Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: uri64   
Дата:   06-01-18 04:11

Хъм, интересно - кога успя да преброиш и внимателно да прегледаш проявените от мен филми?

Това, че някой върши дивотии дълго време съвсем не прави тези дивотии по-малки и/или по-смислени...освен разбира се тук във форума [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: colorphoto   
Дата:   06-01-18 04:16

Юри, известен репортер от такава фамилия казваше че и малко сапун не е грях да се сложи...ако няма специализирана добавка или прослувутото веро.

Никакви проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: uri64   
Дата:   06-01-18 10:50

Ок, де ...няма да спорим до посиняване :) Даже няма да захващам темата дали ими смисъл да се ползва стоп-баня между проявителя и фиксажа, при положение, че много фотографи, включително и стари БГ фоторепортери дълги години вместо това са ползвали измиване с вода и не са имали проблеми ([smilie5]).
Нищо, че сапуна, верото и омокрящите агенти са със съвсем различно предназначение и състав (и от там би следвало да са с различен начин на действие)....просто ще си медитирам този уикенд насаме със себе си върху това - защо по дяволите и Кодак и Илфорд и други производители на фото-химия се хабят да си произвеждат съответните "чорби", а просто не са купили навремето Верила и могъщия му продукт Веро???? Или може би вече няма веро точно защото тези гиганти тайно са го купили и съсипали, за да не им подбива собствените продукти на необятния БГ пазар?
Аз лично ще сложа "по съвети от стари фотографи от години ползвам 2 капки Веро и нямам никакви проблеми" в личния си пантеон на фото-форумИзмите, редом до "от години използвам УВ филтри за предпазване на челната леща на обективите и нямам проблеми" и до идеята за превъзходството от гледна точка на юзабилити и крайни резултати на "сканирането" на филми с комбинацията от ДСЛР, макро обектив и подсветка от таблет или ЛСД монитор.
И вече съвсем накрая - един поздрав от тази съкровищница на човешкото познание - БГ мама - тема за съвременните инкарнации на верото - http://www.bg-mamma.com/?topic=591917


[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: sirkhann   
Дата:   06-01-18 11:36

Аз имам лош спомен от Kodak PhotoFlo и сега също ползвам течен сапун с много по-повтаряеми резултати.

Стоп банята не е необходима. Просто предпазва фиксажа за по-дълго време, когато неутрализираш проявителя. Също зависи и какъв проявител използваш.

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: uri64   
Дата:   06-01-18 12:03

Да, стоп банята може да бъде направо вредна...някакъв пич се беше оплакал в една фейсбук група, че на етикета на фабричната бутилка от стоп баня не видял да пише какво разреждане да се ползва и бил люснал от концентрата в дозата. Беше си снимал и филма на какво прилича след това [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: uri64   
Дата:   06-01-18 12:04

Американец беше по спомени....

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: the-rookie   
Дата:   06-01-18 12:12

Само ще вметна че "Веро" пройзведен от химически завод "Верила",е с формула "усвоена" от западни фирми чрез разузнаването(така че е напълно възможно да има роднинска връзка с Кодак , Илфорд или Калбе)! Между другото миещи препарати на базата на ПАВ са се използвали и като пластификатори в строителството.


Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: the-rookie   
Дата:   06-01-18 13:30

sirkhann, тук не е изрично упоменато за водата че трябва да е чешмяна! Даже не трябва да е прекалено чешмяна (разбирай твърда)!


Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: sirkhann   
Дата:   06-01-18 13:36

Вероятно е от по-старата формула на XTol. След преработката, имаше само 5 литрови пакети. Последно разтварях преди около 6 месеца, на опаковката отзад изрично пишеше, че Part A се бърка до пълното разтваряне на съдържанието, след което се добавя Part B, защото иначе няма да се разтвори. В листовката, която даваш ти, пише друго. За съжаление нямам повече XTol останал, за да видя етикета. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: hardcpz   
Дата:   06-01-18 14:50

ето с това разполагам + черна чанта за зареждане на филм и илфорсдки химикали:


https://preview.ibb.co/hm4iRb/IMG_20180106_123235.jpg



оказа се, че в къщи си произвеждам по 3 литра дестилирана вода ежедневно, без да се усетя [smilie5]

в къщи е адска влага, и непрекъснато работи един е такъв обезвлажнител за въздух: https://www.youtube.com/watch?v=XKlXRTIJjts


за едно денонощие събира 3-3.5л, което ми решава дилемата [beer]

още веднъж, благодаря на всички за помощта![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: Artyom   
Дата:   06-01-18 15:30

един съвет и от мен :) пробвал съм повечето варианти и накрая се спрях на това да изплаквам след фиксаж с чешмяна вода и след това 2-3 пъти потапям филма в дестилирана вода и го закачам да съхне. От тогава не е имало случай да имам варовикови петна по филма. Веро/омекотяващ агент също съм спрял да ползвам, както и щипки и т.н., според мен с тях само рискуваш да повредиш емулсията.
за разтварянето на химикали винаги съм ползвал чешмянка :)



Публикацията е редактирана (06-01-18 15:32)

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: uri64   
Дата:   06-01-18 16:02

Да, и аз не бих използвал тази пластмасова щипка с гумените пера за отцеждане [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: hardcpz   
Дата:   06-01-18 16:14

значи щипката отпада, и без това дестилирана вода бол [smilie5]
сутрина поръчах и Ilfotol Wetting Agent 1л, мисля, че комплекта вече е пълен...


Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: lubmiryanev111   
Дата:   06-01-18 16:22

не се занимавай с глупости работи си с обикновена чиста вода от чешмата и не я пести поздрави и успех

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: bogdanov   
Дата:   06-01-18 16:31

Някой химии са по-податливи на бъгове. Трябва да се опитат няколко варианта. Водата от чешмата винаги е била най-използваният вариант. Рядко ще получиш разочарования точно от нея. Пък и винаги можеш да изплакнеш още веднъж! Успехи![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: colorphoto   
Дата:   06-01-18 16:39

Аз навремето имах сгъващ се пластмасов контейнер,бутилка като хармоника за съхранение на химикали без окисляване и го препоръчвам.

Някои химии при правилно съхранение даянят и няма нужда да се изхвърлят след първа употреба.



Публикацията е редактирана (06-01-18 16:42)

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: Artyom   
Дата:   06-01-18 16:47

тези контейнери и аз съм ги срещал, изглеждат много полезни. засега се ограничавам пластмасови бутилки, които намачквам да изкарам въздуха и ги слагам в тъмен шкаф / хладилник [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: uri64   
Дата:   06-01-18 17:06

Фиксажа държи известно време, даже и да не е изкаран въздуха от бутилката, индикаторната стоп-баня също (аз от тодини не използвам стоп баня а по съвет на стари фоторепортери мия няколко пъти с чешмяна вода и нямам никакви проблеми [smilie5]), но специално за проявителя гледам да ползвам one-shot разтвори, проявявам веднъж и ги изхвърлям. Също предпочитам да правя разтворите когато е възможно от концетрат - сироп, а не да разтварям прахове...ако даден р-р ще се ползва многократно (фиксаж и т.н) може би не е зле да се филтрира от време на време.


Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: Artyom   
Дата:   06-01-18 23:29

малко на спам взе да бие в тази тема... но може да му е полезно на човека. х-тола (а и всякакви проявители на прах) ги тегля на малки дози и си разстварям на по половин литър. специално х-тол ползвам много рядко и така не ми стои разстворен да се окислява. другият вариант е да се съхранява разтвор в няколко контейнера и да се отаварят един по един.

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: colorphoto   
Дата:   07-01-18 03:04

Навремето продаваха и концентрат зад Дондуков и купувах готови химиите,никога не съм имал нерви и търпение и химии да забърквам - който има такива мераци нека се забавлява - мен винаги ме е радвало снимането и проявяването на филма и до там - копирането пък ми е било досадно...

И сега даже,когато по технически причини снимам само в РОУ по принцип,много кадри въобще не стигат до конверсия в жепези - само най-нужните и харесвани правя и то като мине време.

Да хвана момента ме удовлетворява - за по-нататък бих оставил на лаборант или сътрудник да си боде очите в тъми стаички или пред монитори.

Ако апарата ми имаше читав жепег бих ползвал РОУ-формат само при смесено осветление и на тъмни места.

Отдавна нямам нерви и с химическа фотография да си играя уви.

Кефи ме да снимам на филм и снимам,ама Ч/Б отдавна не зареждам /депресира ме/.

Затова нямам актуално мнение сигурно.


Малко се отнесох,ако нямате нищо против,приятели.



Публикацията е редактирана (07-01-18 03:31)

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: quazimodo   
Дата:   07-01-18 08:32

colorphoto написа:

> Ако апарата ми имаше читав жепег
> бих ползвал РОУ-формат само при
> смесено осветление и на тъмни
> места.

Ми купувай един Д40 и снимай "с удоволствие и мярка"[smilie5] в джепег.

Понеже никога не съм бил професионалист, винаги ползвах Родинал на концентрат, разраден 1:50 и мятях чорбата след проявяването. Ма имаше доста шишенца[smilie18][beer].



Публикацията е редактирана (07-01-18 08:37)

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: sirkhann   
Дата:   07-01-18 13:25

Моят XTol седи в стъклени шишета от газирана вода в разфасовки от 0.25, 0.33 или 0.5 литра, напълнени до ръба. Снимам два филма, проявявам с едно шише 1+1. Държи с месеци без проблем. Отвориш ли пакета, трябва да можеш да работиш в среда с много ниска влажност и да вакуумираш остатъка, защото започва окисление дори в сухо състояние. Аз лично не бих си правил експерименти. Един пакет XTol е 20-25 лева. Един съсипан филм може да отиде 15 лева само за материал. Доколко е ценно съдържанието и разправията да разтваряш всеки път сух проявител е друг въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: colorphoto   
Дата:   07-01-18 14:49

qwazimodo: Е,Д-40 - с тела без извадени всички контроли и врътки не ме кефи снимането.

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: quazimodo   
Дата:   07-01-18 15:11

colorphoto написа:

> qwazimodo: Е,Д-40 - с тела без извадени
> всички контроли и врътки не ме
> кефи снимането.

A, значи точно като за теб в момента се продава едно Фуджи S5 Pro в базара[smilie5][shtrak]

П.П. За проявителя говорех за течен концентрат, не за прахчета.



Публикацията е редактирана (07-01-18 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re: проявяване на черно-бял филм
Автор: Murnau   
Дата:   07-01-18 16:33

за едно денонощие събира 3-3.5л, което ми решава дилемата

не бих пробвал с тази вода, ще е пълна с мръсотии вероятно

...

иначе последната баня е най-добре с дестилирана/дейонизирана вода и ако може проявител и фиксаж също

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »