Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: Пърпъла   
Дата:   21-02-09 15:57

Предполагам че мнозинството тук са като мене - с некалибрирани монитори. Напоследък открих огромна разлика в възприятието, особенно между нов, светъл, нисък контраст и резолюция LCD монитор, и стар, позагубил яркост, но с по-голяма резолюция 1600/1200 CRT. Монитора ми у дома е Samsung SyncMaster 900NF на 8 години. Някой от снимките си дето ги гледам у дома и що-годе си ми харесват, като ги погледнах на работа на LCD-то и останах изумен, чак се питам защо съм ги качил изобщо. Абсолютно не ме кефят. Сега осъзнах че всчиките ми снимки се виждат далеч по-светли на хорските монитори, а оттам и възприятието - много по-различно.
[smilie22] [smilie22] [smilie22]
Спделяте ли споделеното, колеги? Как ви се вижат вашите снимки през чужди монитори?
P.S. Тези вечно знаещите профита с калибрираните монитори да си мълчат, тяхното мнение го знаем :-)


Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: heoxum   
Дата:   21-02-09 16:11

следната ситуация - старо (не знам на колко години) FSC 19P4 (1600x1200@75hz), нагласени на око яркост, контраст и т.н.
снимките (ми) изглеждат така както изглеждат изкарани на хубав фото-принтер, т.е. ... хубави [smilie5]
на служебния SyncMaster 710N изглеждат ... добре, но някой детайли изчезват, други се появяват и така... поради това евтините LCD-та не обичам да ги ползвам за графична обработка, а не съм дорасъл финансово за хубав (и голям) LCD [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: digitalgab   
Дата:   21-02-09 16:16

Излизат по светли, щото народа обикновено надува яркоста или се води по авторежимите.
На моя монитор Hitachi CM815 Plus всичко е наред, на хорските като при Пърпъла. Пожнякога е по ефектно обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: dil_stil   
Дата:   21-02-09 16:29

докато свикта с новия си монитор най-откровено го мразех[smile] ...

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: mugen   
Дата:   21-02-09 16:51

евтините LCD-та са боклуци,
а скъпите го докарват до картинката на 10 годишни CRT-та [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: petko30   
Дата:   21-02-09 16:58

mugen написа:

> евтините LCD-та са боклуци,
> а скъпите го докарват до картинката на 10 годишни CRT-та
> [smilie25]

Брех, велика мисъл изрече !
Иначе случайно да си чувал за MVA,PVA,IPS матрици ?
И без да ми отговаряш ми е ясно че не си ...

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: asahi   
Дата:   21-02-09 17:53

Некалибрираният монитор изключително рядко показва точните цветове, без значение дали е евтин или скъп. Много монитори са "светнали" пред мен, вервайте ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: nsirakov   
Дата:   21-02-09 18:07

асахи, обещал си ми да минеш през Пловдив някой ден...

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: ixus   
Дата:   21-02-09 18:14

Пърпъл ,и аз съм с ЦРТ -стимките ти изглеждат добре на моя монитор.По-скоро имай вяра на ЦРТ-то отколкото на ЛСД-то.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: asahi   
Дата:   21-02-09 18:24

Сираков, вчера си мислех де се покри?
В понеделник съм в Пловдив. Мини по обед в Зебра да ме вземеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: surg   
Дата:   21-02-09 18:59

като махнем настрани цветовете има оше един аспект
моия лъчев монитор в къши си мисля, че е добре фокусиран, има добър цвят, опитал съм да го калибровам гор долу
напоследък се оказа ,че на ЛЦДта снимките на работата излизат мааалко повече шарпен от колкото у дома...
не знам очила ли, монитор ли ми требе....
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: krist   
Дата:   21-02-09 19:01

лцд-та са по остри по принцип, за това, когато се шарпи, требе да се има пред вид на какво ще се гледа после - лцд или црт...

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: nsirakov   
Дата:   21-02-09 19:17

свършвам работа в 13:30...
ще се радвам да го "оправим" гадния гнусмас ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: Пърпъла   
Дата:   22-02-09 01:30

Това че изглеждат по-шарп на LCD е очевадно, думата ми беше за яркостта и как това променя визията биг тайм. Когато черното сивее: такава снимка - отпиши я [smilie23]
По принцип като че ли виджам повече детайл в high- res CRT-тата , но пък LCD/TFT-тата са някак си с по-крещящи цветове и изглеждат по-шарп. Изглеждат. Но това си зависи разбира се от моделите които сравняваме, разбира се.
Явно че като дойде време да го сменям монитора (скоро) с LCD, трябва да не се стискам и да си взема някой по-"фотографски" монитор, не обикновен и тоя път да го клибрирам преди да съм му загубил софтуера и еталонното картонче, както стана с настоящия.

Между впрочем напоследък много се кефя да си гледам снимките на голям екран - около2 метра диагонал през Sony's Play Station 3. Макар че орязва резолюцията до 1080 (прожектора ми e истински 1080p (native)), усещането заради огромното зрително поле е невероятно. През HDMI1.3а. Преоткрих си планинските снимките от Перуанските Анди. Може би заради размера - изведнъж сякаш си там, Ограничението на резолюцията някак не дразни, дълбочината на цвета е добре. Предварително ги преформатирах до 16:9 ratio.
Горещо препоръчвам ако имате възможност някъде да съберете PS3 с 1080p прожектор - (някой ваш авер аудио/видео маниак), да си подберете едно слайдче от ваши снимки да видите какъв е ефекта. На мен ми увисна ченето, а съм си гледал снимките на какво ли не досега. И не забравяйте да пуснете оная опция на Play Station-а, дето плъзга и зуумва снимките и ги прелива плавно. Само зарди това кефче си купих Play Station 3. Не съм геймър и сигурно никога нямя да го използвам за игри. Blue ray плеъри, пуснаха по-евтини, но PS3 не знам какъв чип и технология са сложили там еНвидиата ама направо съм мнооого доволен. Разлика - планина!


Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: valetvitor   
Дата:   22-02-09 01:46

Аз съм с едно от най-смотаните ейзота S1911, ама съм доволен - върши ми работа (все пак си е ейзо де). Само, че като отида на гости у един приятел, който има EIZO CE240W и направо лудвам. Заслужават си парите и това си е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: мара   
Дата:   22-02-09 08:40

аз за моя монитор цяла тема бях напускала[smilie5] оказа се страхотен дърт пръч. от най-добрите.
сираков, добре си си дошъл, и аз се чудех къде си [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: rostoshev   
Дата:   22-02-09 10:03

Според мен и моя монитор /Samsung SyncMaster 971 P/ снимките ти са си съвсем наред - никак не са светли! Мониторът ми е калибриран, защото с него се върши доста работа /списания, постери, билбордове и др./.Освен яркост и контраст, за добрия LCD монитор е важен и ъгъла на виждане. Повечето монитори са с ъгъл около 165 градуса, докато по-хубавите и по-скъпи са със 172-178. Ако мониторът има изменения в цвета по вертикала /горният край е по-тъмен/, значи е с по-малък ъгъл на виждане. Всичко това с отнася за LCD мониторите. Другите нямат този проблем. Но както казах снимките ти са си наред. Вероятно мониторът в работата ти не е калибриран или не е добър.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: ivodam   
Дата:   22-02-09 11:38

Пърпъла: С яркостта при мен имам точно обратния проблем - изглежда ми е доста мощен мониторът, и това, което при мен изглежда нормално, много хора се оплакват понякога, че им излиза тъмно. Но не я пипам, защото моят е калибриран и промяната на яркостта би променила пък цветовете.

По-странно ми е друго - тъй като филмите обичам да си ги гледам през телевизора - един Панасоник Куинтрикс, с кинескоп - е колкото и да ми калибрират монитора, който е около 5 пъти по-скъп от телевизора, на телевизора цветовете излизат по-добре. Да не говорим, че наскоро като си пуснах Дзифта, той нали е черно-бял, на телевизора - идеално красиво контрастно черно-бяло, на монитора се оказа, че е леко в кафяво тонирано... [smilie10] [smilie9].

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: boyanb   
Дата:   22-02-09 12:17

Иво, кажи са какъв ти е монитора?
да се предпазим един вид [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: jokevcv   
Дата:   22-02-09 13:14

Добре я споделете някакви техники на калибриране на монитори. Аз съм с iMac и когато мина през стъпките за калибриране на монитора (има и отделни профили да се избират направо от сорта на Adobe, Nikon и т.н.) никога резултата не е по добър от стандартния профил (цветовете там са винаги по ярки и по - наситени), а иначе след калиброването излизат бледи и просто е отвратително. Моля някой който ползва Макинтош да сподели имали смисъл от калиброване при Мак-овете и какъв е той? Защото аз като си калибровам монитора единственото което докарвам са цветовете на гадния ми Уиндолски монитор, а аз на там не искам да се връщам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: Sumuelll   
Дата:   22-02-09 13:20

При мен е 50 на 50 едните казват че им тъмнеят другите че са им светли [smile] Аз пък след калибрацията останах изненадан от промяната,но я приех за вярна и на втория ден свикнах. Струваха ми се по-наситени и тъмни цветовете, но както казах- свикнах. Инак на лаптопа и на друг монитор съм се отказал да обработвам цветово.
Асахи, чувал съм че и до Бургас отскачаш често, ще се радвам да се отбиеш в студиото и да се запознаем. Калоян - 0895/885060 [beer] е от мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: stormfx   
Дата:   22-02-09 13:24

Само хардуерното калибриране има реален смисъл. Ако ти харесват ярки и наситени цветове това е друг въпрос, но не означава,че са и верни [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: jokevcv   
Дата:   22-02-09 13:33

Какво значение има дали са верни щом изглежда по добре?

Кое прави цветовете "верни"? Това че повечето монитори така ги показват?

Щом монитора ми може да изкара тези цветове макар и "грешни", смятам че има устройство което може да ги принтира така!
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: Sumuelll   
Дата:   22-02-09 13:39

Та нали смисъла е че мониторите ни да показват еднакво цветовете, а след това печатните у-ва да не ни изненадват неприятно. Печатам само в две фотота и там си изключват намесата на тяхната машина да не внася корекции. Самите те установиха след няколко опита от тяхна страна че така е по-добре крайния резултат, а и аз съм доволен от това което виждам. Същото е и за печатниците и т.н. Дано все повече хора калибрират и работят на свестни монитори.

Отговори на това съобщение
 Re: Разни монитори - огромна разлика в възприемането на снимката.
Автор: imipa   
Дата:   22-02-09 13:45

http://www.gballard.net/psd/srgbforwww.html

Извинявам се, че ще намеся пак профилите, но проблемите не винаги са в качеството на мониторите, а по-скоро в несъобразяването на уеб броузърите с вградения в снимката профил. Друг проблем е, че при издухани CRT монитори, каквито са повечето вече поради спряното им производство, снимките освен по-бледи, изглеждат и по-малко резки. Добре е, когато подготвяш снимки за уеб на CRT да се съобразиш с това и да не прекаляваш с unsharp mask във фотошопа. Успех!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »