Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Смяна на байонет
Автор: doca   
Дата:   15-01-09 19:00

Имам един auto обектив на М42 и ме се иска да му сменя байонета с К, че да го забуча на Пентакса, но първо:
-дали е възможно;
-кой може да го направи;
-че и трето, кой може да го почисти, щото е доста прашасъл. И понеже утре съм в София дали мога да го занеса и оставя някъде, поне да се почисти, пък ще го ползвам с преходника, който имам. Ей това е обектива:


http://web.hit.bg/phomil/Ju1.JPG




http://web.hit.bg/phomil/Ju2.JPG




http://web.hit.bg/phomil/Ju3.JPG



Мерси!

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: harvester_vn   
Дата:   15-01-09 19:05

Преходник [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: doca   
Дата:   15-01-09 19:07

Кви са тия питанки- не разбрах, имам оригинален японски преходник от М42 към К байонет, кво чудно има толкова не разбрах, ако не можеш и не знаеш, бягай от тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: ivan.draganov   
Дата:   15-01-09 19:11

Много приятен обектив ,навремето се намираше доста трудно ,по-добре не го "разваляй" а ползвай преходник /нали каза че имаш/ ! За почистване в София ,колегите ще ти кажат ! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: doca   
Дата:   15-01-09 19:13

Имам го, да, но питам дали може да се преправи. Поздрави!
Май ще си остана само с почистване[cool]
Имаше един колега, мисля че му казват Деков, ама къде да го открия утре- не ми е ясно?



Публикацията е редактирана (15-01-09 19:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: ivan.draganov   
Дата:   15-01-09 19:22

"Дондуков" 18 мисля беше адреса на сервиза в София ! И аз ще го ползвам скоро [smilie3] . Поздрави и на теб !

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: exo99   
Дата:   15-01-09 19:23

Обърни се към Слав от Велико Търново.
Той прави такива преходници и байонети.
За почистване - при Наско от бул. "Дондуков".

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: chicken   
Дата:   15-01-09 19:24

Може да се преправи, що да не може. Взимаш си преходника, слагаш му една капка каноконлит и го завиваш на обектива. Получаваш обектив с К байонет. На едно парче пластмаса ли е, алуминий ли, с нарязана резба какво повече искаш да му преправяш?

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: doca   
Дата:   15-01-09 19:26

Благодаря на всички!
Първо ще мина при Наско, както предложиха 2-ма колеги и след това при Слав61, мисля че му беше ника.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: doca   
Дата:   15-01-09 19:29

Ще ми се блендата да се управлява от тялото, а не ръчно, за да може тялото да изчисли автоматично експонацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: chicken   
Дата:   15-01-09 19:37

А, то това "чопче" за това ли е? Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: doca   
Дата:   15-01-09 19:41

Да заради него е, щото Пентакса управлява по друг начин блендата

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: flipbeat   
Дата:   15-01-09 19:43

"Ще ми се блендата да се управлява от тялото, а не ръчно, за да може тялото да изчисли автоматично експонацията"-мили мой, това няма да стане, като ПРОСТО смениш начина за захващане на обектива към апарата.


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: neuromancer   
Дата:   15-01-09 19:48

мисля че никой няма да може да сложи някаква механика, за да управляваш блендата от тялото. Освен ако на пентакс е съвсем същата като М42

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: doca   
Дата:   15-01-09 19:49

Като съм в режим Av точно това става, задавам бленда от тялото, а софтуера изчислява ISO и скорост, както и в режим Tv-задавам скорост, а пък тялото изчислява ISO и автоматично затваря/отваря блендата. И това лостче на М42 прави точно това, но доста по- сложно, докато механизма на обикновените К-байонети се намират в една равнина и е доста по- лесно за реализация.



Публикацията е редактирана (15-01-09 19:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: jorro_z   
Дата:   15-01-09 20:33

Doca,
мисля, че няма да стане така както ти се иска.

Този пин отзад, всъщност го имат доста обективи на М42, той действа по следния начин:
От тялото (М42 тяло!) една пластина го натиска (при полунатиснат спусък) дотолкова, доколкото е зададената бленда, и съответно, се затваря блендата вътре в обектива до съответната стойност. Т.е. имаме движение напред/назад (спрямо оста на обектива).
Доколкото ми е известно, К-байонета на пентакс не поддържа тази пластина за натискане на пина напред (макар че имам известни съмнения, за "неорязания" байонет). При К-байонета има лостче, която се движи отстрани около оста на обектива по посока на часовниковата стрелка. Т.е. имаме част от въртеливо движение. Това лостче се избутва от друго лостче от вътрешната страна на байонета на тялото. Можеш да го видиш на всеки автофокусен обектив, или такъв от серията А на пентакс.

Конкретно за този обектив - снимал съм с такъв. Той има две положения на блендата - А и М. В режим А, пина действа по описания по-горе начин. Но можеш да ползваш режим М, да си задаваш ръчно блендата от ринга на обектива, а меренето да осъществяваш с натискане на зеления бутон от апарата.



Публикацията е редактирана (15-01-09 20:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: platinum   
Дата:   15-01-09 20:43

Съветът в последният пост ми се струва доста удачен. Имам щракнати няколко кадъра с Пентакс и ръчен обектив. Тялото си се справя много добре. И ако наистина има селектор за А и М то остава една хубава профилактика и само със преходника.[smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: asahi   
Дата:   15-01-09 22:14

Няма нужда да сменяш байонета. Обективът няма да остане Ауто с пентакс К байонет. Ползвай си преходника, блендата н аобектива в ръчен режим и не очаквай чудеса точно от този обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: doca   
Дата:   16-01-09 05:12

Благодаря още веднаж на всички!
Ясно е, че оставам в режим на профилактика на обектива и приложението му, естествено.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: harvester_vn   
Дата:   16-01-09 10:54

doca написа:

> Кви са тия питанки- не разбрах, имам оригинален японски преходник от М42 към К байонет, кво чудно има толкова не разбрах, ако не можеш и не знаеш, бягай от тук.


Чудното е защо се занимаваш с глупости дето няма да станат вместо просто да ползваш преходник.

А да... и не ми казвай къде да бягам, живеем в свободна държава.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: doca   
Дата:   16-01-09 17:26

ОК, ако имаш някакво конструктивно предложение, веднага го приемам, защото ми е интересно от техническа гледна точка и като реализация, но да ми се правиш на интересен с питанки- това не го приемам.
Благодарих на колегите, които предложиха както тук във форума така и на ЛС свои предложения, които много уважавам, но никога няма да приема тези, на които винаги все нещо им пречи в този живот, ............. и че не се реализираха най- сетне в него, че и ние хаир да видим от тях.[smilie18]



Публикацията е редактирана (16-01-09 19:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на байонет
Автор: iordanov   
Дата:   16-01-09 21:25

Еми ако инвестираш достатъчно, може и с мотор да си го направиш

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »