Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Негатив.Въпросче.
Автор: kilimanjaro   
Дата:   10-01-09 03:09

Здравейте.
Ползвам "Фотошоп" от много години, горе-долу съм наясно с програмата. Обаче както всяка програма с милиони опции, човек ползва само тези, които му вършат работа. И когато се сблъска с някакъв проблем, който е встрани от това което обикновено върши, се оказва че едва ли не, трябва да почва да учи отначало.
Та ето за какво става дума: как да се направи позитив от сканиран цветен негатив, ако въобще е възможно ?
И да кажа предварително, че преди да пиша тук, доста се порових. В Интернет, имам учебник за "Фотошоп", в този форум също, но нищо не открих...
Единственота подобна опция, която открих е тази: Image>Adjustments>Invert, но негативът става някак още по негатив, а не позитив(снимка).
Досега не ми се беше налагала подобна операция и моля за помощ.
Предварително благодаря и [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: boncho_marinov   
Дата:   10-01-09 08:53

Това етрябвало да го направиш още при сканирането в сканиращиата програма

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: peterst   
Дата:   10-01-09 09:18

обработваш по отделно R/G/B каналите в levels, така че да събереш двете крайни точки да обхващат частта, в която има хистогрма (някакви данни). после инвертираш. от тук нататък е въпрос на настройка на levels и curves (пак поканално).

вариант 2: сваляш си vuescan и си отваряш файла там :)

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: peterst   
Дата:   10-01-09 09:22

допълнение :)

може и curves поканално да се настройват. ето това излезе в първите резултати при просто търсене в гугъл, само че като първи вариант препоръчват vuescan [smilie5]

http://www.photosolve.com/main/resources/pw_film_conv/index.html



Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: damiaven   
Дата:   10-01-09 09:26

С какво сканирате, Вие,с извинение?

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: kilimanjaro   
Дата:   10-01-09 09:46

Ние [smile] сканираме с HP photosmart C4280 All in One. И защо с извинение ? Няма нужда чак...[smile]
Благодаря на всички ви.Ще го видя това "vuescan".Ще опитам и другия начин.Аз си представях, че ще натисна едно копченце и готово [smilie25]
Още веднъж благодаря и успехи !

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: asahi   
Дата:   10-01-09 09:50

На вюскана наистина ще натиснеш едно копченце. Ще получиш някакви цветове, които после ще дооправяш. СилвърФаст е още по-добър, но за него не бива да мечтаеш.

След това ще разбереш, че филмът не е проявен баш както трябва.
След това - че и филмът не е много май читав.
След това - че има някакви прахолчци, косми и драскотини.


И така по трудния начин влизаш в дигиталния отбор.

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: damiaven   
Дата:   10-01-09 09:53

Питам, защото повечето скенери си имат опции за сканиране както на негатив, така и на диапозитив. Ако му кажеш, че сканира негатив, той си го инвертира автоматично-със съответното качество, според класа на машината...
Това пробва ли?
Вариантът " Ол Ин Уан" си е голяма мъка...

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: kilimanjaro   
Дата:   10-01-09 10:11

Asahi, аз съм от това "разкраченото" поколение, раснахме при социализЪма, учихме, живеем и работим при демокрацията.
Чертахме на ръка, после насила научихме компютрите, щото нямаше как.Допреди 2 години си щраках със "Зенита", но се сдобих и с дигитален "Канон". Та мога само да се надявам да съм "закачил" най-доброто и от двете страни...Не бих се вписал в този или онзи "отбор".
Не разбрах, защо не трябва да мечтая за СилвърФаст, каквото и да е това ?

Damiaven, нямам такава опция при мен. Знам че е мъка, но за домашна употреба става. Рядко сканирам, а негатив никога досега. Изрових едни стари негативи и се заиграх.Очертава се още да си играя. [smile]
Пак благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: firebird   
Дата:   10-01-09 11:10

Цветният негатив като го погледнеш изглежда леко червеникаво-оранжев, там дето би тябвало да е бял. Ако го сканираш буквално, това червеникаво с командата инверт се превръща в циан.
Или трябва да го сканираш с хубава програма, която софтуерно чисти този проблем (затова ти споменават СилвърФаст - тя е такава програма), или като го обърнеш от негатив в позитив да кликваш с бялата пипетка от левълс там дето трябва да е бяло, докато получиш приемлив резултат.
Редовно явление е и споменантото по-горе лошо проявяване на филмите, което усложнява процеса.
Това, че от един филм при копиране излизат сравнително читави снимки, въобще не означава, че при сканиране на негатива ще има по-добри резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: harvester_vn   
Дата:   10-01-09 11:11

kilimanjaro написа:

> Ние [smile] сканираме с HP photosmart C4280 All in One.

Това нещо май не може да сканира негативи [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: peterst   
Дата:   10-01-09 11:17

аз сканирам с минолта скан дуал 2. софтуера указва какво се сканира - дали негатив или позитив, както и после си обработва цветовете според зададените настройки. а самия скенер дали може да сканира даденият филм или не - не разбирам :)


Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: canonio   
Дата:   10-01-09 11:26

kilimanjaro,
много си загубен...
Сканираш филм, като обикновен документ, на скенер дето не сканира филми, и занимаваш хората с глупости...

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: damiaven   
Дата:   10-01-09 11:41

Автор: canonio
Дата: 10-01-09 11:26

Ама недей тъй, бе колегишен...

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: canonio   
Дата:   10-01-09 12:13

Ама недей тъй, бе колегишен...


Добре, ето с добро[smilie5] :


kilimanjaro,
сканирането на филм изисква филмът да бъде засветен равномерно от към капака на скенера. Понеже твоят скенер няма лампа в капака си, пробвай да светиш върху негатива с някаква лампа, при отворен капак.

Не знам какво си ровил в интернет, ама напиши в гугъл scanning negatives и ще ти се изясни къде бъркаш.


Другият вариант е този като на филмчето:

http://www.youtube.com/watch?v=RejaetB-g-o







Ето ти още хиляда нагледни филма по темата:

http://www.youtube.com/results?search_query=scanning+negatives&search_type=&aq=f

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: tnt   
Дата:   10-01-09 12:39

Цанонио, за малко да ме разочароваш [smilie5] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Негатив.Въпросче.
Автор: damiaven   
Дата:   10-01-09 13:03

Така, така.
Остава, значи, човекът да си зададе въпроса "Имат ли спомените цена?" и да помисли колко е готов да кихне където трябва.
Дано има повече парици.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »