Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: next_time   
Дата:   16-06-10 00:45

Промис

Не ти е лесно, ама никак даже.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:47

Моля?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ivodam   
Дата:   16-06-10 00:52

Бони, много добре знаеш, че точно птичарите взимаме един куп мерки да останем незабелязани и да не притесняваме по никакъв начин животните, докато ги снимаме. И на едно животно нищо няма да му стане от това, че някой някъде му публикувал снимката. Да не задълбаваме пък сега по това, дали имат животните душа...

Ама хората все пак затова не са животни, че живеят, оплетени в доста, доста по-сложни отношения помежду си... за които трябва да си даваме сметка, като вършим едно или друго, не само и снимане, разбира се...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:54

Животните нямат права бе [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ntonev   
Дата:   16-06-10 00:56

промис - преиграваш, малко вповече ми идва искането ти да видиш изрично упоменато в закон точно това..., а дали има закон според който аз мога да излизам от дома си? ...а дали ми е рзрешено да се разминават с други хора на тротоара - особено ако те не искат да се разминат с мен? ... ами тогава има конфликт - трябва ли да има закон за разминаването по тротоара с хора които не искат да го правят?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: e-mil   
Дата:   16-06-10 00:56

Добре, де! Нещо не ми е ясно.
Цитирате страница втора от статията в Култ-а, а не цитирате останалите страници. На които пише:
Стр. 4
"Ако на една снимка е заснето едно или повече лица (броят им няма значение), които могат да се разпознаят, се нуждаете от писмено съгласие/договор за отстъпване правото на изображение. Това важи за всяко лице, което може да бъде разпознато на снимката. Ако лицето е малолетно, съгласието трябва да бъде представено от законният му настойник."

Стр. 5
"Продажба на снимка без разрешение/договор за отстъпени права на изображението от лицето/а на снимката и публикуването са наказуеми действия."
"Като правило важи: щом лицето може да се разпознае на снимката, не е позволена продажба и публикация без писмено съгласие/договор от модела."


Стр. 6
"Снимки от всекидневието (например в парка, на улицата) не са публични мероприятия и затова има нужда от писмено съгласие/договор (Model release), освен в случаите с редакционни цели."

"снимки от публично организирани събирания (демонстрации, карнавали, митинги, събития), при които участниците (значи са множество лица!) се разпознават на снимката, могат да се публикуват без писмено съгласие, но само с редакционни цели."

Стр. 7
"...в Наказателният кодекс не е определено като престъпление снимането на хора без тяхното съгласие. Няма санкция за такова действие и в никой от останалите закони. Това деяние е морално укоримо, но не е незаконно."

Значи веднъж авторът казва, че публикуването на снимка с разпознаваемо лице е наказуемо, ако нямаш писмено разрешение. А после казва, че в никой закон няма забрана за снимане. Очевидно разделя снимането от публикуването и в темата доста хора не го разбират, включително Бони.
А заснетият човек как да ти повярва, че няма да публикуваш образа му? В тази тема има точно такава снимка.

А по повод снимането с дългия обектив от другия край на улицата е написал ясно:
"„Папараци фотографията” използва похвати като проследяване, скрито заснемане и заснемане с помощта на специална фотографска техника (което в юридически смисъл представлява незаконно прилагане на Специални Разузнавателни Средства)...
... поради тази причина „Папараци фотографията” е инкриминирана като няколко вида престъпление в чл. 145, чл. 145а, чл. 146, чл. 147 и чл. 287а от Наказателния Кодекс."



Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ivodam   
Дата:   16-06-10 01:00

Малиии, досега не бях се замислял, че кюнецът ми може да се разглежда като СРС...

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 01:01

tonev, аз искам да го видя, защото видях точно противоположното в конституцията, но всички твърдят, че там не ставало дума за това, а за друго (СРС-та?), ама не казват защо и къде пише, че не се отнасяло за обикновена фотография. Единствено ми цитират някакво съчинение от някакъв сайт (фото-култа). А за разминаването и за излизането от дома не пише никъде нищо. Както и да е...
Айде лека [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bojkof   
Дата:   16-06-10 01:17

e-mil, и аз зададох така въпроса, дори още на 2 стр. в темата:
"Общо взето разбрах следното - имам право да правя снимки на обществено място, но нямам право да ги използвам [smilie11]", освен ако нямам писмено разрешение от снимания.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: filadendron   
Дата:   16-06-10 02:03

Преди един месец ходих до новият мол сердика извадих апарата и почнах да си снимам като пич :) катерих се по разни стълби залягах и тн... след 10 мин дойдоха секюритито и ми казаха че е забранено снимането в мола и казаха да изтрия снимките и да спра да снимам. Аз обаче ги попитах съвсем вежливо къде е опоменато че е забранено снимането отделно им казах че нямат никакво право да ми казват какво да правя с фотоапарата си освен ако не са полицаи.
Те казаха че е било написано в правилника на Мола че снимането е забранено. Аз обаче им поисках правилника разписан от оправителя на мола. След което почнаха да говорят по радиостанцията и единият пич замина да взима правилника. 10 мин чакане дойде и сподели че в момента не може да намерят такъв който да ми го покажат и ме пуснаха с думите днес може ама утре ще разлепиме лепенки по вратите :) .

Друг случай....на жълтите павета. Снимам си колите мажа там нещо си. И няква муфта почна да крещи "не ме снимай беее" супер тъпо парче незнам защо си помисли че я снимам. Аз и отговорих "усмихни се на камерата над тебе тя няма да те снима" балъци колкото щеш като ходят по центъра камерите ги снимат пък на мене ми се дървят.

С fogost като ходиме малко за стрийт ако някой се дърви го биеме после го снимаме :)
че като съм сам може някой да излезе някоя ninja :)

Общо взето българите са психясали точно по тази тема за снимането. по ТВ то им се промива мозъка с глупости и по улиците се мислят за богове.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: matataupa   
Дата:   16-06-10 02:10

С fogost като ходиме малко за стрийт ако някой се дърви го биеме после го снимаме :)

Най- накрая и верния отговор.

[smilie24]
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   16-06-10 03:33

e-mil
Хипотезата за модел релийз и авторско право върху лицето на снимания не са законови положения в България.


Повтарям: не са законови положения в България.

В стария ЗАПСП имаше такова положение за авторство при портрет - Че правата на творбата (снимката) са снимащия (автора) а на носителя на образа са на снимания (тълкувателно казано) В новия закон НЯМА ТАКОВА положение.

Чл. 13. Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За използването на такова произведение между автора и изобразеното лице могат да се уговарят условия.

Не се споменават права на снимания върху образа си


И запомнете!
Законите в България отдавна не са разрешителни по режим - т.е. може да се прави само и единствено разрешеното.


Сега може да се прави ВСИЧКО, което не е забранено - т.е., ако няма пряка, ясна и конкретна законова забрана.

Или, ако снимам някого на публично място, негов си е проблема да доказва, че моите действия са по чл. 32 ал. (2) КРБ и апарата ми е СРС

Или, той си издухва супата с пълна сила, защото достъпа до заснетия от мен кадър си зависи от мен.
Той си е моя собственост (творческа или не) и си има ясен режим, по който да бъде достигнат, но само от правовата система

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   16-06-10 03:48

Сега един начин да се изпозва закона и в частност чл. 32 ал. (2) КРБ

Заставаш видимо в обхвата на охранителна камера (примерно банкова)
Снимаш си стрийт (не банката [smilie5]), докато се намери идиот, да ти строши камерата в главата, защото си го снимал ...
И - ти можеш да се позовеш на чл. 32 ал. (2) КРБ и да използваш банковия запис срещу бияча, а той не може - въпреки, че и ти и камерата на банката го е снимала
Просто защото и ти и банковата камера сте извършили едно и също - заснемане на лицето му. Ама не е строшил банковата камера, която е видял....

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: e-mil   
Дата:   16-06-10 08:17

"Хипотезата за модел релийз и авторско право върху лицето на снимания не са законови положения в България."

Е, като не са законови положения, значи авторът на статията е написал неверни неща. И спор в който половината цитират неподходящ текст от Конституцията, а другата половина цитират невярна статия е меко казано объркващ.

При всяко положение е редно фотографите, които не снимат за СМИ, да се съобразяват с протестите на обекта и да не публикуват снимките, които са направили. Малко уважение към желанията на околните не е навредило никому.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ivodam   
Дата:   16-06-10 08:56

Подкрепям емил за последните му думи. Освен мъгляви закони има елемантарни човешки отношения, има лично пространство и собствено достойнство. Това, което за един е нормално (например за някоя нимфоманка-ексхибиционистка), не е задължително да е нормално и приемливо за друг. За него може да е притеснително и дискомфортно. Което не значи, че този човек не трябва да излиза на улицата, а да се крие вкъщи зад дебели завеси.

Уважение, казва емил, знае ли българинът всъщност какво е това нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: d_ave   
Дата:   16-06-10 09:08

Малко странично, но по темата - някой да се е опитвал да снима в зоопарка?:) в неделя се оказа, че ако снимаш със сапунерка - може, ако снимаш с DSLR - пак може, стига да си с някой малък черен обектив, който не бие на очи. извадиш ли обаче нещо по-голямо - става страшно - за малко да ме изгонят:))) в тоя ред на мисли - хората със сапунерки са много привилигировани - можеш да си обикаляш цял ден и да щракаш по улиците - минаваш за поредния малоумен турист. извадиш ли обаче нещо по-голямо става страшно - даже да си в парка...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Mario007   
Дата:   16-06-10 09:22

Преди няколко месеца имах подобен случай.
И забележете, не снимах хора.
А къщи, в един стар квартал.
Но докато щраках поредната олющена и гъбясала къща, от единия прозорец се показа дърт, миризлив, комплексиран и дебел мъж, на възрастта на Бармалей, и като се разкрещя, ей ти що снимаш бе, ами снимам си, лошо ли е, няма да снимаш.
Та хора идиоти има всякакви.
Някои се страхуват да им се вижда лицето, а други се притесняват да не им снимаш скапаната къща.
България.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-06-10 09:28

d_ave, за зоопарка е така, но таксата за "професионален апарат" е 5лв. и можеш да снимаш на воля цял ден.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: d_ave   
Дата:   16-06-10 09:32

GOSPODIN, вярно ли бе?!?!?! еее, мене ми казаха, че трябвало подписано разрешение от директора им и т.н. и т.н.! даже охраната специално остана докато го прибрах в чантата, нищо, че на следващата алея пак го извадих. ще знам за другия път. преди бях ходил с една сигма 70-300 и никой нищо не ми каза, ама още бях в началото и повечето бяха мазало. то не че през тия решетки нещо може да се снима както трябва, ама има някое и друго (проскубано) животно в по-голяма клетка. абе в общи линии да ти стане жал за животните в тия условия...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: deathzone   
Дата:   16-06-10 09:56

В крайна сметка, човек не може да бъде сниман без неговото излишно съгласие.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 09:57

моите действия са по чл. 32 ал. (2) КРБ и апарата ми е СРС

Така го повтаряте това "СРС", сякаш сте го прочели някъде...

Отговори на това съобщение
 Много кефите
Автор: erotila   
Дата:   16-06-10 10:28

Винаги ми е интересно като знаещи и можещи се нарекат ФОТОГРАФИ.

Доколкото знам сайта е един от първите които преди време събраха хората които рисуваха със светлина. Толкова ли е трудно да наемете един адвокат и да ви направи разяснения по проявения казус за може или не може, и да публикувате нещата на сайта.
Като поне малко се замислите преди това че сте "ФОТОГРАФИ".

http://photo-cult.com/articles/law/p1.php

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: hebros   
Дата:   16-06-10 10:34

Добре тогава искам да знам откъде накъде ще ме снимат от всеки ъгъл охранителните камери на банки, магазини, частни къщи и заведения. Както и камерите по кръстовищата.
Къде са ми правата в тоя случай?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: SLR   
Дата:   16-06-10 10:55

Skyrider-a сигурно още чете по административно право[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: n1x0n   
Дата:   16-06-10 10:56

да наемете един адвокат и да ви направи разяснения по проявения казус за може или не може

Той съдията не знае - ти адвокат ще питаш! [smilie18]

Новите закони на България са такъв двусмислен, недоклатен и зле формулиран амбалаж, че вече дори и не вярвам, че са такива само поради некадърността на пищещите ги.

Колкото до стрийт фотографията - не предполагах, че американската и британската параноя ще се пренесе толкова бързо и в България. Още по-малко предполагах, че фотографи ще заемат позиция в защита на тази параноя - все педофили и нимфоманки-ексхибиционистки им се привиждат.

Може би е вярна старата приказка, че човек най-много го е страх от неща, които самият той би причинил на другите.

Фактът е, че с тия тъпотии утрепахме стрийт фотографията. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »