Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 кадриране в модната фотография
Автор: deusex   
Дата:   07-01-09 05:11

Разглеждах сайта на световноизвестната модна линия "Dior".
На една от заглавните страници попаднах на следния кадър:

http://www.diorcouture.com/fr/dior_fr.html

Както се вижда, главата и краката на момичето са леко отрязани.
Според вас, защо в един такъв предполагаемо много професионален кадър са използвали тези подходи?
Защото би било разочароващо ако е само от невнимание ;)

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: borisyankov   
Дата:   07-01-09 06:18

Първо си задай въпроса:
Защо да не са отрязани? Какво посигаме ако ги отрежем, какво ако не ги отрежем?

Задай си и въпроса:
До колко едно човешко тяло в цял ръст се побира точно във рамката на кадъра? (Като се има в предвид че тялото е високо осем глави и широко две - тоест 4:1, а кадърът ти е 3:2)

И последно се замисли:
Защо не само фотографът на този кадър, а и мнозина други опитни фотографи не се плашат да не включат изцяло обекта на снимката в кадър? И защо филмовите режисьори правят същото?


P.S. "DEUS EX" на латински НЕ означава "създаден от бог". Deus Ex е една много хубава игра от миналото [cool]. А иначе целият израз е 'Deus Ex Machina'. http://en.wikipedia.org/wiki/Deus_ex_machina

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: vladi3   
Дата:   07-01-09 06:55

Браво [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: shama   
Дата:   07-01-09 07:36

плюс това , това е модна фотография където всичко е позволено :)

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: deusex   
Дата:   07-01-09 08:13

Г-н borisyankov,

аз никъде не съм казал че направеното е по някакъв начин неправилно.
Исках да получа мнения от различни хора, както и твоето което беше добро :)

Ясно е, че няма правила за творческите идеи, и че рекламираният продукт в тази снимка не е самото момиче, а е чантата.


P.S.
Това, че говориш за значението на думите които съм си избрал за прякор направо ми стана смешно!

Недей така, щом го използвам значи съм наясно със значението му.
За да сме по точни нека уточня че на латински "deus" означава "бог", а "ex" означава "произлязал от".
Следователно "създаден от бог" е една вярна интерпретация.

Целият израз за който говориш "deus ex machina" не е свързан с моето идентифициране към тези думи. Смисълът на това "непредвидено решение на привидно неразрешим проблем", подобно развръзката във филма "Война на световете", няма нищо общо с "deus ex" като цяло.

Много добре съм запознат и с компютърната игра, която е една от любимите ми! :)
Жалко че втората част не успя да върне магията на първата...

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: e-mil   
Дата:   07-01-09 08:47

"аз никъде не съм казал че направеното е по някакъв начин неправилно"
Всъщност точно това се разбира от думите ти за професионалния кадър и за разочарованието. borisyankov е прав за това, че правилата са условни, освен това най-вероятно решението е на дизайнера на сайта, а не на фотографа.

=====
Не ти е вярна интерпретацията на "deus ex", защото не ти е вярна конструкцията. За да означава това, което си мислиш, трябва да е "ex deus", както е в "ex machina" (от машината), "ex libris..." (из книгите на...), "ex pacta" (из договора) и т.н.
Възможната размяна: "от бог произлязъл", дори в българския е позволена само в особени случаи и доколкото знам не е позволена в латинския. За последното може и да греша.


Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: nik1   
Дата:   07-01-09 08:47

deusex написа:


>
> Както се вижда, главата и краката на момичето са леко отрязани.
> Според вас, защо в един такъв предполагаемо много професионален
> кадър са използвали тези подходи?
> Защото би било разочароващо ако е само от невнимание ;)


За да не се вижда, че е вързана да не падне
Питай Пешо - той е нашият специалист по въжетата
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: джъмбо   
Дата:   07-01-09 09:16

бой бой бой [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: ptizelov   
Дата:   07-01-09 09:51

аз не виждам линка....[smilie11] пък ако си прекарал 5 години в рязане по цял ден на снимки със шилото...разбирай кадриране...и за отпечатване в новия брой било то моментално или не или снимане на конвейр на каквито и да е каки които имаш 2 секунди мислиш ли че ще им кажеш, чакай маце сега застани така ама иначе ама я сега стой и не мърдай [smilie18] погледни и от другата страна....[smilie7] пс. а понякога много кадрирана и премерена снимката разваля ефекта на въздействието...води се от това че всяко правило си има изключение....поне за немците...а те са се мислили за божествена раса...почти като теб успех, тръгни оттам..[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: deusex   
Дата:   07-01-09 10:08

хаха аз май трябваше да преименувам темата на "значението на deusex".
и така за кадъра можеше да се кажат и още неща, но вече получих достатъчно мнения :)

г-н e-mil,
за съжаление не си прав.

аз не обръщам латинските думи, аз обръщам българските. защо? просто двата езика нямат еднаква структура на словоред.

буквален превод без обръщане:
deus ex = god from = бог от

аз го обръщам на:
from god = от бог

мисля че няма смисъл да се спори повече за такова нещо [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: deusex   
Дата:   07-01-09 10:09

г-н ptizelov,

ако приемем че бог съшествува, тогава не само аз съм "създаден от бог", ами и ти също ;)

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: ptizelov   
Дата:   07-01-09 10:58

амиии аз мислех че съм присадка от крава [smilie5] кадрирай и по-малко се замисляй за божественото в теб....само опита е важен...другото е до време [shtrak] не си офтопиквай темата [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: deusex   
Дата:   07-01-09 11:09

Темата не си я офтопикнах аз, а г-н borisyankov. Благодаря за вниманието [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: e-mil   
Дата:   07-01-09 11:18

Не можеш да правиш буквален превод от "deus ex", просто защото няма такъв израз. Подвело те е заглавието на играта, само че създаването на търговски марки, следва друга логика, която не винаги е логична.

Наистина няма смисъл да спорим - и за ника и за снимката. Още разликите между първия и втория ти пост показват, че си леко объркан в тълкуването на света около себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: yankov_design   
Дата:   07-01-09 11:21

Според мен така е кадрирано заради самата композициа на снимката. Погледнете че модела е приклекнал все едно не му стига място, все едно е затисната от краищата на снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: n1x0n   
Дата:   07-01-09 11:25

Рязането на даден обект в кадъра е един от начините да се намали неговата "притегателна сила" за окото.
Имайки предвид, че кадъра е реклама на чанта и задачата му е да акцентира върху нея - мисля, че е абсолютно ОК това кропене.

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: kvasilev   
Дата:   07-01-09 11:31

според мен, пича е кадрирал така ,защото акцентира на чантата (дори горе в лево си пише ,еди кой си и дамски чанти диор).
давайте мнения ве ,стига сте се хапали за глулпости [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: Myth   
Дата:   07-01-09 11:34

Присъединявам се към последните 3 мнения а въздействието на кадъра за мен е все едно .... някой я гони да и я открадне тая чанта вижте само как я е стиснала и все едно са я хванали в момент в който се отглежда, дали преследвача е още зад нея .... с някакво такова усещане оставам, като я гледам тая снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: deusex   
Дата:   07-01-09 11:48

e-mil, дребнавото ти заяждане не показва свобода на мислене. Малко като кон с капаци разсъждаваш "нямало такъв израз".
Според теб кога един израз става израз?
Кога една дума става дума?
- Когато се използва за нещо в някакъв контекст. А "deus ex" се използва.
Пусни го в google и ще видиш че доста даже се използва.

Благодаря за последните 4 мнения! [smilie24]
И аз мисля че така окото се притегля към чантата, а момичето се "затваря", добавяйки допълнителен драматизъм към обстановката.

P.S.
ако още някой каже нещо за деус екс или екс деус ще повърна [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: Пешо   
Дата:   07-01-09 11:49

Аз бих кръцнал оше, но това си е мое мнение,

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: ptizelov   
Дата:   07-01-09 12:13

да сега я видях супер си е снимката и да нарочно е кръцната, с коса и неклекнала ще виси някакси, ама снимките на соня васи са рязани като от месар такъв на транжорна...то ни ръце ни крака ни глава...едни цици само [smilie5] това офтопик разбира се...е ето стигнахме всички до верния извод....айде затваряй темата и се преименувай и вече всичко ще е наред [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: asahi   
Дата:   07-01-09 12:31

"Кръцването" се прави от дизайнера на рекламния материал, не от фотографа. Целта на кръцването е да се усили въздействието на важният елемент в рекламното изображение, да се намали разсейването от второстепенните елементи. Ако не е рязано през ставите за мен е ОК.

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: rorus   
Дата:   07-01-09 12:33

Пешо!
Точно това пиша и аз - бих отрязъл още.
Няма нищо забранено в туй нещо фотографията...

Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: e-mil   
Дата:   07-01-09 12:53

Хубаво е, че успя да минеш пътя от съмнения в снимката до разбиране на използваните методи.
Щеше да е още по-хубаво ако схванеш, че рекламните снимки винаги са обща работа между рекламист, дизайнер и фотограф.
Не е хубаво, че не разбираш резултатите на Гугъл.
Не е хубаво, дето не спазваш собствения си принцип: "Уважавам градивната критика - човек се учи цял живот!"

Сега можеш да повърнеш спокойно. https://photo-forum.net/joro/emoticons/eck16.gif



Отговори на това съобщение
 Re: кадриране в модната фотография
Автор: georgi.a   
Дата:   07-01-09 13:23

Кръцнали сте се всички [smilie5]

Ако се виждат краката - ще трябва да има и върху какво да са стъпили, вкарваш още елементи в снимката, които да те разсейват от чантата.

Въпреки че не съм фен на снимките с цайси, тук едни по-обикновени тъмни очила биха намалили и ефекта от вниманието, което привличат очите. Като става дума за реклама - цялото внимание трябва да е върху продукта, а останалото само да го насочва натам. Даже сега като се замисля бих я снимал в гръб или как виси от скелето държейки се само за чантата [smilie18]

"Чанти Dior - използвайте ги по предназначение" [smilie5]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »