Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Работа с клиенти
Автор: chrisnoch   
Дата:   26-05-17 12:25

the-rookie,
Защо намесваш авторското право?
Фотографът винаги е автор. Дори ако работи на трудов договор, нематериалните авторски права пак остават в него.

"Суров материал" на клиент НЕ се представя, защото той НЯМА да разбере какво вижда.

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: the-rookie   
Дата:   26-05-17 12:42

Мнението ми е лично и касаещо доверието между клиента и фотографа на основата на което се гради всичко останало! Мога да ти дам и друг пример: учение на ВМС в морето,стрелби с различни оръжия и други алабализми...С учебна цел са необходими някакви снимки с отлично техническо качество. Дават ти карта,снимаш,после даваш картата обратно и така! Закона така го изисква макар че звучи смешно.


Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: the-rookie   
Дата:   26-05-17 12:55

chrisnoch,без да съм запознат с нормативната уредба (затова и искам да посетя горепосочените лекций) ,мисля че фотографа не винаги е автор! Автор е когато създаде някакво произведение на изкуството каквото и да значи това! Отговори ми,при една репродукция на картина автор ли е?


Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: Kalimas   
Дата:   26-05-17 12:57

chrisnoch написа:

> "Суров материал" на клиент НЕ се
> представя, защото той НЯМА да
> разбере какво вижда
.

Абе хора, вие как си намирате клиенти като ги обиждате така?
А може би им се мазните и им давате каквото си поискат и за каквото си платят, пък във форума само се репчите?



Публикацията е редактирана (26-05-17 14:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: lamerko   
Дата:   26-05-17 13:00

ДА! Дори при репродукция. Както и на превод и други подобни. Но има и нещо друго - ако някой те НАЕМЕ за фотосесия - обикновенно авторските права за комерсиална цел се преотстъпват. Не авторството :)

Друго по-интересно: ако някой създаде интериор, който по смисъл сам по себе си е произведение на изкуството, ти като фотограф какви права имаш над собствените си фотоси? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   26-05-17 13:14

Много са ми интересни някои форумни животни,които като ги гледам колко са кадърни и любезни,се чудя как си намират клиенти въобще.
[smilie11] [smilie11] [smilie11]



Публикацията е редактирана (26-05-17 13:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: asahi   
Дата:   26-05-17 14:21

"Автор: the-rookie
Дата: 26-05-17 12:55

chrisnoch,без да съм запознат с нормативната уредба (затова и искам да посетя горепосочените лекций) ,мисля че фотографа не винаги е автор!"

Ставаш автор в момента, в който натиснеш копчето или кажеш на асистента да го натисне. След това преотстъпваш правата за ползване на клиента - частично, пълно, за срок или безсрочно.

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: spotter84   
Дата:   26-05-17 14:44

Много съгласен с Емил! Аз процедрам и разсъждавам точно по същия начин и почти никога (с много малки изключения и то заради някой конкретен изнервен човек) е нямало драми, спорове по повод това защо тези снимки са избрани. Оставям крайното решение (относно селекцията КОИ сурови кадри да се изберат) на клиента, който плаща. Защото вкусовете ни са различни. И последната ми корпоративна сесия доказа това. Клиентът хареса кадри, които аз в случая не харесвам или нещо ме дразни в тях. Само, че за тази услуга плащат те. [beer] [beer]

П.С И едно важно уточнение. Без това да значи, че клиентът се намесва по досаден начин в моята работа, докато върви самото снимане. Старая се процесът да е взаимен и мненеито на клиента, както и моето да водят до краен добър резултат като композиция, ъгъл на снимане и т.н [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: chrisnoch   
Дата:   26-05-17 15:17

Автор: the-rookie
Дата: 26-05-17 12:42
Мнението ми е лично и касаещо доверието между клиента и фотографа на основата на което се гради всичко останало! Мога да ти дам и друг пример: учение на ВМС в морето,стрелби с различни оръжия и други алабализми...С учебна цел са необходими някакви снимки с отлично техническо качество. Дават ти карта,снимаш,после даваш картата обратно и така! Закона така го изисква макар че звучи смешно.


Доверието можду фотографа и клиента няма нищо общо.
Под "суров материал" аз разбирам "RAW files" без никаква обработка. Ако представяш JPEG (дори с елементарни "профилни" настройки на конвертора), това вече не е "суров материал". И в този случай НЕ бих съветвал никого да представя на клиента всички кадри - т.е. без поне някакъв подбор.
Случаят с учението на ВМС е в особена ниша, където действат много други съображения - конфиденциалност, военна тайна и т.н. Не съм попадал в такава ситуация, но някак си не мога да си представя, че военните ще искат нещо различно от JPEG. Иначе какво ще ги правят тези RAW файлове? Ще ги обработват? Хич не ми се вярва!



Автор: Kalimas
Дата: 26-05-17 12:57
...
Абе хора, Вие как си намирате клиенти като ги обиждате така?
А може би им се мазните и им давате каквото си поискат и за каквото си платят, пък във форума само се репчите?


Къде видя обида, та така възмутено крякаш, че и се опитваш да ме обвиняваш в лицемерие?
Ако клиентите разбираха от фотография, нямаше да наемат фотографи.

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: e-mil   
Дата:   26-05-17 16:15

Автор: chrisnoch
Дата: 26-05-17 15:17
"Ако клиентите разбираха от фотография, нямаше да наемат фотографи."


На клиента му е достатъчно да разбира от снимки, не от процеса по заснемането им. Нали не искаш да кажеш, че арт дирекорът в списание или агенция няма думата по подбора и ретуша на снимките? Или че няма собствени ретушисти?

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: chrisnoch   
Дата:   26-05-17 16:34

Списанията и агенциите не са точно "клиенти". Защо ли? Виж по-горе в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: hose   
Дата:   26-05-17 16:43

e-mil [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: the-rookie   
Дата:   26-05-17 17:40

Добре,какви и за какво време права се отстъпват(и би било редно да се отстъпят) при заснемане на едно лично тривиално събитие (сватба или кръщене)?


Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: sakuraki   
Дата:   26-05-17 18:12

Аз лично работя по следния начин:

Заснемам даденото събитие, след което се разбирам с клиента удобен за него ден, за да се срещнем и му показвам заснетите снимки. Клиента ми казва кои снимки иска (като предварително сме се разбрали за конкретен брой снимки) и обработвам избраните от тяхна страна снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: e-mil   
Дата:   26-05-17 18:23

Автор: chrisnoch
Дата: 26-05-17 16:34
"Списанията и агенциите не са точно "клиенти".


Ами айде - опитай се да ги дефинираш, да видим какви ще излязат!

Клиент в случая е всеки, който ти поръчва работа и на когото след нея издаваш фактура. Без значение дали е физическо лице, фирма или правителство на някоя държава.

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: imitev   
Дата:   26-05-17 18:50


Значи Trym да е подготвен да дава RAW и необработени жипеци...
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: dekov   
Дата:   26-05-17 19:02

Снимка за документи,
клиента пита :
Роу файла може ли да получа ?
Не снимаме в Роу, защо Ви е Роу файл ?
Ами да може да се "едитва"
[smile] [smile] [smile] [smile] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: imitev   
Дата:   26-05-17 19:15


Но се замисли дали не съм прав - когато агенция поръчва на фотографа снимки за каталог - крайното изделие е самият каталог. В който са вложени труда на търговският отдел (да намери клиента), арт отдела (да измисли визията и идеите), на фотографа (да снима). Но изделието е каталога, не са снимките, не е дизайна, не е маркетинга.

И аз не споря - тогава се предава RAW, защото колегите му са абс. наясно че този RAW трябва да се обработи за да се представи на КРАЙНИЯ клиент.

Вкарвате някакви крайни ситуации и можем да си чешем езиците с витиевати и сложни обосновки, но реално е така - фотографът е част от екипа изработващ крайното изделие.

Това няма нищо общо със зададеният въпрос в първия пост. Човекът няма да проработи скоро с агенции по начина, който описваш.

Как ще обясниш, че снимката дето човека си я качва от кръщенето фейсбука от всичките необработени кадри, не на фокус, тъмна и т.н. си я направил ти? И каква реклама ще ти направи тази снимка?

Колко човека погледнали необработените и некропнати снимки биха ги харесали, питали за контакти и наели да снимаш?

НИКОЛКО! Затова не се дават необработени снимки...

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: dekov   
Дата:   26-05-17 19:48

Ама те необработените снимки винаги ли не струват?


Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: Kalimas   
Дата:   26-05-17 20:14

Автор: chrisnoch
Дата: 26-05-17 12:25


> the-rookie,
> Защо намесваш авторското право?
> Фотографът винаги е автор. Дори
> ако работи на трудов договор,
> нематериалните авторски права пак
> остават в него.
>
> "Суров материал" на клиент НЕ се
> представя, защото той НЯМА да
> разбере какво вижда.



Я ми кажи сега, защо един клиент, който иска да поръча снимки от теб и да ги получи необработени в .RAW - "НЯМА да разбере какво вижда". И ми го обясни така, че да не ме обидиш, ако аз съм ти клиент. А, да - аз не съм агенция, физическо лице съм. И целта все пак е да ти остана клиент, нали [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: imitev   
Дата:   26-05-17 20:35


Понякога струват [smilie2]

Поне моите - ама аз не съм профи [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: Shama   
Дата:   26-05-17 20:38

Клиента получава това, за което сте се договорили. Работния процес при различните сфери на фотографията е различен.
Лично аз в 90% от поръчките изпращам на клиента суровия материал в малък размер jpeg, за да подбере кадрите, които му харесват за по-нататъшна обработка и употреба.

Клиента е този , които ще използва снимките и той трябва да прецени , кои му вършат работа (почти винаги такава е ситуацията). Представям си ако трябва да подбирам кадрите след всяка сесия ...Разбира се имал съм единични случаи, когато клиента публикува кадри преди обработка, но никога не са били кадри, от които да се срамувам .

Общо взето поръчките, които изискват предаване на RAW кадри са изключително малко и 100% от тях са при работа с рекламна агенция, когато те покриват пост продукцията .


Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: the-rookie   
Дата:   26-05-17 21:11

Съжалявам че измествам малко фокуса от темата!Преди няколко поста намесих авторското право в дискусията(което според мен е важен момент). Няколко участника изразиха мнение(визирам asahi,chrisnoch и lamerko). Бих ги помолил да коментират чл.42 ал 1 от Закона за авторското право.


Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: asahi   
Дата:   26-05-17 21:48

Кое конкретно не е ясно? Авторското право и правата за ползване са различни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Работа с клиенти
Автор: camelasign   
Дата:   26-05-17 22:02

Защо примерно не давам всички кадри да си избират...Често се снимат групи хора...по 5-6, по 10 човека. Винаги на накой кадър един си е затворил очите, на друг - друг, на трети някой лапа мухи и тн. Избирам и давам най-дорите, на които всички изглеждат добре.
Не е наша вината, че си затварят очите или говорят по време на снимки. Но ако дадеш 10 кадъра на група хора от които стават 5 излиза, че 50% даваш брак. Като дадеш 5 хубави даваш 100% хубави.
...Ако снимам примерно картини където няма такива положения, няма проблем да дам всичко. То там всичко си е еднакво...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »