Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16     всички  напред  последна
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   13-06-17 18:46

Не би били зле и да гледаме този филм


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   13-06-17 19:26

Текстът беше изтрит от администратора, защото съдържа СПАМ или противоречи на правилата на Фото Форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   13-06-17 19:42

luboar
айде по леко с обидите,може да съм сватбарин но никой не ти дава право да ме обиждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: luboar   
Дата:   13-06-17 19:56

Констатацията ми не е персонално към Вас, а принципно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   13-06-17 19:57

luboar
ок

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   13-06-17 23:43

Steens, защо да няма разяснение?
Нали в тази тема идеята е да се развива и предава усещането за изкуство. Как ще го предадете от високата си позиция - "аз съм наясно с изкуството другите са плебеи" Как?
И защо да нямам друга позиция. Аз смятам, че последната снимка НЕ Е изкуство, а обикновена ЧБ снимка с безброй грешки в нея. Възможно е един участник от кадъра да е велик, но това прави ли кадъра изкуство?
Всеки има свое усещане за изкуството. То трябва да увлича, да е незабравимо, да кара младите да го последват като стил или друго.
Този кадър с какво те привлече като фотограф?
В този форум си изградих усещане за правилна композиция, разположение на фигурите в кадъра, за цветове и баланс макар и на ЧБ снимка и т.н.
Та, имам молба:
Моля да ми разясните ЗАЩО последния кадър е изкуство?
Това е градивна, сериозна молба, а не заяждане.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: dimidumi   
Дата:   13-06-17 23:54

Тази снимка изкуство ли е?



https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-06/1497387034_DSC05102-crop-logo.jpg



...абе няма го Анди Уорхол [smilie5] [beer]



Публикацията е редактирана (13-06-17 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: MarinY   
Дата:   14-06-17 00:08

Steens, разяснение няма да има, просто защото не съществува.
Съвременното (модерното) изкуство е размазано понятие, за което всеки си избира харесващо му тълкуване, на базата на още по-вътрешно неустановени понятия, като "лична свобода на изразяване", "ненужност от сковаващо духа образование", "вътрешна необходимост да се изкажеш/изходиш", "търсене на нови пътища" (на основата на предишните постулати в кавички.
Не искам да кажа, че цялото това изкуство е каша и мъгла. Добри и велики артисти винаги има и ще има, но 90% си е с живот петилетка и за кофата. Тези, които си заслужават, ще ги учат след петдесет години (ако все още има такава дейност, като "учене").
[shtrak]
П.П. Май обръщението трябва да е за BG..., [smile]



Публикацията е редактирана (14-06-17 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   14-06-17 00:11

bg2014 написа:

> Steens, защо да няма разяснение?
> Нали в тази тема идеята е да се
> развива и предава усещането за
> изкуство. Как ще го предадете от
> високата си позиция - "аз съм
> наясно с изкуството другите са
> плебеи" Как?
> И защо да нямам друга позиция. Аз
> смятам, че последната снимка НЕ Е
> изкуство, а обикновена ЧБ снимка с
> безброй грешки в нея. Възможно е
> един участник от кадъра да е велик,
> но това прави ли кадъра изкуство?
> Всеки има свое усещане за
> изкуството. То трябва да увлича, да
> е незабравимо, да кара младите да
> го последват като стил или друго.
> Този кадър с какво те привлече
> като фотограф?
> В този форум си изградих усещане
> за правилна композиция,
> разположение на фигурите в кадъра,
> за цветове и баланс макар и на ЧБ
> снимка и т.н.
> Та, имам молба:
> Моля да ми разясните ЗАЩО
> последния кадър е изкуство?
> Това е градивна, сериозна молба, а
> не заяждане.
>

Нито е сериозна, нито е градивна, нито е молба. След линка който дадох, да ми пишеш това...не ми минават тия. [smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: scuba_d   
Дата:   14-06-17 00:15

В духа на темата бих предложил това филмче: Андалуско куче

Луис Бунюел се оплаквал, че са ги замеряли с камъни след премиерата на филма, но не би било чудно да го направят и днес, въпреки че, днешната публика е отегчена достатъчно да не реагира въобще. [smile] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   14-06-17 00:32

MarinY написа:

> Steеens, разяснение няма да има, просто
> защото не съществува.
> Съвременното (модерното) изкуство
> е размазано понятие, за което
> всеки си избира харесващо му
> тълкуване, на базата на още
> по-вътрешно неустановени понятия,
> като "лична свобода на изразяване",
> "ненужност от сковаващо духа
> образование", "вътрешна
> необходимост да се
> изкажеш/изходиш", "търсене на нови
> пътища" (на основата на предишните
> постулати в кавички.
> Не искам да кажа, че цялото това
> изкуство е каша и мъгла. Добри и
> велики артисти винаги има и ще има,
> но 90% си е с живот петилетка и за
> кофата. Тези, които си заслужават,
> ще ги учат след петдесет години
> (ако все още има такава дейност,
> като "учене").
> [shtrak]
> П.П. Май обръщението трябва да е за
> BG..., [smile]
>

>
> Публикацията е редактирана (14-06-17
> 00:11)

О, не е проблем разяснението. Тази снимка е изкуство, защото е правена от артист, който е наясно с материята. Аз го открих съвсем скоро, преди просто го мислех само за дяволски добър актьор, а той не бил само в това добър. За Денис Хопър става въпрос. А това, че приятелите си, които е снимал са вече икони на съвременното и модерно изкуство е просто бонус. От тях по ми допада всъщност Хокни. И като фотограф е измислил доста интересен начин на снимане с Полароид...и не им бери грижа. И след 50 години ще ги изучават и след 500. [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: MarinY   
Дата:   14-06-17 02:54

Стийнс, ти просто си вярващ. Нищо лошо в това, но ...
Не всичко, което излиза с подписа на известен артист е арт. Нито пък, ако е изобразен известен човек, животно или пейзаж.
Не може да няма, в същност има, множество критерии, които отделят техниката от изкуството. И ние, неубедените, бихме желали да прочетем, кои критерии покрива показаната снимка за семеен албум, за да бъде класифицирана като произведение на изкуството.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   14-06-17 08:38

Колеги, благодаря ви за реакциите!
Аз си признах, че съм лаик/аматьор. Това ми дава свободата да не разбирам онази информация, която вие виждате в този кадър. Според мен "царят е гол", според вас - "има красиви дрехи". Няма лошо.
Номера, че изкуството няма нужда от обяснение не минава. По-лесно е да кажете, че нямате аргументи ЗА този кадър е изкуство.
Ако анализирате един филм (гледам много филми препоръчвате) то може да обясните, че актрисата е красива, действието е вълнуващо, идеята е велика, изводите са невероятни и т.н. Все ясни аргументи, за да обясните един шедьовър на изкуството.
И така - какво красиво има в този кадър, освен че в него участва известна личност преди да стане известна.
Не се обиждайте, не се дразнете, моля!
Нека една тема да бъде без обиди и без глупости. И стига предлагайте филми за да обясните мнението си. Моля!





Публикацията е редактирана (14-06-17 08:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: samurai2   
Дата:   14-06-17 09:21

нищо красиво няма...дори и на хатрия да я разпечатиш ше им отрежат ушите [beer]
Добро утро и лек ден на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: steeens   
Дата:   14-06-17 09:22

MarinY написа:

> Стийнс, ти просто си вярващ. Нищо
> лошо в това, но ...
> Не всичко, което излиза с подписа
> на известен артист е арт. Нито пък,
> ако е изобразен известен човек,
> животно или пейзаж.
> Не може да няма, в същност има,
> множество критерии, които отделят
> техниката от изкуството. И ние,
> неубедените, бихме желали да
> прочетем, кои критерии покрива
> показаната снимка за семеен албум,
> за да бъде класифицирана като
> произведение на изкуството.

[smilie5] Май по скоро е обратното... Вярващите май сте вие? Ми няма как да ви обясня нещо дето противоречи на вярата ви и да го приемете, то е очевидно. Снимка за семеен албум...ти ми направи деня, MarinY...[beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 10:12

Добро утро на всички. Когато погледнах темата тази сутрин се зарадвах колко се е развила. После прочетох коментарите и ми стана болно, че всъщност стои на едно място. Добре поне, че се дават разнообразни примери, на някой от които лично аз не съм попадал. Това го усещам, като полза. Благодаря.
bg2014, колегите дават филми по простата причина, че за статии ще трябва да отделите доста повече време и съсредоточаване. С най-прости думи, изкуството върви по своят естествен път. Всяка негова форма произлиза от предходната. За да. разберете ренесанса, трябва да сте запознат с проторенесанса поне. В противен случай и там царя ще го виждате гол. След ренесанса обаче изкуството променя своята и посока и скорост. Естетиката не е тема. Красивото би могло да присъства като сюжет, но не като цел в изкуството. Футуристите, тези "фашисти" са мразели класиката, Дадаистите са искали да хванат музейните експонати и да ги запалят. Но именно те поставят началото на съвременното изкуство. Изобщо всичко е толкова свързано, че ако отсъстваше дори едно течение, нищо нямаше да изглежда, както изглежда в момента.
Изкуството борави с планове, понякога композиционните не са толкова задължителни колкото духовните. Изкуството е било занаят доста отдавна. Днес то е много повече. И са реални примерите които давате съпроводени с въпроса "това изкуство ли е" . Отговора е прост. Би могло да бъде тогава, когато то кореспондира с изразните средства на изкуството и играе с плановете на вътрешните ви усещания. Темата е наистина всеобхватна и би могла да се реализира като диалог само ако и вие направите усилие в тази посока. Конкретно за голотата на царя в кадъра: Пак го погледнете сега! Нека очите ви се плъзнат плавно от ляво на дясно, като започнете от ръката на онзи в ляво. Нарисувайте мислено линията по която се движи погледа. Кибритена клечка, пура, цигара, дим. Сега без да прекъсвате, вдигнете поглед към погледа на портрета в дясно и върнете линията в обратна посока, но през погледите на портретуваните...


Е... как се чувствате сега?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Антивик   
Дата:   14-06-17 10:18

И мен ми е трудно да видя някакво изкуство в тази групова, албумна снимка правена за спомен. Па и нещо ми е мътно това разделение на изкуството на течения, там разните му класики, рококота, съвременно, модерно, класическо....
За мен изкуството или е такова или не е. Те един цитат де общо взето дава някакво обобщени, как го разбирам:

"... красота...... должна не создаваться заново, а отыскиваться в природе. Выявить скрытую в природе красоту и порадоваться ей важнее, чем самому пытаться создать что-то прекрасное. Художник должен открыть людям глаза на красоту природы, помочь увидеть ее.«Не сотвори, а найди и открой»........."

Може да звучи елементарно и да не навлиза в много, много дълбоки психо преживявания и наркомански делириуми, но за мен и това стига.
Я писали сме изглежда едновременно. Ами Богданов, колкото и да го плъзгам погледа от клечка към пура и от очи към очила, виждам единствено 4-рима човека снимали се за спомен.



Публикацията е редактирана (14-06-17 10:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 10:33

Антивик :) добре... Къде остава човешката природа в такъв случай? Нима импулса за творчество трябва да се сковава в малката рамка на подръжанието? Няма ли именно тогава да заприличаме на червеи, които се влачат а всъщност са убедени, че имитират походка на слон? Не... това е пагубно действие, това е подражание на подръжанието, това е самоубийство. Противоестествено е. Дори овчарите дялкат различни животинки и орнаменти по гегите си. Нуждата да се създава е естествена и не трябва да се заключва в идеологии. Ако нямаш проблем с руския, прочети за техният авангард. Там има силни автори и тези. Доста по-силни от тезата която цитираш. С тези думи се почувствах колхозник, който няма право да има крава.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: Антивик   
Дата:   14-06-17 10:52

Богданов, овчарите де дялкат по гегите обикновено дялкат растителни мотиви, често силно стилизирани, значи пак се стига до красивото в природата видяно и пречупено през погледа на този чобанин. Той не измисля нищо ново, вижда красивото покрай него и го показва на останалите с негов си маниер или па майсторлук ако щеш.
А относно различните течения си казах мнението, може да го обявяват за изкуство, но за мен някоя мацаница или разместени човешки части де главата е ръгната някъде на хълбока не е изкуство. Предпочитам това де всички части на човешкото тяло са си на мястото.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 11:14

Антивик, разбирам ви. Нека всички части на човека бъдат на мястото си и му служат по предназначение. Съгласен!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bg2014   
Дата:   14-06-17 11:33

bogdanov написа:
Е... как се чувствате сега?


Чувствам се излъган и то от колеги като вас.
Чувствам се подведен и невежа. За моя радост/жалост явно не разбирам НИЩО от изкуство (според вашите кртитерии). Защото не познавам изкуството от неговото създаване (вероятно и вие, но не го знаете). Както и да е.
Темата е хубава. Опитах се да я поддържам с въпроси, но отпадам поради невежество. И ще поглеждам как се развива изкуството около вас. Успех!
Предпочитам да си остана недокоснат от пещерните художници като основоположници на изкуството, а да живея със съвремието ни.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: itilien   
Дата:   14-06-17 11:43

bogdanov - рисуваш ли активно и има ли къде да видим работите ти онлайн?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 11:54

bg2014, надявам се не съм ви засегнал с коментара си. Препрочитам и вашият и моя... Разказах ви как аз гледам кадъра и изпитвам наслада. Чувствам се сякаш съм негов съавтор. Възхищавам се на връзките в него и го довършвам плановете в съзнанието си. Това ми носи удовлетворение. Смятам, че единствената разлика между моят и вашият поглед е в това, че при мен липсва предубеденост. Ако ви е интересна темата не виждам причина да не изказвате мнение по нея. Никой не ви приема за невежа. Ако съм ви обидил по пряк или косвен начин, моля за извинение!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: bogdanov   
Дата:   14-06-17 12:01

itilien, рисувам в къщи доста активно. Снимам доста активно-уча. Спрях да качвам в интернет. Съвсем скоро имахме изложба в червената къще "Фотографският оригинал и художествените практики" Все още е там, може да се разгледа. на 15 също може да се види едно мое видео в "Критикувайки медията"- Credo-Bonum-Gallery. За жалост аз няма да успея да дойда.



Публикацията е редактирана (14-06-17 12:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвременно изкуство и фотография
Автор: plynii   
Дата:   14-06-17 13:22

Има ли разлика между специалист по история на изкуството и критик на изкуството, който е специалист по оценка на изкуството на живи художници. Има ли разлика между история на изкуството и художествена критика? Кой специалист е експерт-оценител на изкуство?
Всъщност история на изкуството се преподава в университетите, а художествената критика е практика.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »