Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 10:47

Що е то концептуална фотография и изобщо концептуално изкуство и има ли то почва в главите ни?

Да започнем една такава (само)образователна тема.

Като за начало бих ви представил Maurizio Cattelan & Pierpaolo Ferrari

http://www.toiletpapermagazine.org/



http://mono-blog.com/wp-content/uploads/2014/10/1096158-600x396.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   26-10-17 12:34

концептуалната фотография е както концептуалната живопис.Този стил е сравнително млад и включва освен оптичната интерпретация на образа и неговата компютърна манипулация.За целта са необходими познания на само в областта на алтернативната ,но и обширин познания върху компютърната асимилация и транскритиране на готовото вече фотоизображение.При тази фотография може да има философия,експеримент,поезия,музика както и всички останали жанрове на фотоизкуството и изобразителното изкуство.Най-важният момент тук е ИДЕЯТА!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: iasen2   
Дата:   26-10-17 12:42

голям праз
даскалицата ни по рисуване, като ходихме на посещение на една изложба ни каза : в изкуството е най важно въздействието.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   26-10-17 12:45

^ Всичко това за компютърната манипулация и ала-бала-ция сигурно е вярно, но е твърде дълъг увод за важното последно изречение.

'Концептуална' май произлиза от концепт, концепция (има речници). НЕ Е манипулационна, асимилационна, транскриптивна или друго. Концептуална.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Kalimas   
Дата:   26-10-17 13:28

Ако някой може да каже, за такива като мен, какво точно е определението за концептуална фотография? Защото във викито го описват като "фотография, която e нагласена за да представя идея", а за мен всяка фотография представя идея, а голяма част е нагласена.

П.П.
Туй е без моя криво-ляв превод.
"...type of photography that is staged to represent an idea"


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   26-10-17 13:35

едно време, в часовете по история на изкуството, даскалът винаги правеше следното: даваше няколко ертефакта и очакваше от всеки от нас да напише по 3 формални и 3 концептуални характеристики.
от тая гледна точка, нещата стават малко по-прости...или по-сложни - де да знам [smilie18]
на практика - ВСЯКА фотография може да стане концептуална...в определен момент.
ако е ЗАМИСЛЕНА като такава - тогава много зависи какво въздействие има, как го постига и изпълнява ли концепцията, която е заложена в нея.
доста е витиевато, а?
а и доста излишно...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   26-10-17 14:20

Нещо ми убягва каква е идеята жена да си разчекне устата със закачалки за дрехи [smilie11]

Виж ако си беше залепила устата с тиксо [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 14:21

Ще се опитам аз да дам определение. Ако вулгарната, профанска, "естетична" фотография, (тази която ни залива отвсякъде) е просто отражение на действителността, то концептуалната е точно обратно - изобразява нещо недействително, несъществуващо, абсурдно, създадено от автора с определена идея, цел, замисъл, метафора. За да ни предаде тази идея, ако успеем да я отгатнем или просто да ни провокира да се замислим.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 14:27

Важна е и степента на абстракция. CDman дава пример: Ако беше залепена устата й, това щеше да плитка, елементарна абстракция и изтъркано клише. В него няма концептуализъм, защото лежи на повърхността.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Nenov   
Дата:   26-10-17 14:32

За да го разберете или не, трябва да започнете от тук.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/Duchamp_Fountaine.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   26-10-17 15:42

Разгеле ! [beer]

Стигнахме до писоара [smilie18]

Значи в другата тема в която се дискутира, че снимките спечелили Канонския конкурс не са нещо особено може да се заключи, че са концептуални с много дълбока идея, която са видяли само от журито на конкурса. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 15:49

Както прочетох в статията за концептуално изкуство в Уйкипедия, то вече толкова се е развило, че в последните му образци се е запазила само историческата форма на концептуално изкуство, като отсъства самата идея и вече (на шега) се заговаря за деконцептуализъм - концептуално изкуство без самия концепт в него.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   26-10-17 15:58

концептуално изкуство без самия концепт в него. [smilie10]

Фотография без снимка демек [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   26-10-17 16:07

CDman написа:

> Фотография без снимка демек ...

Не - по-скоро снимка без фотография в нея! (По тая дефиниция тук бая народ сме деконцептуалисти... Готина засукана дума, впечатлява публиката - ш'си я лепна на профила [smilie5] )

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 16:10

Има се предвид тъпизъм. Срещали сме много от него. Нужно е да се отличава от истинската концептуална фотография.

Например: Да натрупаш около и върху модела всякакви неадекватни предмети които ти попаднат в полезрението или се окажат в студиото ти (много често срещано) и да претендираш за концептуализъм.



Публикацията е редактирана (26-10-17 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   26-10-17 16:18

Автор: nyamago [beer]

Лепнах си я [smilie5]

А са някой да ми каже, че не мога да снимам глей кво го прая [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 16:27

Някой пак не е разбрал за какво става въпрос. Деконцептуализъм - когато запазва външната форма на концептуалното изкуство без съдържанието му.



Публикацията е редактирана (26-10-17 17:37)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   26-10-17 18:17

точно това е концепцията ,ако щеш и да е деконцепция.И пак го казвам ,че ме дразнят англицизмите и въобще -измите.Сякаш това да правиш идейна фотография най-напасва на фотографията.Понякога снимачният процес изпреварва идеята или темата пред автора ,тя възниква от после-резултат на асоциациите върху сетивата.Редуването на сенките например-или ритъмът на светлината !


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: MarinY   
Дата:   26-10-17 18:57

[shtrak] Dora, с най-добри чувства.
Ако се опиташ, вместо добре звучащи чуждици, със значение, което всеки четящ си припознава, да използваш недвусмислен език с просто и ясно значение, ще разбереш, колко неопределени, но високо интелектуално звучащи неща изричаш.
Концептуално значи нещо с явен или скрит смисъл/идея. - Обясни на аудиторията, която се опитваш да обучиш, какъв е смисълът/идеята на разчекнатата със закачалки уста или т.н. снимки на чичото с подръчно направените камери, как тези кадри се издигат до висше изкуство. (къде е идеята/смисълът?)

или те са втората, нова категория?

Деконцептуално, значи премахване на смисъла/идеята ..., но запазване на изразните средства ...
А кои са изразните средства? И тук е разковничето на всички спорове. Според теб - нелогично действие или комбинация, разграждане на образ, ползване на стари техники, показване на "кирливите ризи"' на хората и обществото.
Дали тази позиция е Единствената и Вярната?

Чрез думите всичко може да се докаже или обори. Да се обясни или замъгли. Ползвай език, подходящ за аудиторията.
[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 19:02

MarinY, отнеси размислите и забележките си към критиците и изкуствоведите, може и да ти обърнат внимание. Аз само изяснявам общоприети понятия.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   26-10-17 19:05

Аз не бих казала, че концептуалното изкуство има почва конкретно в моята глава, въпреки че проявявам някакво любопитство. Пример за концептуално изкуство, което ме шокира, когато го видях, беше точно на Маурицио Кателан във Венеция. Признавам си, че доста ме човъркаше какъв е замисълът, а сега си мисля, че може би точно това е била идеята.

Ето за това става въпрос.

https://www.inexhibit.com/wp-content/uploads/2014/02/Punta-della-Dogana-Venice-4.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: MarinY   
Дата:   26-10-17 19:13

Разговор по темата ли искаш или !, + и харесвам?
"...Аз само изяснявам общоприети понятия....", не изясняваш, само повтаряш готови изрази от прочетени текстове.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: biso   
Дата:   26-10-17 19:14

"Що е то концептуална фотография и ...."

бих препоръчал да не си мъчите мозъците и да не отричате нещо, което е много далече от вас и което не разбирате.
вашето мнение и вкус няма да променят историята на изкуството, нито пък самото него. то съществува независимо от вас и вашия вкус и се развива водено не от желанията и вкуса на публиката

ако искате обяснение защо се е стигнало до абстрактното , до концептуалното, прочетете малко от историята на изкуството ...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 19:33

Кателан е велик, много ме кефи. Негова статуя на Хитлер на колене, молещ се била продадена за 17 милиона $. Самият автор се чудил преди това дали да не унищожи творбата.


https://pbs.twimg.com/media/A-q96GiCUAA0JD-.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   26-10-17 20:19

Явно е провокативен. И идеен. Молещият се Хитлер е доста по-лесно смилаем. Както и това. [smile]


http://blogs-images.forbes.com/davidalm/files/2016/09/Gold-Toilet-at-Guggenheim-1200x675.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 20:24

Златната тоалетна след диамантения череп на Деймиън Хърст не впечатлява толкова, според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 21:00

Les Krims - един пар екселанс концептуален фотограф, чиито изображения няма да качвам в темата, че може да фрустрират бедни души поради еротиката в тях.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   26-10-17 23:34

тоз е готин :) [smilie18] чак пък да се фрустрират бедните души...хайде холан!
макар че кат гледам - модата натам върви - свалят снимките с цици от социалните мрежи....пуританите му с пуритани...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   27-10-17 09:16

Ами радвайте се. [beer] Ще идват тук да киризят [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   27-10-17 17:41

:) Всички родени преди милениума :) сме свидетели как едни и същи остроумия се сипеха и по адрес на абстракционизма, минимала, попа, авангарда, концептуализма (с лендарта се гордеем обаче :)) Но най-добре от всичко кльопаме руския романтизъм и соцрелизЪма, не за друго ами след това образованието стана по-свободно и голяма част от младежта насочи поглед към по-функционални учения и разбира се спорта. :) Това спря интереса, но не спря прогреса. А в променящото се време нещата от живота ги разказваше подремващата на дивана баба, защото само тя имаше време(пък на нея и е било хубаво да си спомня младите години) . За това в теми като тази, Dora93 ще се удари в стена от шеги и закачки из недалечното ни минало. Ако наистина си набор 93, някой от афоризмите ще те изненадат и очароват. ;)
Питай за фолклора, за съборите, за хорото, за коня... за романтиката и трендафила, за ружите! Това помнят от баба си и да го запазят е важно.

Концептуализма е течение в изкуството, точно каквото е и романтизма. Само, че по-съвременно. Разбира се това не е края. На децата ще им омръзне от остроумията ви за концептуализма и на свой ред ще плюят по неоекспресионизма, и хиперрелизма, пък и по какво ли още не ? ;)

"Фьони е тъжна. Фьони плаче.

И камъните плачат"
(сюрреалистичен детайл от Константин Павлов)



Публикацията е редактирана (27-10-17 17:44)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 18:16

Аз мисля, че е свързано с огромното, повсеместно ширещо се невежество и ужасно ниската обща, политическа и всякаква друга култура на населението в тази страна.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: OIM   
Дата:   27-10-17 19:06

Казва се -в Родината ни , а не -в тази страна или тази държава


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 19:20

Тази страна, управлявана от тези хора и в състоянието, в което е в момента не е страната, която обичам и към която чувствам задължение. Не мога да я нарека по никакъв друг начин освен колония без суверенитет.

ПП: Смятам, че е патриотичен дълг на всеки да не я приема за "своята Родина" в настоящото й статукво.

ППП: И през соца образованието ни не беше на ниво, но сега нещата са трагични. Явно новите ни Господари искат да ни върнат в състоянието отпреди писмеността.



Публикацията е редактирана (27-10-17 20:22)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: mmjm   
Дата:   27-10-17 19:53

„Казва се -в Родината ни , а не -в тази страна или тази държава“
не приятелю, казва се в „тази територия„. Родина, като място, където си се родил-да, но като място, което да цениш и браниш, близките години нито има, какво да цениш, още по-малко, какво да браниш.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 20:30

Както би казал Радичков, сееш лъвове, а излизат зайци.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   27-10-17 20:37

Баба казваше "татковина".OIM, вашата ще да е по-млада :)
Вие колеги ми кажете един смислен довод! Защо OIM да не вярва на баба си? Приятно се развива темата, за привържениците на концептуализма има матРиал ;)
Dora93, фразата "патриотичен дълг" в контекста на изречението ти ми подейства успокояващо. ;)
И за да не се измести центъра все пак ето и едно име http://photomichaelwolf.com/


приятно разглеждане!



Публикацията е редактирана (27-10-17 20:39)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   27-10-17 21:19

Ето и един пример на концептуално изкуство, създадено от българин. [smile]


http://christojeanneclaude.net/__data/89e39dd136dd0b166efdd5c0763d88ed.jpg



Заглавието е "Желязната завеса", а проектът е създаден малко след изграждането на Берлинската стена.

http://christojeanneclaude.net/projects/wall-of-oil-barrels---the-iron-curtain



Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 21:26

О, да, Кристо! [smilie24] Концептуално изкуство е!

Фотографията е само документиране на събитието. Не знам дали може да се брои за самостоятелно пълноправно изкуство. Както и при пърформънса, фотографията служи да документира и увековечи събитието. Според мен е друг жанр, но това няма голямо значение.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 21:30

William Eggleston


https://d32dm0rphc51dk.cloudfront.net/ct0LUFVON5h_UaDr0MiKOg/larger.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 21:43

Andres Serrano - Piss Christ


https://cdn.trendhunterstatic.com/thumbs/piss-christ.jpeg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 21:48

Алла Георгиева


http://1.bp.blogspot.com/-yXpMsb8RUsw/Tnrva8f9wWI/AAAAAAAAACk/u_vddKp_2dU/s1600/DSC_0039.JPG




http://3.bp.blogspot.com/-MybLgvMpUak/ToRBIhApFrI/AAAAAAAAANM/z8aVvSzECYA/s1600/Alla+Georgiev-new+he



http://wss.wholesite.com/lTYzJQcS3/32ZwjVcS3/www.toromagazine.com-AllaSecret-II.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   27-10-17 21:52

А поради културните ни особености, мисля, че тази снимка от стереотипите на Синди Шърман, би била възприета най-пълноценно. [smilie18]


http://www.conceptualfinearts.com/cfa/wp-content/uploads/2014/03/tumblr_mmw3gm4p9d1qae3xeo1_1280.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   27-10-17 21:58

Автор: Dora93
Дата: 27-10-17 18:16

Аз мисля, че е свързано с огромното, повсеместно ширещо се невежество и ужасно ниската обща, политическа и всякаква друга култура на населението в тази страна.


Автор: biso
Дата: 26-10-17 19:14

...вашето мнение и вкус няма да променят историята на изкуството, нито пък самото него. то съществува независимо от вас и вашия вкус и се развива водено не от желанията и вкуса на публиката




Dora93 , какво те притеснява повсеместно ширещото се невежество и ниска обща култура , при положение , че изкуството съществува независимо от невежите с ниска култура , от които то няма нужда и чийто вкус няма да го промени ?

...разбираш ли въпроса?..

...обясни , ако обичаш...


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 22:09

Ai Wai Wai - този много го уважавах преди да се захване с мигрантите.


https://www.slantmagazine.com/images/made/assets/house/festivals_aiweiweineversorry_780_440_90_s_c1.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   27-10-17 22:13

..така си и мислех...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 22:19

Beat Kuert - Beat Me - един артист, който открих за себе си наскоро и който ми хареса, макар в голямата си част нещата му да са всъщност грозно манипулиране на цифрови изображения.


http://www.bloodyloud.com/wp-content/gallery/bk/beat_kuert_-_fiume.jpg




http://www.beatkuert.com/wp-content/uploads/sure-of-her-innocence5.jpg




https://artistsinfo-dmjcomputerservi.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2014/12/Who-kills-the-Slave1.



Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 22:30

Това което направи цифровизацията във фотографията е всъщност да опорочи нещата технически, да ги профанизира и върне в състояние на зародиш.

Нещо подобно е на това, което стори Неолиберализма в икономиката. Върна света в състоянието му от времето на Адам Смит. И целия път до Welfare state трябва да се извърви обратно с цената на социални революции, стачки, профсъюзи, класова борба и всичко останало.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   27-10-17 22:35

Дора 93, чакай малко сега. Ти хем викаш ето ви дъвки,хем питаш глътнахте ли ги... сигурен съм, че имаш още за показване ама дай да помислим малко... АлЛа Георгиева с какво превъзхожда Синди Шърман и с кое е по-различна от нея? Глей ся, аз съм на мнение, че не е достатъчно само да си модерен. Важното е да не си самоцелен.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 22:43

Защо трябва да ги мерим, коя кого превъзхожда? Не съм имал това предвид. Алла Георгиева е интересна българска художничка. Тези й неща, които съм пуснал са концептуални.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 22:57

Розовият слон на Banksy - слонът е жив, не е макет!


https://lh4.googleusercontent.com/-9LDD0u6EimI/TXFeEFwuJSI/AAAAAAAAAis/kxbw8JsqbJM/s1600/indisplay2.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   27-10-17 23:33

Има ли значение с каква технология работи определен artist дигитална или не :) всичко опира до багажа на публиката дето ще спечели с работата си , тя не се интерсува дали снимаш със система за 100 000 $ или за десет тя иска неподправена емоциа без добавки и консерванти [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   27-10-17 23:44

fotograf123, изглежда не си разбрал какво искам да кажа и защо го казвам. Има значение и то голямо. Тези мантри, че технологията нямала значение ги слушам и гледам от 15 години и виждам как фотографията запада все повече. Най-потърпевша е т.нар. "концептуална фотография". Там демоните на цифровизацията са родили чудовища. Напиши "концептуална фотография" в google и виж какво излиза.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   28-10-17 00:09

Напротив мн. добре те разбирам но не мисля че родилите се демони са под прякото въздействие на дигиталната технология тя е само средство нищо повече :)



Публикацията е редактирана (28-10-17 00:12)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   28-10-17 08:08

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   28-10-17 08:25

Темата е за концептуалната фотография. Да не започваме пак тъпия спор за цифровизацията. Всеки си има мнение, най-добре е да си го изяде. Аз моето го погълнах вече.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: MauMyHa   
Дата:   28-10-17 10:57


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-10/1509177380__DSC5868.jpg



[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   28-10-17 11:51

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   28-10-17 11:52

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: MauMyHa   
Дата:   28-10-17 13:42

не мога, отдавна съм загубил дар слово.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   28-10-17 18:16

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   28-10-17 18:26

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: MauMyHa   
Дата:   28-10-17 21:05

Тва да снимаш от лента било голем кеф
Скенера за 150 кадъра ми излезна към 8.90лв(самоделка скенер)


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-10/1509213779__DSC5890.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: BXMarkov   
Дата:   28-10-17 22:10

Трудно нещо е концептуалната фотография. Тя зависи най-вече от автора, успял ли е да предаде идеята си или не. За мен или казва нещо или не. Дразни ме когато се превръща в самоцелни напъни,както Богданов посочи по-горе. Темата е изключително обширна и опита да се опише какво е концептуална фотография е все едно някой да се опитва да обясни какво е джаз :)

Все пак за да не е празно Chris Rivera е един от авторите,които ми харесват.


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: obscureman   
Дата:   28-10-17 22:57

За правилното разбиране и тълкувание на темата, първо трябва да уточним понятията, тъй като много се смях на философиите до момента...

концѐпция — съществително име, женски род
мн. концѐпции, ж.
1. Становище, гледище, разбиране по някой проблем. Концепция за света. Концепция за живота.
2. Теоретически замисъл, представа за произведение на науката или изкуството. Концепция за речник.

Синоними:
схващане, замисъл, възглед, мнение, разбиране, представа, впечатление, възприятие, идея, план

В този ред на мисли само по себе си изкуството винаги представлява концепция т.е. в същината си то представлява винаги някаква концепция. Липсата на концепция и концептуалност обезсмисля изкуството и в частност фотографията. Опитвам се да напиша, че преди да се плюнчите е редно да познавате понятията, за които пишете...
Изрази като "Този стил е сравнително млад" показват тотално и абсолютно незнание какво е фотография и изкуство.

Между другото Dora93, адмирации за темата!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   29-10-17 00:39

концептуална НЕфотография:

овчи гювеч-зарзават:
http://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/22861646_10214509035781651_6290240495865254689_o.jpg?o...



Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   29-10-17 08:16

https://photo-forum.net/i/2104110


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-10/1509257622_IMG_4741.jpg




тая става и за темата за уличната фотография :)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   29-10-17 10:12

Опитвам се да напиша, че преди да се плюнчите е редно да познавате понятията, за които пишете...
Изрази като "Този стил е сравнително млад" показват тотално и абсолютно незнание какво е фотография и изкуство.


В дебелите книги пише, че терминът "концептуално изкуство" е въведен от американския художник Сол Ле Уит през 1967 г. в статията си "Мисли за концептуалното изкуство" в списание "Артфорум". Първата изложба, посветена на концептуалното изкуство - "Концептуално изкуство и концептуални аспекти", - е представена в Културния център в Ню Йорк през 1970 г.

А това е ориентир за появата на различните стилове в изкуството:
https://en.wikipedia.org/wiki/Art_periods



Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 15:05

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   29-10-17 15:17





Публикацията е редактирана (29-10-17 15:43)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 15:34

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 15:35

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: spirit_breaker   
Дата:   29-10-17 15:43

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 15:51

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 15:52

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 15:58

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: spirit_breaker   
Дата:   29-10-17 16:06

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 16:58

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: spirit_breaker   
Дата:   29-10-17 17:17

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 17:20

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   29-10-17 17:49

steens, известна ми е неприязънта ти към постмодерното изкуство, но все пак спри се! Темата е за фотография, теми за тъпотии има колкото искаш, защо точно тази трябва да се опорочава?

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: spirit_breaker   
Дата:   29-10-17 19:05

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 19:23

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 19:35

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   29-10-17 19:39

Не искам да изнасям лекция по темата. Очаквах да се включат повече хора със смислени примери и коментари. (Не чрез деконструкция!) Какво е концептуално изкуство мисля, че е ясно, няма смисъл да коментираме надълго и нашироко определенията. Какво е концептуална фотография също мисля, че е ясно - концептуално изкуство, което идва до нас с изразните средства на фотографията.

Les Krims е автор, който създава паралелна абсурдна реалност с фотографията си. Тъпо е да се търси какво точно е искал да каже автора, това имаше смисъл в соц. часовете по литература за автори от класическия реализъм. Смисълът на модерното изкуство и концептът в него рядко имат конкретно и изразимо послание. Това обикновено принизява изкуството, ако идеята му лежи на повърхността.

Има стотици и хиляди фотографи по света, които снимат такава фотография. Тук в този форум са малко, което си има своите обяснения. Опасностите за такъв тип фотография, особено в ерата на фотошопа, понеже манипулациите са много лесни, е да я превърнат в някакъв евтин кичозен микс от несвързани образи и уподобяване на сюрреализъм и въобще на изкуство. Всичките -изми имат смисъл, ако са идейно изстрадани и осмислени, а не наподобени.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   29-10-17 19:55

http://www.artnet.com/artists/hans-breder/

Разгледайте го този определено има място в темата :)


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 20:00

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 20:05

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: spirit_breaker   
Дата:   29-10-17 20:13

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 20:14

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 20:16

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   29-10-17 20:19

Аз съм го виждал. Нещата с огледалата са ми интересни. Харесвам изкривявания на женското тяло, метафори, абстракции.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: spirit_breaker   
Дата:   29-10-17 20:22

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   29-10-17 20:33

Да мн. харесвам огледала и отражения [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: steens   
Дата:   29-10-17 20:57

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   29-10-17 21:35

https://photo-forum.net/i/2104499

Имам да но нека е само това за сега [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: spirit_breaker   
Дата:   29-10-17 22:02

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   30-10-17 13:56

абе, какво е ставало тук...?
има ли нещо, което съм изпуснала и си е заслужавало?
дора, споменаваш нещо с огледала, ама постът го няма...я кажи за какво иде реч? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: LupusS   
Дата:   01-11-17 13:12

http://35photo.ru/vensis
http://35photo.ru/oxota/



Публикацията е редактирана (01-11-17 13:55)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: sayman   
Дата:   01-11-17 21:37

LupusS, тези автори са по скоро снимащи Художествена Фотография. И двамата имат по няколко кадъра, които могат да се причислят към Концептуална фотография, но са единици (и то с уговорки).
Между двата жанра има допирни точки, но като цяло са много различни.

Благодаря на Dora за темата. Интересна ми е и следя с интерес [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   01-11-17 22:05

Автор: мара
Дата: 30-10-17 13:56

абе, какво е ставало тук...?
има ли нещо, което съм изпуснала и си е заслужавало?
дора, споменаваш нещо с огледала, ама постът го няма...я кажи за какво иде реч? [smilie8]
______________

Това коментираше Дора [smile]

http://www.artnet.com/artists/hans-breder/


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   01-11-17 22:09

Концептуална фотография:

Juergen Teller

Dido Fontana


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Nenov   
Дата:   01-11-17 22:19

Joel-Peter Witkin
http://www.artnet.com/artists/joel-peter-witkin/



Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   03-11-17 08:43

Този концептуален ли е ? [smile]

http://35photo.ru/photo_1378368/#author/1378368


http://35photo.ru/photos_main/275/1378368.jpg




http://35photo.ru/photos_main/206/1034141.jpg



Питам експертите. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   03-11-17 09:23

@CDman, замислена е като концептуална, но идеите в нея са тъпи, а изпълнението е някаква противна компютърна манипулация.

Гледай пуснатите линкове и се опитай сам с главата си да проумееш какво ги прави фотография. Ако не успееш, няма смисъл да комуникираме изобщо.

Да пускаш тук тъпотии е все едно лошо дете да прави напук на възрастните докато не го опердашат.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   03-11-17 09:48

Ей човекда да го е страх да попита. [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: LupusS   
Дата:   03-11-17 10:53

http://graphicdesignjunction.com/2012/11/conceptual-photography-25-imaginative-photos/ това брои ли се .
иначе последните линкове на Дора в повечето снимки, не виждам къде е фотографията. или проблемът е в моя телевизор.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   03-11-17 11:25

LupusS, може да се каже, че са напъни за концептуална фотография, но с тази груба компютърна визия нямат шанс да стигнат до престижна галерия, нито до аукцион за изкуство. По-горе се опитах да намекна, че лесната и груба компютърната манипулация, с която се уподобява концептуално изкуство, унищожава добрите идеи в него.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   03-11-17 11:27

Колкото е по-компютърно едно изображение, толкова по-голямо име на автор трябва да стои зад него за да мине за изкуство. Иначе е просто плява.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: LupusS   
Дата:   03-11-17 11:36

Да де. Това го разбрах. И има някакъв резон . Особено за нещата пуснати от CDman . Аз имах в предвид двата линка , последните към гугъл пуснати от теб. Че ми се губи фотографията в тях.
Иначе концептуалната фотография, сие много обширно и размито понятие. и всеки май си го тълкува както иска.
Поздрави [smile]



Публикацията е редактирана (03-11-17 11:55)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: yakumo   
Дата:   03-11-17 11:54

Автор: Dora93
Дата: 03-11-17 11:27

Колкото е по-компютърно едно изображение, толкова по-голямо име на автор трябва да стои зад него за да мине за изкуство. Иначе е просто плява.


Точно в тази област, според мен, традиционните понятия и техники би трябвало да остават на заден план, стига на преден да излизат идеите (концепциите) - и в тази връзка си мисля, че е напълно излишно разделянето на изображенията според начина на изработката им.


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   03-11-17 12:15

@LupusS И двата линка са на утвърдени автори. И двамата имат предизвикателни идеи. Единият снима знаменитости, които с това, че са разпознаваеми пълнят снимката със съдържание. Не манипулират снимките си, което е грозно. Не ги фризират, не ги стерилизират със студийно осветление. Знаят, че това убива фотографията в тях. Снимат нарочно с вградени светкавици фронтално срещу моделите.

Можеше да сложа и Terry Richardson в тази компания. И много други автори, които стъпкват табутата. Това е което исках да ви покажа. Да си против правилата.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   03-11-17 12:20

Използваната техника няма никакво значение.

Идеите също нямат особено значение, тъй като са еластични и отворени за интерпретации (т.е. и най-безмозъчната идея може в някакъв контекст и от нечия позиция да се окаже гениална - и обратното).

Единствено значение, както ясно чухме има големината на името на автора, който стои зад снимката. Истинските познавачи не харесват малки имена. Иначе какви познавачи са, ако ръкопляскат на куцо и сакато? [smilie11]

Честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   03-11-17 12:25

Ако някой иска да мине през задната врата, с цифров фотоапарат, с фотошоп и е Никой, да знае още от сега, че няма да стане.

David Lynch може да прави всякакви компютърни манипулации на изкуството си, но Ганьо балкански не може. Това е положението!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: krist   
Дата:   03-11-17 12:37

Да си против правилата, като самоцел, не дава винаги читави резултати, даже рядко дава такива, освен ако правилата не са нарушени майсторски - двата въпросни линка, с директните блескавички, са типичен пример за фриволно и самоцелно нарушаване на правилата. Добре, че има и такава "фотография", та читавата да изпъква на нейния фон.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   03-11-17 12:43

krist вероятно под "читава" има предвид фотография на ниво "красив пейзаж". Смях!

Гледайте "пейзажите" на Andreas Gursky и цъкайте с език защо струват толкова пари. Впрочем, те също са концептуална фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   03-11-17 13:05

Автор: nyamago
Дата: 03-11-17 12:20


...Единствено значение, както ясно чухме има големината на името на автора, който стои зад снимката.


...от тука следва , че за неподписано произведение не може да се разбере дали е Изкуство или не...
...Аксиома: произведението се превръща или не се превръща в Изкуство, в момента на изясняване на автора му...
...като най-най-най-елементарните частички , които се уточняват къде са и какво са в момента на тяхното наблюдение...
...има логика...[smilie8]


...Лема : произведение , чийто автор не може да се уточни , не може да е Изкуство...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   03-11-17 13:23

Разбирам гнева ви. Ще ми се да можехте да го канализирате в нещо по-продуктивно и ефективно. Да вдигнете въстание например. Бих го приветствал.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   03-11-17 13:28

Автор: Dora93
Дата: 03-11-17 13:23

..Разбирам гнева ви...


..чак пък...задаваме въпросчета , Учителю...

..едно е сигурно...ТРЯБВА ДА ИМА бутон "Виж Автора" !...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   03-11-17 13:30

Революцията в Русия дава картбланш на много нови изкуства.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: krist   
Дата:   03-11-17 13:48

В същност, пейзажите на Гурски ми допадат доста повече от други "красиви" пейзажи. Само че, точно пейзажите на Гурски разчупват правилата доста по-читаво от ония, с директните блескавички. И също така, в пейзажите на Гурски има доста компютърна манипулация, която все пак е направена читаво.



Публикацията е редактирана (03-11-17 13:53)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   03-11-17 13:53

krist, подозирам, че сте от онези наивни романтици, които "милеят" по красивото. Няма смисъл от скръбта ви, то отдавна е мъртво. Никой не оплаква покойници със закъснение 100 години.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: krist   
Дата:   03-11-17 14:01

По-добре "наивен романтик", отколкото лишен от естетическо чувство, самокапсулирал се и самоцелен псевдоелитаризъм.

"Гледай пуснатите линкове и се опитай сам с главата си да проумееш какво ги прави фотография. Ако не успееш, няма смисъл да комуникираме изобщо."

За мен темата е приключена.



Публикацията е редактирана (03-11-17 14:01)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: MarinY   
Дата:   03-11-17 17:34

С пълното съзнание, че някои от участниците в тази тема, ще го приемат за спам, въпреки че е директно свързано с позициите им за "съвременната, концептуална фотография" се сетих за един брадясал виц от втората половина на миналия век. [smilie3] ;)

- седят двама отегчени пичове във "Феята", мълчат и си дръпват по глътка от запотените чаши с Мартини. По едно време единият казва: - Как ми се иска да се изпикая на масата.
След малко другият отговаря:
- Не си прави труда. Няма да Те разберат.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   04-11-17 22:23

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   06-11-17 17:03

Ами това е ли концептуална фотография или не е...
Питам просто...


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-11/1509980179_Dor01.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-11/1509980228_Dor02.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-11/1509980230_Dor03.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-11/1509980232_Dor07.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   06-11-17 17:07

...или пък това...


https://photo-forum.net/static/site_pics/2012-06/1339790935_2222.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2012-06/1339790907_1111.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2012-06/1339790852_3333.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   07-11-17 01:08

Страхотна фотография, няма що:

http://www.arteboccanera.com/public/images/gallery/2015/1446568835_a_150x100cm-ed-1_2.jpg


Dido Fontana да ходи да се гръмне ритуално! Изкуство няма да се получи, но поне ще има кръв и ще го пишат по "вестниците". Каквото и да стане, все ще е по-значимо от горната полюция.
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 02:44

Ха-ха-ха! Какво ли би казал Дидо Фонтана за Шоуто на Слави?

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: MarinY   
Дата:   07-11-17 05:37

Дора, стига си избягвал от директен отговор. Какво общо има Слави с нахапания ...?

Я да направим опит за изкопаване на скрития смисъл в показания пример на концептуализъм.
— в пластмасовата градина на мизерният ни живот, сексът е храната, която ни подържа ... или ...
ще те сгризкам, независимо от формата ..., а може би, Хлябът е основата на здравия секс! Има и подавка към римското условие за послушно общество — Хляб и Секс (и си в градинката на рая).
Нещо да съм пропуснал?
[beer]

П.П. Концептуализмът е нещо доста по—сериозно от недомислиците и сляпото подражание и първично фенство, което се вихри тук.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Антивик   
Дата:   07-11-17 06:58

[smilie10] Бре Дора, яз ли съм одъртял много или са се променили разбиранията за пейзаж...Пускам Гугле търсачката, писвам Гурски, пускам изображения и .... на 4-5 реда изображения виждам само 2 или 3 фотки де за мен са пейзажи. Всичко останало са по-скоро архитектура, геометрични композиции или архитектурни детайли..., че и едното изображение де се появява не е негово...
Ако това е образец за пейзажна фотография да си я гледа койт му харесва, на мен си ми стигат и нашите планини.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 07:49

MarinY, сам доказваш колко много смисъл има в снимката на Фонтана. Замисли се върху нея, изгради си теория защо е направена. Точно това цели концептуалното изкуство, да раздвижи заспалия ти мозък. То не обещава и няма за цел да ти стане приятно от него. Точно обратното.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: philip   
Дата:   07-11-17 09:50

Dora93, беше дал почти същото определение за АРТъ в една друга тема… Ако се опитам да го перифразирам, по-концептуално, иска да ни каже:

Гледайте грозотии за да Ви дойде акъла![smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 10:00

Това е съвременното изкуство, philip. Дали ви харесва или не, няма никакво значение. Светът се движи в своя посока. Дори не сме господари на битието си.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: philip   
Дата:   07-11-17 10:09

Така е Dora93, съгласен съм, но си мисля, че е по-добре да ни харесва, за да ни въздейства... иначе просто го пропускаме и то си остава само за създателите си и техните клакьори.


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 10:13

@philip: А какво да гледаме? Надниквах в профила ви, там има абсолютно негледаеми неща. Абсолютна, тривиална, сива, безнадеждна скука. Сортирах ги по рейтинг и НИЩО не разпали любопитството ми да уголемя поне една от тях. Всяко дразнещо концептуално изкуство изкушава поне за миг да го погледнеш преди да продължиш пътя си. Замислете се върху това лично!

ПП: Не, не е предназначено да ви хареса. Това е огромна заблуда, която си струва да разсеете.

ППП: Да ви харесат са предназначени рекламите по ТВ, с които ви облъчват да си купите нещо. Но изкуството е друг продукт, с друг маркетинг. Няма смисъл да навлизаме в подробности.



Публикацията е редактирана (07-11-17 10:18)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: philip   
Дата:   07-11-17 10:19

Dora93 съвсем естествено, в профила ми няма НИЩО от онова в което се опитвате да ни просветите.


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 10:40

philip, без да се обиждате, но в момента сте като марсианец, попаднал на изложба на модерно изкуство. Не знаете накъде да гледате, не знаете какво виждате, не знаете метафора на какво е (в него са заложени препратки към минали образци на изкуството и културата), нямате идея какво изразява, защото на Марс няма такова, има само пустош, не можете да прецените Земните неща. Казвате си: "Тези хора са луди. Имат реки, имат планини, цветенца, птички (все неща които ги няма на Марс и са ви страшно интересни), а те са се заврели в някакви зали да гледат едно цукало (примерно)".

Трябва да се ограмотите, да прогледнете. Трябва да прочетете за историята на Земята, за историята на Изкуството, да стигнете до Модерното изкуство и чак тогава (може би), ще ви просветне нещо. (И ще можете и да критикувате.) Започнете със сериите на BBC за Изкуството и Модерното изкуство, има ги в Тубата и са много интересни.



Публикацията е редактирана (07-11-17 11:10)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   07-11-17 11:03

а новите дрехи на царя, ърм? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 12:09

В Сотби продават Новите дрехи на царя. Влезте, може да ви стане интересно.

Contemporary Art Evening Auction


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   07-11-17 12:30

"лайно от творец" - продукт на концептуалното изкуство, произведен от Piero Manzoni , предложен за продан у италия, некъде 60-те.
защо мислиш да го е направил? както и анди уорхол с разните си весели хрумвания?
на първо място - за да се подиграе със снобите :)


...когато е станало ясно, че нещата се приемат сериозно и снобите не могат да бъдат подиграни, щото са такива твари, дето с кеф си плащат, за да ги подиграват...се появили и още и още произведения на концептуалното изкуство [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 12:35

Естествено, че се е подиграл. Това прави изкуството, подиграва се с глупците.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   07-11-17 12:37

[smilie24] [smilie18] [smilie18] е, доближихме концептовете [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CatandGoddess   
Дата:   07-11-17 13:47

подиграва се с глупците

Стига бе...това като функция или цел [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 13:49

Dora93, въпреки че в повечето случаи съм съгласен с теб и споделям вижданията ти, извинявай, но в тази тема плещиш големи глупости...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 14:01

В споровете за модерното изкуство, противниците му циклят непрекъснато в едни и същи теми: Писоара на Дюшан, Квадрата на Малевич, изпражнение в консерва и прочие. Пуснах ви линк към Сотби, влезте и разгледайте, не бъдете коне с капаци! Има интересни неща. Гледайте там, после погледнете вашите неща в профилите! Ако все още вашите ви харесват повече, ще приема аргументите ви и няма да споря повече с вас.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 14:20

Не става въпрос за спор! Както казах, споделям вижданията ти, но изказвания от типа на тези, че концептуалната фотография не може да е студийна, не може да е компютърно манипулирана и че целта на изкуството е да подиграва...са меко казано необосновани.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 14:28

Кога съм казал такова нещо? Това са някакви произволни твърдения, нищо подобно не съм казал. Всичко може да има във концептуалната фотография, стига артистът да е на ниво.

Само ще допълня за ощипаните, че във визуалните изкуството има ирония точно както я има във всяко друго изкуство - литература, поезия, дори музика.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 14:38

Интересно е кое, кой и как определя дали артистът е "на ниво"...
В изкуството има МНОГОпластовост и сред тези пластове и ирония.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 14:55

Ами отговори си сам кой и как определя нивото. Това са детски въпроси: Как стават бебетата? Щъркелът ги носи. За да стигнат до аукционите, тези артисти са изминали дълъг път. Даже повечето не са живи. Там са по силата на консенсус измежду артисти, критици, колекционери, публика. Не става г-н Никой да изучи фотошоп и да сътвори шедьовър.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: philip   
Дата:   07-11-17 15:09

мара: [smilie24] [smilie18] [smilie18] е, доближихме концептовете [smilie18]


Даже направо ги слепихте![smilie24]

Или накратко, щом снобите цъкат с език и още по-важно плащат е модерН, концепТ и въобще АРТъ!!![smilie18]

А и ние марсианците си имаме цукакала, ма не ги снимаме, щото и без друго ги гледаме всеки ден[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 15:20

Даваш безсмислени отговори! Посочи процедура и методология за определяне нивото на даден автор! Да. Няма! Въпросът е консенсусен. Едни хора казват на едни други хора - този става - другите хора приемат изцяло или частично казаното.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rimohit   
Дата:   07-11-17 15:20

Dora93 ,Тогава ти противоречиш на самия себе си , след като винаги си твърдял , че във фотофорум няма стойностни неща , а се оказва , че всъщност няма как да бъдем сигурни в това , след като не можем да погледнем в бъдещето и да видим кой форумен творец ще извърви въпросния дълъг път.
И също така твърдиш , че колегата Филип не показва нищо в профила си .Цитирам " Надниквах в профила ви, там има абсолютно негледаеми неща. Абсолютна, тривиална, сива, безнадеждна скука. " В същото време не допускаш , примерно , че може той да е световно известен концептуалист , чиято концепция е именно да създава негледаеми неща. Абсолютна, тривиална, сива, безнадеждна скука с която той самия да се подиграва на надничащите в профила му ?!

Изобщо , ако човечеството се е оповавало само и единствено на учебниците и ситата наложени от "великите" то не би се случвало развитие и прогрес. Също така забравяш , че всеки един жанр съществува за себе си но и е част от общото и като такова може да бъде всякакъв . Добър , лош , скучен , интересен , силен , слаб , банален , въздействащ и.т.н. според вкуса , възприятията и желанието за комуникация на всеки субективен зрител!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: philip   
Дата:   07-11-17 15:42

Тихомире[smilie21], изкара ме канцепТ, Ше Зема да си купя чепици с висок ток и да си изтрия снимките от профила, докато не са ги изкопирали[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 15:59

И мен по-скоро ме интересува твоят критерий за определяне на "авторово ниво"... Иначе пътят ми е известен. И в този смисъл исках да изкажеш мнение по показаните от мен неща, но... Също така, ми е интересно да разбера какво знаеш и как оценяваш българските изяви в областта на концептуалната фотография, които по известни причини не могат да попаднат в полезрението на западните авторитети. Това прави ли ги по-малко стойностни?



Публикацията е редактирана (07-11-17 16:01)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Антивик   
Дата:   07-11-17 16:12

...чи не успях да изчета всичко ма ко излезе...според Дора всичко що е грозно и нелицеприятно, че и без някаква конкретна насоченост е силно концептуално изкуство. А че и насочва към профили[smilie2] . И аз щот съм малоумен взех, че и аз погледнах и к`во излезе Дора де се е ръгнал тук горе-долу кога и аз у профила си 0 снимки, Филип от преди 10-11 години, сур-билюк фотки обаче всите с кусури, сиви и без ник`во звучене....
Те тук се чудя как и къде да прокарам чертата за сравняване...[smilie11], то кога се дава нещо за пример, би трябвало да има и нещо насреща, че да има човек някакъв модел, ма така на сляпо...[smilie8]
И една вметка, мое си виждане де, щом тръгнеш да мериш изкуството с "...Но изкуството е друг продукт, с друг маркетинг..." то това вече не е изкуство, то /правилно е казано/ става продукт, става стока за продажба и купуване. изкуството е нещо по-специфично, нещо де човек може да го носи у себе си и със себе си и да го работи и променя с години/до колкот си спомням Да`Винчи е мъкнал Мона Лиза с него баре 15-тина години и не я е продавал, че я е и дорисувал и дотъкмявал...
Може да има и други примери за картини де са мъкнати от твореца без да е търсил продаване, аз поне не помня, но всите се делят на 2: таквиз де са си ги рисували за тях и такива де са ги творили срещу заплащане или поръчка за хляба и другите - истинските, де са ги изкарали от тях си и по техен мерак и виждане.



Публикацията е редактирана (07-11-17 16:20)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 16:21

Всъщност, Дора е доста образован и интелигентен човек с поглед върху проявите на съвремнното /и не толкова съвремнно/ изкуство и фотографията в частност. Ако се абстрахираш от начина му на изразяване много неща могат да се научат от него.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 16:24

Оставете ме мен, аз не съм важен. Темата е за друго. Аз и да изчезна и да я нямаше темата, вашите проблеми с изкуството ще останат и ще са все така възпалени. Там си напрегнете мозъците, а не за елементарни остроумия.

rostoshev, хубави са нещата ти. Не съм разбрал, че точно от мен чакаш оценка.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 16:25

Антивик, ПРАВЕНЕТО на изкуство е нещо специфично. Продаването му обаче, се подчинява на същата логика, валидна и за продаването на кой да е продукт.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   07-11-17 16:27

Позволете и аз да не се съглася с някой от посочените позиции до момента. Първо концептуалното далеч не е финала или последното, най-модерно явление в света на изкуството. Нито е върховно постижение. Факт е, че ТО е основа за съвременните автори и често използва провокацията, като изразно средство. Но това не е единственото му лице. Напълно съм съгласен и с това, че реални критерии за оценка на един автор или произведение не съществуват. Оценка се поставя за конкретна задача и покрити критерии на оценяващия. В свободното изкуство всеки има право да изрази себе си по начин който усеща. Колкото до становището : "Не става г-н Никой да изучи фотошоп и да сътвори шедьовър." Не става, ама става!
Porpentine Charity Heartscape, ще ти покаже как стават неща които мислиш, че не са възможни. Друг е въпроса дали на мен ми харесва или не. Ако всичко това не е било възможно до преди 10 години, сега е едно от най-вероятните неща. Аз съм щастлив, че живея в толкова шарен свят, като днешния. Да, всичко е измито до блясък и мирише на сапун, но кой може да се похвали, че е виждал жена-котка, човек-паяк, костенурка-нинджа, фитнес инструктор-фотограф и тираджия-джентълмен?
И последно, но не по значимост :) в СОЦРЕАЛИЗЪМА , имаше критерии... покриваш ги и си готов :) Баща ми с удоволствие се пропи заради този факт. Остави нещата да следват естественият си ход и откривай онези неща, които те радват. Между другото, току що погледнах профила ти :) На по-сив и скучен не съм попадал скоро ;) Вдъхнових се въпреки това.
Успех Dora93! Аз ти благодаря, че ровиш тук!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 16:28

Ами от теб... Знам, че си в час!
И се извинявам за спама. Но! Един личен въпрос - група XXL, говори ли ти нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   07-11-17 16:35

Към кого е зададен въпроса :))))))

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 16:40

Калояне, с теб се знаем... :) И ти си наясно с нещата! :)))
Той и Дора е наясно... и ако се срещнем ще има какво да обсъдим...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Антивик   
Дата:   07-11-17 16:41

rostoshev написа:

> Антивик, ПРАВЕНЕТО на изкуство е
> нещо специфично. Продаването му
> обаче, се подчинява на същата
> логика, валидна и за продаването
> на кой да е продукт.

Ми аз си казах моето виждане, щом е за продаване значи е стока, предмет и не ми се връзва с изкуство....ма па к`во ли разбирам и аз след кат и музиките и тях в края на краищата ги свирят за пари[smilie8], но па има голяма разлика при едното и при другото свирене.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 16:47

Да кажем по-спицифична стока...притежанието на която има много аспекти...
Ама май спамим... Темата е за друго.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: krist   
Дата:   07-11-17 16:47

А, това концептуално изкуство ли е?:


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 16:47

група XXL не ми говори нищо

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 16:49

@krist, аз не го считам концептуално. Няма заложена никаква идея и/или провокация в него.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   07-11-17 16:55

портретите на скулптури ме изкефиха. Там има!

Dora93, да се видим да пием по бира?

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 16:55

Dora93, ако позволиш, от страниците на твоята тема, каня теб и всички на които им е интересно, на изложба на въпросната група в бившата Национална художествена галерия /сега само Национална галерия/...
Ако сметнеш, че не е уместна поканата ми - изтривам я веднага!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 16:58

Защо, уместна е и благодаря за поканата, но аз не съм в София. Не ми е възможно да се присъединя за момента.



Публикацията е редактирана (07-11-17 17:00)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 17:01

Изложбата се открива на 28 ноември и ще бъде до февруари...



Публикацията е редактирана (07-11-17 17:02)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 17:09

Ще го имам предвид и ако идвам в София по това време, ще отида. Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 17:09

https://scontent.fsof3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/23244038_10155631770966011_6663220679664279666_n.jpg...

А това, въпреки "красивата туристическа пейзажност" съдържа голяма доза концептуалност и аз бих го окачествил именно като такава фотография...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 17:13

Тук не ми се ще да коментирам. Обработката ми избожда очите.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 17:17

Ами вероятно е преднамерено...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: MarinY   
Дата:   07-11-17 18:18

Явно, много бира ще се лее.
Изложбата, категорично си заслужава да се види! Така че Успех!

Но да застанеш, като магаре в средата на моста, да отричаш всичко, което не е по твоят вкус и да определяш останалите, като заспали, недоучили и неразбиращи, не е позиция на "образован и интелигентен" човек.

Фото форум е общо-фотографски форум. В него има, освен малцината правещи арт-фотография, и много "неартисти", но все пак фотографи, и те имат правото да споделят и показват "проста" фотография.
Така че, Артисти, не съдете а правете изкуство, без да се самоиздигате на пиедестал. Времето ще ви издигне или забрави.



Публикацията е редактирана (07-11-17 19:01)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   07-11-17 18:29

абе то и на времето некой требе му помага...кво...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 19:01

MarinY, нека не забравяме, че всеки от нас има особености на характера (чепатости) и "трески за дялане"... Искрено вярвам в добрите намерения.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   07-11-17 19:04

Dora93 очевидно се вълнува от темата, освен това разпалва интереса и у останалите. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: MarinY   
Дата:   07-11-17 19:04

Rostoshev, така е, но има граници, престъпването, на които не е приемливо. Дори и за "най-артистите".
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   07-11-17 19:14

Талант, способност да се възприемат и оценяват изявите му, и социални умения за общуване - са три съвсем различни неща. Никому не са дадени по равно и трите. Не е грях някое от първите две напълно да липсва, но човек без третото лесно може да стане злокачествен дразнител за обществото - при това без лоши намерения.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 19:28

Ей, никой не си направи труда да отвори линка от Сотбис. Аз мисля, че ако го беше направил, щеше да се засрами.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 19:30

Ами тук, все пак, е форум... По-свободни форми на изказ са допустими. Та ще ми се да не се засягаме на някои по-остри думи отправени към нас...[smitten] [beer]
Та за това мисля, че Dora93 има добрите намерения да ни покаже стойностни постижения на фотографията, които я превръщат в изкуство. И много често той е обект на обиди и нападки, което е меко казано ненужно... Ама, нека не се връзваме толкова...[beer]



Публикацията е редактирана (07-11-17 19:35)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 19:37

Грешиш, Dora, отворих го!...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   07-11-17 19:40

е, и аз...ама нали не знам английски [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 19:43

Галерия Сачи също е интересна...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   07-11-17 19:55

Абе и аз го отворих, това беше причината да се включа в темата. Банални ... дъвкани дъвки.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 19:58

Класика му се вика, Богданов...[smile]
Ама аз си признавам, че може и да не съм надникнал изчерпателно, както би трябвало...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 20:01

https://www.saatchigallery.com/



Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 21:42

Един артист, за който има защо да жалим!

И специално за rostoshev снима и в студио, вероятно с цифров апарат.

ПП: Странно, при мен се отваря. Става въпрос за Ren Hang. Но потърсих сега в нета, твърди се че снима с някаква непретенциозна филмова сапунерка на Минолта.



Публикацията е редактирана (07-11-17 22:00)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   07-11-17 21:49

имаше тука по едно време двамца...ма не им помня заглавията. имаха и хубави неща, повечето беха просто провокативни...даже не бяха иронични. просто претенциозни...
акционисти некви, дето документираха дивотиите, дето правят. еднотобеше снимка на единия от тех, целият набоден с кукички рибарски.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 21:56

Dora93, благодаря! Не се отваря, проблем някакъв ми дава... Ако е удобно, напиши ми име, аз ще го намеря.
Българи ли, Маре?



Публикацията е редактирана (07-11-17 21:57)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 21:57

Maрa, подсети ме за една велика (за мен) снимка. Авторът е Rinko Kawauchi и е жена.


http://invisiblephotographer.asia/wp-content/uploads/2014/01/KawauchiUtatane-578x580.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 21:57

Аааа, отворих го!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 22:07

Безспорно интересен! Някак си, обаче, общокитайски проблем, според мен, е ползването на модели създадени другаде... На запад. Може да е някаква моя си заблуда, ама такова ми е чуството. Имам приятел, българин, който сега е професор в академията в Хан Чжоу и е бил там студент по времето на събитията от Тянан Мън, та много ми е разправял и за китайския авангардизъм... Ама някои неща не са за тук и за хора със слаби нерви...



Публикацията е редактирана (07-11-17 22:09)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   07-11-17 22:19

мисля, че бяха българи...или поне - в някаква част българи. имам предвид - банатски или бесарабски...имената бяха странни...ама сега не им ги помня.
а колкото за далекоизточния авангардизъм - в суратефтеря имах един авер - игор сергеев, руснак, дето качваше разни находки - виетнамци, корейци, китайци.
общо взето - много извратени неща, нелишени от хумор и всъщност много мераклийски направени, със страхотно умение.
т.е. - пак концептуално изкуство, но съвсем не лишено от уважение към интелекта на зрителя.
естествено, повечето зрители биваха дълбоко отвратени, потресени и нихилистично настроени :)
самият игор сергеев успя да си навлече омразата за зуки, на путя и на който там се сетите. банваха го нам колко пъти...триха му профила...кво ли не беше.
абе - дисидент-мъченик! сега си го има, ама нищо не качва...а и някак нищо не ми излиза от него, даже и да качва. хем съм се абонирала да го следя. мисля, че е някаква мизерия на самия сураттефтер...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   07-11-17 22:25

Автор: Dora93
Дата: 07-11-17 21:42

Един артист, за който има защо да жалим!
_______
Определено автор с принос към фотографията ! Един ден се зачудих с какво снима Hang ... ми с няколко филмови slr Минолти и сапунерка с филм [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   07-11-17 22:37

[smilie18] значи мойто лично пристрастие винаги включва някаква форма на естетика, може да е естетиката на грозното, но определено трябва да я има. може да е ярка демонстрация на някакво умение, на остроумие...на нещо, което прави нещото отличително, но не само и единствено чрез провокация.

...в тоя ред на мисли неска си викам - ами карикатурата си е живо концептуално изкуство [smilie18] [smilie5]

ще потърся ония автори на игор сергеев и ще покажа...ама не са фотографи, де.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: BXMarkov   
Дата:   07-11-17 22:38

И с цифрово и фотошоп става [smilie18]

Jon Jacobsen

Bassam Allam


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 22:39

За китайския авангардизъм, бях изумен от една спряна тяхна авангардна изложба в музея Гугенхайм. Абсолютно непонятна за мен, а явно неприемлива и за много други. (Не е за хора със слаби сърца и за любители на животните!)

Dogs Cannot Touch Each Other

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 22:46

BXMarkov написа:

И с цифрово и фотошоп става [smilie18]

Jon Jacobsen

Bassam Allam



Става... колко да става? Да са стигнали до престижна галерия или аукцион? Съмнявам се!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   07-11-17 22:54

е, айде бе...чак пък толкоз...
ся - то ясно, че е пълна идиотщина, ама чак па за слаби сърца - никой никого не изяжда жив, псетата се запениха от мерак да се изядат едно друго и толкоз. аз и на тричането не моа да разбера кво му е толкоз страшното...
яденето на гранули и обличането с костюми на кучета е далеч по-извратено. и си е жив пърформанс, ма вече е добило вид на норма.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 22:58

Маре, не е страшно...само е нехуманно /неанимално/...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 23:01

Aз мисля, че това с кучетата си е чист садизъм, ама щом смяташ, че е приемливо, ок. Напомня ми бесенето на кучета за да им се изправи косъма преди да ги одерат. Както и да е! Изкуство! Китайско!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 23:06

Една от акциите на китайски авангардист /разказана ми/ - авторът провесен с главата надолу, самонаранил се някъде, леко, колкото кръвта му да капе по малко и под него тиган с горещо олио. Капките кръв, една по една падат в олиото...



Публикацията е редактирана (07-11-17 23:08)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   07-11-17 23:25

начи тия тука, наште си, беха по-радикални - едната си беше зашила катерицата. май пред публика.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 23:26

Да, интересно е. Когато авторът прави тези неща със себе си, всичко е ок.

Руснакът Пьотр Павленкий си прикова тестисите на Червения площад, заши си устата, отряза си част от ухото и се уви с бодлива тел. В името на изкуството!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 23:27

А, Мара, ти сигурно говориш за Боряна Росса. Но не бях чувал, че е правила чак такива неща.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 23:44

Да! Правила е... Мисля, че е видео, не пред публика...
След Виенския акционизъм обаче, малко позакъснели ми се виждат тез неща. Пък и повечето наши концептуалисти ги познавам лично, Боряна също, та много неща знам "от кухнята", ама няма да клюкарствам...



Публикацията е редактирана (07-11-17 23:45)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   07-11-17 23:53

Не мисля, че е закъсняло. В пърформанса е прието да се правят кавъри на минали неща като се отдава почит на оригиналния изпълнител. Част от акциите (най-популярните даже) и на Марина Абрамович, и на Мило Моаре са правени преди това от Valie Export - позабравена акционистка от 70-те.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   07-11-17 23:57

Възможно е. Имах предвид автоагресията като начин на изразяване...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 00:02

Боряна и мъжът ѝ, руснак, забравих му името, правиха една акция в галерия XXL... Тя пишеше нещо по гърба му с горещ поялник... Сега живеят в Америка. В нейния живот има много лични трагедии, не са за тук.
Сетих се - Олег Мавромати.



Публикацията е редактирана (08-11-17 00:04)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   08-11-17 00:05

Dora93,

Остави "Шоуто на Слави" на мира! То няма претенции да е "концептуално" изкуство.

Я обясни на "простолюдието" следните две "фотографии":

http://prikachi.com/images/659/9216659d.jpg


http://prikachi.com/images/661/9216661f.jpg



по какво се различават от евтино порно?

Щеше ли да им обърнеш каквото и да било внимание, ако не знаеше, че са заснети от въпросния автор, печално известен с нелепия си край?

Величието на изкуството НЕ се "измерва" нито с обема и/или цената на продажбите, нито с оригиналността на провокацията, нито с наличието или липсата на "концепТ". Прикованите ташаци, зашитите вагини и бягащите кучета НЕ са изкуство. Те са медийни "събития", по които се захласват разни (богати) скучаещи сноби със съмнителни естетичеки критерии.

Изкуството е майсторлък + талант. В показаните от теб примери не виждам никакъв майсторлък, за талант да не говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   08-11-17 00:12

Автор: Dora93
... В пърформанса е прието да се правят кавъри на минали неща като се отдава почит на оригиналния изпълнител. Част от акциите (най-популярните даже) и на Марина Абрамович, и на Мило Моаре са правени преди това от Valie Export - позабравена акционистка от 70-те.


Откога ациите и пърформънсите минават за изкуство???
"Концептуалното" изкуство се пъне да мине за "елитарно". Откога "елитарно" и "популярно" са синоними???

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 00:14

Кристияне, не си прав! Но няма нужда от спор...и доказателства...
Някога и "Слънчогледите" на Ван Гог не са били приемани за изкуство... И категоричността с която изказваш отрицанието си не го прави по-вярно. И не Dora93 ги е определил тези неща като изкуство. Той просто ги споделя с нас.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 00:18

Акциите и пърформансите "минават" за изкуство още от дадаизма и сюрреализма /началото на 20-ти век/... Концептуалното изкуство не се пъне за нищо...то си има своята публика, както и Шоуто на... и никъде не виждам някой да е поставил равенство между "елитарно" и "популярно"...



Публикацията е редактирана (08-11-17 00:19)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 00:32





Публикацията е редактирана (08-11-17 00:49)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   08-11-17 01:22

rostoshev,
Името ми е ХристиАн. Дължиш ми риза.
Не съм прав спред теб, спред Dora93 (който току-що си затри последния пост), според ..., но според повечето теоретици на изкуството СЪМ прав.
Аз съм точно толкова категоричен, колкото и ти, и Dora93. Само дето не обвинявам никого, че е слабоумен.
Дадаистите и сюреалистите НЕ са правили нито пърформанси, нито акции, нещо бъркаш. Изкуството няма нужда от съпътстващи събития - то самото е събитие. То може да предизвика скандал единствено и само сред снобите и парвенютата.
Да се съблечеш гол на площада и да си приковеш топките за паветата НЕ е изкуство. Това е нездрава комбинация от ексхибиционизъм и мазохизъм, облечена в политическо послание и гарнирана с банален популизъм. Къде тук има майсторлък и талант? Хич не ги виждам!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   08-11-17 08:13

chrisnoch, не само Дадаистите и сюреалистите са правили пърформанси и акции, ами и футуристите ! Просто са ги наричали манифести. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   08-11-17 08:15

начи според един много логичен опит за дефиниция ЩО Е ИЗКУСТВО, искуството просто е нещо изкуствено...сиреч - нещо, дето никой няма да направи, щото естеството му го зове...в тоя ред на мисли - ако не те тегли безкрайно да ходиш с павета на ташаците, ако не ти иде отвътре и не те раздвапо физически и психически начин...ако го правиш ВЪПРЕКИ, че не те радва и е против прородата ти, начи Е изкуство [smilie18] [smilie18] [smilie18]
...така де, щото не е естествено, ми е изкуствено, противоестествено...
така и момара боряна роса си е зашила катероцата...не, щото й е хубаво, а обратното.

да, сетих се сега - олег мавромати и боряна роса! мерсаж, rostoshev!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 09:44

На който не му харесва като изкуство си е негов проблем. Да си гледа халтурите и толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 10:39

Boyd Webb - не е необходимо всичко да е омазано с фотошоп за да има сюрреалистичен вид.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 11:04

Arthur Tress

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   08-11-17 11:23

[smilie18] стигнахме до следващия въпрос - "трябва ли да ни се харесва изкуството?"
или по-точно - концептуалното изкуство [smilie5]

и ако нещо НЕ НИ се харесва, то изкуство ли е?
и що хората говорят за "изкуството на войната"...например...[smilie5]
и кое е по-изкуствено? състоянието на война или състоянието на мир?

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: krist   
Дата:   08-11-17 11:35

Хмм, Маро, не е ли обратна връзката - изкуственото е нещо, създадено чрез изкуство? А, изкуството идва от това да си изкусен, т.е. майстор в някакво умение, специфично, когато говорим за изящни изкуства - в способността да предадеш светоусещането си по изкусен начин чрез визия, музика, писане и т.н.?

ЕДИТ: Тогава дефиницията е точно обратната - нещо, което някой го прави, защото естеството му ГО зове - т.е. съществува подтик за споделяне на светоусещането по изкусен начин.



Публикацията е редактирана (08-11-17 11:39)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   08-11-17 11:42

ма може, разбира се! накъде го врътнем - натам! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 11:51

Robert Gligorov - македонец, наш човек.


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: krist   
Дата:   08-11-17 12:32

Следвайки етимологията, е редно в правенето на изкуство да има изкусност - т.е. да има майсторлък в пресъздаването на авторското светоусещане. Най-общоприетият модел е да има красота, защото постигането ѝ изисква изкусност. Замисляйки се, признавам, че и провокацията изисква изкусност. Ако двете се съчетаят обаче, ефектът ще е по-силен и степента на изкусност е по-висока. В контекста на последното, ми е трудно да приема по-голямата част от провокативното изкуство, като картинките по-горе, за толкова елитарно, колкото се напъва да е. На който му харесва да гледа такова изкуство, да си го гледа, ако иска и в спаляната да си го окачи. Само да не го пробутва като елитарно, тогава няма драми. Ние от плебса залагаме на това да има и по нещо красиво. И те така..


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   08-11-17 12:56

Автор: Dora93
Дата: 08-11-17 09:44
На който не му харесва като изкуство си е негов проблем. Да си гледа халтурите и толкова.


Изобщо НЕ ми е проблем! Пък и не виждам как това ти влиза в работата. Нямам нужда от твоите напътствия - не си ми нито на образованието, нито на опита, нито на наградите. [smilie5]


мара,
Изкуство се родее с изкусен (както правилно е отбелязал krist), а не с изкусТвен. Няма да се уморя да повтарям, че изкуството е майсторлък (изкусност) + талант. То е вътрешна потребност да изразиш себе си с ХУДОЖЕСТВЕНИ средства - т.е. НЕ е нещо, което "правиш ВЪПРЕКИ, че не те радва и е против прородата ти". Изкуството не е мазохистично мъчение, а вътрешно просветление.


bogdanov,
Манифестите на дадаистите, сюрреалистите и футуристите НЕ са пърформанси, нито акции. Те са израз на художествено верую, на нова система от художествени средства, а не случаен изблик на нечие депресивно състояние.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   08-11-17 13:16

[smilie18] еее, ма начи...[smilie18]
буквализмът и липсата на усета за ирония не ви ли вгорчава живота?

инак - и аз некъде горе писах:

Автор: мара
Дата: 07-11-17 22:37

[smilie18] значи мойто лично пристрастие винаги включва някаква форма на естетика, може да е естетиката на грозното, но определено трябва да я има. може да е ярка демонстрация на някакво умение, на остроумие...на нещо, което прави нещото отличително, но не само и единствено чрез провокация.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   08-11-17 13:22

chrisnoch, нищо не се ражда от нищото. Разбира се, че има разлики в определението, но в основата си са много подобни. Причината е, че едното произлиза от другото.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 13:26

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   08-11-17 13:57

Много лични станаха нещата тук, аз се оттеглям докато темата пак приеме изначалната си форма.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 14:07

Ами като заговорихме за постижения и награди, нека ги изясним. Българската култура, кино и ТВ са на този хал заради присъствието в нея на такива "творци", подплатени с дипломи и награди, финансирани от една олигархия, която цели единствено промиване на мозъците и облъчване на остатъка от населението с пропаганда, която крепи статуквото.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 14:25

Помните ли 89 (и няколко години след това) какви хора имаше в българската култура? Да изброим само режисьорите: Георги Дюлгеров, Рангел Вълчанов, Киран Коларов, Иван Андонов. Сега какво има? Един Камен Калев, обаче е учил и пробил в чужбина. Не тук да му сложат вилата на врата хора като Евгени Михайлов от ДОСТ. Обаче 15 или там някъде години имаме Шоуто на Слави. Апотеоз на простащината превърната в монопол. Безспирна мелачка на остатъците на някаква духовност у нацията. И сега авторът на това мерзко начинание, екзекуторът на българската култура ще ми казва кое е и кое не Изкуство. Айде моля! Глей си чалгата!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   08-11-17 15:00

доро, ма!
видех глигоров! велик е!

най-доброто, което си качвал дося! има балкански усет за абсурда, за естетиката на грозното, за комичното! не ми се хареса всичко, естествено...ама има страхотни, страхотни неща...! [beer]
евала, брато, ай за тоя архиидиот!
за мене АРХИИДИОТ е титла, не е обида!

тоя е именно като от контингента на игор сергеев!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 15:04

Балканец, ама култивиран в Италия. Българите като излязат навън и те полетяват. Глигоров много прилича на Кателан, обаче Кателан е гений. Ти него отвори ли го?

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   08-11-17 15:35

сичко отворих...ма сега не помня кое какво беше...щом не ми е направил такова впечатление, мое па да съм го пропуснала...чекай да видя, че много се събра.
начи мойто лично усещане за абсурда, за начините да бъде показан, адски много се покриват в тва, дето прави глигоров...откровено казано - много мяза на кустурица. изобщо - аз съм много против да се смята, че тук не се ражда нищо...или, че непременно трябва балканецът да се култивира навън. особено пък сега, дето има достъпност на всякаква информация.
...хм...макар че кат си помисля, то и аз не съм тукашен продукт изцяло. така, като светоусещане...че и като образование.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 16:14

Маре, виде ли!?... Глигоров е роден в Крива паланка - първото македонско село до Гюешево!...[smilie3] Наш е отсекъде!


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   08-11-17 16:22

не бе, не бех видела!
а крива паланка знаеш ли, че е единствното македонско селище с положителен прираст на населението, в което няма мюсюлмани, косовари и шиптъри?

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 16:40

Може! Сигурно прииждат и се заселват, бегайки от другите краища... Ама наш си е човекот!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   08-11-17 16:55

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 18:50

Христиане, извинявам се за грешката в името ти, но от няколкото срещи през които сме се виждали, съм останал с впечатлението, че е Кристиян. Извинявай още веднъж! Размер на ризата? Относно кое е изкуство и кое не, отговорът е труден и често е нееднозначен. Подобни определения се базират на множество, социални, културни, религиозни, исторически и икономически процеси и наслагвания. А също така е и консенсусен, с нужната за това експертност. Не зная кои художествени теоритици визираш, но на мен, такива които не признават концептуализма и акционизма за изкуство, не са ми известни. Посочи ги, моля! И! Ако искаш го приемай, ако искаш не - и дадисти, и сюрреалисти, и футуристи са правили пърформанси! Не е важно какво твърдим ние с Dora93 и др., важно е, че това го твърдят далеч по-големи експерти в областта на изкуствознанието, кураторството и анализатори на съвременното изкуство. И нека се замислим върху факта защо институции като Бобур /Париж/, Тейт Модерн /Лондон/, МуМоК /Виена/, МОМА /Ню Йорк/ и много други колекционират и закупуват такова концептуално изкуство и концептуална фотография в частност. Или може би, и те, и техните художествени експерти, артистични директори и куратори са сноби и парвенюта? Не мисля... Защо съществуват биеналета за такова изкуство - Венеция, Истанбул, Сау Пауло, Шанхай, Хан Чжоу и още много други... И организаторите и кураторите им са сноби и парвенюта... Реалностите на нашето време са такива и такива форми на изява съществуват, независимо от нашите виждания и желания. Разбирането на тези артистични прояви изисква известно количество познания, които несъмнено си струват усилията да бъдат придобити, независимо от крайния резултат - приемане на нещо за изкуство или не. Този въпрос винаги е личен!



Публикацията е редактирана (08-11-17 19:32)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 21:35

Специално за Dora93...
Фотореализъм с концептуален привкус...[smilie5]
Маслени бои, платно.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-11/1510169379__DSC7576.JPG




https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-11/1510169433_71_41.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 21:41

...и снимката от форума...


https://photo-forum.net/static/site_pics/2012-01/o_1326382115_01.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 21:46

rostoshev, евала за картините! много са хубави!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 21:51

rostoshev, да те питам на свой ред какво мислиш за Tracy Emin


http://champagneandheels.com/wp-content/uploads/2011/12/tracey-emin-running-naked-from-new-book.jpg





Публикацията е редактирана (08-11-17 21:53)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 21:57

Кефи!... Не я знах! Но сега нямам време за по-подробно преглеждане... Довършвам каталога за изложбата и в почивките се включвам в темата ти...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: esc   
Дата:   08-11-17 22:00

Фен съм [smilie24]

http://onestoparts.com/files/1097-3526-red_flag.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 22:01

Стига ве, не я знаеш! Сигурно е най-известната модерна (по-право постмодерна) английска художничка след Деймиън Хърст. Пуснах я защото я намирам концептуална.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 22:16

Не я! Знам другата - Сара Лукас... На миналото венецианско биенале английският павилион беше само с нейни работи...
Ама то не може всичко да се знае - художниците трябва да си гледат техната си работа! Изкуствоведите - те трябва да знаят![smilie5]
Или както кзвам на шега, разбира се, напоследък се интересувам само от мойто си изкуство![smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 22:25

[cool] [smilie24]


https://ic.pics.livejournal.com/jamallutdin/48291327/621077/621077_original.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   08-11-17 22:32

я, върнала се темата... пък аз толкова работа имах...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 22:33

Такива и отливки от задника ѝ... със забучена цигара... автомати нямаше! И жълто. Много жълто!



Публикацията е редактирана (08-11-17 22:39)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 22:40

Как върнала, Богданов!? Тя направо се вихри!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   08-11-17 22:44

Това с автомата ми напомня един пърформанс на Марина Абрамович, изпълнен насред доста хора в нещо като чакалня на гара. Напук на Ночев, избрана за една от 100-те най-влиятелни артисти на 20 век.


https://i.pinimg.com/736x/29/23/21/2923210def0044f775ba0b17c42c7d5b--direct-action-live-art.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   08-11-17 22:57

Супер! Наскоро посетих един пленер в Сърбия и там беше един възрастен художник, който ѝ е бил състудент...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   09-11-17 08:22

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] Автор: rostoshev
Дата: 08-11-17 18:50

Христиане, извинявам се за грешката в името ти, но от няколкото срещи през които сме се виждали, съм останал с впечатлението, че е Кристиян. Извинявай още веднъж! Размер на ризата? Относно кое е изкуство и кое не, отговорът е труден и често е нееднозначен. Подобни определения се базират на множество, социални, културни, религиозни, исторически и икономически процеси и наслагвания. А също така е и консенсусен, с нужната за това експертност. Не зная кои художествени теоритици визираш, но на мен, такива които не признават концептуализма и акционизма за изкуство, не са ми известни. Посочи ги, моля! И! Ако искаш го приемай, ако искаш не - и дадисти, и сюрреалисти, и футуристи са правили пърформанси! Не е важно какво твърдим ние с Dora93 и др., важно е, че това го твърдят далеч по-големи експерти в областта на изкуствознанието, кураторството и анализатори на съвременното изкуство. И нека се замислим върху факта защо институции като Бобур /Париж/, Тейт Модерн /Лондон/, МуМоК /Виена/, МОМА /Ню Йорк/ и много други колекционират и закупуват такова концептуално изкуство и концептуална фотография в частност. Или може би, и те, и техните художествени експерти, артистични директори и куратори са сноби и парвенюта? Не мисля... Защо съществуват биеналета за такова изкуство - Венеция, Истанбул, Сау Пауло, Шанхай, Хан Чжоу и още много други... И организаторите и кураторите им са сноби и парвенюта... Реалностите на нашето време са такива и такива форми на изява съществуват, независимо от нашите виждания и желания. Разбирането на тези артистични прояви изисква известно количество познания, които несъмнено си струват усилията да бъдат придобити, независимо от крайния резултат - приемане на нещо за изкуство или не. Този въпрос винаги е личен!




ЕСТЕСТВЕНО че са сноби [smilie18]
...и до един са достойни да напълнят оня кораб - ноев ковчег В - дето беше пълен с хора с излишни професии ...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-11-17 08:29

...Дора93 , спомням си темата , в която тържествено обяви новината за трагичната смърт на някой си ..... велик творец .... пък се оказа , че той бил умрял преди 20 или 50 години ..... пък се извинява ...пък обеща тържествено повече да не пишеш в този форум ..... пък сега пак пускаш теми , кой къде си приковал ташаците и коя, къде си зашила вагината....

...питам се , какво те кара така маниакално да цъкаш из интернет и да ровиш за фактология около нещо толкова маловажно и второстепенно , като изкуството!?....

...художниците , които пишат тук, ги разбирам...професия ...с това си вадят хляба и сиренето...професионален интерес....преподават и т.н. ...

...ама при теб !?.... някаква фиксация ...май...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-11-17 08:30

...а, тя мара пак ме изпреварила....[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 09:41

Ех, Маре, па може и така да е... И като си знам излишната професия направо си имам билет за кораба. В първа класа при това! Ама както и да е... На мен концептуалната фотография ми е интересна и голямо предизвикателство да я правиш. И още по-голям да я показваш...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   09-11-17 10:12

Росене, има разлика между твоя концептуализъм (и много друг в същото направление) - и патологичния сензационализъм, търсещ провокация и конфронтация на всяка цена, за сметка на естетиката.

Тази разлика, наред с непознаване на материята, поражда в теми като тая безсмислените спорове, които никога няма да спрат.

В играта 'Левски срещу ЦСКА' няма място за такива (като мене) на оградата по средата [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: krist   
Дата:   09-11-17 10:26

"патологичния сензационализъм, търсещ провокация и конфронтация на всяка цена, за сметка на естетиката"

Най-точното определение до момента, за това, за което е пусната темата...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   09-11-17 10:40

Тази сладникава първосигнална естетика която мислите, че е върха на сладоледа всъщност е трагичното невежеството на малкия човек, който счита, че ковьорчето на стената му е най-висшия образец за изкуство и няма нищо по-красиво от него, просто защото не познава друго и няма сетива за нещо, което се намира по-дълбоко от повърхността.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   09-11-17 12:43

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-11-17 14:03

Dora93,
Не ми пука от анонимни комплексари като теб. Хич не ми дреме какво мислиш за "Граница" и кой е "истинския" режисьор и кой - помощника. Да не си ми "светила" по време на писането на сценария, на снимките, на монтажа? Аман от нискочели анонимни хейтъри!
Въобразяваш си, че разбираш от концептуално изкуство? Разбираш, ама друг път! Непрекъснато бягаш от конкретни въпроси - само и само да не лъсне голословието ти. Раздаваш "правосъдие" от последна инстанция, а не смееш да застанеш пред всички нито с името си, нито с изкуството си. Аман!

Я да видим Марина Абрамович от кого е обявена за някакъв артист - не че това има някакво значение. По света е пълно със скучаещи побъркани сноби, които непрекъснато бълват всякакви класации.

Я да видим как ще обясниши това:

http://www.likecool.com/Gear/Pic/Robert%20Gligorov/Robert-Gligorov-3.jpg


С такива "концепТи" се забавлявахме, когато бяхме тинейджъри, но никога не сме и допускали, че някой някога ще ги обяви за "изкуство".
Не ме разбирай погрешно! Харесвам много от "нещата" на Роберт Глигоров.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   09-11-17 14:23

chrisnoch, нито ти гледам зловонните халтури, нито ме е грижа какво мислиш. 10 мин от последния ти филм ми бяха достатъчни да преценя що за боклук е.

А Глигоров е издялал банана си точно за теб и такива като теб, ако не можеш да се досетиш.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 14:37

Не мога да разбера на кого толкова пречат тези форми на визуалното изкуство. Ако не ви вълнуват, не ги гледайте и не ги коментирайте... Христиане, ти също раздаваш правосъдие и квалификации и не показваш собственото си изкуство. И 99% от пишещите, обсъждащите и критикуващите не показват своето творчество. Dora93 просто се интересува от такова изкуство и го споделя тук. И в повечето случаи той е обект на нападки, а не обратното.
Kirst, естетика и естетично са толкова разтегливи понятия... И не подлежат на определение. Концептуализмът никога не имал за цел да провокира и конфронтира, но не изключва и тези похвати.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: victory13   
Дата:   09-11-17 15:14

В тази тема се чувствам като на сбирка с проф. Иво Христов...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Synthy   
Дата:   09-11-17 15:32

А на мен ми е много интересна. Личните нападки и квалификациите ги игнорирам. Надявам се админа да не я заключи поради тези моментни изблици. Темата е прекрасна!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   09-11-17 15:42

Радвам се, че има хора за които темата има смисъл. Да продължим тогава.

John Baldessari - един важен за концептуалното изкуство автор, представен от Tom Waits



https://uploads5.wikiart.org/images/john-baldessari/wrong-1967.jpg



"He also took photograph with intentionally bad composition and he called it WRONG"



Публикацията е редактирана (09-11-17 17:16)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   09-11-17 16:05

Една от малкото интересни за мен и признавам в нея видях автори, които не бях виждал за което благодаря много!
Не, че нападките и квалификациите са нещо отвъд нормалния живот, но като не излизат от моята уста, ме карат да се чувствам неловко ;) Неволен свидетел...безучастен...безутешен и така...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: sayman   
Дата:   09-11-17 17:47

Колкото повече се интересувах от концептуална фотография, толкова повече осъзнавах, че всеки зрител я интерпретира спрямо своя мироглед - и спрях да се интересувам за да не се дразня ... реших, че ще правя нещата както аз ги разбирам.

Аз имам едно виждане за нещата, Дора друго, Ростошев трето, богданов четвърто и накрая няма как да заключим в едно и също определение за концептуална фотография ... няма как.
Това не е пейзаж или спорт, макро или архитектура. Това не е WOW пейзаж, на който 99% ще кажат баси красотата, нали
Този вид фотография винаги е бил много трудно смилаем, много противоречив и определено не е за всеки зрител.
Дора харесва неща, от които на друг би му се повдигнало и обратното ... та забравете да се разберем по темата ... той самия концептуализъм е неразбираем понягога за собствените си автори [beer]

Темата е много интересна, а това мисля, че е по-важното.



Публикацията е редактирана (09-11-17 18:07)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 18:08

Sayman, то това му е най-хубавото...неопределимостта![smilie5]
Няма ограничения на изразните средства, няма определени форми, няма определени изисквания, няма доктрини... Свобода! Свобода на мисълта!... И на духа! За това е трудно![smilie3] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   09-11-17 18:21

Радвам се, че има хора за които темата има смисъл.

Разбира се, че има смисъл. Иначе се увъртяхме в бутони. Хубаво е да има и алтернатива, все пак. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 18:27

Ааааа, без тия! И бутонът е концептуален!
Тоя Джон много ми хареса!



Публикацията е редактирана (09-11-17 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   09-11-17 18:30

Ryan McGinley


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 18:34

И Райън също!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   09-11-17 20:02

Много харесвам Райън МкГинли, един от кумирите ми е. И точно затова бих спорил, че прави концептуална фотография. Напротив, неговата фотография е чиста проба емоция, без всякакви закодирани послания, метафори, иносказателност или многопластовост. Самият той обяснява как снима, като изчиства съзнанието си от всякаква рационална мисъл за техническата страна на фотографията - камери, филми, режими, осветление, като оставя всичко това на асистентите си и се съсредоточава единствено в това да улови емоцията на момента. Намирам това за страшно красив и поетичен начин на снимане. А самият МкГинли за лудото дете-гений на съвременната фотография. През 2003 става Най-добър фотограф на годината в Америка само на 25 години.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   09-11-17 20:27

Колебаех се дали да го включа в темата. И въпреки че и аз не мисля, че фотографията му е концептуална, реших да го покажа. [smile] Има кадри, които могат да минат за концептуални.


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 21:07

Преди около две години имаше негова /на МакГинли/ изложба във Виваком Арт хол...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   09-11-17 21:36

Съглесен, много експресия, но и освобождаване. Прекрасен! Чак кумир незнам, ама ...
Абе хора да питам нещо... то, че навън се прави, сте прави, ама така, като подминаваме татковината, оставам с усещане, че се движим само по маркетингови платформи. Хубаво се появиха автори от тадява по едно време ма много бързо ги затиснаха чужденците. И тук има!
Примерно Ясена Попова-градски насекоми http://www.bulgarianphotographynow.com/Portfolio/urban-insects


Кефи ме този проект!


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 21:45

Ааааа да! Готин е. Някои от работите ѝ участваха в седмиците на концептуалната фотография в галерията на Фотосинтезис!...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   09-11-17 22:10

Това помните ли го?


http://mediacafe.bg/content/news/other/5231c60b89638671490223.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 22:17

Хм! Аз не...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-11-17 22:21

Че за какво да го помним??

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-11-17 22:32

Автор: Dora93
Дата: 09-11-17 14:23
chrisnoch, нито ти гледам зловонните халтури, нито ме е грижа какво мислиш. 10 мин от последния ти филм ми бяха достатъчни да преценя що за боклук е.
А Глигоров е издялал банана си точно за теб и такива като теб, ако не можеш да се досетиш.


Как така имаш мнение, без да си гледала???
Дори папагалите имат малко по-развито чувство за собствено достойнство от теб!
Като пишеш "рецензия" за филм, поне посочи заглавието - да знаем за какво плещиш. Все пак всеки би искал да си "свери часовника" с такъв "известен" анонимен експерт като теб.
А Глигоров е издялал банана специално, за да запуши твоята уста, ама ти не вдяваш. Няма и да вденеш, като те гледам какви ги пишеш.

Аропо, ако това е концептуално изкуство:

http://prikachi.com/images/946/9217946E.jpg


то аз съм световноизвестен космонавт!
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   09-11-17 22:33

Ночев, ставаш досаден. Не ни занимавай със себе си!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 22:53

Мммм, таз дето е постнал Ночев, много ме кефи!...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   09-11-17 23:00

Бива си я :-)


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-11-17 23:01

Я па тази?!
Кой тръгна да се занимава с моята скромна персона? Аз ли или ти?
Аз ли написах куп зловонни глупости, част от които бяха изтрити от администратора?
Откога някаква анонимна хейтърка има право да ми дава тон в живота??? Хайде у лево! Или си търсиш заличаване на профила, който и без това не отговаря на правилата?
Поне да беше обяснила защо (спред теб, де!) въпросните автори и/или фотографии заслужават някакво обсъждане, ако не цяла тема. Мълчиш като пукъл - вероятно защото няма какво да кажеш.
Да беше отговорила барем на един въпрос!
Да беше, ама не беше ...
[smilie5]
Ти си по-вредна и от жълтата преса.
Аман!



Публикацията е редактирана (09-11-17 23:08)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   09-11-17 23:03

Помня го, показваше тук, ама по максимум 2-3 кадъра и ги триеше :)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-11-17 23:06

rostoshev,
Като те кефи - ето ти още (някои са даже по-добри, без да имат претенции за "концептуално" изкуство): ТУК



Публикацията е редактирана (09-11-17 23:08)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   09-11-17 23:14

Явно не помните. Снимката на Деуса е на Лубри и беше страхотна провокация по улиците на Пловдив, като доведе до брожение от възмутени граждани и сваляне на снимката от общината. По-концептуално от това здраве му кажи!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 23:15

Благодаря, Христиане! Далеч са от качеството на горната, но щом са от теб - приемам ги![smilie5]



Публикацията е редактирана (09-11-17 23:16)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 23:17

На Деуса, други съм виждал. Тази не.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   09-11-17 23:23

Какво става с тоз човек ...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   09-11-17 23:23

Dora93, мен нещо не ме четеш явно :)
https://www.youtube.com/watch?v=EjBZJJM20h8

Силна ви е връзката с този персонаж. За мен е доста смислен автор, но по-скоро експресивен, от колкото концептуален. Припокрива ми се с твоето усещане за концептуализъм. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   09-11-17 23:32

Нещо не можем да се разберем. Аз ли криво пиша, вие ли криво ме четете.

Снимката с Деуса е снимана от Лубри. И беше окачена по улиците на Пловдив по проект на последния. Дали преднамерено или не, но се получи страхотна провокация. Възмутени и скандализирани от снимката граждани бяха издействали свалянето й. За мен това е концептуално изкуство пар екселанс.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 23:41

Извинявай... Кой е Лубри?

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   09-11-17 23:42

300

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: uri64   
Дата:   09-11-17 23:50

> Извинявай... Кой е Лубри?

арееее...тука падна надолу с поне три левъл-а [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   10-11-17 00:01

Жертвам ги! Стига да науча кой е Лубри![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   10-11-17 00:31

Един от малкото добри!

Лубри

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   11-11-17 14:01

Интересни неща има... Един от моделите му беше студент при нас...[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   14-11-17 15:33

Edwin Wurm - One Minute Sculptures


https://i2.wp.com/www.funpalstudio.com/wp-content/uploads/2016/11/erwin-wurm-one-minute-sculpture-3.



http://publicdelivery.org/wp-content/uploads/2012/06/erwin-wurm-one-minute-sculptures-1.jpg




http://freight.cargocollective.com/w/600/i/b60e64eb3ee9726cb3aa4dc6938a1e5fc5f85c61fb5cbd2e58f8d7ba9



http://freight.cargocollective.com/w/600/i/5d085d003fc5f2ac3a6701b28f30de7be8c1d2ca6d11b6f3b29d25085



http://publicdelivery.org/wp-content/uploads/2012/08/Erwin-Wurm-One-Minute-Sculpture-Stand-quiet-and



http://freight.cargocollective.com/w/435/i/9dd80a25dc4e6f369a037eeb24b579b905ae6553f8465b38ea59f604e



Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   14-11-17 15:40

Jeff Koons


http://www.jeffkoons.com/sites/default/files/artwork-images/pup1_sm.jpg



Paul McCarthy


https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/4f/7a/cf/4f7acfe190692dc5fb15aee60b1e342c.jpg



Anish Kapoor


https://ichef.bbci.co.uk/news/660/media/images/83457000/jpg/_83457289_83453675.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   14-11-17 19:01

добре...аз ще покажа неща, които аз харесвам...които в някакъв момент СА били концептуални. или са мислени като такива...но идея си нямам дали в този настоящ момент СА такива [smilie5]


https://i.pinimg.com/564x/c0/04/4a/c0044abe999d8623ff94f77706fc40ff.jpg




https://i.pinimg.com/564x/de/3d/0b/de3d0becdc5614a0cdd1bb2ea25f2bf6.jpg




https://i.pinimg.com/564x/de/3d/0b/de3d0becdc5614a0cdd1bb2ea25f2bf6.jpg

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291851_10208038704627416_1134405810604980348_o.jpg?...
- цялата стена е готова за "консумация". консервените кутии са истински, рибите са изображения, затворени в смоли и направени да изглеждат триизмерни.

цяла "концептуална" галерия - ПУБЛИЧЕН ДОМ ЗА ИЗКУСТВО
[smilie5]
https://i.pinimg.com/564x/de/3d/0b/de3d0becdc5614a0cdd1bb2ea25f2bf6.jpg

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291851_10208038704627416_1134405810604980348_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12309665_10208038704427411_7483987771286359589_o.jpg?...



https://i.pinimg.com/564x/de/3d/0b/de3d0becdc5614a0cdd1bb2ea25f2bf6.jpg

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291851_10208038704627416_1134405810604980348_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12309665_10208038704427411_7483987771286359589_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/l/t31.0-8/12248144_10208038706027451_5503483666972208071_o.jp...



...и тук идва най-странната експозиция, която съм виждала в галерия - ТАКСИДЕРМИЯ. концептуална(?), сюжетна...изобщо - муцинка!
препарирани животни, като в застинал във времето цирк...

както е видно - не липсва и виц в цялата ситуация. Всъщност аз като бях малка, имаше много повече препарирани животни и ние ги приемахме съвсем нормално. Сега в таз галерия влязохме само аз и един колега...другите хора се втресоха и не пожелаха да видят.
не само чужденци, даже и холандци...а те са много обучени и доста широко възприемащи изкуството.
честно казано - тоя вид концептуализъм доскоро е бил хем аристократизъм, хем снобария, хем еснафлък...[smilie18]
така де - щот е скъпо и аристократите са можели да си го позволяват.
СНОБите - по-сетне! щото СНОБ значи просто "без благороден произход", та и те почнали да си ги турят препарираните катерици насам-натам.
после нещата станали по-достъпни и освен музеите и природонаучните дружества и алпийските хижи, масово почнали да курдисват препарирани животни насам-натам.

е, тук един го е превърнал в изкуство...и в гробище за домашни любимци [smilie5]


https://i.pinimg.com/564x/de/3d/0b/de3d0becdc5614a0cdd1bb2ea25f2bf6.jpg

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291851_10208038704627416_1134405810604980348_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12309665_10208038704427411_7483987771286359589_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/l/t31.0-8/12248144_10208038706027451_5503483666972208071_o.jp...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12304010_10208038707187480_3195664243409281169_o.jpg?...



https://i.pinimg.com/564x/de/3d/0b/de3d0becdc5614a0cdd1bb2ea25f2bf6.jpg

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291851_10208038704627416_1134405810604980348_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12309665_10208038704427411_7483987771286359589_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/l/t31.0-8/12248144_10208038706027451_5503483666972208071_o.jp...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12304010_10208038707187480_3195664243409281169_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291074_10208038707627491_2907718547619515977_o.jpg?...



https://i.pinimg.com/564x/de/3d/0b/de3d0becdc5614a0cdd1bb2ea25f2bf6.jpg

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291851_10208038704627416_1134405810604980348_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12309665_10208038704427411_7483987771286359589_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/l/t31.0-8/12248144_10208038706027451_5503483666972208071_o.jp...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12304010_10208038707187480_3195664243409281169_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291074_10208038707627491_2907718547619515977_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12265976_10208038707907498_5968820611321203482_o.jpg?...



https://i.pinimg.com/564x/de/3d/0b/de3d0becdc5614a0cdd1bb2ea25f2bf6.jpg

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291851_10208038704627416_1134405810604980348_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12309665_10208038704427411_7483987771286359589_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/l/t31.0-8/12248144_10208038706027451_5503483666972208071_o.jp...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12304010_10208038707187480_3195664243409281169_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291074_10208038707627491_2907718547619515977_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12265976_10208038707907498_5968820611321203482_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12304441_10208038708067502_8045557001279596638_o.jpg?...



https://i.pinimg.com/564x/de/3d/0b/de3d0becdc5614a0cdd1bb2ea25f2bf6.jpg

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291851_10208038704627416_1134405810604980348_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12309665_10208038704427411_7483987771286359589_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/l/t31.0-8/12248144_10208038706027451_5503483666972208071_o.jp...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12304010_10208038707187480_3195664243409281169_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291074_10208038707627491_2907718547619515977_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12265976_10208038707907498_5968820611321203482_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12304441_10208038708067502_8045557001279596638_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12309748_10208038708427511_8389450274361267074_o.jpg?...




а това е в един съвсем казионен музей, пълен със зали, пълни със съвсем обикновено презряно изкуство. тоя е наврян там, м/у етажите, за да може душата на скучаещия любител на авангарда малко да се отпусне [smilie5]


https://i.pinimg.com/564x/de/3d/0b/de3d0becdc5614a0cdd1bb2ea25f2bf6.jpg

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291851_10208038704627416_1134405810604980348_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12309665_10208038704427411_7483987771286359589_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/l/t31.0-8/12248144_10208038706027451_5503483666972208071_o.jp...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12304010_10208038707187480_3195664243409281169_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291074_10208038707627491_2907718547619515977_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12265976_10208038707907498_5968820611321203482_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12304441_10208038708067502_8045557001279596638_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12309748_10208038708427511_8389450274361267074_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291731_10208043479866794_5578169472839524408_o.jpg?...



https://i.pinimg.com/564x/de/3d/0b/de3d0becdc5614a0cdd1bb2ea25f2bf6.jpg

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291851_10208038704627416_1134405810604980348_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12309665_10208038704427411_7483987771286359589_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/l/t31.0-8/12248144_10208038706027451_5503483666972208071_o.jp...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12304010_10208038707187480_3195664243409281169_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291074_10208038707627491_2907718547619515977_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12265976_10208038707907498_5968820611321203482_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12304441_10208038708067502_8045557001279596638_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12309748_10208038708427511_8389450274361267074_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291731_10208043479866794_5578169472839524408_o.jpg?...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291968_10208043479906795_1728882500689299161_o.jpg?...




Публикацията е редактирана (14-11-17 19:02)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   14-11-17 19:04

ТАКА....ТУКА ИМА БЪГ и той не е в моя телевизор :)
ако цъкате на линковете, ще видите снимките...
надявам се някой да го оправи...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   14-11-17 19:25

Ето, пак стигнахме до Кателан. Кефи.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   14-11-17 19:36

кефи! и още как!
ама не е само той...но не знам кой какво е видял с тия чудеса тука.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   14-11-17 19:52

Твърде много усилие се иска тука с това безкрайно цъкане - в ндешно време сме разглезени всичко да ни е наготово. А и търпението е по-малко и по-рядко срещано от белите лястовици...

Ма видях едно-две неща, де - готини са!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   14-11-17 19:56

добре - ще дам линк към сураттефтеря, дето ми е албумът...ама има и НЕконцептуални неща :)

галериите...и малко от музеите


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   14-11-17 20:52

Кристиан Болтански...


https://artmap.com/static/media/0000078000/0000077248.jpg



http://traffic-magazine.com/blog/wp-content/uploads/2010/01/_dsc0196.jpg



https://iiif.fotomuseum.ch/image/18980_0000/full/!440,9999/0/default.jpg



http://www.medienkunstnetz.de/assets/img/data/3283/bild.jpg



http://www.nicologallio.com/wp-content/uploads/2016/10/Boltanski-Regards.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   14-11-17 21:19

Ханс оп де Беек...


http://www.leparadox.com/wp-content/uploads/2016/06/DSCF7841-e1466335020920.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   14-11-17 21:41

правя още един опит с едно кадро с ... много концептуално подреждане на портрети...не са само фотографски, но много мязат на първата снимка, дето е качил росен :)
авторите ги пише на витринката :)
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/12291024_10208038710467562_4860505691810353171_o.jpg?...




Публикацията е редактирана (14-11-17 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   14-11-17 21:43

...ами не става...с картинки от фб явно не става
админ, защо така?

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   14-11-17 21:58

Michael Garlington


https://www.cooph.com/imgservice/0001/1/650/fileadmin/upload_media/stories/150712-Michael-Garlington



http://ww2.hdnux.com/photos/20/70/25/4425029/3/1024x1024.jpg




http://www.photography-now.com/images/Bilder/gross/K12410B004169.jpg




https://journal.burningman.org/wp-content/uploads/2015/11/Baloon-horse-Michael-Garlington.jpg




https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/474x/2a/a0/dc/2aa0dc3033f1886ea7a638d84a27f295.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   14-11-17 22:04

ааа, ше си дойдем на думата, начи...!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   14-11-17 22:08

Nic Nicosia


http://webs.wichita.edu/depttools/depttoolsmemberfiles/ulrich/Nicosianearmodern.jpg




http://www.coldbacon.com/pics/nicosia/nicosia-violence.jpg




https://s3.amazonaws.com/media.artslant.com/work/image/597763/slide/20120710193132-nmd6.jpeg




https://uncrated.files.wordpress.com/2014/07/1987_366_7.jpg




https://i.pinimg.com/736x/f2/7d/50/f27d50ebee0b2d3c2b5656d763109608.jpg




https://s3.amazonaws.com/media.artslant.com/work/image/597761/slide/20120710193032-dd7.jpeg





Публикацията е редактирана (15-11-17 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   15-11-17 12:47

Jefferson Hayman


https://s3.amazonaws.com/media.artslant.com/work/image/144316/slide/jh11_-__10_000_Nautical_Miles__2



http://c4gallery.com/artist/jefferson-hayman/jefferson-hayman-black-cat.JPG




https://i.pinimg.com/736x/b8/5a/7b/b85a7bfd90dbf94e111544b0f69bc96a--beaux-arts-buenas-ideas.jpg




https://a.1stdibscdn.com/archivesE/art/upload/11/1210/6.BlurryGirl2004.jpg




http://www.eduardplanting.com/_Media/jefferson-hayman---pax--_hr-2.jpeg




http://www.c4gallery.com/artist/jefferson-hayman/black-shirt-jefferson-hayman.jpg




http://c4gallery.com/artist/jefferson-hayman/jefferson-hayman-Michael-silver-gelatin%20print.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   27-11-17 20:47

Както бях споменал по-горе в темата...
За тези на които им е интересно...


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-11/1511808020_Untitled-1.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-11/1511808100_71_81.jpg



Заповядайте!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Almagest   
Дата:   03-12-17 16:47

Да си оригинален е много трудно, защото се иска да си освободен от всякакви напъни за оригиналност. Рамката е като примката - колкото повече искаш да се отскубнеш от нея, толкова повече се затяга въжето. Проблемът на повече от показаните кадри е в техния наивитет. Много са нагласени, претенциозни и просто наивни. В голямата фотография има спонтанност, има метафизика в простите и неочаквани неща. Има изумление. Началото и средата на миналия век го доказва. Валидно е и за архитектурата и живопистта. Съвременната фотография се тресе от претенции и наивитет едновременно. Вижте и киното, особено българското. Много измъчена и преиграна история. Липса на дълбочина и естетически финес. А булченската фотография не я коментирам, концептуалната най-вече.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   03-12-17 18:58

Almagest, ще напиша нещо което няма да ви хареса. Но то не се отнася персонално до вас, като личност а към вашите градени с времето, предполагам и опита залитания. Може би за вас Бресон е връх в планината на фотографията. (което всъщност е така от части) Не ви съдя, че говорите за "естетически финес" (това е ваше право, много повече субективна преценка а най вече романтична представа) Какво е борбата за свобода?
Нима именно ТЯ не ни заплита в най-коварните окови? В случайността ли да търсим отговорите? Ситуацията ли да документираме?
Когато пуша цигари, аз искам да пия мляко, да ми е топло, да ми е уютно... но в крайна сметка пуша цигари. Измислям си и полудявам лекичко, за да не полудея съвсем. Вашият естетически финес е изключително личен, изключително ваш. Бих ви препоръчал да го изхвърлите! Защото не ви върши работа, освен разбира се да съхрани човекът, който обществото е оформяло "Х" години. Не ви отваря това и не ви прави щастлив. Прави ви сърдитко, мърморко и човек живеещ в минало време.
П.П.
Греша за вас, вие сте многопластов човек, като всички нас. Заключението ми е изведено само на базата на категоричният ви коментар. Може би сте искал да кажете съвсем друго, а може би сте пилот...
Бъдете прекарсен!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Almagest   
Дата:   03-12-17 19:16

Разбира се, че Бресон не е единственият и не е върхът. Разбира се, че половината от написаното от мен не го споделям дълбоко. Просто присилвам, за да сондирам терена. Но, че има масова естетическа деградация, има. И все пак да поясня. В определени случаи мога и фототапет със зализан пейзаж да харесам. И на чалга мога да откликна. И на пирографирана композиция мога да се зарадвам. И от префинени жестове мога да се погнуся. Не приемам нищо лично в стандартния смисъл на думата, аз съм чаргар в туй битие, бедуин пар екселанс. Каква ми е естетическата позиция тук няма как да се разкрие. В онзи свят ще ясно :)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   03-12-17 19:41

[shtrak]



Публикацията е редактирана (05-12-17 21:40)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   03-12-17 19:45

Ами така кажи, да се разберем... какви ги дрънкаш в горният пост?

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Almagest   
Дата:   03-12-17 19:57

Не търси логика в словата ми. Каквото доловиш, доловиш. И аз не се разбирам. Понякога като пубертет и класически българин, и аз искам да се направя на интересен. Просто си полафихме за вкусовете през пердето на нета :)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Murnau   
Дата:   03-12-17 21:18


http://www.cjoint.com/doc/17_12/GLdtsj7hpAP_pt.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: fotograf123   
Дата:   03-12-17 23:00

Това по Гурски ли е ...


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   03-12-17 23:37

Гурски е копирал...
Almagest, що е туй естетическа деградация?



Публикацията е редактирана (03-12-17 23:43)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   03-12-17 23:45

да харесваш повече дора маар, отколкото саския.
така де...потретите им [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   04-12-17 00:10

Ама портрета ли харесваме или портретувания...
Чудя се само...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   04-12-17 08:50

портретуващия ... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Almagest   
Дата:   04-12-17 09:37

Що е туй ли rostoshev? Всеки втори с тежко огледало и модел от Студентски град да е Хелмут Нютън. Не, че се вълнувам от последния. И от Париж да е, все тая. Естетическа деградация е и ретро напънът между другото. Напън ли е, все зле се получава.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   04-12-17 11:01

И последно... Що е тогаз естеическа градация, щом деградацията е ясна...
И какво да разбираме под ретро напъни?



Публикацията е редактирана (04-12-17 11:04)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rimohit   
Дата:   04-12-17 12:35

Който се страхува от напън да не ходи в кенефа...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   04-12-17 21:01

Автор: rostoshev
Дата: 04-12-17 00:10

Ама портрета ли харесваме или портретувания...
Чудя се само...[smilie5]


ам ние по портретите им ги знаем :)
впрочем свободата е хубаво нещо, щото ако трябва цял живот да рисуваш кат рембранд, при положение, че има фотография,щеше да е много гадно.
в тоя ред на мисли - най-доброто, което е направила фотографията, е да да даде свибида на художниците.
а най-лошото - да им вземе хляба! иначе по вестниците, в съдебните зали, къде ли не - щеше да има работа за маса художници :)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: rostoshev   
Дата:   04-12-17 21:27

Е що бе, Маре? На мен доста портретувани особи хич не ми харесват, но пък много ми харесва как са ги нарисували... Хм! Взела им е хляба, но... им е дала пасти.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   05-12-17 08:17

иначе по вестниците, в съдебните зали, къде ли не - щеше да има работа за маса художници :) [smile]

А най вече по конкурсите за мис [smilie5]


https://www.youtube.com/watch?v=LvUEqMoco9o
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: x3   
Дата:   06-12-17 08:28

масата художници, са това което бяха [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   06-12-17 23:14

[smilie18] [smilie18] въй, верно! ебаси якото! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   08-12-17 22:13

ей тука жоро ми прати една сериозна вълнА от средно-източен концептуализъм, та ше го споделя с вас:
https://umammuseum.com/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=search


почнете със SUPERPUTIN [smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »