правих снимките месеци наред докато станат "Б"''

Като си казал ,,А'', кажи и ,,Б''- тата...[smilie5] Карай докрай.
 Re: Авторска хигиена
Автор: bogdanov   
Дата:   17-01-18 19:46

swqaz :) усетил си го ! И си абсолютно прав. Има и още... контраста влиза много категорично, един елемент... опростена визия без планове. Много се харчи. Цица на фокус, нататък боке... Старинни процеси, топят сърцето. Може и истински, може и софтуерно...и без това никой не ги разбира. Шум, шумът е разковничето да излъжеш. А има ли нещо случайно в кадъра... не ти трябва друго. Стой и се наслаждавай на реакциите!
 Re: Авторска хигиена
Автор: bogdanov   
Дата:   17-01-18 19:52

n960, за какво са ти? Колекция ли ще правиш? Дай ми 5 кадъра и ти ще станеш "Б"!
 Re: Авторска хигиена
Автор: SameButDifferent   
Дата:   17-01-18 20:15

Познавате поне 10 души във форума, на които им правих снимките месеци наред докато станат "Б" та. Някой от тях може и да си признаят :) Кефихте им се всички.

Само да попитам - това хигиенично ли е? [smilie8]

 Re: Авторска хигиена
Автор: swqaz   
Дата:   17-01-18 20:21

Богданов, вярвам ти, и 100% съм се кефил на кадрите но се питам друго. Те(полуавторите) кефиха ли се :) А сега?
Ами да, както си го описал, може би има още, но не много и това е.
И управата въпреки, че се опитва, работи много тромаво и дори не може да се помисли за експерименти.
Едно автоматично махане на кадрите отвсякъде оставяйки ги само в профила на автора ако до няколко дни не излязат от нови предложения ще позачисти по краищата, но това, което искаш е нещо като чудо :)) Самопочистване :) Намирам се на място, което по-мръсно дори от ФФ, но хората тук толкова искрено вярват, че това е максималната възможна чистота, че дори аз взех да свиквам с мизерията. Същото е. По скоро ти ще зацапаш свещите, отколкото някой да се самопочисти :))) Просто всички искрено вярват в собствената си чистота :) Трябва някой отвън да почисти, за да си спомним всички колко хубаво е било преди да се замърси :)
 Re: Авторска хигиена
Автор: bogdanov   
Дата:   17-01-18 20:38

SameButDifferent, хигиенично беше. Вие го доказахте.
swqaz, преглътнах суетата. Дори и в момента чуваш заключителните акорди на песента ми тук.



Публикацията е редактирана (17-01-18 20:40)
 Re: Авторска хигиена
Автор: sherbit   
Дата:   17-01-18 20:46

Богданов, ти ли си прословутата добра фея?
 Re: Авторска хигиена
Автор: bogdanov   
Дата:   17-01-18 20:52

sherbit, тц.
Лека ви нощ! :)
 Re: Авторска хигиена
Автор: swqaz   
Дата:   17-01-18 21:07

Богданов, преди повече от година направо не можех да те понасям, защото се разпознавах постоянно в темите ти. Та ти както и сега не спираше да човъркаш в раната. Тъкмо да хване коричка и да забравя с каква схема си хранех егото и ти разчопляш. Не само ти чоплеше, разбира се, и в крайна сметка нямаше зарастване и се подложих на лечение. Много хора ще се изкефят на последните ти акорди. Странно, но след всичко, което ми причини :)) няма да съм сред тях.
Хубаво си изкарвай и здраве на семейството :)
 Re: Авторска хигиена
Автор: MarinY   
Дата:   17-01-18 21:33

При всяка такава тема, а те са, поне по една на седмица, се чувствам много виновен, че съм Б. Но какво да се прави? Задължения! Това, по цял ден да следя, дали някой от "моята група" е пуснал нещо. Проверявам имейли за молби, копам във фейсбука и поне в две-три други места, за да не изпусна "връщането на жеста" и да сложа точките и удивителната на точния човек.

Обичате конспирациите, вярвайте си, че те пречат на професионалното ви, творческо и личностно развитие.

Богданов, за хигиената си 100% прав, но тя е лична и всеки я разбира както мама го е научила.

Една от най-големите грешки на сайта е, че разрешиха качване на огромен брой кадри. Преди десетина години, всеки форумец, иска или не, трябваше да си прегледа кошницата и да избере две-три снимки за показване.
Другата грешка, дали от псевдо либерализъм или "социален равен старт" е премахването на категорията "Представяне". Тя отделяше Фото форум от всички останали места "за споделяне", като място за фотографи, които трябваше да докажат, че могат и да спечелят правото си на достъп в другите раздели.
Мисля, че това са и двете основни причини, много добри автори и професионалисти да кажат сбогом на сайта и той да бъде налазен от хора убиващи си времето в Нета.

Отново, по темата - Хората сме много различни. За да има чисто място, за една част от тях, хигиената за имащите други навици трябва да е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА. Личните критерии не важат.
[shtrak]
[beer]

П.П. Малко по другите желания за активност на гадните Б-та:
- Давам точки. Все по-рядко, но за това не съм виновен аз. [smilie7]
- Пиша по нещо на всяка пета-десета гласувана снимка. Разбира се за проблемите и. Рядко авторът е съгласен. В повечето случай се сърди, а във всички случай скачат "защитници" да ме оборят.
- За десет години не съм получил нито една молба да гласувам за някого.



Публикацията е редактирана (17-01-18 21:41)
 Re: Авторска хигиена
Автор: BXMarkov   
Дата:   17-01-18 23:22

Дразня се само, че няма сито, няма ги хората, които да пресяват сеното от плявата... всички станахме такива толерасти, че загубихме критериите. [smilie24]

Богданов, трогателна е упоритостта да повтаряш горната мисъл под различна форма, без сам да вярваш,че мнозинството от хората,които визираш ще те чуеда не говорим за промяна поведението. Интересно ми е очакваш ли наистина резултат?

Хората са различни и може би това му е хубавото на този шарен и шантав свят.

П.С. Това за "правенето" на Б-тата, не го очаквах от теб, но ти си знаеш какви са ти били мотивите.
 Re: Авторска хигиена
Автор: colorphoto   
Дата:   18-01-18 00:40

Като чета темата и други подобни се чудя Богданов и други пригласящи му нямат ли си реални кахъри в живота та се кахърят за недействителни проблеми като че ли сайта е техен личен!

Разберете че тук сте само гости и трудно може да се угоди на всички хора едновременно,особено на сложни и многопластови творчески и псевдо-творчески натури.

А това кой каква хигиена има не може да се промени никак - като че ли Богданов и ко. витаят не на нашата Земя а на някаква си тяха имагинерна и като че ли нямат в живота контакти с реални и разнообразни персонажи че да видят че народа е такъв какъвто е и толкоз.
 Re: Авторска хигиена
Автор: bogdanov   
Дата:   18-01-18 08:18

[cool] Хубав и усмихнат ден желая на всички .
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.