Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4 ..  10 ..  20 ..  30 ..  34  35     всички  напред  последна
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: mmjm   
Дата:   17-10-17 00:18

Наистина тук си говорим празни приказки, не мисля, че да се направиш на луд е най-правилното решение. Консултирай се със специалист, щом са те потърсили веднъж, ще те потърсят пак, а в някакъв момент може и транспорт да ти осигурят. Едва ли ще е много приятно за теб и семейството ти подобно изживяване. Виж какво ще те посъветва адвокат работещ с тази материя, а не форумни „експерти“. Едва ли ще се разминеш без ходене до НАП, дори и да се окаже, че не им дължиш нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: zbonev   
Дата:   17-10-17 00:42

И мене ме интересува въпроса с покупките в ебая.



Публикацията е редактирана (17-10-17 00:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: valyo.mn   
Дата:   17-10-17 00:47

Всъщност всичко тръгва от търговците (действителните такива), които ползват куриерски фирми да пращат стока без фактури и/или касови бележки и т.н. данъчни документи, минавайки по тоя начин в сивия сектор. Моите наблюдения, са че има такива и м/у продаващите фототехника - и аз съм получавал стока без грам данъчен документ, само с 1 стокова разписка вътре.
НАП няма как да знаят зад тази куриерска пратка фирма ли се крие или физическо лице.
Мисля, че елементарното решение е посещение в НАП и доказване, на това че си продал техника 2-ра употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: h_bio   
Дата:   17-10-17 00:50

Не съм чел след първия пост, но...Сашо, готина сюжет. браво!! Може да излезе готин разказ, ала Бредбъри :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: lamerko   
Дата:   17-10-17 00:54

Блах... сега погледнах какво съм разкарал през 2016-та - да видим дали ще ми цъфне честитка. Не съм юрист, но съм убеден, че тези продажби не подлежат на облагане, понеже аз вече съм си платил всички налози при придобиването им, а получените средства от продажбите са много под началните стойности и по този начин не можем да си говорим за печалба.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Krassy   
Дата:   17-10-17 01:02

"сводките от НАП" само суми ли са или имат и обясненията от товарителниците?
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: diana2017   
Дата:   17-10-17 03:46

Товарителницата съдържа не само цената на стоката, а също и още такси, превод, застраховка. Това си е голяма наглост от НАП, нямам думи!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: lansky   
Дата:   17-10-17 04:13

Темата е много актуална и при няколко продажби се счита, че вече действате като търговец

Третират Ви като ЕТ (приравнени сте на такъв за целите на облагането)

Лошата вест е, че се дължат 15% данък, глоба и лихви (също и изравняване на осигуровки, които дори не се признават за стаж в последствие)

А още по лошата е, че май ще изгорят едно количество хора по тази схема, за да се дисциплинират останалите.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: chrisnoch   
Дата:   17-10-17 04:26

Голяма олелия настана в тази тема!
Нека да се опитам да внеса някаква яснота.

Sassho,
Прочети пак ВНИМАТЕЛНО писмото и си подреди главата, пък после пусни ъпдейт в темата. Помисли за следното:
- Закон за онлайн търговията не съществува. Ако в писмото се споменава такъв закон, значи нещо не е наред с писмото.
- НАП няма право да облага и/или глобява никого само по данни за някакви обороти, получени от някакви куриерски фирми.
- Доходите от продажба на движимо имущество по принцип са необлагаеми. Има някои изключения (radikyokushin ги е цитирал по-горе), но те не засягат видовете "стоки", които си описал в началото на темата.
- Ако писмото е изпратено от НАП, то трябва да съдържа покана да се явиш за изясняване на случая при конкретен инспектор или поне в конкретен отдел на конкретен адрес.
- Дали няма някое ЕТ, регистрирано на твое име, за което НАП биха могли да подозират, че извършва нерагламентирана търговия? От две години НАП се опитват да погнат интернет гешефтарите и е възможно да се престарават. Това НЕ означава, че могат да правят каквото си поискат, та цялата работа е доста съмнителна.
- Дали писмото е изпратено наистина от НАП? Ако последва обаждане по телефона от някой "инспектор", не се хващай!

Един съвет към всички: пазете документите за по-големите покупки, които сте направили през последните 5 години. Ако препродаате нещо, което трябва да бъде придружено от оригиналната фактура, осигурете си фотокопие и го пазете, докато не изтекат 5 години от датата на вашата първоначална покупка.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Тед   
Дата:   17-10-17 08:57

Аз отново да повторя, това, което писах на 1-ата страница:
"От НАП са започнали кампания за контрол върху онлайн търговци. Тя се извършва чрез специално разработен софтуер, който наблюдава сайтовете за интернет търговия. Данъчните събират данни и от куриерските фирми за получените плащания, като сравняват паричните потоци с осчетоводените транзакции. При регистриране на несъответствие се облагат всички недекларирани доходи".
В случая са приели тези 7317 лв. за недекларирани и ги облагат.
Голямата цел на НАП е да изисквате касови бележки при покупките - ако ви продават онлайн без касова / знаете за гаранцията /, но може да изпаднете в ситуацията на автора на темата.
Ако Бони има касова бележка от фирма Б., то няма проблем, понеже сравняват транзакциите на фирма Б. и виждат какво става - ако е ОК, не пипат. Установят ли разлика - фирма Б. не издала касова бележка на Бони, то Бони може да отнесе албума като недеклариран доход, ако го прати по ЕКОНТ ( и му преведат и парите ). А могат да обложат и Бони, като им каже, че е сватбен албум и го проверят дали е декларирал дохода от сватбата (но това ще стане през следващата година ). Не може да си купил с касова бележка фотоапарат и да ти го облагат като печалба, но могат да ти направят проверка откъде са ти парите и да те глобят за недекларирани доходи.
Ако си получил пари при продажбите с наложен платеж и не си ги декларирал .... ето ти недекларирани доходи. Дали е стара техниката - доказвай. Ти гониш. Имаш право да обжалваш акта. А кой е казал, че като продаваш вехтории /2-ра употреба/ не можеш да имаш доходи и си освободен от деклариране?

След като НАП ползват софтуер - явно, че е от най-"съвършените". За да се наблюдава сайтът - трявба да слушат транзакцията и сделката. Аз така си го обяснявам. Няма как без да влязът в данните, да видят кой купува или те колко продават..
Иначе в ЕКОНТ масово физ.лица въртят търговия - личи си по броя на пакетите.

НАП следи и във FB. Ако ходите доста по екскурзии - лесно ви назначават проверка за произход на средства.

Имаше въпрос и за eBay. Ebay го контролират през банките. Много лесно - една извадка и са наясно какво си пазарувал или продал. Всичко е написано.
При ЕКОНТ имаш наложен платеж. Ако пращаш само стока без наложен платеж - НАП нямат претенции - ползваш типична куриерска услуга, като си плащаш цената.



Публикацията е редактирана (17-10-17 09:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Sassho   
Дата:   17-10-17 09:46

>>>>>>Прочети пак ВНИМАТЕЛНО<<<<

@chrisnoch буквално пише :

Уведомяваме Ви е в 14 дневен срок трябва да предприемете действия за деклариране получените от Вас през 2016г доходи от търговска дейност в Интернет. В случай че такива не се осъществят , Ви уведомаваме , че спрямо Вас НАП ще реализира правомощята си по реда на Глава XV от ДОПК "Данъчно-осигурителен контрол" , в т.ч. по чл.110 , ал.2.


Радва отсъствието на граматични грешки , обаче сега ще се наложи да ходя първо до Еконта за да ми издадат справка с която да проследя верността на сумата в писмото и после да запиша дата и час в НАП.


@Тед големия въпрос който остава - Как в бъдеще да се процедира с продаване на ползвана от мен и семейството техника като телефони , лаптопи и т.н. Нормално ли е човек да се притеснява с години и да мисли как да доказва че е продал Лична вещ ? В смисъл като фирма трябва да си правя Архив в която да кътам касови бележки , гаранционни карти и фактури [smilie11]



Публикацията е редактирана (17-10-17 09:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: CDman   
Дата:   17-10-17 09:51

Как в бъдеще да се процедира с продаване на ползвана от мен и семейството техника като телефони , лаптопи и т.н.

Без участие на 3-ти лица (куриери).[beer]

Срещате се с човека - ей ти стоката дай ми парите и си ток [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: iPhonegrapher   
Дата:   17-10-17 10:35

Един човек отишъл да си купи баничка. Подал 1 лев, обаче продавача му казал
- Баничките от днес са по 2 лв.
- Как 2 лева бе, до вчера бяха по един.
- Бяха, обаче от днеска са по 2 лева – един лев за баничката и един за Бойко Борисов.
На другия ден човека пак отишъл за си купи баничка и подал 2 лева.
Продавача му върнал един лев, а човека с изненада попитал:
- Да не са намалили цената ?
-Не, отговорил продавача, днес няма банички.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Sassho   
Дата:   17-10-17 10:42

Почвам да си мисля дали няма да мина по-лесно , без главоболия , без да плащам и пукната стинка и на пълен Държавен пансион и издръжка ако излежа 4-5 години в затвора ? [smilie5]

Обадих се в ЕКОНТ-а и сега чакам да ми изготвят справки за 2016 и дори за 2017г , защото вероятно ще ми трябва.



Публикацията е редактирана (17-10-17 10:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: BXMarkov   
Дата:   17-10-17 11:03

Вероятно, когато си изпращал личните си употребявани вещи с наложен платеж по куриерската фирма, никъде не си го упоменал. Още повече си изпращал стока и служебно, вероятно от името на фирма, ако е така би трябвало да приложиш и касов бон. Ако ли не, ще трябва да доказваш пак,че си продал личните си употребявани тонери и компютърни компоненти. Сега ще трябва да декларираш какви са обстоятелствата около продажбите ти, колкото по-бързо го направиш толкова по добре. Ако не го направиш, те са ти написали,че ще ти направят пълна ревизия съгласно чл.110 от ДОПК. Нищо лично от тяхна страна, щом си попаднал в полезрението им трябва да си изчистиш проблема. Обикновено данъчните се задействат при продажби над 30 х.лв, но може и кагато броя на тразакциите им се види голям, а по това което казваш ти само служебно си изпращал над 10 пъти + личните 5-6 вероятно стават не малко. Минимална е вероятността до 5 тразакции на година с лични вещи да те проверят. На данъчните това са им задълженията, защото много фирми продават през куриери безфактурно и нерегламентирано за хиляди левове.



Публикацията е редактирана (08-11-19 23:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Ivodam   
Дата:   17-10-17 11:11

asahi написа:

> Ще има повече пари в
> бюджета, съответно повече за
> разпределяне.
>

Това не може да е повод за радост. Колкото повече пари се изземват и преразпределят от държавата, толкова по-комунистическа е една страна.
Истински либералните пазарни страни се стремят да преразпределят все по-малко. Димов е абсолютно прав в това отношение, независимо дали ти харесва, или не.
Когато Тръмп обявява драстично сваляне на данъците, ти се радваш на повече преразпределение. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Ando   
Дата:   17-10-17 11:22

valyo.mn написа:

> Всъщност всичко тръгва от
> търговците (действителните
> такива), които ползват куриерски
> фирми да пращат стока без фактури
> и/или касови бележки и т.н. данъчни
> документи, минавайки по тоя начин
> в сивия сектор. Моите наблюдения,
> са че има такива и м/у продаващите
> фототехника - и аз съм получавал
> стока без грам данъчен документ,
> само с 1 стокова разписка вътре.
> НАП няма как да знаят зад тази
> куриерска пратка фирма ли се крие
> или физическо лице.
> Мисля, че елементарното решение е
> посещение в НАП и доказване, на
> това че си продал техника 2-ра
> употреба.


"За направеното от клиента плащане Еконт издава разписка за пощенски превод на стойността на дължимия наложен платеж. Тази разписка е законово признат документ, освобождаващ търговеца от задължението да издава касова бележка."

Търгувайте от разтояние без касов апарат

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Sassho   
Дата:   17-10-17 11:29

Изобщо не съм подозирал че някой може недобронамерено да ме следи и без никакви притеснения съм изпращал на клиенти фирмени неща от мое име , не за друго ами на телефона който давам стои моето име в системата на Еконт. Не става въпрос за над 10 фирмени пратки , а под десет. Сега вече се налага да стана много внимателен , да се крия , да следя дали не ме следят някъде камери , да не оставям отпечатъци и да си взема повечко ......Вазелин ? [smilie5]

Абе както казват евреите :

- Да сме живи и здрави пък другото ще си го....купиме [smilie18]



Публикацията е редактирана (17-10-17 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: CDman   
Дата:   17-10-17 11:48

Правилно [beer]

Начин винаги има. Ей форума въведе "анонимност" и те ти:

https://photo-forum.net/i/2100855


Пълна анонимност [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   17-10-17 11:49

Тая логика малко издиша - аз съм купил, да кажем, апарат втора ръка за 1500 лева, продавам го след година за 1200 лв. Ако имам документ за 1500 лв. е ясно, че на отрицателен баланс няма как да плащам данък печалба, тъй като реално такава не се е случила. Но ако нямам документ ми искат 180 лв. (15%) данък печалба?! Т.е. признават, че може и да е краден (нямам документ), ама на тях не им дреме дали е краден или не, стига да си съберат 15-те процента данък върху несъстоялата се печалба. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Radeto   
Дата:   17-10-17 11:51

По смисъла на закона за данъците върху доходите на физическите лица, продажбата на тези вещи би следвало да се третира като необлагаем доход.

Облагаеми доходи
Чл. 12. (1) Облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
(2) Когато в този закон е предвидено приспадане на разходи, при определяне на облагаемия доход от съответния източник се вземат предвид разходите, определени по този закон.

Необлагаеми доходи
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;


Т.е., ако обясниш на данъчните, че това са лични вещи, използвани или незакупувани с цел препродажба, не би следвало да имаш проблем.

Поздрави и успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Sassho   
Дата:   17-10-17 12:04

Да взема разпечатката от ЕКОН-та ( до 5 работни дни ) и ако не съм в затвора ще се опитам да намеря някоя касова бележка или фактура към продадените неща. Мисля че за телевизора някъде се подмяташе гаранционна карта на мое име , лаптопа също , ама не знам какво ще правя с телефоните - повечето са купувани от Продавалника без документ на мое име и съответно продадени без такъв. Абе загазих отвсякъде и от едното нищо ))



Публикацията е редактирана (17-10-17 12:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: nyamago   
Дата:   17-10-17 12:21

Не съм търговец но продавам най-редовно онлайн лични употребявани неща: всички предишни модели камери и телефони, музикални играчки и какво ли не; дори няколко коли съм продал така. И на цялото домочадие вещите - десетки, дори стотици продажби годишно. Има дори "експорт" - продал съм на български съфорумници няколко камери и обективи...

Никой, никога (за 17 години в тая страна) не ми е поискал никакъв данък от тая 'търговия'. А страната е известна със запечена данъчна система, от която 'няма спасение' и Нейно Величество (или поне от нейно име - бюрократите в Уестминстър) си прибира своето от всичко и от всякъде...

Сега като се замисля, явно по закон (а не сме ли всички - все още - по Европейски закони?) тези продажби не са търговска дейност и продажбите на лични вещи не се облагат. Защо не е така в Европейска България? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   17-10-17 12:28

nyamago,
може би и тук е така, но някой в НАП се е пренатегнал нещо. Аз бих отишъл намясто да видя как така ще ми искат данък печалба за неща, чиято продажбена стойност по закон не подлежи на подобно облагане. И по-смело, НАП може да се опитват да го играят държава в държавата, но и те са длъжни да спазват същата законова и нормативна уредба както всички ние.



Публикацията е редактирана (17-10-17 12:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за НАП , ЕКОНТ , фотоапарат , телевизор и 5 телефона
Автор: marrio31   
Дата:   17-10-17 12:34

Тази случка е доста лоша реклама за Еконт,не знам дали могат да ги задължат да дават такава информация за клиентите си.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4 ..  10 ..  20 ..  30 ..  34  35     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »