Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3 ..  10 ..  20 ..  30 ..  34  35     всички  напред  последна
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: victory13   
Дата:   16-10-17 22:38

asahi, на човека му начисляват данък ПЕЧАЛБА, + някакви лихви... каква печалба е реализирал, при положение че продава под стойността, на която е купил [smilie11]
А данък печалба на въпросната стока отдавна е платен...
Изобщо, не смятам въпросния потребител за "онлайн търговец"... под това наименование има други хора...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: asahi   
Дата:   16-10-17 22:45

Бъркаш нещата. Данък печалба не се плаща на сделка, а на отчетен период от икономическата дейност - месечно, годишно.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: victory13   
Дата:   16-10-17 22:48

нищо не бъркам... човека са го проследили и година назад, сметнали са му 10-те процента, и са го глобили и олихвили назад... иначе тая сума 1000 лева как се получава според теб?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: ararat   
Дата:   16-10-17 22:49

От известно време куриерите изплащат наложените платежи само след като запишат ЕГН на получателя в системата си. Явно са сменили общите си условия, може би под натиск на данъчните.

Факт е, че е пълно с хора, които поръчват от Китай разни неща, и после ги продават в сайтовете за безплатни обяви.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: victory13   
Дата:   16-10-17 22:51

ми да си запушат входовете от китай... през тях минават...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: mmjm   
Дата:   16-10-17 22:53

Вероятно да, направи ги продажби за да провериш.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: ararat   
Дата:   16-10-17 22:53

Мисля че това не е данък печалба, а т. нар. плосък данък 10%,
с който се облагат ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА. В случая чрез продажбта се реализира доход (какъвто е например дохода от наем, който също се облага) и той се облага.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: asahi   
Дата:   16-10-17 22:55

"Автор: victory13
Дата: 16-10-17 22:48
... иначе тая сума 1000 лева как се получава според теб?"

Не е моя работа да знам. В ТД на НАП ще му кажат.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: asahi   
Дата:   16-10-17 22:56

"Автор: victory13
Дата: 16-10-17 22:51

ми да си запушат входовете от китай... през тях минават..."

Защо да го правят? Не е противозаконно да внасяш от Китай.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: victory13   
Дата:   16-10-17 23:00

Не е ... ако си си платил мито, транспорт, и ддс на всичко...

Но това не е конкретния случай...

Не е и за физическо лице... там има 30 /или 35, скоро не съм облаган по това [smilie18] / % необходимо призначи разходи... които са безусловни [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Sassho   
Дата:   16-10-17 23:12

Ехей , не съм никакъв "онлайн търговец" - продадох си застаряващата техника за около 5500 кинта , добавих още една хилядарка и я обнових. Останалото са 5 тонера за копирна техника и две-три дънни платки на фирмата в която работя. Изобщо не съм подозирал че фирмените неща ги трупат на моя сметка. Принципно това е абсолютно незаконно. Въпроса е отсега нататък как ще се продава в Еконта и до колко лева е "лимита". Тоест ако си продадеш старите вещи , ще трябва да им плащаш и данък ли? Или вече всеки сам ще си е куриер и ще си кара стоката до клиента за да не го хванат "лошите" [smilie11]



Публикацията е редактирана (16-10-17 23:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: mmjm   
Дата:   16-10-17 23:16

„Не съм търговец“ и „продадох“ са взаимноизключващи се понятия.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: ararat   
Дата:   16-10-17 23:17

https://www.lex.bg/mobile/ldoc/2135538631


Мисля че това е закона, но може и да греша, най-добре да се говори със специалист по данъчно право.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: radikyokushin   
Дата:   16-10-17 23:18

asahi, пишеш ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ. Земи се сопри!!! Ако обичаш!


ЗДДФЛ -

Облагаеми доходи
Чл. 12. (1) Облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на този закон.
(2) Когато в този закон е предвидено приспадане на разходи, при определяне на облагаемия доход от съответния източник се вземат предвид разходите, определени по този закон.


Необлагаеми доходи
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;
3. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби;


Точка по въпроса.

Аз също получих такова писмо. Сумата е 23000.
Облагат ги като доход и искат 10% - мизерници. Как си представят, че ще им мине номера, не знам. Просто им се чудя на акъла.
И за тези, като асахи, които пак ще гракнат сега, за това колко е лошо да не се плащат данъци - това НЕ СА пари от ТЪРГОВСКА дейност, както и не са ОБЛАГАЕМИ ДОХОДИ по смисъла на закона.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Sassho   
Дата:   16-10-17 23:23

>>>>>„Не съм търговец“ и „продадох“ са взаимноизключващи се понятия. <<<<<


@mmjm може , но все пак има Огромна разлика между да продаваш стари лични вещи и хиляди нови ? Въпроса е адски принципен и искащ законова основа. Никой не ти обяснява че да пратиш нещо си е вече цяла лакърдия с ЕГН-та и профили. В Еконта те питат за телефонния номер и до тук - каквото им излезне там през него пускат , обаче то се трупа на сметката на клиента. Няма лошо стига да е разяснено с Ей ТАКИВА букви , а не като в чейндж бюрата преди десетина години с мини-ми шрифтове и недомлъвки.



Публикацията е редактирана (16-10-17 23:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: radikyokushin   
Дата:   16-10-17 23:25

mmjm написа:

> „Не съм търговец“ и „продадох“
> са взаимноизключващи се понятия.

Eх, колко си умен само... бравос!!!
Става дума за "търговец" и "търговия" по смисъла на данъчното законодателство, а не по "смисъла" на тълковния речник.
Ама нищо - то трябва да се мисли малко!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: ararat   
Дата:   16-10-17 23:28

"Принципно" може и да е незаконно, но де факто и хляба, и ножа е в тях. Вица за по принцип и де факто сигурно го знаеш.
Тия са се подготвили с някоя наредбичка, едва ли е незаконно наистина, но знае ли човек. Най добре иди и виж на място. Не се карай, просто им обясни казуса и виж какви документи искат.

И после кажи какво е станало.

И най-важно: не подписвай нищо преди да се консултираш с някой, който разбира. Щото може да е само плашене на гарги.



Публикацията е редактирана (17-10-17 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: asahi   
Дата:   16-10-17 23:42

"Автор: radikyokushin
Дата: 16-10-17 23:18

asahi, пишеш ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ. Земи се сопри!!! Ако обичаш!"

Виждам, че ги разбираш нещата. Сега помисли откъде данъчният служител ще знае тези доходи, които изследваното лице е придобило, дали са от облагаемите или от необлагаемите? Ми май няма откъде. Лицето ще трябва да разясни тези неща. Затова се ходи в НАП и се говори с инспектор. Останалото, което правим тук, наистина може да се квалифицира като пълни глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Sassho   
Дата:   16-10-17 23:57

Това с Инспектор "Стрезов" почва да звучи притеснително -
значи всеки е "престъпник" до доказване на противното и ако докаже )) Казвам ви че има нещо "Гнило в Дания". Освен да се направя на луд и да не платя , пък след 2-3 месеца тази простотия ще затихне?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: radikyokushin   
Дата:   16-10-17 23:57

Напротив, данъчният служител много добре ги знае тия неща. Куриерските фирми не са се пръкнали началото на 2016, та да ти засичат от тогава "доходите" от наложени платежи.
Кретенията тук, е че се опитват на принципа "ако мине мине, ако не - здраве да е".
Нека те да докажат, че това са пари от търговска дейност, по смисъла на данъчното законодателство и печалбите/доходите от нея подлежат на облагане с данъци, а не обратното - ти да ходиш да си губиш времето с малоумни чиновници, на които даже им плащаш заплатите.
И всичко това, щото във вакуума на някоя куха чутура се е родила "гениалната" идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: asahi   
Дата:   17-10-17 00:00

Сега ти говориш пълни глупости. Всеки трябва да е в състояние да докаже доходите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Sassho   
Дата:   17-10-17 00:06

@asahi какво има итрябва да се доказва при продажба на стара техника и лични вещи. Ти ако продадеш два Никона от скъпите и ти дойде "призовка" за дължими суми как ще реагираш ?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: boni   
Дата:   17-10-17 00:08

Като се замисля, тая година съм разпродал лична употребявана фотографска техника за около 8000лв, добре че през Еконт не мина почти нищо. В същото време съм получил през Еконт разни неща за около 3000лв . И тук е интересен казуса дали ще ми ги признаят автоматично като разход само по данни от куриера. И ако е така , какво правим с фактурите които си имам за тея покупки и които още веднъж ми се водят за разход..Ако се гледат оборотите през куриера - вадя си насрещното движение, вземам бележка от Еконт и тичам в Данъчното. Става ли така или не става. Ако става, какво правим с фактурите ми - минавам си ги още веднъж през счетоводството, тоя път като фирма. Защото аз примерно от Фото Браво получавам албум на частно лице в Еконт и го плащам с наложен платеж. 2000лв за албуми покриват ли в тоя случай сделките ми на частно лице за 2000 лв? Логично - покриват ги, защото и продажбите са ми такива - на частно лице. Да но в пакета аз си имам фактура на фирмата и съвсем законно си я прилагам за разход после. Върви засичай от кой албум и коя е тая ф-ра, мисия невъзможна.
Обратния случай - продал съм нещо през Еконт, данъчните ме викат, отивам там, вадя си произволна продажба на фирмата, която не е минала през Еконт за тая сума и им казвам - ей това е нещото, аз съм пуснал вече ф-ра, не можете да ме обложите двойно. По тая логика истинските търговци спокойно могат да покрият продажби през куриер с такива директно на ръка. Ще го отнесе само и единствено обикновния човек, който си продава старите боклуци.
И изобщо някак си ми се струва неприемливо по данни от куриера да те привикват в НАП. Освен това доста големи онлайн търговци си имат фирмени куриери - т.е. баш големите ще ги хванат за ***

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: asahi   
Дата:   17-10-17 00:14

"Автор: Sassho
Дата: 17-10-17 00:06

@asahi какво има итрябва да се доказва при продажба на стара техника и лични вещи. Ти ако продадеш два Никона от скъпите и ти дойде "призовка" за дължими суми как ще реагираш ?"

Ще реагирам както съм описал във второто мнение в темата. Ти можеш да реагираш както ти диктува главата, включително и като циганин да им теглиш една майна.

Бони, имаш счетоводител вкъщи - задай си въпросите и ще получиш компетентен отговор. Аз мога да предположа, че "автоматично" нищо няма да стане. Ще има писане.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: radikyokushin   
Дата:   17-10-17 00:15

написа:

> Сега ти говориш пълни глупости.
> Всеки трябва да е в състояние да
> докаже доходите си.

Разбира се. Това, когато разходите ти се разминават драстично с доходите, които декларираш.
Забележи - думичката е "декларираш" - нищо не доказваш.
Ако на такава база те хванат, че имаш НЕДЕКЛАРИРАНИ ОБЛАГАЕМИ доходи, ОК. Ама тяхно е задължението да доказват, така ли е това или не.

Но тука става дума за нещо съвсем различно. Искат да се пробват да приберат маНко парички от необлагаеми доходи.
И пак казвам - много добре знаят за какво иде реч и че по тяхното законодателство тези пари не са облагаеми.
Тази амбулантна интернет търговия се вихри от както се пръкна продавалника и от тогава непрекъснато се увеличава. Именно от нея фирми като Еконт са това, което са днес.
Един продава колело, друг купува колело, трети друго, четвърти, пети...
Ако си някой вело маниак и смениш пет колелета тази година от продавалника, като от всяка смяна си даже на загуба, това прави ли те търговец? Как мислиш ти - не ги ли знаят тези неща гУсподата? А?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3 ..  10 ..  20 ..  30 ..  34  35     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »