Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14     всички  напред  последна
 концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 10:47

Що е то концептуална фотография и изобщо концептуално изкуство и има ли то почва в главите ни?

Да започнем една такава (само)образователна тема.

Като за начало бих ви представил Maurizio Cattelan & Pierpaolo Ferrari

http://www.toiletpapermagazine.org/



http://mono-blog.com/wp-content/uploads/2014/10/1096158-600x396.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   26-10-17 12:34

концептуалната фотография е както концептуалната живопис.Този стил е сравнително млад и включва освен оптичната интерпретация на образа и неговата компютърна манипулация.За целта са необходими познания на само в областта на алтернативната ,но и обширин познания върху компютърната асимилация и транскритиране на готовото вече фотоизображение.При тази фотография може да има философия,експеримент,поезия,музика както и всички останали жанрове на фотоизкуството и изобразителното изкуство.Най-важният момент тук е ИДЕЯТА!

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: iasen2   
Дата:   26-10-17 12:42

голям праз
даскалицата ни по рисуване, като ходихме на посещение на една изложба ни каза : в изкуството е най важно въздействието.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   26-10-17 12:45

^ Всичко това за компютърната манипулация и ала-бала-ция сигурно е вярно, но е твърде дълъг увод за важното последно изречение.

'Концептуална' май произлиза от концепт, концепция (има речници). НЕ Е манипулационна, асимилационна, транскриптивна или друго. Концептуална.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Kalimas   
Дата:   26-10-17 13:28

Ако някой може да каже, за такива като мен, какво точно е определението за концептуална фотография? Защото във викито го описват като "фотография, която e нагласена за да представя идея", а за мен всяка фотография представя идея, а голяма част е нагласена.

П.П.
Туй е без моя криво-ляв превод.
"...type of photography that is staged to represent an idea"


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: мара   
Дата:   26-10-17 13:35

едно време, в часовете по история на изкуството, даскалът винаги правеше следното: даваше няколко ертефакта и очакваше от всеки от нас да напише по 3 формални и 3 концептуални характеристики.
от тая гледна точка, нещата стават малко по-прости...или по-сложни - де да знам [smilie18]
на практика - ВСЯКА фотография може да стане концептуална...в определен момент.
ако е ЗАМИСЛЕНА като такава - тогава много зависи какво въздействие има, как го постига и изпълнява ли концепцията, която е заложена в нея.
доста е витиевато, а?
а и доста излишно...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   26-10-17 14:20

Нещо ми убягва каква е идеята жена да си разчекне устата със закачалки за дрехи [smilie11]

Виж ако си беше залепила устата с тиксо [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 14:21

Ще се опитам аз да дам определение. Ако вулгарната, профанска, "естетична" фотография, (тази която ни залива отвсякъде) е просто отражение на действителността, то концептуалната е точно обратно - изобразява нещо недействително, несъществуващо, абсурдно, създадено от автора с определена идея, цел, замисъл, метафора. За да ни предаде тази идея, ако успеем да я отгатнем или просто да ни провокира да се замислим.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 14:27

Важна е и степента на абстракция. CDman дава пример: Ако беше залепена устата й, това щеше да плитка, елементарна абстракция и изтъркано клише. В него няма концептуализъм, защото лежи на повърхността.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Nenov   
Дата:   26-10-17 14:32

За да го разберете или не, трябва да започнете от тук.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/Duchamp_Fountaine.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   26-10-17 15:42

Разгеле ! [beer]

Стигнахме до писоара [smilie18]

Значи в другата тема в която се дискутира, че снимките спечелили Канонския конкурс не са нещо особено може да се заключи, че са концептуални с много дълбока идея, която са видяли само от журито на конкурса. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 15:49

Както прочетох в статията за концептуално изкуство в Уйкипедия, то вече толкова се е развило, че в последните му образци се е запазила само историческата форма на концептуално изкуство, като отсъства самата идея и вече (на шега) се заговаря за деконцептуализъм - концептуално изкуство без самия концепт в него.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   26-10-17 15:58

концептуално изкуство без самия концепт в него. [smilie10]

Фотография без снимка демек [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   26-10-17 16:07

CDman написа:

> Фотография без снимка демек ...

Не - по-скоро снимка без фотография в нея! (По тая дефиниция тук бая народ сме деконцептуалисти... Готина засукана дума, впечатлява публиката - ш'си я лепна на профила [smilie5] )

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 16:10

Има се предвид тъпизъм. Срещали сме много от него. Нужно е да се отличава от истинската концептуална фотография.

Например: Да натрупаш около и върху модела всякакви неадекватни предмети които ти попаднат в полезрението или се окажат в студиото ти (много често срещано) и да претендираш за концептуализъм.



Публикацията е редактирана (26-10-17 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: CDman   
Дата:   26-10-17 16:18

Автор: nyamago [beer]

Лепнах си я [smilie5]

А са някой да ми каже, че не мога да снимам глей кво го прая [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 16:27

Някой пак не е разбрал за какво става въпрос. Деконцептуализъм - когато запазва външната форма на концептуалното изкуство без съдържанието му.



Публикацията е редактирана (26-10-17 17:37)

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   26-10-17 18:17

точно това е концепцията ,ако щеш и да е деконцепция.И пак го казвам ,че ме дразнят англицизмите и въобще -измите.Сякаш това да правиш идейна фотография най-напасва на фотографията.Понякога снимачният процес изпреварва идеята или темата пред автора ,тя възниква от после-резултат на асоциациите върху сетивата.Редуването на сенките например-или ритъмът на светлината !


Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: MarinY   
Дата:   26-10-17 18:57

[shtrak] Dora, с най-добри чувства.
Ако се опиташ, вместо добре звучащи чуждици, със значение, което всеки четящ си припознава, да използваш недвусмислен език с просто и ясно значение, ще разбереш, колко неопределени, но високо интелектуално звучащи неща изричаш.
Концептуално значи нещо с явен или скрит смисъл/идея. - Обясни на аудиторията, която се опитваш да обучиш, какъв е смисълът/идеята на разчекнатата със закачалки уста или т.н. снимки на чичото с подръчно направените камери, как тези кадри се издигат до висше изкуство. (къде е идеята/смисълът?)

или те са втората, нова категория?

Деконцептуално, значи премахване на смисъла/идеята ..., но запазване на изразните средства ...
А кои са изразните средства? И тук е разковничето на всички спорове. Според теб - нелогично действие или комбинация, разграждане на образ, ползване на стари техники, показване на "кирливите ризи"' на хората и обществото.
Дали тази позиция е Единствената и Вярната?

Чрез думите всичко може да се докаже или обори. Да се обясни или замъгли. Ползвай език, подходящ за аудиторията.
[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 19:02

MarinY, отнеси размислите и забележките си към критиците и изкуствоведите, може и да ти обърнат внимание. Аз само изяснявам общоприети понятия.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   26-10-17 19:05

Аз не бих казала, че концептуалното изкуство има почва конкретно в моята глава, въпреки че проявявам някакво любопитство. Пример за концептуално изкуство, което ме шокира, когато го видях, беше точно на Маурицио Кателан във Венеция. Признавам си, че доста ме човъркаше какъв е замисълът, а сега си мисля, че може би точно това е била идеята.

Ето за това става въпрос.

https://www.inexhibit.com/wp-content/uploads/2014/02/Punta-della-Dogana-Venice-4.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: MarinY   
Дата:   26-10-17 19:13

Разговор по темата ли искаш или !, + и харесвам?
"...Аз само изяснявам общоприети понятия....", не изясняваш, само повтаряш готови изрази от прочетени текстове.

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: biso   
Дата:   26-10-17 19:14

"Що е то концептуална фотография и ...."

бих препоръчал да не си мъчите мозъците и да не отричате нещо, което е много далече от вас и което не разбирате.
вашето мнение и вкус няма да променят историята на изкуството, нито пък самото него. то съществува независимо от вас и вашия вкус и се развива водено не от желанията и вкуса на публиката

ако искате обяснение защо се е стигнало до абстрактното , до концептуалното, прочетете малко от историята на изкуството ...

Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: Dora93   
Дата:   26-10-17 19:33

Кателан е велик, много ме кефи. Негова статуя на Хитлер на колене, молещ се била продадена за 17 милиона $. Самият автор се чудил преди това дали да не унищожи творбата.


https://pbs.twimg.com/media/A-q96GiCUAA0JD-.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: концептуалната фотография
Автор: SameButDifferent   
Дата:   26-10-17 20:19

Явно е провокативен. И идеен. Молещият се Хитлер е доста по-лесно смилаем. Както и това. [smile]


http://blogs-images.forbes.com/davidalm/files/2016/09/Gold-Toilet-at-Guggenheim-1200x675.jpg




Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »