Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3 ..  10 ..  20 ..  30 ..  38  39     всички  напред  последна
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: Ivan_A   
Дата:   29-12-14 09:13

marves: " ... Веднага се сещам за 30 секунди експонация на ISO 3200 на звезди, където може да се окаже, че олито не винаги ще върши работа, докато другите са съвсем използваеми.
Друг случай е на силно контрастна сцена, където от един кадър да извадиш цялата динамика.
Главно това са случаите, когато може да те натъжи m4/3, и като се замисли човек, че такива кадри се правят рядко, и веднъж запознаеш ли се с възможностите на системата си - няма да се допускат грешни."

Да. [beer]

 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: iliyanb   
Дата:   29-12-14 09:41

Хайде и аз да се включа с моя по-скромен опит.
Никога не съм правил тестове, а всичко което споделям е единствено от практически опит. Marves e прав разбира се, но и Ivan_A e прав[smile] . Аз бих коментирал само Е-М5 сравнимо с FujiX. Фактът е че картинката от Fuji e по-приятна, поне за мен, но разликата наистина е минимална. Коректно е да се сравняват обаче единствено, когато се вземе в предвид разликата в експонирането между двете камери. Давам пример от снощи. Снимах жена ми на съвсем слаба светлина /само лицето й беше осветено/ с E-M5 + Canon 55 1.2 на бленда 1.4. Правилното експониране за съответния кадър беше iso 3200 при 1/20. При Fuji същият кадър би бил или на iso 6400 при същата скорост или на iso 3200 при скорост наполовина по-ниска. Не знам дали би се получил въобще читав кадър. Нормално е и другото - кадрите от по-големия сензор да са по-пластични естествено, преходите в тоновете една идея по-добри. Разликата обаче е наистина трудно или незабележима. Особено при умела обработка за интернет или за принт в доста прилични размери. Ivan_A e най-прав обаче, че "... получи ли се тръпката - и достатъчно добри технически кадри ще се получат." И понеже при мен тръпката с FujiX определено се получава, то в плановете ми за в бъдеще, поне на този етап, е преминаване към тази система. И то не защото е много по-добра, а точно заради тръпката и картинката, която много ме радва, особено цветовете. Знам какво ще ми липсва: Компактността на М43 обективите, не на телата. Всички безогледални тела са компактни. Размерите драстично се променят обаче след закачането на различни еквивалентни обективи. Няма по-компактна система от М43 /не коментирам Nikon1, PentaxQ r - за мен не добре измислени и недоразвити системи./. Няма все още по-пъргава система от М43. Няма избор на толкова качествени обективи на всякакви цени - демек за всеки джоб. И не на последно място, като изключим новия фул-фрейм на Sony, повярвайте ми, няма такава стабилизация. В много случаи тя компенсира недостатъците на по-малкия сензор.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: Simbon4o   
Дата:   29-12-14 10:02

Пак казвам на невярващите :) М1 е със кропната матрица от А6000 и резултатите са еднакви... има малко разлики в процесинга на роу, но като цяло възможностите на машинките са еднакви.

M10 vs a6000
Сонито има малко повече фин детайл и това е единствено от повечето мегапиксели, които след ресайз до 8мп(както е визуализирано) пазят малко повече фин детайл, но в сенките нещата са сходни. Динамиката ще е същата, бърникал съм достатъчно файлове от мъниците и последните модели камери на м4/3 не са никак зле. Да не говорим, че при снимане на пейзаж примерно за еднаква дълбочина на фокуса с камера като 6д примерно олито трябва да е 2 стопа по-отворена блендата т.е. ако с 6д се снима на бленда 11 с олито трябва да е 5.6 и от там и по-ниско исо... За макро определено кроп фактора е предимство... там борбата за всеки мм дълбочина на фокус е голяма.

Пак казвам, ако 16мп са достатъчни и не се гони плитък фокус системката си е перфектна.

При сравнение на динамика обектива влияе доста. Причината е, че контраста влияе на динамиката :) или по-точно влияе на това, което ще бъде измерено... камерите си имат някакви възможности и те не са променливи, но обективите са.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: marves   
Дата:   29-12-14 10:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: iliyanb   
Дата:   29-12-14 10:37

Marves, както казах тестове не съм правил. Практически наблюдения имам, че Fuji се нуждае от по-ниска скорост /горе долу 1 стоп/, съпоставимо с Oly. А това дали и Oly не лъжат в стойностите на iso, е друг въпрос - не знам /няма с какво да сравня/. При ниска осветеност някак си по-бързо пада скоростта при Fuji. За сенките зависи от много неща. Как е експонирано и не на последно място от обектива, пак практически наблюдения. По-добрите обективи дават по-податлива на обработка картинка.



Публикацията е редактирана (29-12-14 10:37)
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: hotsnail   
Дата:   29-12-14 10:40

Стига се дърпахте за глупости. М43 си има някои ограничения и някои предимства. Кой каквото иска си е харесал.

За сензорите от некс-7 и м1 насетне картинката както казва и Симо почти няма разлика.

А7r е с много по-големи пиксели и от двата, няма АА филтър и въобще не е в тая група апаратчета. Еквивалента на А7r с кропка е горе долу 16мп, а с м43 е 10мп сигурно. Отделно а7r е с по-нова технология сензор и вади горе долу снимки като А7 откъм шум въпреки по-голямата гъстота.

А6000 поне от моя опит шумка по-малко от некс-7 та зависи точно коя генерация апарати се използва.



Публикацията е редактирана (29-12-14 10:47)
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: mihajlov2   
Дата:   29-12-14 10:44

С голям интерес изчетох тази тема. Системата m4/3 ми е много симпатична. И аз имам нещичко от нея - един E-PL1 и един Панасоник G3 - и двата на старо, за смешни пари. Към тях имам само два обектива на Панасоник - първия китак 14-45 и 20/1.7. Получават се чудесни картинки. Има само едно "но" - колкото и да се мъчих, не успях да получа задоволителни резултати от прехваления директен JPEG на Оли. Изпробвал съм всякакви настройки - както по съвети на колеги тук от форума, така и по съвети от руския Олимпус форум. Въпреки всичко, при разглеждане на 100 %, ме дразнят най-малко две неща - детайлите хем са замазани, хем са прешарпени... Затова и сега ми беше особено интересно да разгледам примерите на Emoxide - да му е честита придобивката [beer] И отново и с Е-М1 с топ обектив при някои от снимките /най-вероятно директен JPEG/ поне за мен си съществуват гореописаните проблеми в картинката.
Всичко това се отнася само при снимане в Джипег. При РОУ нещата са коренно различни и изображенията са чудесни [cool]

 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: iliyanb   
Дата:   29-12-14 10:46

mihajlov2, прав си. Аз дори и прехваления jpeg на Fuji не харесвам.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: mihajlov2   
Дата:   29-12-14 10:52

Предполагам, че имаш предвид JPEG-а на Fuji Х...? Аз с тези Фуджита нямам никакъв опит, но в интерес на истината страшно ми харесва директният JPEG на Fuji S5Pro.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: iliyanb   
Дата:   29-12-14 10:56

Ами да, като цяло аз мисля, че от raw резултатите при всяка камера са по-добре. Но това е мое мнение и това е след прекалено вглеждане. Над 50 % увеличение на кадъра е вредно при всяка камера освен при sigma DPM[smilie5] .
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   29-12-14 11:02

Като сме на темата :)
Широк, твърд обектив за м4/3?
Нещо под 14мм. Бленда 2.8-4?
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: marves   
Дата:   29-12-14 11:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: iliyanb   
Дата:   29-12-14 11:08


тук не е трудно да се провери. Поне това си мисля, че всеки може да направи сам.

 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: SoftImage   
Дата:   29-12-14 11:10

marves, много радикално се зиказваш за динамиката на Оли без да си подкрепиш твърденията с примери. Смъкни си примерите(в raw) от DPReview.com на еднакви сцени и исо и ище видиш, че трудно ще забележиш значима разлика. Като сравниш 24мп апсц сензорите с 16мп Оли сензори те са по една технология и с почти еднакви по площ пиксели. Видима разлика в динамиката трудно ще намериш(даже е никаква на ниво пиксел - поне видима). Ако търсим разлика ще я намерим да речем при ФФ и м43. Е-М1 е по-добър за по-брутални вадения от сенките от останалите Оли-та. Дълбоките сенки при вадене имат по-верен цвят и не лилавеят!!! Ако можеш да си подкрепиш твърденията дай да гледаме примерчета с еднакви сцени и условия на заснемане.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: SoftImage   
Дата:   29-12-14 11:49

orling, 75мм и 45мм на отворена бленда в центъраланите области на кадъра са сравними. 75мм на ф1.8 има по остри краища. На по-затворени бленди 75мм е осезателно по остър. На ф4 е остър като "бръснач" . Конструкцията на 75мм е изпипана. Сравнително компактен е за 150мм/ф1.8 екв. Има страхотен микроконтраст, по-плитък ДОФ, което си е логично и това е.
Дали заслужава 2000 ами...
Аз изчаках промоция на Оли и го взех за около 1580лв. пак не е малко, но оптиките с такава острота, микроконтраст, конструкция и поведение в коя система е евтина??? Не че не ми се иска да го взема за 100лв. ама...
Според мен 75мм не е алтернатива на 45мм. Имам ги и двете оптики и не мисля да се разделям с 45мм. 45мм си е страхотно стъкло за парите си, освен това е супер компактен!!!



Публикацията е редактирана (29-12-14 12:32)
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: Emoxide   
Дата:   29-12-14 11:55

Поне в Jpeg, качеството на "сенките" е много по-добро (шум, детайл, контраст и т.н.) от това на Samsung NX30, който пък, за разлика, добре експонираните обекти на фокус ги вади с невероятна детайлност, дори и и с китака си 18-55. В интерес на истината, според мен при добра осветеност, тоналните градации в Jpeg при E-M1, както и детайлността е на много добро ниво! До момента не съм имал фото-камера с по-добра картинка, директно без обработки. При едни относително слаби умения в боравенето с RAW, както е при мен, постигането на резултат след конвертиране, близък като балансираност и прецизност до Jpeg от камерата е много трудно. В случая на Е-М1, докато при NX30, с лекота постигам значително по-добри резултати от неговия Jpeg, поне като динамичен обхват и микродетайл. Е, с цветовете още сме скарани, ама и нямам добър калибриран монитор, (да са ева!)
Предимствaтa да имаш приемлив Jpeg, не са малко, особено ако те мързи да вадиш от RAW, както съм аз...

[beer]



Публикацията е редактирана (29-12-14 12:00)
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: Emoxide   
Дата:   29-12-14 12:02

Най-качествения и остър и светъл АФ обектив, към днешна дата за m4/3 система е Leica Nocticron 42.5mm F1.2
Ако остана в този лагер с Е-М1, ще си го взема туй стъкло.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: marves   
Дата:   29-12-14 12:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: djfroggy   
Дата:   29-12-14 13:07

Аз не съм много по кадрите, но пък мога да коментирам, защото имам и фулфрейм Сони А7 и Олимпус ЕМ1 и Пана ГМ1.
Когато искам безкомпромисни пейзажи и портрети имам А7.
Когато обаче искам да поснимам перфектно макро, където плиткия ДОФ определено не е желан ефект на помощ идва ЕМ1 и Зуйко 60/2,8. Завинаги чао на стативи и бавни нагласящи процедури. Едно бързо щрак и имаш макро на бръмбар, паяк или пеперуда.
Когато искам да поснимам на улицата или на купон в малката Оли Пен Ретро чанта влиза Пани ГМ1 с 12-62 + 20/1,7 и 14/2,5 и перфектната компактност ми е налице.
Единствено при 4/3 системата аз имам остър кадър открай докрай с китаци и палачинки за 100-300 лева. Една отлична система.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: marves   
Дата:   29-12-14 13:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-14 15:06

Emoxide: нещо не ми харесва небето при 2-3 от твоите снимки на първата страница - изглежда ми преекспонирано, че чак прегоряло на места, при относително нормална динамика...
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: Simbon4o   
Дата:   29-12-14 18:00

Автор: marves
Simbon4o - и A6000 е с кропнат сензор от A7R, по тая логика m4/3=фулфрейм като представяне? [smilie6] На линка ти бутни ISO-то на 6400 и гледай сенките, поне стоп разлика, като това не е много динамична разлика в кадъра, и при пуш/пул вече става повече от стоп в полза на едната камера.


Дефакто обаче 1.5х кроп от А7р е около 15мп т.е. дори некс 6 не е

 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: hotsnail   
Дата:   29-12-14 18:31

marves почти всички хубави светли праймове правят такива аберации в бокето. От тия деот съм гледал примери само никон 200/2 достатъчно добре коригира аберациите в бокето и не съм гледал тестове на отусите. Иначе 135-ците, 85-ците, по-хубавите 50-ки и т.н. на всички марки правят подобни неща в бокето.

Със симо много се превзехте с тия глупости...ама наистина са глупости тоя път.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: h_bio   
Дата:   29-12-14 18:37

МНого коментари - малко снимки.
 Re: OLYMPUS & LUMIX m4/3 (~снимки и коментари~)
Автор: radomarinov   
Дата:   29-12-14 19:32

https://www.flickr.com/photos/rado_marinov/15951889178/


Ето една от днес- малко мекичък фокус, не знам дали от отворената бленда или от некадърно ЗАУ ;)
Oly E-M5 + Yashica ML 135/2.8

 първа  назад  1  2  3 ..  10 ..  20 ..  30 ..  38  39     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.