Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Калибриране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   11-03-10 10:59

didesignbg: Благодаря за разясненията. Не разбирам защо така реагирате на въпросите и питанията ми, защо е нужно да ми пишеш спри се? Как ще ги разберат хората нещата, ако "спри се"? Аз наистина чета и съпоставям доста неща, но виж само колко объркано и противоречиво ни се поднася понякога материалът. Представяш ли си какво му е на един пък съвсем начинаещ колега, като Мано, който искрено се опитва да се ориентира в бъркотията.

ОК, това обяснение за wide gamut мониторите звучи напълно логично, е защо за Бога не са си го написали така в менюъла на Спектравюто, ами напротив, те убеждават, че гама 2.2 е вече нещо старо и безсмислено, че ако работиш за гледане на монитор трябва да калибрираш по сРГБ, а за общия случай пък между другото препоръчват нещо трето, съвсем различно, което наричат L-калибириране, и т.н.

Айде по-споко, пък и ше черпиме, ако требе, може да съм малко чепат, ма не съм стиснат [smilie3] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: didesignbg   
Дата:   11-03-10 11:44


Ето го типичния пример, защо пиша спри се.
Ето и защо ще напиша behemoth спри се.

behemoth написа:

> Иво, прав си че се променя начина по който изглеждат цветовете
> в windows след калибрация защото профила влияе върху гамата на
> монитора.
> Това не значи че ИЕ показва коректни цветове.
И да и не. Гама на български се ползва двусмислено. Веднъж като gamma и втори път като gamut.

> Най много си личи при wide gamut мониторите. След калибрация
> въпреки промяната цветовете особено червеното в ИЕ изглежда
> ужасно сатурирано като погледнеш в PS всичко е нормално.
> Това става защото ИЕ то не чете информацията от профила от
> калибрацията.
Това вече не е така. ИЕ като част от операционната система използва точно профила от калибрацията и го присвоява на всяка снимка и цвят, които му попаднат. Т.е. точно "чете" профила от калибрацията и го "записва на сметката" на всеки бит цвят, който му попадне пред очите. ИЕ не чете вградения в изображението профил.

> Ако работиш с по странни цветови пространства тези разлики
> стават много видими ето за пример тук
>
> http://www.color.org/version4html.xalter

>
> това май се вижда коректно под firefox 3.0 под 3.6 вече не
> поддържа v4 профили. IE въобше нищо не поддържа.

Примера е правилен, но говори за способностите на браузъра да се съобразява с цветови профили. Няма нищо общо със wide gamut мониторите. Ако работиш със по-широки цветни пространства дори цветовете могат да изглеждат по-реални. Давам пример - имаш монитор обхващащ плътно адоубРГБ, създал си му профил и си го заредил. Отваряш снимка с профил адоубРГБ във ИЕ, снимката ще е с доста точни цветове, управление на цвета няма, има стъкмистика и късмет[smilie18]

Та тук обсъждаме нещата, но има смисъл да се пише, при положение, че се изслушваме и четем. А общо взето си повтаряме едни и същи неща[smilie8]
Нямам нищо лично против ivodam или behemoth, просто маркираме основни положения. Да имаш калибратор, не значи да се справяш с управлението на цвета. Точно както притежанието на апарат не те прави фотограф. За сметка на това пиенето на бира винаги е добра производствена практика [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Alex-dan   
Дата:   11-03-10 12:13

[smilie24] Хубаво е да има теми като тази и да се обсъждат различните положения и проблеми в практиката [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   11-03-10 12:58

didesignbg: Аз мисля, че все пак, говорейки си, а не спирайки си, макар и бавничко, се придвижваме към същността на нещата и намирането на нужните отговори, които ще бъдат от полза за много хора. Все пак не забравяйте, че са на порядък повече хората, които само четат и никога не пишат.
Така че да оставим по възможност личните коментари (знам колко е трудно това във ФФ) и да се съсредоточим върху темата, тъй като важните неща тъкмо започват да изкристализират.

Виж сега колко внимателно те чета и изслушвам: Цитирам следните твои думи, с които съм АБСОЛЮТНО съгласен и предлагам да ги вземем за отправна точка:

ИЕ като част от операционната система използва точно профила от калибрацията и го присвоява на всяка снимка и цвят, които му попаднат. Т.е. точно "чете" профила от калибрацията и го "записва на сметката" на всеки бит цвят, който му попадне пред очите. ИЕ не чете вградения в изображението профил.

На мен веднага ми възниква въпросът: Ами щом е така, и щом сме приели, че сРГБ е едно стандартно, широко приложимо за много общи цели, и най-вече свързано с масовия потребител и Интернет, цветно пространство, не е ли логично да се стремим, това, което наричаш профил от калибрацията да е такъв, че да присвоява на всяка снимка сРГБ? Това би означавало масовите потребители на Уин и ИЕ да имат в някаква степен съвместимост и очаквани резултати, поне докато ИЕ почнат да го правят да чете и интерпретира вградени профили.
Съответно, следвайки тази логика, аз това съм се и опитвал да направя при калибрирането, да създам профил, който да присвоява на самия Уин, Пикчървюър и т.н. сРГБ. Мислех, че след като го има като пункт в менюто на СпектраВю, това и става, вие твърдите, че не е така. Добре, тогава въпросът ми е, какво всъщност калибрира стандартният софт на калибраторите, който на практика е автоматизиран?
Или казано иначе, може ли и как се задава едно или друго пространство в процеса на калибриране?



Публикацията е редактирана (11-03-10 13:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: didesignbg   
Дата:   11-03-10 14:33

Иво, готовите, синтетични цветни пространства няма как да описват твоя монитор.
За управлението на цвета говорим когато имаме няколко компонента.
Профили на входно/изходните устройства. Профила е своеобразен речник към универсално цветно пространство. Това са профили зависими от конкретното устройство.
Универсално цветно пространство - в него са описани всички цветове. CIE XY, CIE Lab.
Система за управление на цвета - това е нещото което конвертира от цветно пространство в цветно пространство. Като може да предлага и различни начини по които да става тази конверсия. Photoshop
Цветни пространства независими от устройството. Това са стандартизирани пространства в които работим АдобРГБ, сРГБ, ПроФотоРГБ. В някое от тези цветни пространства е разумно да запазваме снимките си.
Когато всички тези неща са налице и имаме изображение със вграден профил, той се прочита, конвертира се към профила на изходното устройство и му се подава. Без значение дали е принтер, монитор, проектор и т.н.

Та в този ред на мисли не можеш да разчиташ на едно калибриране да замести целия този процес. Опцията за емулация на сРГБ би била неприятна, най-малкото защото орязва монитора способен да показва повече цветове. От фотографска гледна точка това не е уместно. Дори да я активираш, ще получиш желани резултати само за изображения в сРГБ цветно пространство (допускаме че няма управление на цвета - уин, ИЕ).
Не познавам софтуера на спектра вю, не знам какво позволява и какво не, това на което даде скриншот няма общо със цветното пространство, а само с гама кривата.
Извода за мен е спазвай добрите практики, работи с програми управляващи цвета.
Понеже и аз употребих няколко пъти думичката калибрация съвсем фриволно, да уточним. Това на което му викаме калибрация се състои от две части:
а/ калибриране, т.е. довеждане на монитора до някакви зададени параметри, ниво на черно, гама, цветна температура...
б/ профилиране, или създаване на цветен профил в който се описват цветовете възпроизвеждани от монитора - своеобразния двупосочен речник.


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Тед   
Дата:   11-03-10 14:35

След всичко написано - калибрирайте само в краен случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: 1vo   
Дата:   11-03-10 14:59

Да ве, не е ли най-добре да се "калибрира" от копчелъците на монитора (дори и с помоща на хардуерно устройство) и да караме без "профил" на монитора?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: burningice   
Дата:   11-03-10 15:07

При фотоапаратите най-важно е зад-апаратното устройство, но при мониторите не е така, там най-важно е пред-апаратното устройство :)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   11-03-10 15:09

didesignbg: Може би ключът от бараката е тук: довеждане на монитора до някакви зададени параметри - зададени, как, с каква цел? Всяко калибриране на някакъв уред е привеждането му в работно състояние по определени параметри спрямо някакъв стандарт, предварително зададена норма.
Коя е нормата в случая? Какво и как задаваме, и защо? Греша ли, като си мисля, че все пак мониторът трябва да се доведе до едни или други параметри точно в зависимост от това, в какво цветно пространство се предполага, че ще се работи преобладаващо?



Публикацията е редактирана (11-03-10 16:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Kanonir   
Дата:   11-03-10 15:23

Грешиш, щото ти липсват основни знания, а дидизанйна в 14:33 ти ги е поднесъл на готово при това лесно смилаеми! Скролваш четеш, ако не си разбрал пак четеш и така докат ти просветне! Щото инак след 3 часа/дена/месеца пак някой ще трябва да ти ги обяснява...... а дали....

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: behemoth   
Дата:   11-03-10 15:48

Истината е, че каквото и да си говорим материята не е лесна но това не значи, че човек не може да си вземе калибратор и поне основно да знае как да го ползва. Защото половината постове в темата като ги прочете човек ще му телни енда май... на цялото профилиране и все повече хора няма да гледат правилните цветове.
Аз не мога да разбера защо пускат толкова монитори с възможност за разширено показване на цветове като в 99% от програмите е въпрос на късмет да видиш нещата правилно независимо колко добре си се профилирал [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   11-03-10 16:25

Kanonir, нещо не те разбирам в тази тема като държане имам предвид. Немалко пъти си помагал, сега защо се държиш така, не мога да разбера. Пишеш работи от сорта на "Грешиш, щото ти липсват основни знания", което е доста безсмислено и непонятно защо го пишеш, след като идеята на такива теми е точно да се попълват липсващи знания. Само с четене също не стават нещата - виждаш по-горе четенето на шибания менюъл как по-скоро ги обърква нещата, така че пак е нужно изясняване и дискусия. И да е ставало дума за нещо по-рано, нищо нема да ти стане и да го повториш, пък ако те мързи, не го повтаряш, някой нещо да те кара насила да правиш, нещо да не би да си длъжен, че така реагираш? За същото време, за което си написал по-горната си реплика, която с нищо не помага, можеше да обясниш конкретно къде е грешката, щом според тебе считаш, че греша.



Публикацията е редактирана (11-03-10 17:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Alex-dan   
Дата:   11-03-10 17:08

С други думи, профила, който създаваш след калибрацията не е като останалите фиксирани стандартни. Специфичен е за твоя мониор и ти помага да ги видиш по най-правилния начин и няма смисъл да го приравниш към точно определен стандартен профил, понеже ще се получи разминаване като гледаш другите профили. Те нещата са си унифицирани доста вече, не мисля, че има много на къде още... sRGB си се чете навсякъде и си е стандарт. От там нататък вече кой как го вижда няма как да се стандартизира понеже всеки ползва различен монитор, а между тях единици са калибрирани. Всички да виждат 1:1 едно и също нещо е утопия, но разминаванията да са е практически незначителни се постига когато всеки има калибриран монитор и при това качествен такъв. Проблемите от това естество идват основно при печат, когато трябва това което виждаш на екрана да е максимално близо до разпечатката...



Публикацията е редактирана (11-03-10 17:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   11-03-10 17:37

Alex-dan: Абе не е баш така. И на мен ми се иска да има унифицирани и стандартизирани неща, и недоумявам защо в управлението на цветовете не се върви към такова, на фона на общата глобализация и стандартизация, ама на. Профила, който създаваш след калибрацията, че е специфичен за твоя монитор, ясно, ама пак излиза, че върши работа единствено в комплект с програма, която има заложено управление на цветовете. Я да попитам аз обаче колко хора, дори и от разбирачите, преглеждайки снимки във фотоФорум, за да оценят истински една снимка, преди да я гласуват, я свалят и отварят във Фотошоп, за да й видят истинските цветове? Умрела работа...

Във всеки случай, остават доста неясноти около същността на калибрирането, спрямо какво се калибрира - някакво универсално-вселенско цветно пространство ли, при всяко калибриране има еталон - кое тук е еталонът, това може би заслужава отделна тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Alex-dan   
Дата:   11-03-10 17:49

една снимка е сРГБ примерно и толкова, както я сготвиш на твоя комп такава ще се види от всички. Ако всички са с точни цветове и ако ти си с точни цветове проблем няма :)



Публикацията е редактирана (11-03-10 18:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   11-03-10 18:02

Alex-dan: Ми защо само снимка? Ми като играя компютърна игра, или гледам филм на компа, също искам пък да имам точни цветове! А сега, дори калибрирано, кво гледам, излиза, че не е ясно! [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: asahi   
Дата:   11-03-10 20:51

За съжаление не мога да отделя достатъчно време и енергия да прочета темата и да вникна в разсъжденията на отделните участници. Така ще съм десетина дена, но мислено ви подкрепям в търсенето на истината.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Alex-dan   
Дата:   11-03-10 21:23

Е, аз имам 3 поста на кръст, ако в моите има грешки се обаждай [beer]



Публикацията е редактирана (11-03-10 21:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   11-03-10 22:06

asahi: Сахи-сан, когато имаш време, мисля, че точно ти можеш да ни подкрепиш и не само мислено. Много пъти е писано и набивано в този форум колко е важно да се калибрираме, но всъщност се оказва, че малко се знае за самото калибриране, може би защото процесът до голяма степен е автоматизиран от фирмите-производители на устройствата за целта. Би било полезно за аудиторията да споделиш с твоя огромен опит какво точно се калибрира в процеса и спрямо какво; какви цели се преследват; кои са основните стъпки и какви са вариантите за избор на всяка стъпка, съответно какво се постига в единия или другия случай. Мисля, че не би трябвало да е проблем, защото стъпките са грубо казано 3-4. Може би това заслужава отделна тема, от сорта на "Как да калибрираме правилно", ти ще прецениш.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: johnny_fx   
Дата:   12-03-10 09:05

А най-добре би било, вместо всеки месец тема, някой да седне и да напише един стегнат материал и да се сложи на сайта, като това. Вече дали някой ще има желание и време е друг въпрос.


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: didesignbg   
Дата:   12-03-10 09:24

Пък и една фуния, ако се намери ще е прекрасно[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: El_Fuego   
Дата:   12-03-10 09:30

Ако вземете да изгледате помощните материали на диска, идващ с i1 Display 2 (със сигурност има и такива, придружаващи Паяка), голяма част от постоянно задаваните в такива теми въпроси ще отпаднат. И от прескачащите се в тях чукчи също.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: langel   
Дата:   12-03-10 12:22

До какви изводи стигнах:
- ако мониторът ви не е калибриран, не ползвате управление на цветовете (УЦ) и работите в сРГБ с файлове с сРГБ профил (или такива без профил) ще виждате едно и също и в редактора и във вюъра и в нета. Не се знае как ще изглеждат снимките ви на друг монитор или на хартия. Ако работите в друго цветово пространство и/или с файлове с друг цветови профил всичко навсякъде ще изглежда различно.
- ако мониторът ви не е калибриран, но ползвате УЦ, разликите ще са толкова по-големи, колкото по-голямо е цветовото пространство в което работите. Най-малки разлики ще има, ако работите в сРГБ.
- ако мониторът ви е калибриран и работите в неговото цветово пространство (ползвайки неговия профил) ситуацията изглежда адекватна на първата.
- ако мониторът ви е калибриран и ползвате УЦ ще виждате най-голяма разлика между възможностите на различните цветови пространства, но ще имате пълноценен контрол при преминаване от едно цветово пространство в друго като разликите при конвертирането ще бъдат минимални.
Естествено всичко зависи и от големината на цветовото пространство, което мониторът ви може да визуализира.
Ако някъде греша, моля да бъда учтиво поправен.


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: n1x0n   
Дата:   12-03-10 12:48

... довеждане на монитора до някакви зададени параметри - зададени, как, с каква цел? Всяко калибриране на някакъв уред е привеждането му в работно състояние по определени параметри спрямо някакъв стандарт, предварително зададена норма.
Коя е нормата в случая? Какво и как задаваме, и защо?


Норми си има. Google: calibration +D50 +d65
Освен това монитора не е термометър, pH-метър или друг подобен, подлежащ на калибриране уред. 50 градуса са си 50 градуса винаги, но 120 cd/m2 при монитора може да са идеални в едни условия на работа и грешни - в други.

Греша ли, като си мисля, че все пак мониторът трябва да се доведе до едни или други параметри точно в зависимост от това, в какво цветно пространство се предполага, че ще се работи преобладаващо?

Фурната трябва ли да е с точният размер на тавата за баница или може да е по-голяма?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: behemoth   
Дата:   12-03-10 16:32

langel - трябва да имаш предвид че като се говори въобще за управление на цвета трябва да се гледат програми които могат да го "управляват" като PS или DPP или firefox 3.0 даже и ACDsee то има опция за това.
Има програми като ИЕ или Paint които просто няма как да разчиташ на тях да гледаш правилни цветове.
Казвам разчиташ защото винаги може да уцелиш комбинация където навсякъде се вижда еднакво.

Има и програми като faststone които имат опция да четат вграденият в файла профил тоест не третират като ИЕ все едно всичко е sRGB, но пак не показват коректно цветовете защото не зареждат профила от калибрацията.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »