Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фирниз - къде?
Автор: magnifico   
Дата:   07-03-09 09:04

Къде извършват обработка с фирниз на художнически платна и подобни?
Особеността е, че снимката /да, снимка, отпечатана на канаваца/ вече е опъната на подрамка... дали това ще пречи [smilie11]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: aliengg   
Дата:   07-03-09 09:31

Купи от Шипка 6 спрей-фирниз за маслена живопис. Може и с течен фирниз - за нанасяне с четка или дунапренено тампонче.
От една реставраторка, за която печатам репродукции на класически художници върху канваца, знам че използва най-обикновен течен фирниз за маслена живопис и го нанася с тампон.
От друга страна, в магазина ще те консултират какъв точно фирниз да избереш, защото има фирнизи с матов ефект, както и такива с гланцов ефект след нанасянето. Лично аз предпочитам матовите, за да няма отблясъци.

А най-добре ще е да минеш да ти дам мострени отпечатъци, за да си направиш проби, за да си проследиш ефекта от всеки фирниз върху отпечатаната канаваца, преди да нанасяш върху истинската работа...
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: steeens   
Дата:   07-03-09 09:50

Фирниз преведено на български си значи лак.
Най лесно и евтино е да си го направиш сам лакирането.Отиваш в магазин за художествени материали и си купуваш краен/завършващ/ фирниз/лак/ за АКРИЛ ,не за масло.Така няма как да си купиш нещо неподходящо за целта.
И си избираш ,както колегата по горе е казал дали да е матов или лъскав.Цената беше около 8 лева за 75мл. Talens,Acrilic varnish glossy/mat. Това съм ползвал,най добре се нанася с мека плоска четка.Можеш и два или три слоя да нанесеш,като изчакваш пълно изсъхване на предишния слой.

П.П.Имай пред вид и че трябва да работиш в добре проветявано помещение и да не се заседяваш много там,докато не изсъхне лака и не проветриш.



Публикацията е редактирана (07-03-09 09:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: aliengg   
Дата:   07-03-09 10:01

Да, става и фирниз за акрил.
Това за фирниза за маслена живопис върху канаваца, отпечатана с пигментни мастила го знам от реставраторката - все пак е професионалистка и работи за галерии, а й печатам мн. често...
Другото за нанасянето - наистина е по-добре на 2-3 тънки слоя, отколкото да тръгваш да нанясяш на един път плътен слой - може да 'увисне' платното.

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: milenstiv   
Дата:   07-03-09 10:04

Schmincke Acril Aerospray Matt-Firnis 50 584
Schmincke Acril Aerospray Neutral-Firnis 50 582
От магазин Кобалт на Шипка 6

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: magnifico   
Дата:   07-03-09 16:09

[beer]
там ще проверя все пак [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: jorrras   
Дата:   07-03-09 16:31

виж тук http://shop.arista-bg.com/catalog/
.Вносител са, на Шипка като цяло е по-скъпо.
Също и тук http://slanchogled.com/


http://www.artservicebg.com/index.php?sid=&n=&func=&sub=3


Относно това дали да е за акрил или масло, това зависи от "основата". Виж какжи са мастилата с които си печатал и оттам тръгни.
Много добро решение като цена-качество е Пебео, също и Дейлър-Рони. Шминке правят много качествени неща, но идва малко по-скъпо.
Колко е голямо платното ? Това с размера има значение за нанасянето на лака. Ако не са ти проблем парите си вземи лак на спрей, ще ти бъде по-удобно за нанасяне.

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: chicho_micho   
Дата:   07-03-09 16:38

...що си мисля, че фирниза е вид безир - той по скоро импрегнира - или бъркам[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: magnifico   
Дата:   07-03-09 16:43

Малко по-малко е от 60/40... мисля на спрей да взема, мат [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: jorrras   
Дата:   07-03-09 17:31

При този размер не би трябвало да имаш проблеми. Увисването или свиването на платното не би трябвало да те притеснява-но това важи ако е добре опънато изначално.С малко топъл въздух се изпъва отново, или просто го оставяш на топло.

Една от тънкостите при нанасянето на "течен" лак е местата където се застъпват "мазките".Трябва да е равномерно и да няма пропуски. Добре е да ги редуваш: един път хоризонтално, след окончателното изсъхване на слоя - минаваш вертикално. Кръстосваш ги. При спрея е подобно, но обхващаш по-голяма площ.И тук внимваш да е равномерно.При спрея внимаваш да не се "заседиш" много на едно място, че стават едни течове[smile] Платното по време на лакиране е хоризонтално поставено, да няма прах и въздушно течение.
Абе най-добре да направиш първо проби, преди да пристъпиш към оригинала.

Това което ти е написал aliengg - най-добре се възползвай от предложението му [smile][smilie3] , ако нямаш проби разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: thingfish   
Дата:   08-03-09 12:43

преди да правиш каквото и да е, опитай да разбереш как действа фирниза на основата и дали нанасянето с четка не поврежда печата. С четката все пак има натиск. Разбери дали фирнизът за маслени картини взаимодейства химически добре с мастилата, ползвани за печат. Би трябвало да консервира репродукцията, а не да я окепази. Нанасяй на няколко тънки слоя, независимо дали ползваш пулвелизатор или четка

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: magnifico   
Дата:   08-03-09 13:28

благодаря ви за съветите [beer]

Аз при aliengg съм я печатал - Atera Design&Print, и съм много доволен от работата която свърши по кадъра ми, за което му благодаря [beer]
После я опънах на подрамка и сега остава само да я напръскам с фирниз, за да се запази дъъъълго време [smilie25] Много творчески материал е тази канаваца, пробвайте [smile]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: nafets   
Дата:   08-03-09 13:49

Здравей,
Правилно ти е написал steeens, какво означава фирнис - т. е., нещо, което можеш да си направиш и сам от т.н. "чам съкъз" /дъвка от борова смола/ - продава се по аптеките и боров терпентин, а след това нанасяш за този размер с обикновен пулверизатор на няколко слоя, както са ти обяснили колегите. Ползвал съм горното и ти споделям личен опит. В зависимост от ефекта, който преследваш, примерно в 1 л. терпентин поставяш повече или по-малко чам съкъз/дъвка/ и оставяш стъкления съд на слънце, а след 2-3 дни имаш готов за употеба фирнис и то в не малко количество. Можеш да го разделиш на две и в едната половина да добавиш още дъвка - ще имаш две качества, които ще употребяваш в зависимост от целите си. Така приготвеният фирнис импрегнира и освежава цветовете, може да се ползва дори за запечатване на скици правени с въглен върху хартия и т. н. Успехи![smile] [smilie24]



Публикацията е редактирана (08-03-09 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: magnifico   
Дата:   08-03-09 14:02

nafets, не мисля че ще се захвана сам да си правя фирниза, предпочитам да си купя един флакон [smilie6] Мерси за рецептата иначе [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: delina   
Дата:   04-04-11 15:48

Здравейте,
имам един въпрос и се надявам да ми отговорите. Не съм професионална художничка, но рисувам, с маслени бои. Имам вече нарисувани няколко картини. Научих, че след като картината изсъхне трябва да я мина с краен фирниз.
Купих си такъв (дамаров лак), но след като го положих картината прекалено започна да лъщи. Когато е осветена от слънце и си отдалечен от нея вече не се вижда картината а само слънчевите отблясъци и лъщенето на лака. Знам, че има различни лакове, с различни ефекти, но не съм очаквала толкова да лъщи.
Въпросът ми е следния, картината вече е намазана и няма връщане назад, но ще се оправи ли поне с времето, ще намалеят ли отблясъците като изсъхне лака, т.е така ли трябва да се получи в началото след полагането на фирниза?

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: nikidi   
Дата:   04-04-11 15:52

за фотографии това е по-добро - тук


Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: мара   
Дата:   04-04-11 18:16

нафетс, напоследък на 10грама сакъз искат по 5 кинта...[smilie8]
използвам темата на колегата - някой да знае отде мога да намеря по-тънко? ама МНОГО по-тъкно?
сега, хората са казали много изчерпателно всичко, аз само ще добавя няколко неща, дето бяха неприятни изненади:
- при един и същи печат(принтер), с едни и същи мастила(пигментни), с един и същи краен лак за акрил, имах 3 различни крайни резултата. нямам обяснение за което[smilie8] - в единия случай всичко беше супер, но след година по белите части на канавацата забелязах ефект на жълтеене. - вторият случай - почна да жълтее веднага, а на тва отгоре почна да вади някакви цианове от бялото. - третият случай - пребеля на петна при пръскането и стана отврат. добре, че беше на парчетата за проба(аз правя проба всеки път, независимо, че повтарям отработени действия)
освен това ВСИчКИ лакове, които съм ползвала, са били изпробвани многократно на акрилни основи.
в крайна сметка прекрасен ефект, макар и гланцов, има с дамаров лак, собствено производство. преди това съм пръснала с лак като този, който е показал в линка никиди.
самият лак за принтове запазва свежестта на цветовете, предпазва от жълтеене, НО НЕ ДАВА ЯКОСТ с/у механични повреди като неволно надиране(нещо неминуемо, ако принтовете се разнасят по галерии и се лашкат насам-натам. все пак не може да са все под фолио[smilie5] )
продава се и матова дамарова смола. за една репродукция няма особено значение, но понеже аз пръскам големи площи - излиза ми дявол на магаре...[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: steeens   
Дата:   04-04-11 19:41

От борова смола се получава само колофон. Наименованието чам сакъз се употребява за истинската/ хиоска/ дъвка, която не се получава за съжаление от бор.

Всички естествени смоли имат гадното свойство да жълтеят от светлината, а и влагата им влияе много зле. Така че искате ли трайни и не жълтеещи картини, рисувайте с акрил!
[cool] [cool] [cool]

5 кинта за 10 грама си е добра цена. За лекарство обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: мара   
Дата:   04-04-11 20:18

на дамара влагата НЕ ВЛИЯЕ [smilie5]. опитно тествано при пряко биене на струя пара с около 110 градуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: steeens   
Дата:   04-04-11 20:28

За кратко - може. А и ти ли си го забърка, или го купи готов?[smilie5] Щото пишеше за него и че не жълтеел колкото дъвката, ама един френски спрей който скоро открих, не беше пожълтял, ами покафенял....[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: alsash   
Дата:   04-04-11 20:30

....курниз, в Практокер

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: steeens   
Дата:   04-04-11 20:36

[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [cool] [cool] [cool] [beer] [beer] [beer]
Знаем, ама не за това питат хората.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: steeens   
Дата:   04-04-11 20:40

delina , най бързо ще се се оправи, ако отгоре го минеш с матов лак. Разтвори малко чист пчелен восък в терпентин и пробвай някъде в ъглите на картината дали ти допада резултата.
Маслените картини е редно да се лакират най-рано 1 година след завършването им. Не спомена спазвала ли си този срок?

Отговори на това съобщение
 Re: Фирниз - къде?
Автор: Delina   
Дата:   06-04-11 19:57

Steeens, ще опитам и ще запомня за другите картини. Засега реших проблема, като просто преместих картината на друга стена, където светлината е друга и сега не ме дразни толкова.
Относно срока явно малко съм избързала, защото моята съхна 4 месеца, но нямаше някаква фрапираща промяна в цветове и т.н, само това лъщене. Благодаря ти за отговора! :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »