Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: xph   
Дата:   12-01-09 12:59

Ще пиша програма за дипломна работа и си мислех да е нещо свързано с фотографията. Като съдя по себе си, мисля да е нещо свързано със съхраняването и категоризацията. Нещо подобно на Адоуб Бридж, но не толкова като браузър. Идеята е следната: снимаш, после отваряш картата, селектираш снимки и за тях започваш да си избираш - в каква категория са (например "портрет"), как да се казва името на сесията (например "съседката пред блока") и програмата си прави съответните папки в избран уъркспейс и копира снимките там. После като отвориш програмата да можеш да търсиш по категории, име на сесията, от екзифа могат да се вземат датите на снимане, техническа информация. Мисля също да има рейтинг на снимките, да се чертаят хистограми, да има 2-3 размера на привю, към един оригинал да могат да се асоциират няколко различни обработени вариянта на снимката, изобщо всевъзможни екстри, улесняващи търсенето, съхранението и работата с големи количества снимков материал.
Все още ми е доста мътно какво да включа и как да го организирам, затова разчитам на вас. Споделете ползвате ли подобни програми, какво би ви харесало, как съхранявате снимките си... пък ако излезе нещо прилично, може на всички ни да е от полза [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: bozo   
Дата:   12-01-09 13:16

ViewNX...

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: xph   
Дата:   12-01-09 13:32

бозо - благодаря ти. Хвърлих един поглед. Наведе ме на размисъл какво да правя с роу файловете. Никон могат ли да снимат само роу (имам предвид без джипег)? Изобщо има ли някой, който снима само роу?

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: thefly_   
Дата:   12-01-09 13:37

IDimager


Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: n1x0n   
Дата:   12-01-09 13:43

Този тип програми за които питаш, се казват "DAM software".
DAM=Digital Asset Management

Adobe Lightroom, Aperture, Capture NX - имат модули, които са посветени на каталогизирането, но не са специализиран софтуер за целта. Те са RAW конвертори с опция за поддръка на каталог.

Специализиран каталожен софтуер са : iDImager, iView MediaPro, Extensis Portfolio, M$ Expression Media, Fotostation, PhotoMechanic и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: xph   
Дата:   12-01-09 14:18

Ще ми трябва доста време да ги разгледам всичките... Засега разгледах iDImager. В общи линии е това, което търся, но доста по-претрупано, отколкото ми се иска. Моята идея е за по-лека програма.

n1x0n, благодаря! Според теб кои са най-използваните/полезните "фийчъри" на тези програми?

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: n1x0n   
Дата:   12-01-09 14:27

Ами то тези програми имат два "фийчъра":

1. Създаване на база данни
2. Четене от нея

Трудността е да бъдат направени добре, защото има много специфика и в двете действия. Метаданни, тагове, начин на запис - всичко това е доста сложна работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: ibk   
Дата:   12-01-09 14:30

xph написа:

Никон могат ли да снимат само
> роу (имам предвид без джипег)? Изобщо има ли някой, който снима
> само роу?

Във всеки един РОУ файл, независимо от апарата има вграден джпег. Той се вижда отзад на екранчето след снимане.


Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: xph   
Дата:   12-01-09 14:38

Е, ясно де, все пак уча за програмист и имам някаква представа от бази данни... Мисълта ми беше друга: ако трябваше от всички тези да сглобиш една програма, какво би сложил. Например iDImager не показва хистограма (доколкото прехвърлих ръководството, може и да греша), а аз бих искал, като си преглеждам снимките да има такава. Не знам дали се изразявам ясно, май не...

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: danbi   
Дата:   12-01-09 14:45

едно от много важните неща, за да бъде подобна програма използваема е максимално бързо превю на файловете.
друго много важно нещо е лесната навигация из каталога.
филтри на съдържанието
статистики на съдържанието (и филтри по тях), примерно "снимки снимани с еди кой си обекти" или "снимки снимани на 200мм" и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: n1x0n   
Дата:   12-01-09 14:54

DAM приложението е като Google - не трябва да се занимава с това, което прави M$ Word, примерно.
Много от подобните приложения включват куп екстри, което е безмислено, защото стават големи, бавни и т.н.
Отделен е въпроса, че ако почнеш да излизаш от територията на чистата база данни - ти отиваш към проект, за който поне 5-6 човека ще трябва да пишат 2-3 години.

Шанса да се получи нещо смислено, е да се направи нещо семпло, бързо и стабилно, което да е съобразено със всички съвременни стандарти за metadata: IPTC, XMP, EXIF и т.н.

Един такъв софтуер трябва да "поглъща" безпроблемно различните файлови формати, да вади от тях тъмбнейли и мета-данните, да ги записва в една читава база данни, да поддържа търсене по ключови думи, мета-данни и допълнителни критерии и най-накрая - при търсене да вади адекватни резултати.

Всичко друго са екстри и е опционално.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: xph   
Дата:   12-01-09 14:59

Филтрирането ще е лесно, а бързото привю мисля да го направя, като още при качване в програмата се генерира някакъв малък файл, който после да се чете бързо. Това ще натовари качването, разбира се, но мисля че е добър вариянт.

А какво мислите за хайлайт/шадоу изгорели места? Или хистограмата е достатъчна?

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: n1x0n   
Дата:   12-01-09 15:02

Хистограма по тъмбнейла е достатъчна за ориентир, според мен...

Има бързи начини да се екстракт-не тъмбнейла от почти всеки RAW файл.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: Plamss   
Дата:   12-01-09 15:06

Разгледай Xnvew

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: xph   
Дата:   12-01-09 15:10

А различните камери не слагат ли различна информация в метадатата (в смисъл ДСЛР-ите имат обектив, но какво пише в това поле един поинт-енд-шуут)?

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: n1x0n   
Дата:   12-01-09 15:14

Информацията е различна, но стандартите са еднакви.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: danbi   
Дата:   12-01-09 15:15

ами те полетата са всъщност тагове. май нито едно от тях не е 'задължително'. това навява на мисълта, че е добре да имаш инструмент който вади максимално много информация от EXIF/IPTC/т.н. и разбира се, декодира информацията за колкото се може повече камери.

Подобен софтуер си е проект сам по себе си, затова ако можеш да ползваш външен си е най-добре. А ако ще го реализираш на нещо като Windows, най-добре да намериш нещо на библиотека...

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: xph   
Дата:   12-01-09 15:23

Хм, да. Май ще излезе камила с рога. Мога да отделя модула, който извлича инфото и да направя малка поддръжка в началото, а после евентуално да се разширява.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: mrge.org   
Дата:   12-01-09 15:59

http://po.shaftnet.org/

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: xph   
Дата:   13-01-09 00:07

Така, вече мога да чета EXIF, след цял ден ровене се оказа не чак толкова много трудно. Не знам само дали ще стане с роу файлове, че нямам в момента под ръка.

IPTC ми се струва глупво за програма за индивидуална употреба - ако не се лъжа там полетата са:
Photographer
Copyright
Copyrighted
Credit
City
State
Country
Date

Това XMP идея нямам за какво ми е, ако на някой му се обяснява да заповяда.

Засега се очертва следната идея: (отново базирано на собствен опит, тъй като снимам на роу + джипег) взимам екзифа от джипега и го блъскам в базата, ако трябва разширявам с необходимите полета и допълнителна информация, и към него асоциирам роу файла. Нещо като десен бутон > оупън роу файл. Така роу файловете ще могат да стоят в друга папка и ще се пипат по-малко от програмата.
Мислите ли, че ще има проблеми с този начин на работа? Затова беше и въпросът ми по-рано - някой снима ли само роу? Ако е разпространено, ще трябва да се науча да вадя тъмбнейла и екзифа от роу-а, което засега нямам идея как ще стане [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: Canon   
Дата:   13-01-09 01:01

Нямаш дефинирана цел на базата данни. Последното което те интересува е хистограмата. А първото е обектното съдържание на снимките, за което ти трябват ИПТС метаданни. Те трябва да се въвеждат в РОУ и да са преносими в генерираните от него снимки.

Потърси namespaces

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: Canon   
Дата:   13-01-09 01:26

всъщност съхраняването на снимките и съхраняване на метаданни са доста различни неща - оттам тръгни

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: n1x0n   
Дата:   13-01-09 12:04

Затова беше и въпросът ми по-рано - някой снима ли само роу?

Поне половината хора снимащи RAW снимат само RAW. Да не кажа повече...

IPTC ми се струва глупво за програма за индивидуална употреба

IPTC е един от водещите стандарти за мета-данни, така че без него - все едно нищо не правиш.

Ако си решил да правиш нещо сериозно, а не просто за отбиване на номера - влез в google потърси спесификациите на всички стандарти, които съм ти описал и виж хората как ги ползват.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: didesignbg   
Дата:   13-01-09 12:19

всякакъв екзиф можеш да четеш и пишеш с това http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/

със него можеш да вадиш и малкия джпег, който се съдържа в роу файла.

Ако ти се налага конвертиране на роу файл с - http://cybercom.net/~dcoffin/dcraw/


Ако ти трябват бета тестери, пиши.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за съхраняване на снимки
Автор: xph   
Дата:   13-01-09 13:05

n1x0n:
Още снощи се убедих, че ще трябва да се ровя в роу-а, лошото е, че от него май няма да е лесно да се изкарат метаданните... така ми се струва, още нищо не съм намерил по темата.

Всеки от изброените стандарти има поне 50 страници спецификации и ако трябва да го правя по тях няма да ми стигне времето дори само за екзифа. Ще трябва да се търсят готови компоненти (както намерих за екзифа), иначе е нечовешко. Просто таговете, които намерих набързо за този стандарт съм изброил по-горе и ми се струват странни за индивидуална употреба. Както и да е, ще се разровя и там. Има време. Много благодаря за отделеното внимание.

didesignbg:
Хубави линкове. Лошото е, че тоя екзиф туул е писан на пърл и едва ли ше мога да взема нещо готово (аз ще пиша на си шарп). Все пак ще го разгледам подробно. А за бета теста, хехе, има време. Като сътворя нещо ще го пусна тук за тест [smilie24]

Благодаря на всички, че ми отворихте очите за много неща. [beer] Надявам се и на вас темата е интересна

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »