Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: mitku   
Дата:   06-08-11 18:55

clipse написа:

> ... кой обектив от никонския арсенал според теб
> е по-добър от Flektogon 35mm f/2.4 MC?...

Нямам идея какво представлява тоз Флектогон и защо си толкоз влюбен в него. За мен сегашният Никор 35/1.8 ДХ си е супер и не бих го сменил с друга 35-ца. [smilie7]

П.П. (едит) Единственият проблем на Никор 35/1.8 ДХ е, че е за кропка, но за добро или лошо - не ми се очертава скоро да минавам на ФФ. Т.е. не ме "грее" тоз проблем за сега. [smilie8]



Публикацията е редактирана (06-08-11 18:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: mbs   
Дата:   06-08-11 18:58

Виж тук в клубовете всички стъкла, които можеш да ползваш с Пентакс: http://www.pentaxforums.com/forums/lens-clubs/
Всичко, което е на к-байонет от няколко десетилетия насам (виж К-клуб, М-клуб, А-клуб и т.н.) пасва без проблем със съответното мерене, потвърждаване на фокуса и т.н. И още - всички, вкл. и ръчнофокусните са "стабилизирани" на това тяло. В момента - само като илюстрация - се продават някои доста добри неща ( тук ) като резолюция и "острота" за любители на ръчния фокус (визирам 55/1.8 и 28/3.5). В базара тук също излизат интересни предложения дори за по-малко пари.[smilie24]



Публикацията е редактирана (06-08-11 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: simbon4o   
Дата:   06-08-11 19:05

clipse имам 35мм 2.4 МС флектогона, имам и служебен Д5000 със 35 1.8 автофокусен никор за 400лв нов. Флектогона върви по над 200лв в бг. От всякъде никора е по-добър! Има само едно нещо в което флектогона е по-добър и то е острота при бленди над 9! Никора както и повечето съвременни обективи почват да мажат след 8 макс 10 бленда, а флектогона и на 16 е идеален, на 22 напълно използваем. А да и фокусира на близко, но на никора мога да му го простя.

Само един пример - на Д90 за под 1000лв се събират 35мм 1.8, 50мм 1.8 и 85мм 1.8 автофокусни перфектни обективи(защо са ти ръчни стари тогава???), а на пентакс 35-цата автофокусна е на 2.4(и имат наглоста да и искат 400лв, колкото никона)... по-добре флектогона ръчнофокусен честно казано, 50 1.4 втора ръка струва 400лв минимум(това ако искаш автофокус, по-евтино няма), а 85мм автофокусния е един и струва 1300$, най-евтиния автофокусен малко подобен(в тези мм) е палачинка 70 2.4 която върви по 700лв втора ръка понякога(остра е но не маже фона достатъчно по моите стандарти).

Та... К-р не е толкова цветущ колкото се опитват да го изкарат. Потвърждаването по централна точка е непрецизно(не може да се разчита на фокустрапа брака е голям сравнен с автофокусен обектив) освен това е много неудобно понеже ако се фокусира и кадрира после фокуса вече не е където искаш, освен ако не искаш винаги да фокусираш по средата на кадъра ...
18-55 китака не е особено добър(18-55II става като за 100лв другите не особено), 18-105VR никонския го убива от всякъде, то като цяло 18-105 е по-добър и от пентакс 18-135WR, който струва 1300лв, a никона нов е 500лв :).

Пентакс си заслужава заради някои обективи обаче, ако имаш пари даси ги купиш нови:
50-135 2.8,
16-50 2.8,
300 4.0,
10-17 фиш,
ако те кефят палачинки и др. подобни мини твърди обективи с надписи по тях лимитед и т.н.
Това са характерни особености на марката и не са никак лоши стъкла.
Както казах за любителски цели е перфектна система, втора ръка има далаверски обективи... нее за изхвърляне.

Матрицата на Д90 и К-х и К-р е еднаква, в суров формат, разликата в шума е малка. Просто К-р е с по-нова ревизия и има добавено повече хардуерно шумоподтискане, но не е голяма разликата.

Ако събереш предния ми и този пост и отидеш да пробваш на живо двата, ще си отговориш сам кой е твоя апарат.

ПС слав наистина преправя успешно всякакви обективи за никон и меренето не е проблем толкова защото в реално време се показва на екрана каква е експонацията а има варианти и за чип който да помогне да се експонира, просто мисля че е безмислено при наличието на обективите които описах по-горе дасе ползват стари стъкла на никон.
Да не говорим че от едно време ако толкова държи човека има фабрично направени хелиоси и др. за никон байонет които нямат нужда от преправяне.
Както казах никон има сериозно предимство при фокуса и меренето - не мъчете такъв апарат с ръчни стъкла.



Публикацията е редактирана (06-08-11 19:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: mbs   
Дата:   06-08-11 19:22

Потвърждаването по централна точка си е супер при мен (К200), а ръчнофокусните ми 50/1.2 и 28/2, и на К-r са си песен, да не говорим, че с лайввю е още по-лесно даже.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: niks1973   
Дата:   06-08-11 21:05

Абе вие на човека ли ще помагате или ще си мерите пръчките ???

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: jorro_z   
Дата:   06-08-11 22:30

valkoskr:

Виж какво... значи, понеже попита доста културно, нека да ти кажа, какво се крие зад споровете тук, което ти явно не разбираш много добре.

Да кажем, че има два вида снимане:

1. Вдигаш - насочваш - натискаш спусъка - снимаш (и снимката става... добра). Всичко това - за секунда, максимум две.
2. Мислиш - вдигаш без да бързаш - насочваш - мислиш - настройваш някои параметри - фокусираш ръчно - (ако се налага мериш в определена точка) - заключваш меренето - прекадрираш - натискаш спусъка - снимаш (и снимката става... доста по-добра). Това отнема доста повече време, разбира се.

Значи, ако обичаш да действаш по първия начин (т.е. да НЕ използваш мислене), а просто да натиснеш спусъка и да стане кадъра - определено Никона е много по-добрия апарат, разбира се комплектован със съответните АВТОФОКУСНИ СТАБИЛИЗИРАНИ обективи. Това е една много добра автоматизирана система, в която не се налага мислене - т.е. абсолютен автомат. За начинаещ е определено по-добрия избор, а с течение на времето (и ако ти се развие ентусиазъм), все пак може да минеш и на втория вариант... срещу доста пари. Ама доста.

Ако предпочиташ да мислиш, вместо просто да натискаш спусъка, а също и ако обичаш самия процес по правене на кадъра (измисляне на кадъра преди заснемането, кадриране, фокусиране, мерене, настройване и т.н.) - Пентакс е по-добрия избор, особено комплектован с ТВЪРДИ СТАРИ РЪЧНОФОКУСНИ обективи (които струват от 1/4 до 1/10 като цена спрямо съвременните никонски обективи). По-добрия, защото дори хора с по-малко финансови възможности, могат да се сдобият с МНОГО КАЧЕСТВЕНИ като оптика (но без автофокус) стари обективи. А от оптиката в най-голяма степен зависи качеството на крайния резултат.

Генералните предимства (+) и недостатъци (-) на двете системи (и конкретните тела):

Никон:
+ по-добър АВТОфокус;
+ повече нови съвременни АВТОфокусни обективи;
+ някои от тях доста евтини;
- някои нови, а и ВСИЧКИ стари обективи нямат стабилизация;
- няма мерене със стари ръчни обективи;
- наистина хубавите обективи (нови и стари) са много скъпи;

Пентакс:
+ Работи със всичко, което успееш да му закачиш отпред като обектив. В това число (освен абсолютно всеки пентакски обектив от първия направен, до последния), всички М42, някои стари никонски, (които се слагат на пентакс без проблем), обективи за тяло Сигма (които също стават), дори лупа от магазина за един лев, долепена до байонета.
(със всичко това имаш правилно мерене, потвърждение на фокуса и СТАБИЛИЗАЦИЯ СЪС ВСИЧКО, даже и с лупата).
+ Старите качествени обективи са в пъти (дори понякога над 10 пъти) по-евтини от съвременните им аналози, като единствената разлика е, че нямаш автофокус с тях. Някои от тях са доста по-добри от съвременните, като качеството на оптиката.
+ Много високо качество на картинката, когато правиш всичко както трябва. Ако не можеш - не е изключено да получиш слаби резултати.
+ Много добре се разбира със съвременните автофокусни обективи на Сигма и Тамрон. Никон и Канон имат проблеми с тях.
- Иска се мислене, за да го използваш максимално добре.
- по-малък набор нови автофокусни обективи (по-малък - да; но и достатъчен).
- доста е оплют по българските форуми, и е НЕПРЕСТИЖНО да те виждат с такава марка апарат. Т.е. сам си лепваш етикет "аутсайдер".
[beer]

Едит: Ето за какво говоря, нагледно изразено с картинка:


http://s3.amazonaws.com/data.tumblr.com/tumblr_lgeq0uoGri1qevjc7o1_1280.png?AWSAccessKeyId=AKIAJ6IHW



Публикацията е редактирана (06-08-11 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: gpi72   
Дата:   06-08-11 23:46

Относно питането на valkoskr. Ето една снимка с ръчнофокусен 135мм обектив правена с Пентакс К-х купен е за 100лв от eBay.

https://photo-forum.net/static/site_pics/178/i_1286119820_IMGP1339_900p.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: mishelle_m   
Дата:   07-08-11 00:02

Като се заговори за К-х и ръчнофокусни и се сещам, за една позната, която с един 50мм Такумар прави такива картинки, че може да накара половината форум да си изхвърли ритуално ултра-мега-хипер оборудването и да си купи К-х.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   07-08-11 00:06

Лелеееееее ...
Може ли от толкова много мнения не повече от 3-4 да са полезни и само едно - това на dpurple е истина и не е повлияно от тинейджърско изхвърляне [smile] Мноооооого се увличат някой хора като твърдят, че dpurple приказвал глупости, защото аз дори съм ги засичал да правят детински грешки, а пък аз спрямо dpurple във фотографията съм като първокласник с буквар спрямо Йордан Йовков в литературата ... [smile] Когато поне се доближите до резултатите на хората, които наистина са постигнали нещо, тогава може да ги оценявате така [smilie5] Иначе това, че нямало значение какви резултати показваш, щото видите ли сме гении и без това ги знаем прекрасно нещата си ги запазете ... [smile]
Та истината си е това - качествения резултат във фотографията се дължи на страшно много неща и техниката не е основното от тях. Различните системи може да улесняват фотографа по различен начин в различни ситуации и то на различна цена, но не и да са определящи за резултата. Ако някой спори за обратното, дали ще заложи престижа си на това, че ще познае с каква система са снимани да речем 10 произволни снимки [smilie18]

jorro_z - това пък, което ти пишеш за Пентакс са абсолютни глупости - непрестижно може да се смята снимането с Пентакс само в някой кръгчета тук, дето обичате да се карате до безкрай и да доказвате, че някоя си конкретна марка е единствена [smile] Без значение коя. Аз обаче съм снимал доста време с Канон, сега снимам с Никон, никога не съм снимал основно с Пентакс, просто защото другите две системи са ми пасвали по-добре в различни периоди. Та аз макар да не съм имал никога Пентакс за основна система никога не съм си и помислял, че тя е с нещо по-лоша. Нито пък някой от хората, които познавам и които снимат с Канон или Никон някога са си помисляли, че Пентакс не е с нещо непълноценна система. Да не говорим, че аз като обикновен любител без кой знае колко талант може би никога няма да стигна от сега нататък до момент, в който системата ми да ме ограничава, защото моите способности са високи, а на камерата ми - не [smilie18]

Пентаксаджии били аутсайдери, защото се смятало че да се снима с Пентакс е непрестижно [smilie5] По-голяма глупост не бях чувал наскоро [smilie5] Излезте за малко то този форум в реалния свят и ще видите, че когато двама фотографи се запознават там те си обменят идеи, показват си работите си и през ум не им минава да се запознават като се представят от марката, с която снимат [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: Славов   
Дата:   07-08-11 00:50

HSGeorgiev, малцина мислят трезво като теб, така че нищо чудно Жоро да се окаже прав. Защото много малко хора настина мислят, повечето направо снимат .... наистина трябва да се напъне малко човек за да разбере, че техниката наистина е само средство....

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   07-08-11 01:05

Примери,без да имам претенции шедьоври...

Пентакс К-х + Самянг 500мм ф8 за 200лв чисто нов на резба Т-маунт

https://photo-forum.net/static/site_pics/163/9_1305401279.jpg



Пентакс К-х + Минолта 50мм ф1.4 на 1.4 купен за 70лв


https://photo-forum.net/static/site_pics/163/9_1309415869.jpg



Пентакс + Таир 133мм ф 2.8 на 2.8 купен за 120лв (Взема първа награда в Мюнхен през 1956г ако не се лъжа)


https://photo-forum.net/static/site_pics/163/9_1312668081.jpg



Всички снимки са на най-отворена бленда и са с ръчнофокусни обективи.Само първия е чисто нов и е най смотания,другите 2 са на по 40години и като качество не отстъпват на нови автофокусни стъкла за по 1000лв....



Публикацията е редактирана (07-08-11 01:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: dpurple   
Дата:   07-08-11 01:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: simbon4o   
Дата:   07-08-11 06:59

Самйанга се държи доста зле :) има сигма 70-300 АРО за 200лв която е по-яка и специално на пентакс е много удобна заради стабилизацията (луната мога си я щракна от ръка). Не е 70-300VR(който на 300мм е лудница!) ама и втора ръка е 3 пъти по-евтина и като гледам, по-добра от самйанга.

Тук се сещам за някои примерчета за евтини стъкла:
70-300 сигма АРО - 200-250лв
16-45 4.0 пентакс - 300-400лв
Имам и двата. Обективи без конкуренция за тези пари при това стабилизирани(на пентакс) ;) ся ще кажете няма нужда - еми има като затвори посред обяд човек блендата на 10(искам всичко да е на перфектен фокус) и сложи полар скоростта пада и снимките се размазват и на 16мм но не и със стабилизацията.

Пентакс определено става ако няма много пари за техника. О чакай то и аз затова съм с пентакс [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   07-08-11 09:40

dpurple-[smilie24]

Хората които посещават форума,знаят че си професионалист и изключително добър фотограф,и точно затова не ти прави чест когато се държиш не добре с други колеги(не визирам мен)


Това че си Истински фотограф,би трябвало да те е накарало да станеш най-малкото по възпитан.

Всички да са живи и здрави и дано колегата уцели своята марка.Успех[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   07-08-11 09:51

Симбиончо,дай снимка на луната от ръка с тая сигма де,да сравниме...Поредната тема само с приказки.

Моята снимка на луната също е от ръка[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: simbon4o   
Дата:   07-08-11 10:17

довечера щи снимам една [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: ZENON   
Дата:   07-08-11 10:39

off/
Че от ръка става - става. Само дето 500мм са 500мм, не 300.
Говоря за мм. не конкретно за Самянг, Сигма или нещо друго...

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: Славов   
Дата:   07-08-11 10:46

Съгласен със simbon4o за самянга, ама наистина дяйте снимки на луната с обективи в тоя ценови лист.... Естествено ваши де, иначе в нета снимки бол, ама с кво е нимано никой незнай .... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: xl_   
Дата:   07-08-11 12:27

Подкрепям писаното от simbon4o ,mitku и pefoto01. Всичко е на сто процента вярно и почива на натрупан опит и с двете системи. Според мен NIKON-а е по-добър отвсякъде и просто няма място за сравнение. Що се отнася до старите обективи-темата е едва ли не оправдание на пентакс феновете и не си заслужава коментарите и усилията. Една от причините зареди които минах на NIKON е възможността да използвам стари обективи-дори моето D200 потвърждава фокуса с ръчнофокусните обективи. Но това е от гледна точка на компромиса... Всеки знае, че full frame-ски обектив не се слага на кропка! Също и филмов обектив не се слага на цифрово тяло,и това води до някои недостатъци. В мрежата има толкова изписано, че ми се изтърка клавиатурата да прикачам ревюта за пример. Та пак по темата-определено D90 не само заради старите обективи, зареди всичко-шум, ергономия, auto focus, богата гама обективи-нови,стари,евтини,скъпи,средно скъпи- синхронизация със светкавица, издържливост на тялото ,и не на последно място-търсене и себестойност на вторичния пазар. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: ZENON   
Дата:   07-08-11 13:32

off/
...full frame-ски обектив не се слага на кропка...

От Фото форум, започва да става на хумористичен такъв...[smilie7]



Публикацията е редактирана (07-08-11 13:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: valkoskr   
Дата:   07-08-11 15:19

малко да обобщя,до тук:D90 е по доброто тяло,
от друга страна тези прехвалени евтини обективи за Pentax, ме изкушават.Та в този ред мисли,за до 2000 лв и "покриване" на 18-300мм фокусно разтояние, с възможно най добро качество. Или разбивате "мита"за обективите или бориме телата[beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: jorro_z   
Дата:   07-08-11 15:43

@HSGeorgiev:

Горе написаното от мен, по отношение на Пентакс, че е непрестижно, мога да го обясня по следния начин:

"доста е оплют по българските форуми". Подчертавам - по форумите! Това е ключовата дума в това изречение.

Ако имаш време и ти е интересно, разрови всички теми, ТУК, в най-големия БЪЛГАРСКИ фотографски форум, и се опитай да направиш статистика - колко от снимащите с Никон или Канон НЕ оплюват Пентакс? Мога да ти кажа, че са шепа хора само, включително с теб.

Всички останали, снимащи с Никон и Канон, имат едно мнение относно Пентакс - и то е, че не става. Тъпа и смешна марка с претенции, няма обективи за тях, имат твърде много шум, скапан и неработещ автофокус и прочие, и прочие.

(За твоя информация, аз самия снимам с Пентакс, повече от 4 години. Никога не съм снимал с нищо друго, нямам и намерение. Защото много добре знам какво може Пентакс, и какво не).

В този смисъл, казвайки, че е непрестижно да бъдеш с Пентакс, аз го казвам от позицията на човек, който се е нагледал на отношение и на коментари от страна на Никонци и Канонци.

Отново подчертавам, това се отнася най-вече за пишещите във форумите. Лично познавам доста хора с Никон и Канон, приятели сме, и те нямат такова отношение към марката. Нито пък аз имам каквото и да било отношение към другите марки, базирано на фенщина, а не на обективни резултати.

Но също така съм бил и свидетел (лично), на почти презрителни погледи, с които са ме поглеждали тинейджъри, гордо закачили на врата си черно-жълти ремъци. В един случай дочух зад гърба си леко обсъждане, завършващо с реплика на по-висок глас: "Не е ли никон, не ми го хвали!"

Да не говорим, че има и такава категория хора, които оплюват пентакс, изтъквайки величието на Никон, докато самите те снимат с Пентакс (защото било най-доброто за най-малкото пари, с които те разполагали).

Така че... оплюта си е марката във форума, няма какво да се лъжем. Има теми - чети. От тази гледна точка е непрестижно.

Ако човек не се влияе от престижност - няма никакво значение. Лошото е, че напоследък престижността (и не само във фотографията) е доста по-важна от реалността.
[beer]



Публикацията е редактирана (07-08-11 15:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: ZENON   
Дата:   07-08-11 17:09

Големо превъзбуждане стана.
Боли ме фара, кво казва некой за това с кво снимам.
До около 30г. човек в повечето случаи ментално е в пубертета и разни глупости, като фенщина и т.н. силно го афектират понякога. Та в този смисъл е безполезно да се мерят Мишки тука.[smilie7]

Както и да е...
Човека пита кое е по-добро. Лошото на такъв вид въпроси е, че обикновено питащия пита, кое е по-добро за него други хора.
Резултата, както виждаме е толкова дълъг и безполезен, че за времето, което ще загуби да чете глупости, спокойно може да отиде и да пробва какво му харесва (или поне да почете нещо по-смислено из нета и след това да пробва).

Между другото какъв вид отговорност поемате Вие колеги за потрошването на неговите пари? Уверен съм, че никой не поема никва отговорност, обаче всеки сипе акъл. Аре по-кротко.


Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: mitku   
Дата:   07-08-11 19:42

valkoskr написа:

> ...Та в този ред мисли,за до 2000 лв и "покриване" на
> 18-300мм фокусно разтояние, с възможно най добро качество...

За 2000 лв. може да влезеш с D90 + 18-105VR + 70-300VR (всичките - на старо от базара). [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax k-r или D90
Автор: xl_   
Дата:   07-08-11 20:01

ZENON-е Маестро, не знам що за фотограф си, ама full frame-ски обектив на кропка води до загуба на детайл. Относно старите обективи- цифровите тела изискват различна просветка на лещите от филмовите. Та ти поемаш ли отговорност, ако автора на темата ти повярва и го набъкаш с баберек.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »